Сабақтың тақырыбы: Шоқан Шыңғысұлы Уәлиханов
Мақсаты:
Білімділік:
Дамытушылық:
Тәрбиелік:
Сабақтың түрі:
Сілтеме:
Жетістік критерийлері:
Сабақтың көрнекілігі:
Оқыту әдістері:
Пәнаралық байланыс:
Дереккөздері:
Қазақ тіліндегі мәтіндер арқылы оқушыларды
тұңғыш қазақ ғалымы, этнографтарихшы Ш.
Уәлихановтың өмірі және шығармашылығымен
таныстыруды жалғастыру.
Оқушылардың ойлау, оқу материалын іріктеу,
тұжырымдау, алған білімін іс жүзінде пайдалана
білу дағдылары мен біліктіліктерін дамыту.
тарихи
Қазақ халқының атақты адамдары,
тұлғаларын мақтан етіп, оқушыларды Отанына
келешекте адал қызмет етуге,
білімділікке
тәрбиелеу.
Жаңа материалды бекіту сабағы
Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы,
Оқушының төменгі жетістігі: Ш. Уәлиханов
туралы ақпарат береді.
Оқушының орташа жетістігі: Өз сөзімен
Ш.Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы туралы
айтады, сипаттайды.
Оқушының жоғарғы жетістігі: Тақырып аясында
сыныптастарымен ұлы ғалым жайлы сұхбаттасады
Проектор, слайдтар, плакат, маркерлер, стикерлер,
тақырыпқа қатысты суреттер
«Жүректен жүрекке» тренингі, әңгімелеу, топтық
жұмыс, сұрақжауап, шығармашылық жұмыс, ПОПС
формуласы, "Дұрысбұрыс", "Жалпы сұрақ" әдісі,
Қазақ әдебиеті, Қазақстан тарихы, Этнография,
География, Орыс тілі, Ағылшын тілі.
Әдістемелік құрал,
ғаламтор көздері, Ш.Уәлихановтың еңбектері
дидактикалық материал,
Тапсырмалар:
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының ісәрекеті:
Тапсырма
Оқушыларға
психологиялық
жағдай туғызу
Оқушыларды
топқа бөлу
Мұғалімнің ісәрекеті
«Жүректен жүрекке» тренингін
өткізу. Оқушыларға жүрекше
парақтар таратылады
Топқа бөлініп отыру үшін
әртүрлі суреттер дайындалады.
Топ басшысына сабақ
барысында топтағы
оқушылардың жауабын белгілеп
отыру үшін бағалау парағын
Оқушының ісәрекеті
Параққа
сыныптастарының
есімін жазып бір біріне тілектер
айтады
Сынып оқушылары Кітап,
қауырсын қалам, жер шары
суреттерін таңдау арқылы 3
топқа бөлініп отырады. Әр топта
топ басшысы сайланады. Топ
басшысы бағалау парағына береді, сабақ соңында бағалау
парақтарын жинап алып, жалпы
қорытындысын шығарады
Қайталау сұрақтары
І. Өткен
тақырыпты
қайталау
ІІ.Қызығушыл
ықты ояту
Үй жұмысын тексеру
ІІІ. Мағынаны
тану
Айтылым. "Дұрысбұрыс".
Сөйлемдердің дұрыс,
бұрыстығын анықтау.
Ә) Оқылым. Жазылым.
Айтылым.
ПОПС формуласымен жұмыс
істеу ұсынылады
ІV. Ойтолғаныс Жазылым. Айтылым.
