Урок засвоєння нових знань. Для реалізації мети уроку ставила такі завдання:
1.Засвоїти життєві факти дитячої письменниці Галини Малик.
2.Опрацювати зміст перших розділів.
3.Аналізувати вчинки героїв, давати свою оцінку.
4.Обговорити проблему відповідальності.
5.Знайти елементи незвичайності, казковості.
6.Опрацювати теорію літератури.
До уроку підбирала такі вправи для учнів, що, розв’язавши їх, вони виконували певне завдання уроку, досягаючи його мети.
Цей урок продовжує знайомити учнів з літературними казками, але він перший у системі уроків з цієї теми. Учні з попередніх уроків володіюють матеріалом з теорії літератури. Тому доречно було, на мою думку, повторити вивчений літературознавчий матеріал на цьому уроці. Надалі необхідно використати такий матеріал цього заняття: опорні поняття: казка, повість (ознаки), базові знання – знання змісту твору, формовані вміння й навички - описи Алі та її справ, країни Недоладії, мешканців країни Недоладії, фантастичне в казці.
Для вивчення нового матеріалу обрала поєднання методів: словесний, ілюстративний і практичний. Методи підбирала відповідно до мети, завдань уроку, змісту даної теми, навчальним можливостям школярів і особливостям класного колективу, часовим обмеженням. Доцільність обрання цих методів обумовлена тим, що в межах даної теми уроку вони допомагають найбільш еффективно реалізовувати поставлені цілі, досягати очікуваних результатів та здійснювати компетентісний підхід.
Проблемно-пошукову ситуацію з метою поглибленого засвоєння матеріалу організувала при розв’язанні групових завдань. Працюючи в групах, учні опрацювали зміст завдання й подали результати колективної діяльності.
Затверджено 25.11.2016р.
Учитель української літератури
Марченко В.Г.
5 клас, 28.11.2016р.
ТЕМА. Галина Малик. «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії». Повість
казка сучасної дитячої письменниці. Елементи незвичайного в повісті.
Символіка країни Недоладії, її мешканців
МЕТА: ознайомити учнів із життям сучасної дитячої письменниці Галини
Малик , змістом уривків повістіказки «Незвичайні пригоди Алі в країні
Недоладії»;
розвивати вміння переказувати твір, читати уривки за ролями,
визначати тему повісті, пояснювати особливості жанру, символіку образів;
виховувати відповідальність людини за свої вчинки.
Методи й прийоми: слово вчителя, інтелектуальна розминка, робота з
виставкою книг – інтерактивна вправа «Мікрофон», рольова гра «Інтерв'ю з
автором», бесіда, виразне читання твору, робота з підручником, робота в
групах.
Обладнання: портрет Галини Малик, збірки творів письменниці, підручник,
текст повістіказки «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
Привітання;
об’єднання учнів у групи;
перевірка стану готовності учнів до уроку;
позначення відсутніх учнів на уроці (інформація чергового).
II.
Актуалізація опорних знань учнів.
1.Слово вчителя. З раннього дитинства нас супроводжують казки . Галина
Малик відома українська дитяча письменниця сьогодні запрошує нас у
чарівну країну – казку.
2.Інтелектуальна розминка
1.Що таке казка?
2.Які види казок ви знаєте?
3.Назвіть ознаки казки.
4.На які дві групи поділяються казки?
3.Робота з виставкою книг
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
1.Які книжки сподобались на виставці?
2.Які з них ви читали?3.Чому, на вашу думку, і діти, і дорослі люблять читати казки?
III Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Тема нашого уроку…
Сьогодні на уроці ми…
Перед нами такі завдання:
1.Засвоїти життєві факти дитячої письменниці Галини Малик.
2.Опрацювати зміст перших розділів.
3.Аналізувати вчинки героїв, давати свою оцінку.
4.Обговорити проблему відповідальності.
5.Знайти елементи незвичайності, казковості.
6.Опрацювати теорію літератури.
Учні записують число, тему уроку в зошити.
ІУ.Мотивація навчальної діяльності школярів.
Слово вчителя. Перші твори Галини Малик з’явилися на світ завдяки доньці
письменниці. Коли дівчинка була маленькою, то багато справ не доводила до
кінця. І мама розповіла їй казочку про дівчинку Алю, яка потрапила в
дивовижну країну Недоладію та пережила не одну цікаву й страшну пригоду,
аби
додому…
У. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
Випереджальне завдання (індивідуальна робота з учнями під час
підготовки
уроку)
1.Рольова гра «Інтерв'ю з автором»
повернутися
до
Слово вчителя. Сьогодні до нас у гості завітала письменниця Г. Малик, яка
дасть інтерв'ю кореспондентові газети «Сузір'я» Могильному Микиті.
К.(кореспондент) Доброго дня, пані Галино.
Г. М.(Галина Малик) Доброго дня. Я дуже вдячна, що ви мене запросили на
зустріч.
К. Пані Галино, ви пишете тільки для дітей?
Г.М. У мене є книжки для дорослих. Мене ніхто не примушує. Пишу тільки
те, що мені диктує власне бажання.
