Ортагасырлык саяхатшылардын Казакстан туралы малиметтер.
Оценка 4.8

Ортагасырлык саяхатшылардын Казакстан туралы малиметтер.

Оценка 4.8
Руководства для учителя
docx
история
7 кл
29.03.2019
Ортагасырлык саяхатшылардын  Казакстан туралы малиметтер.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3A XIII – XV ғғ. І ж. Қазақстан. Мектеп: №11Ы.Алтынсарин атындағы орта мектеп Күні: Мұғалімнің аты-жөні: М.Т.Масатова Сынып: 7 Қатысқан оқушылар саны: Қатыспаған оқушылар саны: Сабақ тақырыбы Ортағасырлық саяхатшылардың Қазақстан туралы мәліметтері. Зерттеу сұрағы: Ортағасырлық саяхатшылар Қазақстанды қалай сипаттады? Осы сабақта қол жет-кізілетін оқу мақсат-тары (оқу бағдар-ламасына сілтеме) 6.4.1.2 көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау; 6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау. Тарихи концепт (фокус): дәлел Сабақ мақсаттары -көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтайды; -көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттайды; -шетелдік саяхатшылар туралы біледі; Бағалау критерийлері бірқатар деректерден дәлелді ой-пікір түйіп, қорытынды жасай алады. көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтайды. Тілдік мақсаттар Оқушылар : Пәндік лексика мен терминология: сәулет өнері,жыршы, жырау, тарихи шығарма, жылнама, ұлыс, мемлекет, көшпелі өркениет, хандық, орда, хан, сұлтан, уәзір, империя, жасақ, феодализм,аристократия. Диалог пен жазуға пайдалы сөздер тізбегі: Моңғолдардың түркіленуінің дәлелі ретінде.... Рубрук, Марко Поло, Плано Карпини, Петахья еңбегінде/ айтуынша..... Бұл қарама-қайшылықтардың себебі.... Негізгі себеп болған... Құндылықтарды дарыту - патриотизм - батылдылық - көшбасшылық - төзімділік - бостандық Пәнаралық байланыстар География, Дүниежүзі тарихы, Музыка, Әдебиет АКТ қолдану дағды-лары АКТ дағдыларын дамыту. (интербелсенді тақта) Бастапқы білім XIII – XV ғғ. өнер мен әдебиет ортағасырлық қоғамды қалай бейнелейтінін біледі. Сабақ барысы Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Сабақтың басы 5 минут 10 минут Сәлемдесу. Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу. Психологиялық ахуал: Ұлт аспаптарын табу. Үй тапсырмасын сұрау «Ұшақ ұшу» әдісі I топ тапсырмалары 1. Қазақтың күйшілік өнеріндегі ең көне күй? 2.Бұл күйдің шығу тарихы қандай? 3.Қазақтың үлттық аспабы домбыра туралы не білесің? II топ тапсырмалары 1.Қазақтың жыршылық дәстүрі туралы не білесіңдер? 2.Жырау деп кімді айтамыз? 3.Жыраулар поэзиясының басты мақсаты не еді? III топ тапсырмалары 1.Фольклор дегеніміз не? 2. Этнография дегеніміз не, ол нені зерттейді? 3. Шежіреші деп кімді айтамыз? Суреттер Сұрақтар Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут Жаңа тақырып: Ортағасырлық саяхатшылар Қазақстанды қалай сипаттады? Сабақтың мақсаты хабарланады. Алдын ала зерттеу бойынша осы тақырыпты оқушы қорғайды. Шығармашылық тапсырмалар: 1 топ – Саяхатшылардың Қазақстан туралы мәліметтері Критериалды бағалау Дескриптор Саяхатшылардың Қазақстан туралы мәліметтері Саяхатшыларды танып біледі Саяхатшылардың еңбектерімен танысады Олардың еңбектерін оқи отыра, өзіндік пікір қалыптасады 2 топ – Қазақтың шаруашылық түрлері Критериалды бағалау Дескриптор Қазақтың шаруашылық түрлері Қазақ халқының айналысқан шаруашылық түрлерімен танысады Әр шаруашылықтың өзіндік ерекшелігі мен айырмашылығын ұғынады Зерттейді, пайымдайды, түйіндейді 