ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АЗОТ"
Оценка 4.6

ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АЗОТ"

Оценка 4.6
Презентации учебные
pptx
химия
8 кл
27.04.2019
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АЗОТ"
У двудольных стержневая корневая система ,а у однодольных мочковатая корневая система. Однодольные растения – это класс Покрытосеменных растений, у которых семенной зародыш состоит из одной семядоли. Примерами таких растений являются пшеница, лилия, тюльпан, осока, пальма. Двудольные растения – это один из классов Покрытосеменных растений, у которых семенной зародыш состоит из двух семядолей. Характерными представителями класса являются подсолнечник, дуб, кофе, береза, лавр, виноград, картофель и гречиха. В первую очередь они отличаются строением у однодольных-одна семя,а у двузх дольных две семи У двудольных две семядоли(зародышевых листка), у однодольных - одна. У однодольных лист обычно без черешка. У однодольных жилкование листа параллельное, вдоль краев листа, у двудольных - "хаотичное" К двудольным относятся все деревья и кусты, а также травы и лианы.
azotning kislorodli birikmasi ochiq slayd dars..pptx

ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АЗОТ"

ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АЗОТ"

I. Darsning maqsad va vazifalari (metodikada darsning maqsadi vazifaga aylanadi)

I. Darsning maqsad va vazifalari (metodikada darsning maqsadi vazifaga aylanadi)


I. Darsning maqsad va vazifalari
(metodikada darsning maqsadi vazifaga aylanadi)

Darsning ta‘limiy marsadi.O'quvchilarga azotning kislorodli birikmalaridan azotning 5 xil oksidi haqida ularning olinish usullari,tabiatda uchrashi,fizik va kimyoviy xossalari haqida ilmiy tushunchalar berish.
Darsning tarbiyaviy maqsadi: O`quvchilarga ta`limiy tushunchalar beribgina qolmasdan Inson salomatligida toza havoning o`rni beqiyos ekanligi haqida ma’lumot berib, tabiatga mehr muhabbat o’yg’otish, ilmiy dunyoqarashini kengaytirish, hamda ularga ekologik va estetik tarbiya berish.
Darsning rivojlantiruvchi vazifasi: : O’quvchilarning azot oksidlari haqidagi bilimlari,
darslik ustida ishlash ko’nikmalarini hamda nutq muloqot madaniyatini rivojlantirish, jamiyat hayotida faol ishtirok etish zarurligini uqtirish.

II. Darsning mazmuni

O’quvchilarda azot oksidlarining turlarini, tabiatda tarqalishi , xossalari v a ishlarilishini misollar orqali tushunchalar berish.

III. O’quv jarayonini tashkil etish texnologiyasi

Shakl – nazariy, Metod – og’zaki, ko’rgazmali
Vosita – kompyuter, proyektor, didaktik materaillar va boshqalar, kimyoviy elementlar Davriy sistemasi. Usul - Interfaol
Nazorat turi : savol-javob, kimyoviy diktnt, aqliy hujum. Baholash 5 ballik tizimda hamkorlikda baholash.



IV. Kutiladigan natijalar

O`qituvchi:Azot oksidlari turlari,tabiatda tarqalishi va xossalari haqida ma`lumot berish.

O’quvchi:Azot oksidlarining olinishi va xossalari haqida tasavvur va bilimlarga ega bo’lishadi.



V. Kelgusi rejalar

O’qituvchi:O’tilgan darsni tahlil qiladi; Mavzuni yangi materiallar bilan boyitadi; Mavzuni ochishda samarali metod va usullarni shakllantiradi; Mavzuni internet ma`lumotlari bilan boyitadi.

O’quvchi:Azot oksidlarinig tabiatda tarqalishi va xossalari haqida qo`shimcha adabiyotlardan ma`lumotlar oladilar va bilimlarini yanada mustahkamlaydilar.

Sana: _19.04.18y
Sinf: _8- “B”sinf
Mavzu: Azotning kislorodli birikmalari

Darsning bosqichlari Vaqti 1 Tashkiliy qism: 5 2

Darsning bosqichlari Vaqti 1 Tashkiliy qism: 5 2

t/r

Darsning bosqichlari

Vaqti

1

Tashkiliy qism:

5

2

O`tilgan mavzuni takrorlash.

10

3

Yangi mavzu bayoni

17

4

Yangi mavzuni mustahkamlash.

10

5

Dars xulosasi va baholash

2

6.

Uyga vazifa

1

Darsning borishi

1. Tashkiliy qism: a) Sаlomlаshish, davomatni aniqlash (inglizcha)
b) O’quvchilarni darsga hozirlab, jonli muhit yaratish
c) ma’naviyat daqiqalarini tashkil qilish.

