Технологическая карта урока по теме "Стихийные бедствия"

  • docx
  • 19.06.2025
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала ТК откр ур БЕДСТВИЯ.docx

Разработка урока по английскому языку в 8А классе

Коваль Элины Геннадьевны

УМК: Spotlight   8 класс, авторы  Ю. Ваулина , Д. Дули , В. Эванс .

5 Модуль,  Тема –  «Natural disasters»

«Стихийные бедствия»

Конспект  урока

 

Класс   8А 

Предмет   английский язык

Тема урока    Стихийные бедствия  “ Natural disasters

Тип урока  Урок Ток-шоу (Урок обобщения и систематизации изученного материала)

Цель урока  развитие речевых навыков по теме “ Стихийные бедствия»

Задачи урока:

Учебные:

формирование и развитие коммуникативных умений в основных видах речевой деятельности;

формирование и развитие языковых навыков;

развитие навыков монологической и диалогической речи;

развитие умений обобщать информацию, выделять её из различных источников;

использование выборочного перевода для достижения понимания текста

Развивающие: формировать способность распределять внимание, сопоставлять и сравнивать речевые единицы,  осуществлять репродуктивные действия, формировать интерес и мотивацию к дальнейшему изучению английского языка

-воспитательные: формировать у учащихся потребность и способность к критическому мышлению, расширить их кругозор

Необходимое оборудование и материалы учителя: УМК Spotlight 8
учебник, рабочая тетрадь, презентация на тему «Стихийные бедствия», мультимедиа.

Необходимое оборудование и материалы для учащихся: учебник, рабочая тетрадь

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Этап

 урока

При

мер

ное время

        Деятельность учителя

Деятель

ность учащих

ся

 

1.Организационный момент

 

1

мин

Good morning. I’m glad to see you in our Talk show studio. I think that you are fine and ready for a successful work at the lesson because today we are having an unusual Talk show lesson. Let`s welcome our guests (celebrities , survivors, experts-a weather forecaster and a meteorologist, a psycologist)

Ученики приветствуют учителя

2.Постанов-ка задач урока

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Активизация изученного материала.

 

 

 

    3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

2 мин

Guess the theme of our Talk Show. What are we going to talk about? (video)

According to the theme let`s define the main points we should discuss (help me)

·         What are the types of natural disasters?

·         What are the causes of natural disasters?

·         Is it possible to predict them?

·         What should we do if smth. like this happens?

So? Who can help us to answer all these guestions? Of course they are people who were the witnesses of these catastrophes- survivors. Let`s listen to :

­   Marika (she suffered from avalanche)

­   Daria (fire)

­   Bogdan(cyclone)

­   Alyona (earthquake)

­   Irina (Flood)

­   Ksenia (hurricane)

(Questions)                       (Photo and video)

 I have got some good news for you. You know our meteorologist is a famous singer in our country. Today she is having a release of her new single. Let`s listen to her song .

While we were dancing the editors of our programme received a letter from a viewer. He asks if some facts about hurricanes are true. He is going to move to LA but he is afraid of hurricanes. Let`s help him. Our meteorologist has prepared these leaflets for you. Read and find all the necessary information. (Prove your opinion)Let`s divide into groups. Those who think it is a good idea-you will be the 1-st group and who doesn`t think so you are the 2-d group

 

Our meteorologist is going to inform u why all this happens. What`s the reason? Is it a global warming or the result of human`s activity?

 

And now listen to the world famous psycologist Alice, she is going to give you some advice how to behave in such situations.

 

Each of you knows what happened in the Kerch Strait on the 15 –th of December. We have got 1 more guest, she came from Anapa. She is one of the volunteers who is helping birds and fish all these days, they are suffered from oil which was spread all  over the Black sea because of the crash of 2 tankers.(Maria)

Let`s come to the conclusion! Have we answered all the questions?

 Уч-ся определяют тему и задачи урока, отвечают на  вопросы

 

 

 

 

 

Учащиеся делятся опытом о том, как пережили стихийные бедствия, а учащиеся из зрительного зала задают им вопросы

 

 

Физ минутка.

 

Уч-ся выполняют задание на чтение по группам.

(True/false)

 

 

Уч-ся слушают мнение метеоролога

Уч-ся слушают мнение психолога.

Слушают призыв волонтера о помощи

 

Подведение итогов

4.Подведение итогов, рефлексия, выставление оценок

5 мин

I thank all of you for your participance in our talk show. I hope it was useful for u. And what is your opinion? What information was the most useful or maybe useless for u? Whose story u liked best? Just a few words. And now u can take pictures with our guests and celebrities.

I give you good marks for your work. Your hometask will be to write a letter of advice to our TVviewer

Уч-ся делятся мнением о ток-шоу.

Оценки.

 ДЗ.