3 топ – Халық тұтынған қолөнер түрлері Критериалды бағалау Дескриптор Халық тұтынған қолөнер түрлері Қолөнердің қандай өнер екенін ұғынады Қашан қалыптасқандығын және оның қандай түрлері бар екенін біледі Қолөнердің қазіргі кезде маңызы бар екенін ұғынады Оқулық Интербелсен-ді тақта Постер Қосымша мәліметтер Сабақтың соңы 5 минут Әр саяхатшы жинаған ақпараттары негізінде өз елдерінің «билеушілеріне» есеп береді. Оқу-шылар деректер арқылы өзіндік импровизацияны көрсетулері қажет. Оқушылардың қорытынды «есебін» бағалау мүмкіндігі бар. Оқушылар саяхатшылар ролінде өзінің саяхаты туралы сценарий жазады. Мысалы, көшті көреді, қала, сауда, базарды көрсетеді, киіз үйге кіру және т.б. Кері байланыс: «Ауа -райы» Бағалау Үйге жұмысы: Саяхатшылар туралы Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қою-ды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Сабақ бойынша реф-лексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық ке-зеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қан-дай ауытқулар болды, неліктен? Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Манар сж 7а.docx
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:  6.3A XIII – XV ғғ. І ж.  Қазақстан. Күні: 21.02.2019 жыл Сынып: 7  Мектеп: №11Ы.Алтынсарин атындағы орта  мектеп Мұғалімнің аты­жөні: М.Т.Масатова  Қатысқан оқушылар саны: Қатыспаған оқушылар саны:  Сабақ тақырыбы Осы   сабақта   қол   жет­ кізілетін   оқу   мақсат­ тары   (оқу   бағдар­ ламасына сілтеме) Тарихи (фокус): Сабақ мақсаттары концепт   Бағалау  критерийлері Тілдік  мақсаттар Құндылықтарды дарыту Пәнаралық байланыстар АКТ  қолдану   дағды­ лары Бастапқы білім  Ортағасырлық   саяхатшылардың     Қазақстан   туралы мәліметтері.   Зерттеу   сұрағы:   Ортағасырлық   саяхатшылар Қазақстанды қалай сипаттады? 6.4.1.2 көшпелілердің  шаруашылық өмірінің  ерекшеліктерін  анықтау; 6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін  сипаттау; дәлел   шаруашылық   өмірінің   ерекшеліктерін ­көшпелілердің   анықтайды; ­көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттайды; ­шетелдік саяхатшылар туралы біледі; бірқатар   деректерден   дәлелді   ой­пікір   түйіп,   қорытынды жасай алады. көшпелілердің   шаруашылық   өмірінің   ерекшеліктерін анықтайды. Оқушылар : Пәндік лексика мен терминология: сәулет   өнері,жыршы,   жырау,   тарихи   шығарма,   жылнама, ұлыс,   мемлекет,   көшпелі   өркениет,   хандық,   орда,   хан, сұлтан, уәзір, империя, жасақ, феодализм,аристократия.  Диалог пен жазуға пайдалы сөздер тізбегі: Моңғолдардың түркіленуінің дәлелі ретінде.... Рубрук,   Марко   Поло,   Плано   Карпини,   Петахья   еңбегінде/ айтуынша..... Бұл қарама­қайшылықтардың себебі.... Негізгі себеп болған... ­ патриотизм ­ батылдылық ­ көшбасшылық ­ төзімділік ­ бостандық География, Дүниежүзі тарихы, Музыка, Әдебиет АКТ дағдыларын дамыту. (интербелсенді тақта) XIII – XV ғғ. өнер мен әдебиет ортағасырлық қоғамды қалай бейнелейтінін біледі. Сабақ барысы Сабақтың жоспарлан­ Сабақтағы жоспарланған іс­әрекет   Ресурстар ған кезеңдері  Сабақтың басы          5 минут               10 минут Сабақтың ортасы           10 минут           10 минут         Ұйымдастыру   кезеңі.   Топқа Сәлемдесу.  бөлу. Психологиялық   ахуал:   Ұлт   аспаптарын табу. Үй тапсырмасын сұрау «Ұшақ ұшу» әдісі I топ тапсырмалары  1. Қазақтың күйшілік өнеріндегі ең көне күй? 2.