Тексерген: 22.01 ...............................
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 3 А: Дизайн және технология |
Мектеп: 23 |
||||||
Күні:22.01.20 Сабақ № 18 |
Мұғалімнің аты-жөні: Медетбекова Б.
|
||||||
Сынып: 7 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақ тақырыбы |
Идеяны құру . |
||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.5.1-Функционалды (техникалық) және эстетикалық талаптарға сай, дизайн дайындау бойынша тапсырмаларды орындау
|
||||||
Сабақ мақсаты |
Киімді түрлендіру (трансформациялау) тәсілдерін үйрену өз нұсқаларын жасау. |
||||||
Бағалау критерийлері |
· Өз идеясымен киімді түрлендіреді; · техникалық және эстетикалық талаптарға сай орындайды; · өз ойын еркін жеткізеді; · техника қауіпсіздігін сақтайды. |
||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: · киімді трансформациялау тәсілдерін сипаттай алады; · фурнитуралар мен әрлеу тігін материалдарының сипаттамасы мен жіктелуін анықтайды, сипаттайды және салыстырады. Пән лексикасы, терминология және трансформация, бекіту, аксессуарлар, бижутерия, қайып тігу және тізбекті тігіс,жіптерді тарту регуляторы, тігіс ақаулары, безендіру тігін материалдары, фурнитура, таспа, ызба, бау, стразалар, пайеткалар. |
||||||
Құндылықтарды дарыту
|
4.Мәңгілік Ел, бұл -Инновация негізіндегі тұрақты Экономикалық Өсім. Біз мемлекеттің индустриялық және инновациялық күш-қуатын дамытып, табиғи ресурстар мен қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарап, қоғамда білім мен ғалымдық культін елдің зияткерлік іргетасы ретінде бекітетін боламыз. |
||||||
Пәнаралық байланыстар |
Сурет, информатика, физика. |
||||||
Бастапқы білім |
Сән үрдістерін, дизайн туралы біледі. |
||||||
Сабақ барысы |
|||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||
Сабақтың басы 5мин. |
1. Ұйымдастыру кезеңі, дайындықтарын тексеру 1. Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Шаттық шеңбері» тренингі. Бір- біріне жағымды тілектер айтады. Мақсаты: оқушылар бойында тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамыту 2. 2. Топқа бөліну. 3. Карточка таңдау арқылы екі топқа бөлу
3.Алдыңғы білім: Ширату сұрақтары:
1. Трансформер киім не үшін жасалды? 2. Қазіргі кезде трансформер киім не үшін керек? 3. Рециклиг деп нені айтады? 4. Киімді трансформациялау қандай тәсілдермен орындалады. 4. Оқушылармен бірлесіп оқу мақсаттарын және сабақ мақсаттарын аңықтау, тапсырмалар және жетістік критерийлерімен танысу. |
Таныстырылым, оқу жоспары |
|||||
Сабақтың ортасы 5 мин.
20 мин.
5+5 мин.
|
Сабақ тақырыбына кіріспе 3. (Ұ) Тігін бұйымдарының түрлері мен трансформациялаудың түрлі тәсілдері көрсетілген видеоматериалдарды, көрсетілімді көріп шығады. Талқылауға арналған сұрақтар: Трансформациялаудың қандай тәсілдері көрсетілді? Бұйымды бір түрден басқа түрге қалай өзгертуге, (мысалы, жейдеден – сөмке, бас киім және т.б.) трансформациялауға болады?
Практикалық жұмыс:
Дескриптор -киімді транформациялайды; - эстетикалық талаптарды ұстанады ; - техника қауіпсіздігін сақтайды; - өз идеясын еркін жеткізеді.
|
https://www.youtube.com/watch?v=cl5QktkI4PM |
|||||
Сабақтың соңы 5мин.
Үй жұмысы |
5. Рефлексия «Аяқталмаған сөйлемдер» Оқушының аты-жөні: Бүгін мен …………………………………………………………………………….білдім
Мен үшін…………………………………………………………………қызықты болды
Маған………………………………………………………………………………………………………………………………………………… тапсырма орындау оңай болды Кері байланыс.
