ҚМЖ қазақ тілі әдебиеті Көксерек
Оценка 4.8

ҚМЖ қазақ тілі әдебиеті Көксерек

Оценка 4.8
doc
07.12.2020
ҚМЖ қазақ тілі әдебиеті Көксерек
Салимбаева А.М.doc

 

Қысқа мерзімді сабақ  жоспар

4- бөлім  «Балалар мен үлкендер»

 

Мектеп: Шығыс Қазақстан облысы

   Семей қаласы Озерки ауылы «Озерки жалпы орта білім беретін     мектебі» КММ

Күні: 

 

Мұғалімнің аты-жөні

Салимбаева Айнаш Муратовна

Сынып: 7

 

Қатысқандар:

 

Қатыспағандар:

 

Сабақтың тақырыбы

 

М.Әуезов «Көксерек» әңгімесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7А/И1. Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру.

Сабақ мақсаттары

 

 

Барлық оқушылар:

«Көксерек» әңгімесінен эпизодтарды бөліп айта алады.

Оқушылардың  басым бөлігі: эпизодтардағы бейнелерді бір-бірінен ажырата отырып, салыстыра алады.

Кейбір оқушылар: әңгімедегі эпизодтардың айырмашылықтарын талдай отырып, өзіндік пікірін қоса алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру

Негізгі сөздер мен тіркестер: шаңытқан,тыңаю, жемтік,қарауыл салу, бой салу, бөксерту, жайындық т.б.

Сыныптағы диалог /жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған сұрақтар:

Әңгімеде қасқырлар тіршілігі қалай суреттелген?

Ауыл адамдары Көксеректі қалай жазалады?

 Көксерек неге асырауға көнбеді?

Көксеректің ауылдан кетуіне не себеп болды деп ойлайсыңдар?

Алдыңғы оқу

М.Әуезов «Көксерек» әңгімесі

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың         

басы

7 мин.                                                                                  

    1 мин  

                 

    1 мин

 

     3 мин

                    

 

 

 

                

 

 

 

 

2 мин

Шаттық шеңбері. «Ыстық лебіз»

Шеңберге жиналып, бір-біріне жылы лебіз, тілек айту.

Топқа бөлу. Түске орай топқа бөліну.

 

«Кофе таяқшасы»   тәсілі арқылы үй тапсырмасын сұрау.

Оқушылар сандықшадан ашық  сұрақтарды ала отырып, жүйелі жауап береді.

1.Мұхтар Әуезов туралы не білесіңдер?

2.Ауылға алып келген бөлтірікті кім баулыды?

3. Ауыл итттері Көксерекке қалай қарады?

4. Көксерек қандай болып өсті?

5. Көксеректен ауылдар қандай зардап шекті?

6.Көксерек пен Құрмаш қандай жағдайда кездесті?

7. Құрмаш қалай қаза тапты?

 

 «Бағдаршам» тәсілі арқылы бағалау.

  

Көңілді әуен қосып қою

Түрлі түсті

қағаздар  

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

32 мин.

 

     7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            

 

   7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 2 мин

 

 

 

        

 

             7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин.

 

 

 

2 мин.

 

 

 

 

 

 

3 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин.

 

 

 

 

1-тапсырма.(Т) «Эйлер дөңгелегі» тәсілі «Көксерек» әңгімесінің кейіпкерлер бейнесін салыстыру.

 

 

 

 

 


 

І-топ: Құрмаштың бейнесі

ІІ-топ:   Қасен бейнесі

ІІІ-топ:   Жұмаш бейнесі

Дескриптор:

o   Кейіпкерлер бейнелерін ұқсастығына қарай салыстырады.

o   Кейіпкерлердің мінез және іс-әрекеттеріне қарай айырмашылықтарын жазады.

«Басбармақ» тәсілі арқылы бағалау.

 

2-тапсырма 

(Ж) «Сұрыптап талдау жұмысы» тәсілі

Оқушыларға мәтін беріледі. Әңгімені эпизодтарға бөледі. Эпизодтардағы бейнелерді салыстыра отырып, өзіндік ойын айтады.

 

І-деңгей: Әңгімедегі суреттелетін  эпизодтарды табу.

Дескриптор: әңгімеден эпизодтарды  табады.

ІІ-деңгей: Екі немесе үш эпизодтың айырмашылығы  туралы не айтасыңдар?

Дескриптор: эпизодтардағы бейнелерді бір-бірінен ажырата отырып, салыстыра алады.

ІІI-деңгей: Эпизодтардың  әңгімеге арқау болуына түрткі болған ойды табу.

 Дескриптор:

Әңгімедегі эпизодтардың айырмашылықтарын талдай отырып, өзіндік пікірін қоса алады.

 

               «Смайлктер» тәсілі арқылы бағалау

 

Описание: http://poleznye-sovety.su/images/kak_nauchitsya_risovat_3/10.jpg
 


3-тапсырма. (Т)              «Кубизм» тәсілі 

 

 Тапсырма мақсаты: Әңгіме мазмұнына талдау жасай отырып, негізгі ойды анықтау.

 І-топ:

 1.Суреттеңіз:

 «Көксерек» повесінде күшіктері өлтірілген қасқырлар қалай кектенді?
Дескриптор:

Осы үзіндіні эпизодтан тауып, суреттейді.