Оқушыларға өткен
материалдарды тұжырымдай,
қорытындылай келе
Ш.Ш.Уәлиханов туралы журнал
шығарудың үлгісін көрсету
ұсынылады. Әр топ журналдың
1 бетін толтырады. Журнал
шығару үшін оқушыларға алдын
ала материалдар жинап келу
тапсырылады. Журнал үш тілде
шығады. 1 топ Қазақ тілінде,
2 топ ағылшын тілінде, 3топ
орыс тілінде толтырады. Әр
топ орындаған тапсырмаларын
түсіндіріп, қорғайды. Ағылшын
тілінде орындалған тапсырманы
тексеріп, бағалау үшін ағылшын
пәні мұғалімі Кибатбаева
Марина Владимировна сарапшы
/эксперт/ ретінде шақырылды
сабақ барысында топтағы
оқушылардың жауабын белгілеп
отырады
Шоқан Уәлиханов кім?
Шоқан Уәлихановтың қандай
еңбектерін білесіңдер?
Шоқан Уәлихановтың атында
қандай қоғамдық мәдени
орындар бар? деген сұрақтарға
жауап береді
1. "Шоқан этнографғалым"
2. "Ш.Уәлихановтың
мұражайы" тақырыптарында
дайындап келген презентация,
бейне материалдарын көрсетіп,
түсіндіреді
Оқушылар сөйлемдердің дұрыс
бұрыстығын анықтайды
"Дидактикалық материалдар"
кітабында берілген "Суретші"
мәтіні бойынша ПОПС
формуласын толтырады
І топ. Журналдың мұқабасы
мен 1бетін шығарады. /Қазақ
тілінде/
Тақырыбы: Шоқанның
балалық шағы
• Шоқанның ауыл мектебінен
білім алуы;
• Әжесі Айғанымның
тәрбиесінде болуы;
• Қазақ халқының аңыздары
мен хикаяларына қызығуы.
ІІ топ. Журналдың 2бетін
шығарады. /Ағылшын тілінде/
Тақырыбы: Кадет корпусында
оқуы және Ғылыми
экспедициялары
• Шоқанның мұғалімдері;
• Шоқанның достары;
• Шоқанның ғылымға деген
қызығушылығы.
• Семей, Аягөз экспедициясы;
• Орталық Қазақстан, Тарбағатай мен Жетісу
сапары;
• Ыстықкөл экспедициясы;
• Қашқария экспедициясы
ІІІ топ. Журналдың 3 бетін
шығарады. /Орыс тілінде/
Тақырыбы: Петербургтегі
өмірі және туған елге
оралуы
• Орыстың революционер
демократтары;
• Орыс географиялық
қоғамында.
• Денсаулығының төмендеуі;
• Өз халқы үшін жасаған
еңбегінің маңыздылығы
Шоқанның өміріне қатысты
қандай мәліметтер есіңде қалды?
Шоқанның өз халқы үшін
жасаған еңбегі қалай бағаланды?
деген сұрақтарға жауап береді
Сабақтың басында таратып
берген бағалау парағына топтық
жұмыстарда жақсы жауап беріп
отырған оқушыларды топ
басшылары белгілеп отырды
"Шоқан суретші" тақырыбында
шағын эссе жазады
Стикер жапсыру арқылы
тақырыпты түсінген, түсінбегені
жайлы мағлұмат береді
V. Қорытын
дылау
Айтылым.
«Жалпы сұрақ» әдісі бойынша
тақырыпты жинақтап, сұрақтар
қойып, оған жауап алу
VІ. Бағалау
Мұғалім парақтарды жинап
алып, қорытынды бағасын
шығарады.
VІI.Үй
тапсырмасы
11тапсырма. "Шоқан
суретші" тақырыбында шағын
эссе жазу
VІIІ. Рефлексия "Табыс баспалдағы" атты
рефлексия жүргізіліп,
оқушылардың тақырыпты
түсінген түсінбегенін анықтайды
Мұғалімнің қорытынды сөзі.
—Балалар, бүгін барлықтарың сабақта тамаша жұмыс істедіңдер.