Aprel oyining muhim sanalari.

Aprel oyining muhim sanalari. 1336 yil 9-aprel

Aprel oyining muhim sanalari. 1336 yil 9-aprel

Aprel oyining muhim sanalari.

1336 yil 9-aprel Amir Temur tavallud topgan kun

1894-yil 10-aprel Abdulla Qodiriy tavallud topgan kun

1954 –yil 26-aprel Muhammad Yusuf tavallud topgan kun.

1994-yil 20-aprelda BMT ning YUNISEF tashkilotiga a`zo bo`lgan

2008 yil 17-aprelda Odam savdosiga qarshi kurash to`g`risida qonun qabul qilindi.

D a r s n i n g sh i o r i

D a r s n i n g sh i o r i

D a r s n i n g sh i o r i A’lo mamlakatning a’lo farzandi, bilib qo’yki seni vatan kutadi

I-guruh

II-guruh

Azot

Vodorod

O’quvchilarni 3 guruhga ajratamiz.

II-guruh

Kislorod

Darsning oltin qoidalari: Darsda faol bo’lish;

Darsning oltin qoidalari: Darsda faol bo’lish;

Darsning oltin qoidalari:

Darsda faol bo’lish;
Guruhlarda ahillik va hamkorlikni tashkil etish.
Vaqtdan unumli foydalanish;
O’zaro hurmat;
O’zgalar fikrini qadrlash;
Fikrni to’liq bayon etish;
Yangiliklar sari intilish;
Rag’batlantirish.
Dars davomida ana shu qoidalarga amal qilib borasizlar.

Baliq skleti” ni savollarga javob berib,tangacha hosil qilamiz

Baliq skleti” ni savollarga javob berib,tangacha hosil qilamiz

“Baliq skleti” ni savollarga javob berib,tangacha hosil qilamiz.

1-savol: Azot guruhchasiga qaysi elementlar kiradi?
2-savol: Asosiy guruhdagi elementlarning tashqi pog`onasida elektron nechta ?
3-savol. Azotning elektron konfiguratsiyasini yozing?
4-savol . Azot tabiatda qanday tarqalgan?
5-savol . Ammiak molekulasida qanday bog`lanish turi bor ?
6-savol .Ammiakning fizik xossasi qanday?
7-savol: Ammiak suvda erib nimani hosil qiladi ?
8-savol: Ammoniy tuzlari qanday hosil bo`ladi ?
9-savol: Ammiak qanday maqsadlarda islatiladi?
10-savol:Havoda hajm jihatdan necha % azot bor ?
11-savol.Katalizator deb nimaga aytiladi?
12-savol:Havo tarkibida kislorodning hajmi necha % ni tashkil qiladi.

Test topshirig`i 1. Chili silitrasining kimyoviy formulasini toping?

Test topshirig`i 1. Chili silitrasining kimyoviy formulasini toping?

Test topshirig`i

1. Chili silitrasining kimyoviy formulasini toping?
A. NaNO3
B. Ca(OH)2
C. NaOH
D. CaCO3
2. Metall nitridlari qanday hosil bo`ladi?
A. Metallarning metallmaslar bilan reaksiyasidan hosil bo`ladi.
B. Metallarning azot bilan hosil qilgan birikmasidan
C. Metallmaslarning azot bilan hosil qilgan birikmasidan.
D. Yuqoridagilarning barchasi

3. Ammiak suv bilan ta`sirlashganda eritmaning muhiti qanday bo`ladi?
A. Kislotali
B. Neytral
C. Kuchli kislotali
D. Ishqoriy
4. Ammiak kislotalar bilan reaksiyaga kirishib nima hosil qiladi?
A. Tuzlarni
B. Oddiy moddalarni
C. Ishqorlarni
D. Kislotalarni
5. Avogadro doimiysining qiymati nechaga teng?
A. 6,02* 1023.
B. 22.4
C. 1,66*10-27.
D. 12,04*1023.

Test topshirig`i 1.A 2.B 3.D 4

Test topshirig`i 1.A 2.B 3.D 4

Test topshirig`i

1.A
2.B
3.D
4.A
5.A

Yangi mavzu bayoni Rejasi: 1.Azotning oksidlari

Yangi mavzu bayoni Rejasi: 1.Azotning oksidlari

3. Yangi mavzu bayoni

Rejasi:
1.Azotning oksidlari.
2.Azot (II) oksidi.
3.Azot (IV) oksidi.