 2. Зерттеңіз:

 Неліктен бір күшікті тірі қалдырып кетті? деген сұрақ аясында өз пікірлерін айтады.

Дескриптор: сұрақ бойынша өз пікірлерін түсіндіреді
ІІ-топ:

  3. Елестетіңіз

Егер адамдар қасқыр апанын бұзып, бөлтіріктерін өлтіріп, Көксректі алып кетпегенде,оқиға әрі қарай қалай дамуы мүмкін еді? Көз алдыңызға елестетіңіз.

Дескриптор: сұрақ бойынша өз пікірлерін түсіндіреді.
 4.Салыстырыңыз: Қасқыр мен адамның іс-әрекетінде ұқсастық бар ма?

 Дескриптор: шығармадағы қасқыр мен адамның ұқсастықтарын жазады.
ІІІ-топ:

 5. Дәлелдеңіз:  Құрмаштың өліміне кім кінәлі?  

Дескриптор: өзіндік пікірімен бөліседі.
 6. Талдаңыз: Осы әңгімені оқи отырып қандай үлгі алдың
?

Дескриптор: әңгіме бойынша алған әсерін дәлелдеп, ой бөліседі.

 

«Екі жұлдыз, бір тілек» тәсілі арқылы бағалау.

 

Сергіту сәті. «12 мүше  сөйлейді»   

1.Баспен   6 санын  салу;                                                                                                                                            2.Құлақпен  5 санын  салу;                                                                                  3.Белмен  2 санын  салу;                                                                                                                     4.Иекпен  3 санын  салу;                                                                                 5.Қолмен   44 санын  салу;

6.Иықпен  7 санын  салу

 

4-тапсырма.(ЖЖ)

«Венн диаграммасы»  тәсілі.

Салыстырылатын обьектілердің ортақ сипаттары мен айырмашылықтарына қарай салғастыру.

Дескриптор:

-         Кейіпкерлерді ұқсастығы бойынша салыстырады.

-         Айырмашылығына қарай ажыратады.

-          

 «Температураны өлшеу» тәсілімен бағалау

 

 

 

 

Көксерек

 
Описание: http://www.informatika-1332.ru/al/krugi/k_00.jpg

Аққасқа

 

 

Флипчарт

маркерлер

мәтін

 

 

 

 

 

 

 

 

Описание: http://arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_580bba3ecb7ab/mienin_dauysym_1.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

мәтін

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Флипчарт

маркерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Көңілді музыка қойылады

 

 

А4 форматы

маркерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың

соңы        

  

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин.

                 

 

 

«  Ақылдың алты қалпағы» тәсілі. Мақсаты: игерген білім жайында кері байланыс жасау. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін түстер арқылы білдіреді.

Описание: http://arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_54d464d996a61/img_user_file_54d464d996a61_0_24.jpg 

Әр қайсы қалпақтың түсіне қарай өздерінің ойларын айтады.

   Ақ –қай топтың жұмысы ерекше әрі маңызды болды?

Қара – сабақ барысында, тапсырма орындауда қандай қиындық туындады?

 Сары-сабақтағы сіз үшін маңызды болған қандай ақпарат?

Жасыл- келесі сабақа қандай ұсыныс, тілек айтасыздар?

Қызыл- сабақтан қандай әсер алдыңыздар?

Көк –  бүгінгі сабақты қалай қорытындылайсыз?

Бағалау парағы

Үйге тапсырма: «Адам және табиғат» эссе жазу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түсті қалпақтар

 

 

 

  

Қосымша мәлімет

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

 

Оқушылардың жас ерекшеліктеріне, қабілеттеріне қарай тапсырмалар беремін.

 

 

Оқушы білімін әр тапсырма орындалған соң қалыптстырушы бағалау арқылы түрлі тәсілдермен бағалаймын.

Оқушылар бойында адамгершілік, жанашырлық сияқты қасиеттерді қалыптастыру, табиғатты, қоршаған ортаны аялауға, оның заңдылығын бұзуға жол бермеуге тәрбиелеу

 

Сабақ бойынша рефлексия

·     Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма?

·     Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз?

·     Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті?

·     Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

·     Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

·     Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен?

·     Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Балалар мен үлкендер» Мектеп:

Балалар мен үлкендер» Мектеп:

Шаттық шеңбері. «Ыстық лебіз»

Шаттық шеңбері. «Ыстық лебіз»

Т) «Эйлер дөңгелегі» тәсілі «Көксерек» әңгімесінің кейіпкерлер бейнесін салыстыру

Т) «Эйлер дөңгелегі» тәсілі «Көксерек» әңгімесінің кейіпкерлер бейнесін салыстыру

Т) «Эйлер дөңгелегі» тәсілі «Көксерек» әңгімесінің кейіпкерлер бейнесін салыстыру

Т) «Эйлер дөңгелегі» тәсілі «Көксерек» әңгімесінің кейіпкерлер бейнесін салыстыру

Ақылдың алты қалпағы» тәсілі.

Ақылдың алты қалпағы» тәсілі.

Сабақ бойынша рефлексия ·

Сабақ бойынша рефлексия ·

ҚМЖ қазақ тілі әдебиеті Көксерек

ҚМЖ қазақ тілі әдебиеті Көксерек
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
07.12.2020