Сабақ жоспары: "Күрделі функцияның туындысы, есептеу ережесі"
Оценка 4.7

Сабақ жоспары: "Күрделі функцияның туындысы, есептеу ережесі"

Оценка 4.7
Лекции
docx
математика
10 кл
16.04.2018
Сабақ жоспары: "Күрделі функцияның туындысы, есептеу ережесі"
Жаңартылған білім мазмұнына сүйене отырып, 10 сыныптың алгебра курсы бойынша "Күрделі функцияның туындысы, есептеу ережесі" тақырыбын қысқа мерзімді жоспарға салдым. сабақта әр түрлі әдіс- тәсілдер қолдану негізінде, сабақты қызықты, ойын, жарыс түрінде өткізуге болады. Студенттер сабаққа өте өте белсенді қатысады.10 сыныптың алгебра курсынның "Күрделі функцияның туындысы, есептеу ережесі" тақырыбы бойынша қмж
Күрделі функцияның туыныдысы, есептеу ережесі.docx

Пән: Матемтика

Күні:

Топ: 14

Бөлім: 6 бөлім. Туынды

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Күрделі функцияның туындысы, есептеу ережесі

Сабақ мақсаттары

Күрделі функцияны құра білу немесе күрделі функцияны элементар функцияларға жіктей білу дағдыларын меңгерту; Күрделі функцияның туындысын табу ережесімен таныстырып, оны дұрыс қолдану машықтарын қалыптастыру

Бағалау критерийлері

·         Туындының анықтамасын қолданады;

·         Күрделі функцияның туындысын есептейді;

·         Күрделі функцияның туындысын есептеу ережелерін қолдану арқылы шеше алады.

Тілдік мақсаттар

 

Туынды, функция, күрделі функция.

Құндылықтарды дарыту

Өзара жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік, тиянақтылық  құндылықтары   қалыптасады.

Пәнаралық байланыстар

Математика, алгебра, геометрия

АКТ қолдану дағдылары

«Күрделі функцияның туындысы, есептеу ережесі»  презентациясын қолдану

 

Бастапқы білім

 

Санның дәрежесі, көрсеткіштік дәреже туралы ұғым

Сабақтың технологиясы мен әдістері:

Дамыта оқыту, сын тұрғысынан ойлау технологиясы, сұрақ-жауап әдісі, баяндау әдісі, СТО әдістерін пайдалану, ақпарат құралдарынан жинақталған мәліметтер, интерактивті әдістер: түсіндіре-баяндау, миға шабуыл, ой қозғау, салыстыру, талдау, ақпарат беру, сөздік,  практикалық жұмыс, «Сұрақтар жаңбыры» стратегиясы

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 5 минут

Амандасу.

Кезекші мәліметімен танысу, журналға белгі соғу.

 Студенттерді шаттық шеңберіне шақырып, http://old.aikyn.kz/public/uploads/26774-212-zhem_s-zhidek_forumy_ru.jpeg 

Жеміс және адам мінез- құлқыСтуденттер өздерің жақсы көретін жемістерін атайды және сол жеміске сәйкес өз мінез- құлқын айтады. 

 

Студенттер туындыны есептеу формулаларына байланысты төрт топқа бөлінеді.

Студент

тің аты-жөні

Ауызша сұрақтар

Ауызша есептер

Күрделі функцияның туындысын есепте

Қосымша есеп

Тест тапсырмалары

Жалпы баға

1.

 

 

 

 

 

 

 

 

Итербелсенді тақта, презентация

Сабақтың ортасы

80 минут

2. Үй жұмысын тексеру

  1. Кеңістіктегі векторлар?
  2. Компланар веторлар дегеніміз не?
  3. Векторлардың скаляр көбейтіндісі?
  4. Кеңістіктегі векторлардың қосындысы?

 3. Жаңа тақырыпты түсіндіру. (қосымшада тіркелген)

Жоспар:

1.      Функцияның туындысы;

2.      Функцияның туындысына есептер шығару.