Бұл күйдің шығу тарихы қандай? 3.Қазақтың үлттық аспабы домбыра туралы не білесің? II топ тапсырмалары 1.Қазақтың   жыршылық   дәстүрі   туралы   не білесіңдер? 2.Жырау деп кімді айтамыз? 3.Жыраулар поэзиясының басты мақсаты не еді? III топ тапсырмалары 1.Фольклор дегеніміз не? 2.   Этнография   дегеніміз   не,   ол   нені зерттейді? 3. Шежіреші деп кімді айтамыз? Жаңа тақырып: Ортағасырлық  саяхатшылар Қазақстанды қалай сипаттады?  Сабақтың мақсаты хабарланады.  Алдын ала зерттеу бойынша осы тақырыпты оқушы қорғайды. Шығармашылық тапсырмалар: 1 топ – Саяхатшылардың Қазақстан туралы  мәліметтері Критериалды бағалау Дескриптор Саяхатшылардың  Қазақстан туралы  мәліметтері Саяхатшыларды  танып біледі Суреттер Сұрақтар Оқулық Интербелсен­ ді тақта Постер Қосымша мәліметтер     Саяхатшылардың  еңбектерімен  танысады Олардың еңбектерін  оқи отыра, өзіндік  пікір қалыптасады 2 топ – Қазақтың шаруашылық түрлері Критериалды бағалау Дескриптор Қазақтың шаруашылық  түрлері Қазақ халқының  айналысқан  шаруашылық  түрлерімен танысады Әр шаруашылықтың  өзіндік ерекшелігі  мен айырмашылығын ұғынады Зерттейді,  пайымдайды,  түйіндейді 3 топ – Халық тұтынған қолөнер түрлері Критериалды бағалау Дескриптор Халық тұтынған  қолөнер түрлері Қолөнердің қандай  өнер екенін ұғынады Қашан  қалыптасқандығын  және оның қандай  түрлері бар екенін  біледі Қолөнердің қазіргі  кезде маңызы бар  екенін ұғынады Әр саяхатшы жинаған ақпараттары негізінде өз   елдерінің   «билеушілеріне»   есеп   береді. Оқу­шылар   деректер   арқылы   өзіндік импровизацияны көрсетулері қажет. Оқушылардың   қорытынды   «есебін»   бағалау мүмкіндігі бар. Оқушылар   саяхатшылар   ролінде   өзінің саяхаты   туралы   сценарий   жазады.   Мысалы, көшті көреді, қала, сауда, базарды көрсетеді, киіз үйге кіру және т.б.   Кері байланыс: «Ауа ­райы» Бағалау Үйге жұмысы: Саяхатшылар туралы  мәліметтер жинау.                                               Сабақтың соңы         5 минут Саралау   –   оқушыларға   қалай көбірек қолдау көрсетуді  жос­ парлайсыз?   Қабілеті   жоғары оқушыларға   қандай   міндет қою­ды жоспарлап отырсыз?      – Бағалау оқушылардың материалды   меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?  Денсаулық   және   қауіпсіздік техникасының сақталуы Сабақ   бойынша   реф­ лексия  Бұл   бөлімді   сабақ   туралы   өз   пікіріңізді   білдіру   үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақ   мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы   ОМ   қол жеткізді ме?  Жеткізбесе, неліктен?  Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?  Сабақтың   уақыттық ке­зеңдері   сақталды ма?  Сабақ   жоспарынан қан­дай   ауытқулар болды, неліктен?  Жалпы баға  Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:  2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Ортагасырлык саяхатшылардын Казакстан туралы малиметтер.

Ортагасырлык саяхатшылардын  Казакстан туралы малиметтер.

Ортагасырлык саяхатшылардын Казакстан туралы малиметтер.

Ортагасырлык саяхатшылардын  Казакстан туралы малиметтер.

Ортагасырлык саяхатшылардын Казакстан туралы малиметтер.

Ортагасырлык саяхатшылардын  Казакстан туралы малиметтер.

Ортагасырлык саяхатшылардын Казакстан туралы малиметтер.

Ортагасырлык саяхатшылардын  Казакстан туралы малиметтер.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.03.2019