Трансформациялау үшін киім әкелу |
Слайд
Слайд 3 |
|||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
Жұмыстың қиындығына карай саралау жүргізіледі. |
Критерийлер, дескриптор арқылы |
Денсаулық пен қауіпсіздікке байланысты нормаларды сабақтың әр кезеңінде ұстанады. |
|||||
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
|||||||
«Аяқталмаған сөйлемдер» Оқушының аты-жөні: |
Бүгін мен …………………………………………………………………………….білдім
Мен үшін…………………………………………………………………қызықты болды
Маған………………………………………………………………………………………………………………………………………………… тапсырма орындау оңай болды
|
«Аяқталмаған сөйлемдер» Оқушының аты-жөні: |
Бүгін мен …………………………………………………………………………….білдім
Мен үшін…………………………………………………………………қызықты болды
Маған………………………………………………………………………………………………………………………………………………… тапсырма орындау оңай болды
|
«Аяқталмаған сөйлемдер» Оқушының аты-жөні: |
Бүгін мен …………………………………………………………………………….білдім
Мен үшін…………………………………………………………………қызықты болды
Маған………………………………………………………………………………………………………………………………………………… тапсырма орындау оңай болды
|
«Аяқталмаған сөйлемдер» Оқушының аты-жөні: |
Бүгін мен …………………………………………………………………………….білдім
Мен үшін…………………………………………………………………қызықты болды
Маған………………………………………………………………………………………………………………………………………………… тапсырма орындау оңай болды
|
«Аяқталмаған сөйлемдер» Оқушының аты-жөні: |
Бүгін мен …………………………………………………………………………….білдім
Мен үшін…………………………………………………………………қызықты болды
Маған………………………………………………………………………………………………………………………………………………… тапсырма орындау оңай болды
|
«Аяқталмаған сөйлемдер» Оқушының аты-жөні: |
Бүгін мен …………………………………………………………………………….білдім
Мен үшін…………………………………………………………………қызықты болды
Маған………………………………………………………………………………………………………………………………………………… тапсырма орындау оңай болды |
|
Тексерілді: 09.01
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №23 орта мектеп Дизайн және технология Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Медетбекова Б.К. Сынып: 9 Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақ № 17. Мерзімі : 09. 01 |
|
||||
Сабақтың тақырыбы |
Сәнді киім дизайны "Fast cloth" қарапайым геометриялық формалар (пончо, кейп, туника) (сән журналдары). |
|
|||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) |
9.1.2.1 тарихи және мәдени
шығармалардағы қолөнер, дизайн туындыларының
материалдарын, түрлерін, бағыттарын салыстырмалы талдау; |
|
|||
Сабақтың мақсаты |
Әртүрлі өнеркәсіпте сәнді киім дизайнының технологиялық және өндірістік үдерістері туралы сипаттау. Қарапайым геометриялық формалардан құралған "Fast cloth" киім түрлері мен аксессуарларын талдау. |
|
|||
Бағалау критерийі |
· Оқушылар сәндік киім дизайнының технологиялық және өндірістік процестерін сипаттайды. · Киім түрлері мен аксессуарларын талдайды. · Геометриялық формадан құралған киімдер мен аксессуарлардың технологиялық процесін зерделейді. |
|
|||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: сәнді киім дизайнының технологиялық және өндірістік үдерістерін сипаттайды. Қарапайым геометриялық формалардан құралған киім түрлері мен аксессуарларын талдайды. Пəнге тəн арнайы лексика жəне терминология: дизайнер, стиль, панчо, кейп, туника, аксессуар, композиция, түс үйлесімділігі, нобай, модельер, өндіріс Диалог/жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: Қарапайым геометриялық формалардан құралған киімдерге ......жатады? Киім мен аксессуарлар......тәсілмен дайындалады. Заманауи сән дизайны адамдардың .........қарай жетіліп отырады. |
|
|||
Құндылықтарға баулу |
Өзге елдің мәдениетін сыйлау, бір-біріне құрметпен қарау. Жұппен немесе жекелей жұмыс жасау барысында адал еңбекке, жауапкершілікке тәрбиелеу. |
|
|||
Пəнаралық байланыс |
Геометрия - геометриялық денелер Сызу - геометриялық денелердің сызбалары |
|
|||
Алдыңғы білім |
оқушылар киім мен аксессуарлар топтамасын жасай біледі |
|
|||
Сабақ барысы |
|
||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
||
Сабақтың басы 5минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу, құрал-жабдықтарды тексеру. Өткен сабаққа шолу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Шаттық шеңбері» тренингі. Бір- біріне жағымды тілектер айтады. Мақсаты: оқушылар бойында тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамыту Алдыңғы білім: 1. Киім мен аксессуар топтамасын жасау Ширату сұрақтары: 1. Жаңа киім топтамасын таныстырудың қандай тәсілдерін білесіңдер? 2. Киімдегі қандай стильдермен таныссыңдар? 3. Заманауи жастар сәнінің негізгі үрдістерін атаңдар. 4. Жастар киіміндегі сәндік бағыттар туралы не ойлайсың? 5. Сәнді киімнің дизайнын жасауда не мақсат етіледі? |
Геометриялық формалы киімдердің суреттері, А3 формат қағазы, түрлі түсті маркерлер, скотч, стикерлер
