Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мәдениет,білім мен ғылымның дамуы |
Күні: Сынып: 11
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Мұғалімнің аты-жөні: Қайшыбаев А |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
1. Сабақ тақырыбы |
Қазіргі кездегі ақпараттық технологиялар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты |
11.4.3.1 қоғамның дамуына
ақпараттық технологиялардың әсерін зерттеу; технологиялар саласындағы жетістіктер дің ықтимал салдарын болжау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: Қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсерін зерттеп, адамзат өркениетінің дамуы үшін ақпараттық технологиялар саласындағы жетістіктер дің ықтимал салдарын болжай алады; Көпшілігі: Қазіргі кездегі ақпараттық технологиялардың қоғам дамуына тигізіп жатқан әсерін фактілер келтіре отырып дәлелдей алады; Кейбірі: Ақпараттық технологияның жетістіктеріне баға бере алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Окушы: - Қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсерін зерттеп, адамзат өркениетінің дамуы үшін ақпараттық технологиялар саласындағы жетістіктер дің ықтимал салдарын болжайды -Қазіргі кездегі ақпараттық технологиялардың қоғам дамуына тигізіп жатқан әсерін фактілер келтіре отырып дәлелдейді; - Ақпараттық технологиялардың жетістіктеріне баға береді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жоғары деңгей |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарихи концепт |
Өзгеріс пен сабақтастық
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология: Ақпараттық жүйелер және технологиялар, интернет, электронды пошта, блогтар, форумдар, виртуалды адамдар қауымдастығы, желідегі адамдар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» идеясы Өзгелердің мәселелерін ,басқа көзқарастарды көружәне түсіну қабілеті;сынды лайықты түрде қабылдай алу қабілеті; топта жұмыс істеу, топта әртүрлі рөлдерді ойнау дағдыларының болуы; бір-бірін тыңдаужәне басқалардың жауаптарын толықтыру мүмкіндігі; басқа діндерге және мәдениетке құрмет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Информатика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Мәдениет туралы өткенде,сынып сағаттарында осы тақырып төңірегінде ақпарат айтылғандықтан, бастапқы түсініктері бар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мерзімін жоспарлау |
Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, түгендеу. Психологиялық ахуал туғызу «Жұбыңды тап» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру
Интербелсенді тақтада суреттер көрсетіледі
-Суреттерден не көріп тұрсыңдар? Бүгінгі сабақ не туралы болмақ деп ойлайсыңдар? Тақырыпты анықтап, оқушыларды сабақ мақсатымен таныстырамын. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25 мин.
|
Бейнематериал көрсетіп, тапсырма беріледі Зерттеу жұмысы 1-тапсырма.Инфографика дайындау. Оқушылар топқа бірігіп, төменде берілген тақырыптардың біреуін таңдайды. (топтық жұмыс) Тақырыптар: 1. Ақпараттық құралдарр деген не және ол қандай мәселелерді шешеді? 2.Қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсері және адамзат өркениетінің дамуы үшін ақпараттық технологиялар саласындағы жетістіктерінің ықтимал салдары 3.ХХ ғ соңы мен ХХІ басында IT саласында қандай өзгерістер болды? 4.Болашақта бұл саланы қалай елестетесіңдер? Бағалау критерийі: -Қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсерін зерттеп, адамзат өркениетінің дамуы үшін ақпараттық технологиялар саласындағы жетістіктер дің ықтимал салдарын болжайды Дескрипторлар: - Тақырып бойынша пәндік терминологияны дұрыс қолданады; -Тақырыпқа қатысты негізгі фактілерді талдайды; -ІТ саласының болашағын болжайды; Инфографикаға қойылатын талаптар сақталады: мәтіндік ақпараттың шағындап ұсынылуы, сызба-диаграммаларды қолдану, фактілердің арасындағы байланыстардың көрсетілуі. Қ/Б: Бағалау парақшасы арқылы топтар бірін-бірі бағалайды
2 тапсырма: «ЭСӘТ» әдісі арқылы Қазіргі кездегі ақпараттық технологиялардың қоғам дамуына тигізіп жатқан әсерін фактілер келтіре отырып дәлелдеңдер (жұптық жұмыс)
Дескриптор: -АКТ-ң экономикалық әсеріне 3 факті келтіреді - АКТ-ң саяси әсеріне 3 факті келтіреді АКТ-ң әлеуметтік әсеріне 2 факті келтіреді АКТ-ң технологиялық әсеріне 4 факті келтіреді
Қ/Б: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша 3 тапсырма: «Төрт сөйлем» әдісі бойынша АКТ жеістіктеріне баға беріңдер (жеке жұмыс) 1.Сұраққа қатысты пікір 2.Дәлел 3.Мысал 4.Қорытынды жасап баға беру Дескриптор: -Пікірін жазады -Дәлел келтіреді -Мысал жазады -Қорытынды жазып, баға береді Қ/Б: Мұғалімнің ауызша кері байланысы |
https://youtu.be/fkkWHNiyMf8
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 8 минут
Рефлексия:
Үй тапсырмасы: |
«Серпілген сауал» әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындату Қ/Б: Блоб ағашы арқылы оқушылар өздерін бағалайды
Мен жасай алған 3 зат______________________ Маған қиын болған 3 зат_____________________ Менің сабақ бойынша пікірім_________________
«Адамзат» қоғамының дамуына АКТ жетістіктерінің кері әсері тақырыбы бойынша дайындалып келу
«Адамзат» өркениетінің дамуына АКТ жетістігінің зардаптары тақырыбына дайындалып келу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Қолдауды көп қажет ететін оқушыларға қарапайымнан күрделіге қарай сұрақтар беріледі, қарапайым: ежелгі Шығыс өркениетінде мектептің қандай рөл атқарғанын түсіндіреді Қарқын Қолдауды орташа қажет ететін оқушылар адамзат тарихы контекстінде мектептегі білім берудің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарына өзіндік тұжырым жасайды.
Диалог және қолдау көрсету Қолдауды аз қажет ететін оқушыларға адамзат тарихы контекстінде мектептегі білім берудің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарына 25-30 сөйлемнен тұратын эссе жазады тапсырмасы жоспарланады |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Бағалау әдістері:Дескрипторлар арқылы, «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы жүзеге асады. |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.