Ushbu "Model, model turlari va modellashtirish" nomli taqdimotda "Model, model turlari va modellashtirish" mavzusiga ochiq dars ishlanmasi keltiriladi. Ushbu mavzudagi ochiq darsning ilovalari va baholash jadvali ham to'liq keltiriladi. Shi bilan bir qatorda ochiq mashg'ulotning dars rejasi va texnologik xaritasi ham keltiriladi.
Модел ва моделлаштириш.pptx
"Model va modellashtirish"
O`ZBEKISTON RESPUBLIKASI OLIY VA O'RTA MAXSUS TA'LIM VAZIRLIGI
KASBHUNAR TA'LIM MARKAZI
NAVOIY VILOYAT KASBHUNAR TA'LIMI HUDUDIY OSHQARMASI
UCHQUDUQ KONCHILIK KASBHUNAR KOLLEJI
INFORMATIKA VA AXBOROT TEXNOLOGIYALARI
„Model va modellashtirish. Model turlari”
fani yetakchi o‘qituvchisi
QURBONOVA FERUZA
QUCHQOROVNANING
mavzusida tayyorlagan
DARS ISHLANMASI
"Model va modellashtirish"
“TASDIQLAYMAN”
Uchquduq konchilik kasb
hunar kolleji O’IBDO’:
________G.S.Nazirova
“____”_____________2018 yil
tarbiyalash;
dasturlarida qo’llashga
217
AMALIY DARS REJASI №13
Guruh:
Sana: 27.11.2018 yil
O’quv faninig nomi: Informatika va axborot texnologiyalari
Mavzu nomi: Model va modellashtirish.Model turlari.
Darsning maqsadlari:
a)ta’limiy:
O`quvchilarga model va uning turlari xamda modellashtirishhaqida ma’lumot berish;
b)tarbiyaviy: O`quvchida birbirini fikrini tenglash madaniyati va kompyuter bilan muloqot madaniyatini
s)rivojlantiruvchi: O`quvchilarning modellashtirish bo’yicha olgan nazariy bilimlarini kompyuter amaliy
doir bilim, malaka va ko’nikmalarini rivojlantirish.
Darsdan kutilayotgan natijalar:
1. Obyekt va kattalik tushunchasini tasniflaydilar;
2. Model turlari haqida ma’lumot beradilar;
3.Model turlariga misollar keltiradilar;
4. Kompyuterning amaliy dasturlaridan birida model yaratadilar.
Ta’lim metodlari: “zakovat”, namoyish, “qani topchi”, amaliy.
Baholash metodlari: Og’zaki so’rov, yozma topshiriq, amaliy topshiriq
Asosiy adabiyotlar: A.A.Abduqodirov, A.G’.Hayitov, R.R.Shodiyev “Axborot texnologiyalari”. Toshkent 2003,
8890 betlar
Internet saytlari:
1.www.ziyonet.uz
2.www.metod kopilka.ru
Texnik vositalar va ko’rgazmali qurollar:
Kompyuter, slaydlar, tarqatma materiallar.
Dars turi: amaliy
Darsga ajratilgan vaqt miqdori:
Uyga vazifa: kolledj modelini tuzing.
80 minut
O’qituvchi:
F.Q.Qurbonova
"Model va modellashtirish"
AMALIY DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI
T/r
Mashg’ulot
bosqichlari
Ajratil
gan vaqt
1
Tashkiliy qism
5
2
3
4
5
Kirish qismi
(Motivatsiya)
Yangi mavzu
bayoni
Mustah
kamlash
(takrorlash)
Yakuniy qism
20
15
35
5
Mashg’ulot mazmuni
O’quvchilar davomatini olish;
O’quvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirish;
Uyga vazifani tekshirish.
O’quvchilarni dars rejasi bilan tanishtirish (1ilova).
Mashg’ulotda o’quvchilarni baholash mezoni bilan
tanishtirish (2ilova).
