Бекітемін:
Күні:16.11,18
Сыныбы:7б
Сабақтың тақырыбы: Тығыздықты есептеу
Сабақ негізделген оқу мақсаттары 2.2.13 – тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру;
7.2.2.14 – сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы анықтау;
7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
7.2.2.15 – тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану
Сабақ нәтижесі:
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. заттың тығыздығы деп аталатын физикалық шамамен таныстыру, оның дененің массасына және көлемдеріне тәуелді екенін сипаттайтын шама екенін түсіндіру, өлшем бірлігімен танысады.
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.
Бағалау критерийі Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Ресурстар Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Әдіс-тәсілдер Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
Сабақтың жоспары
Жоспарланғануақыт Сабақ барысы : Бағалау түрлері
Басталуы
2 минут Топтарға бөлу. «Смайликтер» 1-топ:
2-топ:
3-топ:
4-топ:
«Кір жайғыштағы тапсырмалар»
6 мин
Сәйкестендіру
2 мин Сұрақтар кір жайғышта ілінеді.Оқушылар сұрақтарды алып соған жауап береді.
1.Дененің массасы деген не?
2. Массаның өлшем бірлігі неге тең?
4. Массаны өлшейтін құрал?
5.Массаның басқа қандай өлшем бірлігін білесің?
6.Дененің массасы мен жылдамдық арасында қандай байланыс бар?
7. Дененің массасы үлкен дененің инерттілігі қандай болады?
8. Массаның белгіленуі? Қандай әріппен белгілейміз?
9. Егерде екі дене бір-бірімен әрекеттесу кезінде өздерінің жылдамдықтарын бірдей өзгертетін болса, онда олардың массасы қандай болады?
10. Таразымен өлшеуге болмайтын денелер бар ма?
Өткен тақырыптар бойынша терминдерден сәйкестігін табу тапсырмасы беріледі.
Жаңа білім
Ребус.
5 минут
Жаңа тақырыпқа келу барысында сөзжұмбақ шешеміз. Содан жаңа сабақ тақырыбы шығады. Тығыздық.
bilimland.kz сайтынан мәлімет алу.
Зат тығыздығының бірлігі үшін бірліктердің халықаралық жүйесінде (SI) килограмның метр кубқа қатынасы (кг/м³) алынған. Бұл – көлемі 1 м³ болатын, массасы 1 килограмға тең біртекті заттың тығыздығы. Есептеулер жүргізу кезінде тығыздықтың г/ см³, кг/м³ сияқты басқа да бірліктері қолданылады:
Заттың тығыздығы және дененің көлемі белгілі болса, онда өлшеулер жүргізбей-ақ оның массасын анықтауға болады:
Егер дененің массасы мен тығыздығы белгілі болса, онда оның көлемін есептеп табуға болады:
Оқулық,
мәтіндер.
Тәжірибе жасау
5 минут
bilimland.kz
3 минут Қолдану
Дененің көлемі мен массасын өлшеу арқылы заттың тығыздығын анықтайды.Тығыздықтың формуласын,Формуладағы шамаларды атап көрсет
Тығыздықтың өлшем бірліктерін жазады.
Талдау
Тапсырмалар.
Оқулық,
bilimland.kz сайтын қолдану
7 мин Оқулықтан тапсырмалар.3.2 жаттығу.
Аяқталуы
Сабақты бекіту
5 минут «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі
Мына суретке қарай отырып қандай тұжырым жасауға болады?
Бағалау
2 мин Бағалау критерийлері таратып беріледі.
Кері байланыс
«Менің күнделігім»
2 мин
Мен сабақтың тақырыбын ________ түсіндім, оны ________орындай аламын. Мен ________________түсінбедім, Маған ең қиыны________________ болды. Деп бала өзінің күнделігіне жазады.