К. Як ви почали писати?
Г.М. Пригадую, коли я була в п'ятому класі, у школі був вечір, присвячений
Т. Шевченку. Був оголошений конкурс на кращого читця. Я представила свій
вірш і отримала першу премію. Це мене, звичайно, надихнуло, і я почала
писати.
К. Скільки вам було років, коли вперше вийшов друком ваш вірш?
Г.М. Перший мій вірш було надруковано в обласній газеті «Закарпатська
правда», коли мені було 14 років, вірш мав назву «Осінь».К. Ви багато пишете пригодницьких історій. Це тому, що з вами вони
трапляються?
Г.М. Може, й тому, бо свого гаманця з грішми та картками одного дня губила
декілька разів, а він знову заходився.
К. Яка ваша улюблена книга?
Г.М. Це «Аліса в країні чудес».
К. Чому кажуть, що Малик – це ваш псевдонім?
Г.М. Це моє дівоче прізвище, під яким я публікувалась. Коли одружилась,
прізвище змінилось, і щоб не пояснювати читачам, що саме я Г. Малик, я так і
підписуюсь під своїми творами, за паспортом – Курій.
К. Як ви відпочиваєте?
Г.М. Моє хобі – ловити рибу, плавати, збирати гриби.
К. Кому з літературних героїв ви симпатизуєте?
Г.М. Алісі, а ще Тому Сойєру та іншим героям.
К. Які риси цінуєте в людях?
Г.М. Шаную мудрість, людяність, працьовитість, зібраність.
К. Що ви побажаєте своїм читачам?
Г.М. Мати мету в житті. А щоб її досягти, треба твердо всі справи виконувати
до кінця.
2. Виразне читання + читання за ролями повістіказки Г. Малик
«Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії».
Робота з підручником
(Учитель та учні виразно читають першу умовну частину повісті до слів
«Дівчина причинила дверцята і опинилася у невеличкій кімнаті».)
3. Обмін враженнями щодо прочитаного.
4. Фізкультхвилинка
5. Робота в групах.
І група — опишіть Алю, її справи.
ІІ група — опишіть країну Недоладію.
ІІІ група — опишіть мешканців країни Недоладії.
ІV група — визначте фантастичне в казці.
6. Презентація роботи в групах.
Орієнтовні відповіді
І група
Аля — невелика дівчинка, яка жила у великому місті. Вона гарна, але дуже
нетерпляча. Не могла доробити жодної справи до кінця, навіть доїсти страву,
яку їй приготували, чи заплести як слід свої кіски. Аля — добра дівчинка,хотіла зробити подарунок на день народження бабусі — вишити рушничок,
але в неї не вистачило снаги це зробити.
ІІ група
У країні Недоладії все було не так: на небі світила половинка сонця, риби
гуляли на березі озера, вулички кривулясті, не будинки, а розвалюхи, у деяких
не вистачало вікон і зовсім не було дверей, замкові башти ніби погнуло
вітром, і на кожній чогось не вистачало. Навіть годинник був лише з
хвилинною стрілкою. Усі речі в країні — недороблені. Недоладія — це
символічне місце, куди потрапляють ті, хто недоробив 100 і більше справ.
ІІІ група
Люди в Недоладії якісь перекошені й з обличчями, на котрих не вистачало або
вуха, або брови. У декого не було навіть самої голови, як у Першого
Недорадника.
ІV група
Фантастичне — перенесення Алі в країну Недоладію, сама ця країна, люди з
відсутністю деяких частин тіла, наприклад, голови.
УІ. Закріплення знань, умінь та навичок
1.Тема казки.
Сформулюйте одним реченням, про що розповідається в повістіказці
«Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії».
Учні з допомогою вчителя визначають тему твору та записують її в зошити.
(Тема. Розповідь про пригоди дівчинки Алі, яка через те, що не доробляла
свої справи до кінця, потрапляє в чарівну країну Недоладію).
2.Теорія літератури.
Бесіда
1.Назвати жанри літературних творів.
Учитель. Сьогодні ви познайомитесь із новим жанром – повістю.
1.Який за розміром твір?
2.Скільки дійових осіб?
3.Скільки часу триває дія?
4.Яка мова: прозова чи віршована?
Учитель. Отже, ці ознаки властиві повісті.
УІІ.Підсумки уроку
1.Слово вчителя.
Прийшов час прощатися з героями казки і повертатися з цікавої подорожі.
Яке було прохання Алі? (Ваша допомога в поверненні додому). Не забувайте
про її прохання.
2.Оцінити роботу учнів на уроці, виставити оцінки в щоденник.
УІІІ.Домашнє завдання, підготовка до його виконанняйого
щодо
Учитель записує домашнє завдання на дошці, учні – у щоденники + інструктаж
учителя
виконання.
1.Обсяг домашнього завдання для обов’язкового виконання: переказувати
зміст перших десяти розділів казки, прочитати повістьказку «Незвичайні
пригоди Алі
Недоладії» до двадцятого розділу.
2. Обсяг домашнього завдання для виконання за бажанням: намалювати країну
Недоладію
в країні