Математика пәнінің мұғаліміне көмекші құрал ретінде пайдалануына үлгі ретінде ұсынып отырмын. Осы сабақ үлгісінде қосымша таратпа тапсырмалар және де деңгейлік тапсырмалар сонымен қатар сараланған тапсырмалар үлгісіде дайын үлгіде жасалынып, дайындалған.Бұл материал өз деңгейінде жаөсы құрылып дайындалған пайдалануға өте қолайлы жұмыс.
Жанар апай сабақ.ppt
Ондық бөлшектер
Сабақтың мақсаты:
Санды және әріпті өрнектердің қасиеттерін біледі;
Оларға амалдарды қолдана алады;
Санды және әріпті өрнектерді түрлендіре алады.
Барлық оқушылар :
•
•
•
Оқушылардың басым бөлігі:
•
Кейбір оқушылар:
•
•
Санды әріптік өрнектен айыра біледі.
Әріпті өрнектерге арифметикалық амалдарды еркін қолданады;
Өрнектерді ықшамдауда қасиеттерді қолдана біледі.
Ондық бөлшектер
Бағалау
критерийі
1. Санды және
әріпті
өрнектердің
қасиеттерін
біледі;
2. Өрнетерді
түрлендіре
алады.
Құндылықтарға
баулу
Қарымқатынас
жасау қабілеті.
Жауапкершілік.
Жалпыға
бірдей еңбек
қоғамы
Тілдік мақсаттар:
Оқушылар әріптік өрнектерге амалдарды тиімді
Оқушылар:
•
тәсілмен орындау мүмкіндіктерін колдана біледі.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Өрнек құру, қосу, азайту, көбейту, бөлу,
ықшамдау, ортақ көбейткіштерді жақша сыртына
шығару.
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
Бізде байқадық
әріпті өрнектің мәнін табу үшін айнымалының мәнін
орнына кою білдік;
егер өрнектегі айнымалылар бірдей болса, қосылғыштар
ұқсас деп аталатынын игердік;
ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығару үшін
көбейткіштерге жіктей білу керектігін ұғындық.
Пәнаралық байланыс:
Жаратылыстану
Бағалау критерийі1. Санды және әріпті өрнектердің қасиеттерін біледі;2. Өрнетерді түрлендіре алады.Құндылықтарға баулуҚарымқатынас жасау қабілеті. Жауапкершілік. Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
Ондық бөлшектер
Сабақтың барысы
Сабақтың
басында
Ұйымдастыру кезеңі
Топқа бөлу: Санды
және әріпті өрнектерге
байланысты топқа бөлу
1топ Санды өрнектер
2топ Әріпті өрнектер
3топ Санды және
әріпті өрнектер
Ой қозғау Жеке
жұмыс.
-санды өрнектерге
мысал
келтіріңдер?
-санды өрнектің
мәнін қалай табуға
болады?
-әріптік өрнектерге
мысал
келтіріңдер?
-әріптік
өрнектердің мәнін
қалай табуға
болады?
Бағалау:
Бағдаршам әдісі
Ондық бөлшектер
Сабақтың ортасы
Жаңа сабақ Электронды
оқулықпен жұмыс
•(Оқушы анықтамалық ақпаратпен
жұмыс істеп, келесі сұрақтарға
жауап іздейді)
•«Ой толғау»
•Әріпті өрнектер дегеніміз не?
•Әріпті өрнектің мәнін қалай
табады?
•Әріпті өрнек пен санды өрнектерге
қандай амалдар қолданады?
•Өрнектің қандай қасиеттері бар?
33
90
50
300
133 350
400
Жеке жұмыс Кестені толтыр
S
T
M 111 88
10s3t+m
Егер де оқушы барлық бағандарды қатесіз
толтырса, тапсырма орындалды деп
саналады.
Бағалау әдісі: Мадақтау
Оқулықпен жұмыс ( Жұптық жұмыс)
61. 1) b = 8276 болғанда 10 000 – b; 2) a =
1271 болғанда a + 8729; 3) c = 506 болғанда
5566 : c ; 4) d = 74 болғанда 308 ∙ d өрнегiнiң
мәнiн табыңдар
Бағалау әдісі: Өзара бағалау Дайын үлгі
жауап
Ондық бөлшектер
«Жер асты қазынасы» ойыны
Мыс сандық:
• 1) 9 · (21 – 8);
•2) 31 · (5 – 9);
•3) (40 – 29) · 12;
•4) (62 – 3) · 6
көбейтiндiсiн айырым
түрiн де жазыңдар
Күміс сандық:
•1) 75 және 4 сандарының қосындысы
•мен 36 және a-ның бөлiндiсiнiң қосындысын;
•2) 300 және b-ның бөлiндiсiмен
•56 және 27 сан дарының
• қосындысының айырымын беретiн
•әрiптi өрнек құрастырып, мүмкiн болса,
• оны ықшамдаңдар.
Алтын сандық:
1) у = 25 болғанда 13у + 244 + 24у – 67;
2) m = 17 болғанда 48m – 13m + 876;
3) х = 23 болғанда 19х + 457 + 39х – 278;
4) а = 39 болғанда 26а + 421 + 74а – 241 өрнегiнiң
мәнiн табыңдар.
Бағалау
әдісі:
Екі
жұлдыз
бір
ұсыныс
Ондық бөлшектер
Жеке жұмыс Сараланған тапсырма
Өрнекті ықшамдаңдар
103х(44х+18х)
276m(172m+14m)
Рефлексия: Сабақ күнделігі
№
Сабақ элементтері
1
2
3
4
5
Жалпы әсерің.
Оқу материалының түсінуге оңай
әрі жеңілдігі.
Мұғалім ісәрекетіне көзкарасыңыз
Өзіндік тапсырмалардың дұрыс
орындалуын тексеру
Сабақ кезінде өзіңді қаншалықты
жайлы сезіндің
Түсіндірм
е
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.