Қысқамерзімді сабақ жоспары
Білім беру ұйымының атауы |
І.Есенберлин атындағы №15 орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні |
Имандосова Раиса Жомартовна |
||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
Күні: |
||||||||||||||||||||||||||
Бөлім |
Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері |
||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.2.2– пестицидтерді пайдаланудың қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
- пестицидтерді пайдаланудың қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін түсіндіру - пестицидтердің түрлері мен қасиетін сипаттау -пестицидтердің пайдасы мен зиянын анықтау (ЕББҚ оқушыға арналған). |
||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі: |
-пестицидтерді пайдаланудың қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін анықтайды -пестицидтердің түрлері мен қасиетін сипаттайды -пестицидтердің пайдасы мен зиянын анықтайды (ЕББҚ оқушыға арналған). |
||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдысы деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі / уақыты |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Жылы лебіз» тренингі
«Құпия сурет» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады.
Оқушылар бір-бірлеріне арнап есімдерінің бас әрпінен тұратын, сын есімді пайдаланып жағымды сөзбен сипаттайды.
Оқушылар жәндік, өсімдік, бактерия суреттерін ала отырып 3 топқа бөлінеді. |
|
1 қосымша |
|||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім |
Оқулықпен жұмыс «Қос жазба күнделігі» әдісін қолдана отырып, оқулықтағы мәліметтерді меңгертеді. Барлық топтардың өз арасында термин сөздер мен түсіндірмелерін талдатады.
1-тапсырма (топтық) «Төрт сөйлем » әдісі арқылы негізгі ойды анықтайды: 1.Пікір 2.Дәлел 3.Мысал 4.Қорытынды
1-топқа.Пестицидтерді қолданудың қоршаған ортаға әсері
2-топқа. Пестицидтердің адам денсаулығына әсері
3-топқа. Пестицидтердің маңызы
Топтық жұмысты орындау уақытын белгілеп, оқушылар қажеттілігі болса, бағыт-бағдар береді.
2-тапсырма (жұптық)
Пестицидтердің жіктелуін сипатта
3-тапсырма (жеке, ФС) Пестицидтің тұрақтылығы қасиетіне арналған оқулық мәтіні мен суреттерді пайдаланып сұрақтарға жауап береді:
Солтүстік және Оңтүстік полюсте пестицидтер ешқашан қолданылмаса да ақ аю мен пингвиннің бауырынан ДДТ-ның (тұрмыста «дуст» деген атаумен танылған инсектицид) жоғары концентрациясы табылған. Сұрақ: 1.Берілген суреттердің байланысын анықтай отырып, ДДТ-ның ақ аю мен пингвин бауырынан табылуының себебін түсіндір. 2. Осы жерден пестицидтердің қандай қасиетін байқаймыз? 3.Пестицидтердің тұрақтылығы өндірушілер үшін не себепті тиімді болуы мүмкін?
Интербелсенді тақтаға суреттер беріледі
3-тапсырма (ЕББҚ) Пестицидтердің пайдасы мен зияны бойынша тұжырымдамалардың шындық, жалған екендігін анықтауға арналған тапсырма береді.
|
Дәптеріне кесте толтырады, бірінші бөліміне терминдерді, екінші жағына түсіндірмесін жазады. Әрбір оқушы өздері жазған терминдері, түсіндірмелерін топ ішінде талқылайды.
Топқа берілген тапсырма бойынша, пестицидтердің әсерін талдайды, анықтайды
Тапсырманы жұппен орындайды.
Берілген кестеге пестицидтердің түрлері мен қасиетін сипаттайды.
.
Оқулық мәтінін, суреттерді пайдаланып пестицидтің тұрақтылығы қасиетін анықтайды
Тұжырымда-малардың шындық, жалған екенін анықтайды |
Оқулықтағы мәліметтерді оқи отырып, өз-өздерін бағалайды.
Топтар ішіндегі талқылауды мұғалім бақылайды.
