Разработка уроков
Оценка 4.8

Разработка уроков

Оценка 4.8
Разработки уроков
docx
русский язык
6 кл
13.11.2019
Разработка уроков
Публикация является частью публикации:
4- сабақ Жаман мен Меңді бейнесі Аяз би.docx

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:07.03.2018ж

Пән/Сынып: 6

Әдебиет , 6-сынып

Қатысқаны/қатыспағаны:

Тарау немесе бөлім атауы:

Туған жерім-алтын бесігім

Сабақтың тақырыбы:

«Аяз би» ертегісіндегікейіпкерлер бейнесі Жаман мен Меңді бейнесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

 6.Ж 3. Әдеби туындыдағы кейіпкерлердіңтиптерін тек тұрғысынан сипаттау

Сабақ мақсаты:

Әдеби туындыдағы кейіпкерлердің типтерін тек тұрғысынансипаттау;

Әр кейіпкердің өзіндікерекшелігін анықтау арқылыіс-әрекетіне баға беру

Тілдік мақсаты:

Пәнге қатысты сөздік қор мен термин : тип, тек,кейіпкер,образсөздерінің мағынасын ашу

Кейіпкер(персонаж) – көркем шығармадасуреттелетін оқиғаға қатысушы адам, әдеби образ

Көркем шығармада сөзбенсомдалған кез келген құбылысты (көбінесе әдеби қаһарман бейнесін) Образ депатайды. 

Образ әдеби тек тұрғысынан үш түрге:

1.эпикалық;

2.лирикалық;

3.драмалық жасалу

Эпикалық образ – шығармада толық кескінделген, болмыс-бітімі анық,дараланған образ.

Тип: Әдебиеттегі образ екі түрлі мағынада қолданылады:көркем бейне, кейіпкер, тип.

Тип –көркем әдебиеттегі жинақтау. Мысалы: Аяз бидің образыбір ғана аяз бидің емес, сол кезеңде өмір сүрген бірнеше Аязби тектес адамның жиынтық бейнесі.

Тек: Жанр (французша genre, латынша generіs —түр, тек) — өнердің барлық түрлерінде тарихи қалыптасқан іштей жіктелімжүйесі. “Жанр” сөзі француз тілінде “тек” ұғымын береді, сондықтан да эпос, лирика және драманы ертеректе жанр деп атады, кейде жанр термині әдеби түр терминіментеңестіріледі (қ. Әдебиеттің тегі мен түрі). Ал шын мәнінде жанрлар аталғанүш тек пен әдеби түр құрамына кіреді.

 Фабула (лат. Fabula — аңызәңгімеертегімысал) — көркем шығармада суреттелгенокиғаны рет-ретімен жүйелеу. Фабула сюжетпен көптеген өзіндікерекшеліктерімен өзгешеленеді:

Толығырақ: https://massaget.kz/okushyilarga/uy_tapsyirmasyi/26547/
Материалды көшіріп басқанда Massaget.kz сайтына гиперсілтеме міндетті түрдеқойылуы тиіс

Талқылауға арналаған сұрақтар:

-Сендердің ойларынша,кейіпкер деген кім?

- Әдебиеттегі типтік образ дегенді қалай түсінеміз?

- Әдебиеттегі тек сөзінің мағынасын түсінеміз бе?

-«Аяз би» ертегісітегі мен түрі жағынан қандай шығармаға жатады деп ойлайсыздар?

-Ертегідегі кейіпкерлер тегі мен түрі жағынан қандайкейіпкерлер тобына жатады? (эпикалық )

- «Аяз би» ертегісінің кейіпкерлерін іс- әркеттерітұрғысынан қалай жіктеуімізге болады?

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:07.03.2018ж

Пән/Сынып: 6

Әдебиет , 6-сынып

Қатысқаны/қатыспағаны:

Тарау немесе бөлім атауы:

Туған жерім-алтын бесігім

Сабақтың тақырыбы:

«Аяз би» ертегісіндегікейіпкерлер бейнесі Жаман мен Меңді бейнесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

 6.Ж 3. Әдеби туындыдағы кейіпкерлердіңтиптерін тек тұрғысынан сипаттау

Сабақ мақсаты:

Әдеби туындыдағы кейіпкерлердің типтерін тек тұрғысынансипаттау;

Әр кейіпкердің өзіндікерекшелігін анықтау арқылыіс-әрекетіне баға беру

Тілдік мақсаты:

Пәнге қатысты сөздік қор мен термин : тип, тек,кейіпкер,образсөздерінің мағынасын ашу

Кейіпкер(персонаж) – көркем шығармадасуреттелетін оқиғаға қатысушы адам, әдеби образ

Көркем шығармада сөзбенсомдалған кез келген құбылысты (көбінесе әдеби қаһарман бейнесін) Образ депатайды. 