Үйге тапсырма
1 мин
§ 14
bilimland.kz сайтынан №4,5 жаттығу
тығыз ашық сабақ.docx
«№3 ЖОББМ» КММ
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: «Тығыздықты есептеу»
Өткізген: Елдизерова З
7б сыныбы Бекітемін:
Күні:16.11,18
Сыныбы:7б
Сабақтың тақырыбы: Тығыздықты есептеу
Сабақ негізделген
оқу мақсаттары
Сабақ нәтижесі:
2.2.13 – тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру;
7.2.2.14 – сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы анықтау;
7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
7.2.2.15 – тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. заттың
тығыздығы деп аталатын физикалық шамамен таныстыру, оның дененің массасына және
көлемдеріне тәуелді екенін сипаттайтын шама екенін түсіндіру, өлшем бірлігімен танысады.
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз
бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс
жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша
мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.
Бағалау критерийі Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының
назарын өзіне аудара алады.
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық
тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Сұрақжауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
Ресурстар
Әдістәсілдер
Сабақтың жоспары
Жоспарланғану
ақыт
Басталуы
2 минут
Сабақ барысы :
Топтарға бөлу. «Смайликтер»
«Кір
жайғыштағы
тапсырмалар»
6 мин
Сәйкестендіру
2 мин
Жаңа білім
Ребус.
5 минут
Сұрақтар кір жайғышта ілінеді.Оқушылар сұрақтарды алып соған жауап
береді.
1.Дененің массасы деген не?
2. Массаның өлшем бірлігі неге тең?
4. Массаны өлшейтін құрал?
5.Массаның басқа қандай өлшем бірлігін білесің?
6.Дененің массасы мен жылдамдық арасында қандай байланыс бар?
7. Дененің массасы үлкен дененің инерттілігі қандай болады?
8. Массаның белгіленуі? Қандай әріппен белгілейміз?
9. Егерде екі дене бірбірімен әрекеттесу кезінде өздерінің жылдамдықтарын
бірдей өзгертетін болса, онда олардың массасы қандай болады?
10. Таразымен өлшеуге болмайтын денелер бар ма?
Өткен тақырыптар бойынша терминдерден сәйкестігін табу тапсырмасы
беріледі.
Жаңа тақырыпқа келу барысында сөзжұмбақ шешеміз. Содан жаңа сабақ
тақырыбы шығады. Тығыздық.
bilimland.kz сайтынан мәлімет алу.
Зат тығыздығының бірлігі үшін бірліктердің халықаралық жүйесінде (SI)
килограмның метр кубқа қатынасы (кг/м³) алынған. Бұл – көлемі 1 м³
болатын, массасы 1 килограмға тең біртекті заттың тығыздығы. Есептеулер
жүргізу кезінде тығыздықтың г/ см³, кг/м³ сияқты басқа да бірліктері
қолданылады:
Бағалау
түрлері
1топ:
2топ:
3топ:
4топ:
Оқулық,
мәтіндер. Заттың тығыздығы және дененің көлемі белгілі болса, онда өлшеулер
жүргізбейақ оның массасын анықтауға болады:
Егер дененің массасы мен тығыздығы белгілі болса, онда оның көлемін
есептеп табуға болады:
Тәжірибе
жасау
5 минут
bilimland.kz
3 минут
Қолдану
Дененің көлемі мен массасын өлшеу арқылы заттың тығыздығын
анықтайды.Тығыздықтың формуласын,Формуладағы шамаларды атап көрсет
Тығыздықтың өлшем бірліктерін жазады.
Талдау
Тапсырмалар.
Оқулық,
bilimland.kz
сайтын қолдану
7 мин
Аяқталуы
Сабақты бекіту
5 минут
Оқулықтан тапсырмалар.3.2 жаттығу.
«Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі
Мына суретке қарай отырып қандай тұжырым жасауға болады?
Бағалау
2 мин
Бағалау
критерийлері
таратып
беріледі.
Кері байланыс
«Менің
күнделігім»
2 мин
Мен сабақтың тақырыбын ________ түсіндім, оны ________орындай
аламын. Мен ________________түсінбедім, Маған ең
қиыны________________ болды. Деп бала өзінің күнделігіне жазады.