|
|
||
Сабақтың ортасы 30минут |
Жаңа білімді меңгерту. Сабақты қарапайым геометриялық формадағы киімдер туралы бейнебаян көрсетуден бастаймын. Оқушылар бейнебаян көреді. Тапсырма 1. «Ой қозғау» әдісі. Мақсаты: Оқушылардың қызығушылығын ояту, ынталандыру және белсенділіктерін арттыру. Саралау тәсілі: тапсырма, диалог және қолдау көрсету бағалау , дереккөздер, қарқын Бағалау критерийі: Қарапайым геометриялық формадағы киімдердің ұқсастықтарын сипаттап, артықшылығын атайды. Ойлау дағдыларының деңгейі: білу, түсіну Тапсырма. Фотосуреттерді қарап шығып, қарапайым геометриялық формалы киімдердің қандай халықтың мәдениетіне жататынын, ұқсастықтарын сипаттап, артықшылығын атаңыз. Дискриптор: - фотосуреттерді қарап шығады. - ұсынылған иықтық бұйымдарды қандай халықтың мәдениетіне жататынын анықтайды. - қарапайым геометриялық формалы киімдердің ұқсастықтарын сипаттайды. - артықшылығын атайды. ҚБ: «Күн шуағы» әдісі. М Тапсырма 2. Әдіс «Постер » әдісі. Мақсаты: Оқушылардың өз ойларын дәлелдеуі. Саралау тәсілі: тапсырма, диалог және қолдау көрсету, бағалау, дереккөздер Бағалау критерийі: Геометриялық формалы киімдерді талдайды. Постер жасайды. Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану, талдау, Тапсырма. Суретке қарап шығып, геометриялық формалы киімдерді талдаңыз (фасоны, ұзындығы, өлшемі, материалы, түсі, стилі). Постер жасаңыз. Дискриптор - суретке қарап шығады. - геометриялық формалы киімдерді талдайды (фасоны, ұзындығы, өлшемі, материалы, түсі, стилі). - постер жасайды. ҚБ: "Екі жұлдыз, бір тілек" әдісі Мақсаты: Оқушылар өзара бағалау жүргізеді. Сергіту сәті. "Қара жорға биі"
Мақсаты: Оқушыларға жағымды көңіл-күй сыйлау.
Киімдер мен аксессуарлардың өндірісі туралы бейнебаян көрсетемін. Тапсырма 3. Әдісі: «Джигсо» әдісі Мақсаты: Оқушыны жылдам әрі тұжырымды ойлауға дағдыландыру, ынтымақтастықты дамыту, идеялармен бөлісу. Саралау тәсілі: тапсырма, дереккөздер, диалог және қолдау көрсету, қарқын, қорытынды, бағалау
Бағалау критерийі: кәсіпорындарда киім мен аксессуарларды дайындаудың өндірістік және технологиялық процестерін зерделейді. Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану, жинақтау Тапсырма. Электрондық қосымша дереккөздерді пайдаланып, кәсіпорындарда киім мен аксессуарларды дайындаудың өндірістік және технологиялық процестерін зерделеп, білгендеріңізді айтып беріңіз. Дискриптор: - электрондық қосымша дереккөздерді пайдаланады. - кәсіпорындарда киім мен аксессуарларды дайындаудың өндірістік және технологиялық процестерін зерделейді. - білгендерін айтып береді. ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау Мақсаты: Оқушыларға көңіл-күй сыйлау, өзара бағалау. |
Пончо, кейп туралы бейнебаян https://www.youtube.com/watch?v=NECN6F3Przo туника туралы бейнебаян https://www.youtube.com/watch?v=8MjhX6KKrYc
суреттер
Суреттер, маркерлер, скотч "Қара жорға" әуені
Киім өндірісі https://www.youtube.com/watch?time_continue=52&v=ZUBEoQH_L9s Аксессуар өндірісі https://www.youtube.com/watch?v=yEgtPx3ho70 |
|
||
Сабақтың соңы 5минут |
Қорытынды. 1. Сәнді киімнің дизайны қандай мақсатта жасалады? 2. Қарапайым геометриялық формалардан құралған киімдер түрлері туралы не білесіңдер? 3. Қазіргі кезде киім дайындаудың жолдары қандай? Рефлексия: «Кемені боя» әдісі. М - Егер саған сабақ ұнаса тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң, желкенді жасыл түске боя; - Егер сен сабақта белгілі бір қиындықтарға тап болсаң, желкенді сары түске боя; - Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып,мұғалімнің көмегі қажет болса, желкенді қызыл түске боя. |
Түрлі түсті маркерлер, қарындаштар |
|
||
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
||
Оқушыларға тапсырма орындатқанда саралау тәсілдерін қолдандым. Бірінші тапсырмада дереккөздер - оқушыларға қосымша ақпарат беремін; |
«Шаттық шеңбері» тренингі. Бір- біріне жағымды тілектер айтады. Мақсаты: оқушылар бойында тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамыту «Ой қозғау» әдісі. Мақсаты: Оқушылардың қызығушылығын ояту, ынталандыру және белсенділіктерін арттыру. Әдіс «Постер » әдісі. Мақсаты: Оқушылардың өз ойларын дәлелдеуі. Әдісі: «Джигсо» әдісі Мақсаты: Оқушыны жылдам әрі тұжырымды ойлауға дағдыландыру, ынтымақтастықты дамыту, идеялармен бөлісу. Рефлексия: «Кемені боя» әдісі. Мақсаты: Оқушылардың материалды игеру деңгейіне тиімді кері байланыс беру. |
Сергіту сәті. "Қара жорға биі" Мақсаты: Оқушыларға жағымды көңіл-күй сыйлау.
|
|
||
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||
|
|||||
Жалпы бағала Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.