Образ әдеби тек тұрғысынан үш түрге:

1.эпикалық;

2.лирикалық;

3.драмалық жасалу

Эпикалық образ – шығармада толық кескінделген, болмыс-бітімі анық,дараланған образ.

Тип: Әдебиеттегі образ екі түрлі мағынада қолданылады:көркем бейне, кейіпкер, тип.

Тип –көркем әдебиеттегі жинақтау. Мысалы: Аяз бидің образыбір ғана аяз бидің емес, сол кезеңде өмір сүрген бірнеше Аязби тектес адамның жиынтық бейнесі.

Тек: Жанр (французша genre, латынша generіs —түр, тек) — өнердің барлық түрлерінде тарихи қалыптасқан іштей жіктелімжүйесі. “Жанр” сөзі француз тілінде “тек” ұғымын береді, сондықтан да эпос, лирика және драманы ертеректе жанр деп атады, кейде жанр термині әдеби түр терминіментеңестіріледі (қ. Әдебиеттің тегі мен түрі). Ал шын мәнінде жанрлар аталғанүш тек пен әдеби түр құрамына кіреді.

 Фабула (лат. Fabula — аңызәңгімеертегімысал) — көркем шығармада суреттелгенокиғаны рет-ретімен жүйелеу. Фабула сюжетпен көптеген өзіндікерекшеліктерімен өзгешеленеді:

Толығырақ: https://massaget.kz/okushyilarga/uy_tapsyirmasyi/26547/
Материалды көшіріп басқанда Massaget.kz сайтына гиперсілтеме міндетті түрдеқойылуы тиіс

Талқылауға арналаған сұрақтар:

-Сендердің ойларынша,кейіпкер деген кім?

- Әдебиеттегі типтік образ дегенді қалай түсінеміз?

- Әдебиеттегі тек сөзінің мағынасын түсінеміз бе?

-«Аяз би» ертегісітегі мен түрі жағынан қандай шығармаға жатады деп ойлайсыздар?

-Ертегідегі кейіпкерлер тегі мен түрі жағынан қандайкейіпкерлер тобына жатады? (эпикалық )

- «Аяз би» ертегісінің кейіпкерлерін іс- әркеттерітұрғысынан қалай жіктеуімізге болады?

сайтына гиперсілтеме міндетті түрде қойылуы тиіс

Талқылауға арналаған сұрақтар:

-Сендердің ойларынша, кейіпкердеген кім?

- Әдебиеттегі типтік образ дегенді қалай түсінеміз?

- Әдебиеттегі тек сөзінің мағынасын түсінеміз бе?

-«Аяз би» ертегісітегі мен түрі жағынан қандай шығармаға жатады деп ойлайсыздар?

-Ертегідегі кейіпкерлер тегі мен түрі жағынан қандайкейіпкерлер тобына жатады? (эпикалық )

- «Аяз би» ертегісінің кейіпкерлерін іс- әркеттерітұрғысынан қалай жіктеуімізге болады?

Құндылықтарғабаулу:-Ұлтжандылық, адамгершілік, төзімділік, еңбекқорлық

Пәнаралық байланысҚазақстантарихы,әдебиет теориясы,қазақ тілі

Тақырып бойынша алдыңғы білім:6.1.1.1.Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау

Саралап оқыту

Барлық оқушылар:Көпшілік оқушылар:Жекелеген оқушылар:

а) Тақырып бойынша терминсөздердің мағынасын ашады, «Аяз би» ертегісінің кейіпекрлері тегі ментүрі жағынан қандай кейіпкерге жататынын анықтайды

ә) Оқу барысында берілгентапсырмалардың орындалу шарты бойынша орындайды , топтастырады,мінездеме береді,салыстырады

Барлық тапсырмаларды шартынегізінде орындайды, ойлау дағдыларын жетілдіреді

Ертегі кейіпкерлерінеөзіндік көзқарастары тұрғысынан мінездеме бере алады, дәлел келтіребіледі . Қосымша деректер жинастыру арқылы өзіндік талдау қабілеттерінжетілдіреді Жекелей жұмыстар орындау арқылы, топтық жұмыстардағы жұптықжұмыстарды орындау арқылы өз қабілеттерін көрсетеді, белсенділіктанытады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдеріСабақта жоспарланған жаттығутүрлеріРесурстар

УақытыКезеңдері ТапсырмаМақсатыМұғалім не істейді?Оқушылар неістейді?БағалауРесурстар

3 минутҰйымдастыру кезеңіМен қандаймын?» әдісі

Әр оқушы бір парақ ақ қағазға сол қолыныңсызбасын сызып түсіріп, бас бармағына өз есімін жазады да, әрсаусаққа өз мінезін жазады. Сыныптастарына оқып береді.