4. Жаттығу жұмыстарын орындау:

Алған білімдерін қайталау, жинақтау.

1-бөлім: «Тіліңмен жүгірме, біліміңмен жүгір».

 Қатесін тап!

Функция

Функцияның туындысы

Реттік номері

1

С

K

3

2

Х

5

3

kx+b

0

1

4

6

5

1

2

6

4

 

 

 

 

Есептер шығару

2-бөлім: “Білімдіге дүние жарық, білімсіздің күні кәріп”. Әр оқушы жеке өз дәптерлерінде шығарып, жауабын тексереді.

Математикалық диктант.

Тапсырма мазмұны

Жауабы

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Жанаманың теңдеуі

 

3 – бөлім: “Ақылдассаң шешерсін, ақылдаспасаң кем көсерсің”. Топ мүшелері бірігіп шығарады.

Жаттығу есептерін шығару

№213 (а, б);   №214 (а, б);   №216 (а, б);   №217(а, б);     №220 (а, б)

 

№213 Күрделі функциясын құрайтын функцияларды анықта:

a)

б)

№214 Элементар функциялардан тұратын күрделі функция жазу керек:

а)

б)

№216 Функцияның туындысын тап:

а)

б)

№217 Функцияның туындысын тап:

а)

б)

№220 Функцияның туындысын тап:

а)

б)

 

 

Білімді тексеру

Тест алу

1. Функцияның туындысын табыңыз:

А)             В)                      С)                Д)                   Е)

2.  функциясы берілген.  табыңыз

А)                     В)                          С)                       Д)                          Е)

3.  функциясының туындысын табыңыз

А)                В)                 С)                  Д)              Е) 1

4. Функцияның туындысын табыңыз:

А)    В)      С)    Д)    Е)

 

5.  функциясының туындысын табыңыз

А) В)                  С)

Д)               Е)

 

 

 

 

Дұрыс жауаптары: 1.А        2.В      3.В      4.С      5.Д

 

Өздік жұмыс:

 Деңгейлік тапсырмалар орындау

«Бар нәрсеге білім қолды жеткізер». (Деңгейлік тапсырмалар)

1- топтың тапсырмалары.

1. Туындыларын  тап:f(х)=4- 7х

f(х)=(х² + 5)(х² -4).

f(х) = 2sin²х ,    

f(х)=15х³+ 2

         2.f '(х) = 0 теңдеуін шеш.f(х)= х³- 3х²+ 7

 

         2 – топтың тапсырмалары.

 1. Туындыларын  тап:    f(х)=12 + х²

           f(х)=

 f(х)=cos 2х

 f(х)=12х³ + 5 +3.

    2.    f '(х)  > 0теңсіздігін шеш.    f(х)= 3х - х³

                                        

3 – топтың тапсырмалары.

1.Туындыларын  тап:    f(х)=  48х - х³

            f(х)= 2х³ + 4

            f(х)= - 3х³ + 2х² +1

  f(х)=sin² х.

         2.=1 нүктесінде     у= 2х -   функциясының графигіне жүргізілген жанама теңдеуін жазыңдар.

 

5. Ширату жаттығуы: 

«Шатаспақ» ойыны. Түрлі кедергілерден өтіп, берілген тапсырмаларға жауап беру.

1. Қазанға бірінші не түседі? (көз)

2. Қандай шелекке су құюға болмайды? (тесік)

3. ЕХРО қай жылы болды? (2017)

4. Қ. Р Елбасы кім? (Н. Назарбаев)

5. Камаз ұшып келе жатып талға соғады. К - сі түсіп қалды, не қалды? (амаз)

6. Жердің ортасында не бар? (е)

7. Әжемнің сандығында бәрі бар, тек не жоқ? (бос орын)

8. Автобустан түсу үшін не істеу керек? (міну керек)

9. Бір үйде әкесі баласымен, атасы немересімен отыр. Үйде неше жан бар? (3)

10. Күн мен түн неге бітеді? (н)

11. Интернатта неше ағай жұмыс істейді? 6

12. Ең үлкен уақыт өлшем бірлігі? (Ғасыр)

13. 12 қандай сан (жұп)

ЖК+экран, тірек конспект

 

 

 

А.Е.Әбілқасымова «Алгебра және анализ бастамалары» 10 сынып,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

З.Н.Қиябаев «Математика есеп жинақ», 2013 ж.