O’tilgan mavzu yuzasidan savoljavoblar berish
(“zakovat” usuli 3ilova)
O’quvchilarni mavzu rejasi bilan tanishtirish
(4ilova).
O’quv mashg’ulotning rejasi va tuzilishiga muvofiq
yangi mavzu o’quvchilarga namoyish usuli
yordamida tushuntiriladi (namoyish usuli 5ilova).
Yangi mavzu bo’yicha yozma topshiriq berish
(« qani top » usuli 6ilova).
Kompyuterda amaliy topshiriq berish (7ilova).
Mavzu bo’yicha yakuniy xulosa qiladi.
O’quvchilar ishini baholaydi, o’quv
mashg’ulotining maqsadga erishish darajasini
tahlil qiladi.
Uyga vazifa topshirig’ini berish.
Talim
metodlari
suhbat
Talim
vositalari
Jurnal
“zakovat”
kompyuter
vedioproyekto
r
namoyish
“qani topchi”,
amaliy
kompyuter
vedioproyekto
r
kompyuter
vedioproyekto
r
suhbat
jurnal
"Model va modellashtirish"
DARS REJASI (1ilova)
SAVOL
1.UYGA VAZIFANI TEKSHIRISH;
2.O’TILGAN MAVZU YUZASIDAN
JAVOBLAR (“ZAKOVAT” USULI);
3.YANGI MAVZU BAYONI (NAMOYISH USULI);
4.YANGI MAVZUNI MUSTAHKAMLASH (“QANI
TOPCHI” USULI);
5.KOMPYUTERDA
BAJARISH (AMALIY);
6.UYGA VAZIFA.
TOPSHIRIQ
AMALIY
DARS REJASI (1ilova)1.UYGA VAZIFANI TEKSHIRISH;2.O’TILGAN MAVZU YUZASIDAN SAVOLJAVOBLAR (“ZAKOVAT” USULI);3.YANGI MAVZU BAYONI (NAMOYISH USULI);4.YANGI MAVZUNI MUSTAHKAMLASH (“QANI TOPCHI” USULI);5.KOMPYUTERDA AMALIY TOPSHIRIQ BAJARISH (AMALIY);6.UYGA VAZIFA.
"Model va modellashtirish"
BAHOLASH JADVALI (2ilova)
O’quvchining
familiyasi, ismi
Uyga
vazifa
(1 ball)
Zakovat
usuli
(1 ball)
“Qani
topchi”
(1 ball)
Amaliy
(2 ball)
Jami
(5 ball)
T/
R
1
2
…
14
BAHOLASH JADVALI (2ilova)
"Model va modellashtirish"
“ZAKOVAT” USULI (3ilova)
Zakovat usuli asosan darsni o‘tilgan mavzuni takrorlash hamda darsni
mustahkamlash qismlarida o‘tkaziladi. Bu usul o‘quvchilarni mustaqil
fikrlashga, tezkorlik bilan javob berishga undaydi. O’quvchining fanga bo’lgan
qiziqishini oshiradi. Bu usul o‘quvchilarning o‘tilgan mavzuni qay darajada
o‘zlashtirganligini aniqlashda ham yordam beradi. Zamonaviy o’qituvchi
kompyuterning amaliy dasturlarida ishlashni mukammal bilishi lozim. Zakovat
usuli “Zakovat” intellektual o’yiniga o’xshab ketadi. Bu usul Power Point
dasturida tayyorlanadi. Bu usulni umumta’lim va maxsus fanlarning barcha
mavzularini o‘rganish jarayonida qo‘llash mumkin.
ZAKOVAT USULI SAVOL VA TOPSHIRIQLARI
1.«KIBERNETIKA” SO’ZI QANDAY MA’NONI ANGLATADI?
2.KIBERNETIKAGA QAYSI OLIM ASOS SOLGAN?
3.NORBERT VINER QAYSI KITOBI BILAN “KIBERNETIKA” FANIGA ASOS SOLGAN?