Жаңа тақырыпқа кіріспе ретінде өз мінездерініңтүрін жазадыОқушылардың тезойлау белсенділігін бақылайды.Әр саусаққа өз мінездерін жазады«Қолдау,қолпаштау»Үлестірмелі

ыру кезеңіМен қандаймын?» әдісі

Әр оқушы бір парақ ақ қағазға сол қолының сызбасын сызыптүсіріп, бас бармағына өз есімін жазады да, әр саусаққа өз мінезін жазады.Сыныптастарына оқып береді.

Жаңа тақырыпқа кіріспе ретінде өз мінездерінің түрін жазадыОқушылардыңтезойлау белсенділігін бақылайды.Әрсаусаққа өз мінездерін жазады«Қолдау, қолпаштау»Үлестірмелі А4 ақ парақ қағазы

5 минут Қызығушылықты ояту Сөзжасыру.

-Балалар, сендеркейіпкер, типтікбейне, тек деген сөздердің мағынасын білесіздер ме? (мағынасын ашу)

Ендеше біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Аяз би» ертегісіндегі кейіпкерлер бейнесі

кейіпкер

типтік бейне

тек

Тақырыптың негізгі мақсаты мен күтілетін нәтижесінанықтату

Сөздердің мағынасынашқызу арқылыой тастау,топтарға бөлу, жаңа сабақтыңтақырыбын болжату.Оқушыларға сөздердің мағынасын ажыратуарқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатынанықтауға, жаңа сабаққа жетелеу.Оқушылар ойлануы, берілген сөздердің мағынасынтабуы арқылы жаңа сабақтың тақырыбын болжауы күтіледі«Қолдау қолпаштау»

 әдісі

Конверт

Толығырақ: https://massaget.kz/okushyilarga/uy_tapsyirmasyi/26547/

5 минутминут Жекелей жұмыс

«Эмоция лық термометр» жаттығуы Мақсаты: Ертегіден алған эмоция менсезімге талдау жасауға және кейіпкерлердің іс- әрекеті арқылы кейіпкерлердітоптастыруға, оларды жіктеуге жетелеу

Орындалу алгоритмі:

Көзімізді жұмып ертегінің мазмұнын еске түсіреміз. Барлық оқиғаны қарапшығып,жеке үзінділерді ескетүсіреміз. Енді көз алдымызға «Аяз би» ертегісіндегіоқиғаны жасаймыз. Қай кейіпкердің іс-әрекетінен қандай әсер алдың, ол саған қалай әсер етті? Қандай сезімдетұрсың?Қырық уәзірдің іс- әрекеті дұрыс па? Аяз бидің іс- әрекеті арқылықандай ой түйдің? Ертегіде қандай кейіпкерлер саған ұнады немесе ұнамады?Өзалған әсерін бойынша енді ертегідегі кейіпкерлерді қалайша топтастырар едің?

Топтастыру .

ұнамдыкейіпкерлер

ұнамсыз кейіпкерлер

Дескриптор.

1.Ертегі мазмұнын толықтай біледі

2.Ертегідегі кейіпкерлердің іс-әрекетінен алған әсерлері бойынша кейіпкерлерді жіктей алады Оқушылардыңтоп ішінде «Эмоциялық термометр»жаттығуыбойынша жекелей жұмысжасауын, тыңдалым, жазылым , айтылым дағдыларыныңқалыптасуын бақылау.Ертегіденнегізгі кейіпкерлердің іс- әрекетінажырата алуда және тыңдауымен түсінуінде кедергілері бароқушыларды бақылау, көмектесуЕртегінітүсініп оқуы, негізгі кейіпкерлерді топтастыраалуыкүтіледі Қ/Б

Смайликтер арқылы топты бағалау«Эмоция

лық термометр» жаттығуы

ның орындалу алгоритмі жазылған парақшалар

1.біледі

2.Ертегідегі кейіпкерлердің іс-әрекетінен алған әсерлері бойынша кейіпкерлерді жіктей алады Оқушылардыңтоп ішінде «Эмоциялық термометр»жаттығуыбойынша жекелей жұмысжасауын, тыңдалым, жазылым , айтылым дағдыларыныңқалыптасуын бақылау.Ертегіденнегізгі кейіпкерлердің іс- әрекетінажырата алуда және тыңдауымен түсінуінде кедергілері бароқушыларды бақылау, көмектесуЕртегінітүсініп оқуы, негізгі кейіпкерлерді топтастыраалуыкүтіледі Қ/Б

Смайликтер арқылы топты бағалау«Эмоция

лық термометр» жаттығуы

ның орындалу алгоритмі жазылған парақшалар

6 минут

 Жұптық жұмыс

«Мінез

деме беруші лер» әдісі1-тапсырма.

