План – конспект
по
Български език
1. Учебен предмет: Български език
2. Тема: Словосъчетание
3. Клас: 5
4. Вид на урока: Урок за нови знания
5.Цели: 1. Да се овладеят знания за словосъчетание
2. Да се овладеят умения за разграничаване на словосъчетание и изречение
3. Да се формират умения за образуване на словосъчетания и за умения за образуване на словосъчетание и за уместна употреба според конкретен контекст
6. Очаквани резултати: 1. Разграничава дума, словосъчетание и изречение
2. Открива словосъчетания в изречения
3. Умее да образува словосъчетания и уместно ги употребява
7. Опорни знания и умения: дума, изречение, словосъчетание
8. Структура на урока:
- Мотивация. Актуализиране на знания и умения
- Формиране на обобщена представа за езиковото явление словосъчетание чрез работа с информацията
-Дейности за формиране на знания и умения, свързани с езиковото понятие словосъчетание
9. Основни и допълнителни ресурси: учебник, тетрадка номер 2, електронен вариант
10. Обобщаване и оценяване
11. Ход на урока
Часът започва с поздрав към учениците. Учителя казва на учениците да отворят учебника на страница 62. Първо учителят прочита стиха Цветни шапки на глас, след това един от учениците го прочита отново ясно и изразително на класа. Учителя задава въпроси на учениците свързани със стиха. Учениците отговарят на въпросите.
Преминават към второ упражнение. В това упражнение се изисква да прочетат цвета на шапките. Един ученик ги чете
-кафява шапка
- зелена шапка
-синя шапка
Отговарят на въпроса каква част на речта са тези думи – прилагателно и съществително име.
Ученик вдига ръка и казва, че кафявата, зелената и синята са прилагателни имена и отговарят на въпроса Каква?
Шапка е съществително име- казва го друг ученик.
След това записват определението за словосъчетание – то е част от изречението. То се състой от няколко думи свързани по смисъл.
Учениците преминават към 3 упражнение. Тук учениците съставят изречения:
Разходка в парка. – Аз отидох на разходка в парка.
Шоколадова торта.- Аз обичам шоколадова торта.
Торта от шоколад. – Обичам торта от шоколад.
Седем джуджета. – Видях седем джуджета.
Дъжд от бонбони.- Вали дъжд от бонбони.
Ярка звезда. – Изгря ярка звезда.
Щастлив човек. – Аз съм щастлив човек.
Порцеланова чаша. – Купих порцеланова чаша.
Учителят казва на учениците да запишат в тетрадките си 4 упражнение.
Тук трябва да се образуват словосъчетания:
- Топъл чай
- Цвете във ваза
- Зелена трева
- Високо дърво
- Облак в небето
Учителят казва да отворят учениците учебна тетрадка номер 2.
1 упражнение- учителят обяснява, че трябва да се зачертаят еднаквите букви в квадрата от ляво. Учениците откриват думата – слово и учителят обяснява какво означава слово.
Във 2 упражнение се подчертават словосъчетанията.
В трето упражнение учениците трябва да напишат словосъчетание от прилагателно и съществително име по картинката в учебната тетрадка. Един от учениците вдига ръка и казва своето словосъчетание.
Ярка светкавица озарява небето. Обяснява, словосъчетанието е – ярка светкавица.
В 4 упражнение се свързват думите в словосъчетанията чрез подходящи думи, който са дадени в страни от ляво.
- Пътуване със самолет
- Празник на рожденик
- Сладко от малини
- Цвете във вазата
- Дърво в полето
- Мишле в дупката
- Кутия с моливи
Учителят казва, че за домашна работа учениците трябва да напишат пет изречения в които да има словосъчетание.
Часът е към своят край. Учителят поздравява децата затова, че са били активни и любознателни. Казва им да се подготвят за следващия час и им пожелава успешен ден.
Използвани ресурси – книга за учителя , електронен учебник и електронна тетрадка
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.