— Шоқандай шоқтығы биік, нар тұлғалы азамат болу әрқайсыңның қолыңнан
келетін іс. Шоқанның көрегендігі сол, сонау 19 ғасырдың өзінде көп тіл білу,
білімнің шыңына апаратын жол екенін білген. Біздің Елбасымыз Н.Ә. Назарбаев
Тұғырлы үш тіл туралы айтқан, айтып келеді, әлі де айта бермек. Қазақ тілі,
біздің мемлекеттік тіліміз деп қана қоймай, тек орыс тілінде сөйлеумен
шектелмей, үш тілді қатар алып жүрсек, нұр үстіне нұр болар еді. Бағалау парағы
№
Аты
жөні
Үй
жұмысын
орын
дауы
Сұрақтар
ға жауап
беруі
Өз пікірін
айта алуы
Жазба
жұмысын
орын
дауы
Шығарм
ашы
лық
жұмыс
Қорытын
ды баға
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Аринова
Жанбота
Бегимова
Алина
Буцкая Дарья
Жексенаева
Алина
Жұмағалиев
Алмас
Заманбеков
Ермек
Кабанбаева
Айжан
Кошербаев
Ернур
Краснюкова
Анна
10 Макамбекова
Диана
11 Маратов
Нұрсұлтан
13
14
15
12 Маратов
Нұрлыбек
Ниязгулова
Индира
Нурланов Асан
Нығметова
Эльдана
Портнов
Никита
Рахимжанов
Әмір
Садвакасова
Арайлым
16
17
18 19
Тарадаева
Анастасия
ПОПС формуласы дегеніміз не?
ПОПС формуласы ол оқушыларға келесі 4 сәтті бейнелейтін 4 сөйлем жазуды ұсыну.
П өз көзқарасы
О түсіндіру
П дәлелдеп мысал келтіру
С қорытынды пікірі
•Бірінші сөйлем «Біздің ойымызша, ...»
•Екінші сөйлем «Себебі, біз оны былай түсіндіреміз, ...»
•Үшінші сөйлем «Оны біз мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламыз, ...»
•Соңғы сөйлем «Осыған байланысты біз мынадай қорытынды шешімге келдік, ...»
5тапсырма. Мәтінді түсініп оқы.
Суретші
Шоқан Шыңғысұлы Уәлиханов – XIX ғасырдың орта кезінде бейнелеу
өнері саласында еңбек еткен қазақ халқының тұңғыш суретшісі.
Ол кезде қалыптасқан бейнелеу өнері болмады. Халқымыздың ерте
заманнан бастау алған мәдениеті мен өнерінің шығу тегі, ұлттық сипаты мен
дәстүрлік бағыты жөнінде мәселе көтерілген жоқ.
Шоқан мұралары әлі де зерттелу үстінде. Ұлттық бейнелеу өнеріміздің
бір қазынасы – 1856 жылы 14 шілдеде теңіз деңгейінен 3268 метрлік
биіктікте жатқан Саты асуының Күнгейінен «Күнгей Алатаудан Теріскей
Алатауға қарағандағы көрініс» атты өнер туындысы. Қазақ бейнелеу өнері
Шоқанның есімімен байланысты болып отыр.
Ол керуенді шай қайнатым уақытқа аялдатып қояды. Нәзік саусақтары
қарлы шыңның салқын деміне тоңғандығына қарамастан, Саты асуынан Ыстықкөл асып, Теріскей бағытына қарағандағы қайталанбас, өткінші
көріністі бейнелеген мезетте Шоқан не ойлады екен?
Сейсен Мұхтарұлы
"Шоқан Шыңғысұлы Уәлиханов" 10 сынып қазақ тілі сабағы
"Шоқан Шыңғысұлы Уәлиханов" 10 сынып қазақ тілі сабағы
"Шоқан Шыңғысұлы Уәлиханов" 10 сынып қазақ тілі сабағы
"Шоқан Шыңғысұлы Уәлиханов" 10 сынып қазақ тілі сабағы
"Шоқан Шыңғысұлы Уәлиханов" 10 сынып қазақ тілі сабағы
"Шоқан Шыңғысұлы Уәлиханов" 10 сынып қазақ тілі сабағы
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.