4. KIBERNETIKA FANI QAYSI ASRDA DUNYOGA KELDI?
5. KIBERNETIKANING ASOSIY TUSHUNCHALARIDAN BIRINI AYTING.
6. KIBERNETIKANING ASOSIY VAZIFASI NIMADAN IBORAT?
7. KIBERNETIK TIZIMLAR NECHTA SINFGA AJRATILADI?
8.TABIIY TIZIM BU …
9. TABIIY TIZIMGA MISOL KELTIRING.
10. AVTOMATLASHTIRILGAN TIZIM BU…
11. AVTOMATIK TIZIM BU …
12. BOSHQARISH OBYEKTIGA MISOLLAR KELTIRING.
“ZAKOVAT” USULI (3ilova)Zakovat usuli asosan darsni o‘tilgan mavzuni takrorlash hamda darsni mustahkamlash qismlarida o‘tkaziladi. Bu usul o‘quvchilarni mustaqil fikrlashga, tezkorlik bilan javob berishga undaydi. O’quvchining fanga bo’lgan qiziqishini oshiradi. Bu usul o‘quvchilarning o‘tilgan mavzuni qay darajada o‘zlashtirganligini aniqlashda ham yordam beradi. Zamonaviy o’qituvchi kompyuterning amaliy dasturlarida ishlashni mukammal bilishi lozim. Zakovat usuli “Zakovat” intellektual o’yiniga o’xshab ketadi. Bu usul Power Point dasturida tayyorlanadi. Bu usulni umumta’lim va maxsus fanlarning barcha mavzularini o‘rganish jarayonida qo‘llash mumkin.ZAKOVAT USULI SAVOL VA TOPSHIRIQLARI 1.«KIBERNETIKA” SO’ZI QANDAY MA’NONI ANGLATADI?2.KIBERNETIKAGA QAYSI OLIM ASOS SOLGAN?3.NORBERT VINER QAYSI KITOBI BILAN “KIBERNETIKA” FANIGA ASOS SOLGAN?4. KIBERNETIKA FANI QAYSI ASRDA DUNYOGA KELDI?5. KIBERNETIKANING ASOSIY TUSHUNCHALARIDAN BIRINI AYTING.6. KIBERNETIKANING ASOSIY VAZIFASI NIMADAN IBORAT?7. KIBERNETIK TIZIMLAR NECHTA SINFGA AJRATILADI?8.TABIIY TIZIM BU …9. TABIIY TIZIMGA MISOL KELTIRING.10. AVTOMATLASHTIRILGAN TIZIM BU…11. AVTOMATIK TIZIM BU …12. BOSHQARISH OBYEKTIGA MISOLLAR KELTIRING.
"Model va modellashtirish"
MAVZU REJASI (4ilova)
1.OBYEKT VA MODEL.
2.MODEL TURLARI.
3.MODELLASHTIRISH.
NAMOYISH USULI (5ilova)
NAMIYOSH TA’LIM OLUVCHILARGA
YANGI MAVZU TAQDIMOT, ELEKTRON
DARSLIK YOKI AMALIY KO’RSATIB
TUSHUNTIRIB BERILADI.
"Model va modellashtirish"
YANGI MAVZU BO’YICHA YOZMA TOPSHIRIQ BERISH
“QANI TOP” USULI(6ilova)
.
YANGI MAVZU BO’YICHA YOZMA TOPSHIRIQ BERISH “QANI TOP” USULI(6ilova).
"Model va modellashtirish"
AMALIY TOPSHIRIQ (7ilova)
GRAFIK DASTURLARDAN BIRIDA QUYIDAGI
MODELLARDAN BIRINI TASVIRLA:
AMALIY TOPSHIRIQ (7ilova)GRAFIK DASTURLARDAN BIRIDA QUYIDAGI MODELLARDAN BIRINI TASVIRLA:
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.