Azot odatdagi sharoitda kislorod bilan reaksiyaga kirishmaydi,ularning hammasi nitrat kislota dan va uning tizlaridan olinishi mumkin.
Azot (I)- oksidi__ N2O Azot (IV)- oksidi__NO2
Azot(II)- oksidi___NO Azot qo`sh oksidi__N2O4
Azot (III)- oksidi__N2O3 Azot (V)- oksidi__N2O5

Azot (II) oksidi---NO. Rangsiz,hidsiz gaz bo`lib,suvda juda oz eriydi.1 hajm suvda 0,7 hajm NO eriydi.Suyuqlanish haroroti -163,6C,qaynash harorati -154,8 C/
Azot (II)- oksidi elektr zaryadlari va chaqmoq bo`lgan vaqtlarda hosil bo`ladi.Shuning uchun bahor oylarida yog`adigan yomg`ir suvi tarkibida azot birikmalari oz bo`lsada uchraydi.
N2+ O2→ 2NO
Azot (II) oksidi- befarq oksid, u tuz hosil qilmaydi.Sanoatda NO olish uchun misga nitrat kislota ta`sir ettirib olinadi.
3Cu +8 HNO3=3Cu(NO3)2+ 2NO +4H2O

Azot (IV) –oksidi-NO2.Azot (IV)- oksidi qizg`ish –qo`ng`ir rangli, o`tkir hidli zaharli ,bo`g`uvchi gaz hisoblanadi

Azot (IV) –oksidi-NO2.Azot (IV)- oksidi qizg`ish –qo`ng`ir rangli, o`tkir hidli zaharli ,bo`g`uvchi gaz hisoblanadi








Azot (IV) –oksidi-NO2.Azot (IV)- oksidi qizg`ish –qo`ng`ir rangli, o`tkir hidli zaharli ,bo`g`uvchi gaz hisoblanadi.Usuvda yaxshi eriydi. 21,3 0C da qaynaydi, -9,30C da rangsiz kristall holatda qotadi. NO2 laboratoriyada misga konsentrlangan nitrat kislota ta`sir ettirib olinadi.
Cu +4 HNO3= Cu(NO3)2 +2NO2 +2H2O
Sanoatda azot (IV) oksidi olish uchun azot (II) oksidi oksidlanadi. NO2 kislotali oksid. U suvda erib nitrat va nitrit kislotalar aralashmasini hosil qiladi.
2NO2 +H2O =HNO3 +HNO2
Nitrit kislota nihoyatda beqaror bo`lib,darhol nitrat kislota, azot(II) oksidi va suvga ajraladi.
3HNO2 = HNO3 +2NO +H2O
Bu oksid past temperaturada N2O4 ya`ni azot qo`sh oksidi hosil qiladi.
Temperatura -11,20C va undan past temperaturada mavjud bo`ladigan rangsiz kristallar butunlay N2O4 molekulalaridan iborat bo`ladi.

N2O4 =2NO2 -56,9 kj
Laboratoriyada qo`rg`oshin nitrat kristallarini qizdirilganda ham olinadi.
2Pb(NO3)2 =2 PbO + 4NO2 +O2

Yangi mavzuni mustahkamlash

Yangi mavzuni mustahkamlash

Yangi mavzuni mustahkamlash Venn diagrammasi

Azot (IV) –oksidi

Yangi mavzuni mustahkamlash “Topgan topaloq”

Yangi mavzuni mustahkamlash “Topgan topaloq”

4. Yangi mavzuni mustahkamlash

“Topgan topaloq”
Har bir guruhga ikkitadan savollar topishmoqlar berish
1.O’z badanini o’zi eydi
2.Grekchda “hayotiy emas “degan ma`noni bildiradigan element qaysi
3. Qorniga suv quysam, boshi yonar
4. Yunoncha “suv tug`diruvchi”degan ma`noni bildiradigan element nomi
5. Barcha tirik mavjudotlar oladi undan nafas
Toki o’rmon bor ekan havoda hech tugamas
6. Lotinchada “shafaq” degan ma`noni bildiradigan
element qaysi.

Har bir guruhga 1 tadan masala beriladi

Har bir guruhga 1 tadan masala beriladi

Har bir guruhga 1 tadan masala beriladi.
1-guruhga. 15 g ammiakning parchalanishi natijasida necha litr (n.sh)da azot gazi hosil bo`ladi.

2- guruhga. Ammiak 12 g suv bilan ta`sirlashib necha g novshadil spirtini hosil qiladi.

3-guruhga. 34 g ammiak xlorid kislota bilan ta`sirlashib,necha g tuz hosil qiladi.



“Kim chaqqon “

Mavzuni o’qish, savollarga javob yozish

Mavzuni o’qish, savollarga javob yozish


Mavzuni o’qish, savollarga javob yozish.
KClO3, H2O2,H2 O, NaNO3,KMnO4 tarkibidagi azotning massa ulushini toping



Uyga vazifa

Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
27.04.2019