О, Ақтан жас О, Ақтан жас
Оценка 4.6

О, Ақтан жас О, Ақтан жас

Оценка 4.6
Домашнее обучение
docx
классное руководство
5 кл—6 кл
04.02.2021
О, Ақтан жас О, Ақтан жас
Поэзия
О,Ақтан жас О, Ақтан жас Ақтан жастың болашағын қалай елестетесің!.docx

Бөлім:

Тәрбиенің қайнар бұлағы

Сабақ тақырыбы:

Д.Бабатайұлы «О, Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңі. Ақтан жастың болашағын қалай елестетесің?

Сынып: 5

Қатысқандар

Қатыспағандар

О.д.д.

Білу. Түсіну.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т/Ж2. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.

Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады : Әдеби шығарманың мазмұнын түсінеді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады. Әдеби шығарманың тақырыбын ашады.

Кейбір оқушылар орындай алады: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.

Тілдік мақсат

Негізгі сөздер мен тірек сөздер: Білтелі – мылтықты от алдыратын ширатылған жіп. Сапы – қарудың түрі. Жібектен ызып – жібек матамен көмкерілген.

Диалог құруға, мәтін құруға арналған пайдалы тіркестер: Сүйіспеншілік, әсер, тарихи кезең, ішкі сезім

Талқылауға арналған сұрақтар: Дулат қай ғасырда өмір сүрген?

Дулат қазақ поэзиясына сіңірген еңбегі?

Риторикалық сұрау деген не?

Ақтан жас деген кім?
Ақын Ақтан жасқа қандай үміт артады?
Қалай ойлайсыңдар, ақын үміті ақтала ма?

Алдыңғы оқу

«Асанқайғының жерге айтқан сыны»

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы


 

2 минут


 


 


 

8 минут


 


Ұйымдастыру: -оқушылардың сабаққа қатысын тексеру;

Сыныпты смайликтер арқылы «Үміт», «Сенім», «Мақсат» топқа бөлу.

ҚЫЗЫҒУШЫЛЫҚТЫ ОЯТУ

Сөзжұмбақ шешу «ДУЛАТ» (Өткен сабақпен байланыстыру)

Жаңа сабақ. Д.Бабатайұлы (1802-1874) «О, Ақтан жас, Ақтан жас»

Сабақ мақсатымен жетістік критерийімен таныстыру;

Бейнематериал (Шет елдегі жетім балалар туралы көрсету)

Үнтаспадан «О, Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңін тыңдату.

Әдебиет теориясынан түсінік.

Риторикалық сұрау (лепті сұрау) деп аталады. Риторикалық сұрау – ойды, сезімді әсерлі жеткізу үшін жауабы өзінен-өзі айқын нәрсені әсерлі леппен, сұрау түрінде айту. Өлеңде қойылған сұраудың жауабында екіұштылық, шүбәлану болмайды, оны оқушы іштей

біліп отырады.


 

Слайд

Үнтаспа


 


 

https://www.youtube.com/user/kazbalalar.


 


 


Ортасы


 


 


 

10 минут


2-тапсырма

1-топ

1.Ақтан жас деген кім?
2.Ақын Ақтан жасқа қандай үміт артады?
3.Қалай ойлайсыңдар, ақын үміті ақтала ма?

2-топ

1.Ақын өлеңді тек Ақтанға арнаған ба?

2.Ақын жастарға бата бере отырып, олардан қандай қандай үміт күтеді?

3.Ал біз қандай болуымыз керек?

4.Ақынның арманы – жастардың болашағы жақсы болу керектігін айту. Жақсы болу үшін не істеуіміз керек?

5.Біздің еліміздің ұлттық идеясы – Мәңгілік ел болу. Мәңгілік ел болу үшін не істеуіміз керек?

3-топ

3.Ақынның оқулықта берілген өлеңі қандай тәсілмен жазылған?

4.Риторикалық сұраулы сөйлем дегеніміз не?

5.Өлеңде кім туралы айтылған?

ҚБ.

Рефлексия «Ақын үмітін ақтау үшін Ақтан жасқа қандай талап қояр едіңіз?» деген тақырыпта 5 минуттық эссе жазыңыз. Әр топ өз рефлексиясын оқиды.

Дескриптор Білім алушы

  • Шығарма бойынша сұрақтарға жауап бере алады;
  • Тұжырым жасай біледі.

 


 

Дәптермен жұмыс


 

https://ust.kz/materials/docx/image/2018/november/d12/1542014274_html_282afcc1e9f4bceb.png


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

ҚБ «Басбармақ»


 

https://ust.kz/materials/docx/image/2018/november/d12/1542014274_html_282afcc1e9f4bceb.png


 


 


 


 


 


 


 

ҚБ «Басбармақ»


 

https://ust.kz/materials/docx/image/2018/november/d12/1542014274_html_282afcc1e9f4bceb.png

2минут


 


 

13 мин


 


  •  

 

Соңы

5 минут


 


Мұғалім оқушыларға өз кері байланысын береді, әр топтың жұмысын бағалайды.

Кері байланыс: «Тазалық»

Үйге тапсырма: Д.Бабатайұлы «О, Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңі. Эссе жазу


Қосымша ақпараттар


Саралау – оқушыға

мейлінше қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Қабілетті

оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пəнаралық байланыс –

Денсаулық жəне қауіпсіздік,

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс

(тəрбие элементі).

Биопоэма


Джиксо, миға шабуыл, 5минуттық эссе, кері байланыс «тазалық», биопоэма

Өзін-өзі тану

Тарих


 


Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті,

қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы

Іске астыма?(тапсырмалар

сəйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?



Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту

мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі

сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1:

2:

 


 

Бөлім: Тәрбиенің қайнар бұлағы

Бөлім: Тәрбиенің қайнар бұлағы

Бейнематериал (Шет елдегі жетім балалар туралы көрсету) Үнтаспадан «О,

Бейнематериал (Шет елдегі жетім балалар туралы көрсету) Үнтаспадан «О,

Соңы 5 минут Мұғалім оқушыларға өз кері байланысын береді, әр топтың жұмысын бағалайды

Соңы 5 минут Мұғалім оқушыларға өз кері байланысын береді, әр топтың жұмысын бағалайды
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
04.02.2021