Сабақтың соңы

5 минут

5. Бекіту сұрақтары:

«Сұрақтар жаңбыры» стратегиясы

Ұйымдастыру: топпен жұмыс.

Мақсаты: оқушылардың сұрақ қою және сыни ойлау дағдыларын дамыту.

Сипаттамасы:  оқушылар  топтарға өз еркімен, қалауымен  бөлінеді.  Әр  топ параққа сұрақтар жазып, бір-біріне  лақтырады. Алған сұрақтарына  жауап жазып, кері лақтырады. Жауап жазылған парақты қағып алған ойыншы, сол жауаптан сұрақ тудырып, ары қарай лақтырады. Ойын осылай жалғасады.

Сұрақтар:

-  Туындының анықтамасы

-  Туындының қолданысы

-  Туындыны есептеу формулалары

- Күрделі функцияның туындысын қандай ереже бойынша аламыз?

- Есеп шығаруда қандай ереже жиі пайдаланылды?

 

6. Қорытындылау.

-  Бүгінгі тақырып бойынша түсінбеген жерлері болса сұрау;

- Сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды бағалау;

1) «Тазалық ойыны» әр топқа парақшалар таратылып беріледі. Онда мыналар салынған:

1. Чемодан               2. қоқыс жәшігі                   3. еттартқыш

Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар), бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар). Ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар)

Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар)

бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар).

Ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар)

 

7.Үйге тапсырма беру:

1. Дәрісті оқу

2. №213-216-220 (ә,в)

8. Рефлексия. 

«Think wane» (синквейн) әдісі (5 жолдық). 

Ұйымдастыру: ұжыммен жұмыс.

Мақсаты: оқушылардың сабақта алған білім, білігін  бағалау.

Сипаттамасы:
• Бірінші жол- тақырып атауы; 
• Екінші жол – тақырыпты екі сөзбен сипаттау,– белгі немесе сын есіммен; 
• Үшінші жол - осы тақырыптағы іс-әрекетті үш сөзбен сипаттау, етістікпен; 
• Төртінші жол – төрт сөзден тұратын фраза, тақырыпқа қатысты; 
• Бесінші жол– синоним, тақырыпты ашатын. 
Бұл жұмыс түрінде әр оқушы өз ойын, алған әсерін білдіреді.

 

ІХ. Бағалау.

Бағалау критерийлері:

13-15 -«5»

9-11- «4»

5-8 -«3»

Математикалық диктант-2есеп -1ұпай

Жаңа сабақ бойынша есеп-1 есеп -1 ұпай

Тест-1 есеп -1 ұпай

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Әбілқасымова «Алгебра және анализ бастамалары», 10 сынып

 

 


 

Пән: Матемтика Күні : Топ: 14

Пән: Матемтика Күні : Топ: 14

Студенттер туындыны есептеу формулаларына байланысты төрт топқа бөлінеді

Студенттер туындыны есептеу формулаларына байланысты төрт топқа бөлінеді

Есептер шығару 2-бөлім : “Білімдіге дүние жарық, білімсіздің күні кәріп”

Есептер шығару 2-бөлім : “Білімдіге дүние жарық, білімсіздің күні кәріп”

Функцияның туындысын тап: а) б) №220

Функцияның туындысын тап: а) б) №220

Д) Е) 5. функциясының туындысын табыңыз

Д) Е) 5. функциясының туындысын табыңыз

Автобустан түсу үшін не істеу керек? (міну керек) 9

Автобустан түсу үшін не істеу керек? (міну керек) 9

Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар) бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар)

Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар) бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
16.04.2018