Үйге тапсырма
1 мин
§ 14
bilimland.kz сайтынан №4,5 жаттығу Бағалау
критерийлері
Үйге берілген
тапсырманы пысықтай
алады
Тығыздық
формуласын қолданып
есептеулер жүргізеді
“Кір
жайғыштағы
сұрақтар”
әдісі
Тәжірибе
Тығыздық байланысты
формулаларды жазады
Есептер
шығару
Барлығы
Тапсырма
Дискрипторлар
Балл
Анықтаманы біледі
Өшем бірлігін жазады
3. Дененің массасы мен
көлемінің термин
сөздікті біледі.
1.Заттың тығыздығын
есептейді
2.Заттың массасын және
көлемін анықтайды
1.Әріптердің белгіленуін
біледі
2.ХБЖ келтіреді
Формулаларды жазады,
түрлендіреді
1
1
1
2
2
1
1
1
10 Мен сабақтың тақырыбын ________ түсіндім, оны ________орындай аламын. Мен
________________түсінбедім, Маған ең қиыны________________ болды.
Мен сабақтың тақырыбын ________ түсіндім, оны ________орындай аламын. Мен
________________түсінбедім, Маған ең қиыны________________ болды.
Мен сабақтың тақырыбын ________ түсіндім, оны ________орындай аламын. Мен
________________түсінбедім, Маған ең қиыны________________ болды.
Мен сабақтың тақырыбын ________ түсіндім, оны ________орындай аламын. Мен
________________түсінбедім, Маған ең қиыны________________ болды.
Мен сабақтың тақырыбын ________ түсіндім, оны ________орындай аламын. Мен
________________түсінбедім, Маған ең қиыны________________ болды.
Мен сабақтың тақырыбын ________ түсіндім, оны ________орындай аламын. Мен
________________түсінбедім, Маған ең қиыны________________ болды.
Мен сабақтың тақырыбын ________ түсіндім, оны ________орындай аламын. Мен
________________түсінбедім, Маған ең қиыны________________ болды.
Мен сабақтың тақырыбын ________ түсіндім, оны ________орындай аламын. Мен
________________түсінбедім, Маған ең қиыны________________ болды.
Мен сабақтың тақырыбын ________ түсіндім, оны ________орындай аламын. Мен
________________түсінбедім, Маған ең қиыны________________ болды.
Мен сабақтың тақырыбын ________ түсіндім, оны ________орындай аламын. Мен
________________түсінбедім, Маған ең қиыны________________ болды.
Мен сабақтың тақырыбын ________ түсіндім, оны ________орындай аламын. Мен
________________түсінбедім, Маған ең қиыны________________ болды.
Мен сабақтың тақырыбын ________ түсіндім, оны ________орындай аламын. Мен
________________түсінбедім, Маған ең қиыны________________ болды.
Мен сабақтың тақырыбын ________ түсіндім, оны ________орындай аламын. Мен
________________түсінбедім, Маған ең қиыны________________ болды. 300 гр ды кг –ға айналдыр
Дененің массасы деген не?
Массаның өлшем бірлігі неге тең?
Массаны өлшейтін құрал?
Массаның басқа қандай өлшем
бірлігін білесің?
Дененің массасы мен жылдамдық
арасында қандай байланыс бар?
Дененің массасы үлкен дененің
инерттілігі қандай болады?
Массаның белгіленуі? Қандай
әріппен белгілейміз?
Егерде екі дене бірбірімен
әрекеттесу кезінде өздерінің
жылдамдықтарын бірдей өзгертетін
болса, онда олардың массасы қандай
болады?
Таразымен өлшеуге болмайтын
денелер бар ма? Материалдық нүкте
өзара əрекеттесу
масса
инерттілік
орын ауыстыру
Жер
физика
табиғат
the material point
movement
Interaction
Mass
Earth
inertia
Nature
Рhysics
Материалдық нүкте
the material point
өзара əрекеттесу
масса
инерттілік
орын ауыстыру
Жер
физика
табиғат
movement
Interaction
Mass
Earth
inertia
Nature
Рhysics
Тығыздықты есептеу
Тығыздықты есептеу
Тығыздықты есептеу
Тығыздықты есептеу
Тығыздықты есептеу
Тығыздықты есептеу
Тығыздықты есептеу
Тығыздықты есептеу
Тығыздықты есептеу
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.