 «Мінездеме берушілер» әдісі.

Мінездеме берілетін кейіпкерлер: Мадан хан,Жаман, Меңді сұлу, қырық уәзір

Кейіп

керлер

қасиеттері

қандай тектегі кейіпкер? (эпостық, лирикалық, драмалық)

Мадан

Жаман



Дескритор:

-Ұнағанкейіпкерлерінің жеке дара қасиеттерін жазып, мінездеме береді;

-Тек тұрғысынанқандай типті кейіпкер екенін анықтайды

Әр түрлі тапсырмалар орындау арқылыөз ойын жүйелі жеткізе алуға, орынды жауап беруге,мәселенің ең негізгі түйінін табуға үйрету,өзіне қажеттіақпаратты саралап,талқылауға жетелеу

«Мінездеме берушілер»әдісі арқылыкейіпкерлерге мінездемеберіп,өз ойын жазуда жазылым дағдысындамыту, ойлау белсенділіктерін дамыту «Мінездемеберушілер» әдісінегізінде

 өз ойын қорытып қағаз бетінетүсіруі күтіледі, жұптар бір- біріне оқып береді, жазғандарымен ой алмасады,ойлау белсенділігі жоғары оқушыларды бақылауКритериалды бағалау

Оқушылар өзара бағалайдыИнтерактив-ті тақтада тапсырма-лар көрсетіледі

15 минут Топтық жұмыс

«FILA» кестесімен жұмыс

Мақсаты:көркем шығармадағы кейіпкердің бейнесін образдық тұрғыданашуға бағытталады. Топ құрамында 4 адамнан болады. Әрқайсысы жеке сұрақтардыбөліп алады, кейін барлығы сұрақтардың жауабын біріктіреді

Сұрақ-тапсырма:Аяз би Маданхан өмірде болған кейіпкер ме, әлде халық армандауынан туындаған типтік бейнеме?

F-дерек.

тер

Кейіп

кер туралы

I-Пікір.

кейіпкер туралы өзінің пікірі

L-сұрақ

тар.

Кейіпкердің іс-әрекетіңашатын сұрақтар

A-іс-әрекеті

Автор

дың кейіпкерді суреттеудегіқолдан

ған іс- әрекеті

Орындауалгоритмі:

Тақырып негізінде сұрақ беріледі

Топтағы әр оқушы бір сұрақтан бөліп алып, ізденеді

Сұрақтардың жауабы тақтаға немесе батпырауыққаілінеді

 Әркім өзқалаулары бойынша оқып шығады

Дескриптор:

1.Кейіпкертуралықосымша деректер жинақтай алды

2. Кейіпкер туралы өзіндік пікірі қалыптасқан

3. Кейіпкердің іс- әрекетін ашатын 5 сұрақ құрастыраалады

4. Автордың кейіпкерді суреттеудегі қолданған іс-әрекетінедәлел келтірген

Топтық жұмыс жасау кезінде тапсырманың күрделену деңгейіне сәйкесоқушының ойлау қабілетін байқау, әр оқушының жеке қабілетін айқындау. Жазбажұмысын сауатты жазуға, өз пікірін, көзқарасын жеткізе білугедағдыландыру.

 Өз ойын жүйелі әрі сауаттыжаза алуын жәнеойлау белсенділігі жоғары оқушыны бақылауӨзінеберілген сұрақ төңірегінде оқушыныңтиянақты жауап беруіалуыкүтіледі

Критериалды бағалау

Интерактив

ті тақта, интернет желісі,

Ойлаудағдыларының деңгейі

Бағалаукритерийлері

Дескриптор

Түсіну, қолдану

1.Мәтіннен негізгі ақпаратты пайдаланып, сұрақ құрастырып жазады.

2. Негізгі ақпарат пен қосымша ақпаратты салыстырады.

3. Мәтіннен өзіне ұнаған маңызды ақпаратқа өз ойын жазады.

1.Мәтіннен негізгі ақпаратты пайдаланып, 2 сұрақ құрастырып жазады.

2.Мәтіннен 2 негізгі ақпарат пенқосымша ақпаратты салыстырады.

3. Мәтіннен өзіне ұнаған бір негізгіақпаратқа өз ойын жазады.

Жинақтау

1.Хат жазу талаптарын ұстанады

1.Хатқа тәнбелгілерді орындайды. /50-60 сөз/

2.Мазмұнынқызықты, әсерлі жазады.

3. Хатты сауаттыжаза алады.

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
13.11.2019