Оқушылардың жауап беруіне қарай түсті жетондар беріледі
Дескриптор: -пестицидтерді пайдаланудың қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін анықтайды
Дескриптор: - Пестицитердің түрлері мен қасиетін сипаттайды
Дескриптор: -инсектицид пестицидінің тұрақтылығы қасиетін анықтайды; - пестицидтердің қоршаған ортаға әсерін анықтайды
Дескриптор: -пестицидтердің пайдасы мен зиянын анықтайды
|
Оқулық
Қосымша 2
Қосымша 2
Қосымша 2
Интербелсенді тақта, презентация
Қосымша 2 |
|||||||||||||||||||||||||
Қорытынды /Рефлексия
|
Сабақты қорытындылау «Домино» әдісі арқылы сұрақ-жауап негізінде алынады.
Сабақтың соңында «Шульманның 3 ілімі» әдісі рефлексия жасалады
|
Сұрақ берілген қиынды қағаз бен жауап жазылған қиындыны жалғастырып, тапсырманы орындайды.
сабақта алған білімдерін, көңіл-күйлерін жазады.
|
тапсырмаларды орындауы негізінде ҚБ жүргізіледі.
|
«Домино» қиындылары |
|||||||||||||||||||||||||
Қосымша 1
ауылшаруашылық зиянкестері, арамшөп, бактериялар суреттері
қосымша 2
Оқу мақсаты: |
9.3.2.2– пестицидтерді пайдаланудың қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін түсіндіру |
Бағалау критерийі |
Білім алушы -пестицидтерді пайдаланудың қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін анықтайды
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
1-тапсырма
«Төрт сөйлем » әдісі : 1.Пікір 2.Дәлел 3.Мысал 4.Қорытынды
1-топқа.Пестицидтерді қолданудың қоршаған ортаға әсері
2-топқа. Пестицидтердің адам денсаулығына әсері
3-топқа. Пестицидтердің маңызы
Дескриптор: білім алушы Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін анықтайды |
|
|
Қосымша 2
Оқу мақсаты: |
|
||||||
Бағалау критерийі |
Білім алушы
|
||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
қолдану |
||||||
2-тапсырма Пестицидтердің жіктелуін сипатта:
Дескриптор: Білім алушы Пестицитердің түрлері мен қасиетін сипаттайды.
|
|||||||
|
Қосымша 2
Оқу мақсаты: |
9.3.2.2– пестицидтерді пайдаланудың қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін түсіндіру |
Бағалау критерийі |
Білім алушы -пестицидтерді пайдаланудың қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін анықтайды
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
3-тапсырма (жеке, ФС) Пестицидтің тұрақтылығы қасиетіне арналған оқулық мәтіні мен суреттерді пайдаланып сұрақтарға жауап береді.
Солтүстік және Оңтүстік полюсте пестицидтер ешқашан қолданылмаса да ақ аю мен пингвиннің бауырынан ДДТ-ның (тұрмыста «дуст» деген атаумен танылған инсектицид) жоғары концентрациясы табылған.
Сұрақ: 1.Берілген суреттердің байланысын анықтай отырып, ДДТ-ның ақ аю мен пингвин бауырынан табылуының себебін түсіндір. 2. Осы жерден пестицидтердің қандай қасиетін байқаймыз? 3.Пестицидтердің тұрақтылығы өндірушілер үшін не себепті тиімді болуы мүмкін? _____________________________________________________
_______________________________________________________ Дескриптор: -инсектицид пестицидінің тұрақтылығы қасиетін анықтайды -пестицидтердің қоршаған ортаға әсерін анықтайды
|
|
|
Қосымша 2
Оқу мақсаты: |
пестицидтердің пайдасы мен зиянын анықтау |
||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Білім алушы пестицидтердің пайдасы мен зиянын анықтау |
||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||
3* Тапсырма Пестицидтердің пайдасы мен зияны бойынша тұжырымдамалардың шындық, жалған екендігін анықтауға арналған тапсырма береді.
Дескриптор: Білім алушы - Пестицидтердің пайдасы мен зиянын анықтайды |
|||||||||||||||||||
|
*ЕБҚ оқушыға арналған
«Домино» қиындылары
|
Мәдени өсімдіктерді жоймай, тек қана арамшөптерді өлтіруі пестицидтердің қандай қасиетімен түсіндіріледі
|
Таңдап әсер ету |
Пестицидтердің қандай қасиеті олардың ұзақ уақыт бойы табиғатта бұзылмай жинақталуына әсер етеді? |
Тұрақтылығы |
Арамшөптерді жоюға арналған пестицид |
Гербицидтер
|
Өсімдіктер паразиттерін жоюға арналған пестицид |
|
|
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.