План-конспект урока английского языка в 5 классе по теме «Прогулка по городу»
Дата: 13 февраля 2025 г.
Тема: «Прогулка по городу».
Место урока: 8/37
Тип урока: урок комбинированного типа с использованием ИКТ с целью развития речевых умений.
Формы работы: фронтальная, индивидуальная, парная.
Цель (предполагаемый результат): совершенствование лексических навыков, навыков диетологической речи, навыков восприятия и понимания речи на слух.
Задачи:
1. Образовательная задача: создать условия для отработки навыков и умений в чтении, диалогической речи, восприятии и понимании речи на слух.
2. Развивающая задача: создать условия для развития логического мышления, памяти, внимания у учащихся, развить лексические и коммуникативные навыки.
3. Воспитательная задача: способствовать развитию культуры взаимоотношения при работе в командах; содействовать развитию интереса к изучению иностранного языка.
Оборудование: классная доска, мультиборд, компьютер, презентация Power Point, раздаточный материал, видеозапись по теме,
Дидактическое оснащение: Английский язык / Англійская мова: учеб. пособие для 5-го кл. гимназий с белорус. и рус. яз. обучения; (с электрон. прил.). В 2 ч. Ч. 2 / Н. В. Демченко [и др.]; пер. с рус. Е. В. Бельской. – Минск: Адукацыя і выхаванне, 2017. – 152 с.: ил. + 1 электрон. опт. диск.
Ход урока
№ |
Этап урока |
Цель этапа |
Деятельность учителя |
Деятельность ученика |
Время |
1. |
Организационный этап. |
Приветствие. Введение в атмосферу иноязычного общения. |
- Good morning, dear students! I’m glad to see you today/ Sit down, please. Let’s start out lesson. And first of all let’s warm up. - Pay attention to out multiboard. You see some sections. Your task is to choose for you one of them, look at the picture and make the question to it so that the answer is your picture. - Good job! |
Students greet the teacher.
Students do the task. |
1
4 |
2. |
Целеполагание. |
Мотивация учебной деятельности учащихся. Сообщение целей и задач урока. |
- In this task we had one picture that is connected with our lesson today. Look at it. To understand exactly what the topic of the lesson will be, let's watch one video. - So, can you guess what we are going to speak today? - You are right! Today we work with buildings in cities and towns, also try ask for directions. |
Students watch the video.
Students answer the questions. |
2
3 |
3. |
Основной этап. Речевая зарядка. |
Активизация лексических навыков. |
- Before working with new information, let’s revise out active vocabulary words. I want you to check how you know the building and how you can describe them. - Well done! |
Students do the task. |
7 |
|
Активизация навыков восприятия и понимания речи на слух, грамматических навыков. |
Введение нового грамматического материала. |
- Now move to something new. Let’s imagine that you visit your friend or relatives in a city that you don’t know. And you need to go to the shop/ chemist’s or any place. In this case you should ask for help any people in the street. How can we you do this? I want to go back to the video one again and pay attention to how you can ask for directions. - These are new phrases you can use for asking directions. Let’s train them. |
Students watch the video. |
5 |
|
Первичное закрепление. |
Тренировка грамматических навыков, навыков монологической речи. |
- To practice new phrases I prepared for you some tasks. Let’s start with the easiest. To need to look at the map and choose the right variant. You have 2 minutes. - We check your answers with multiboard. - Great! |
Students do the task. |
4 |
|
Физкультминутка. |
|
- You have worked well and it’s time to relax a little bit. The idea is not to know the pictures of out buildings and places, I want you try to guess the sounds of them. Listen and check. |
Students listen to the sounds. |
2 |
|
Закрепление изученного материала. |
Тренировка грамматических навыков. |
- Continue to work. Now we know with you what phrases you can use in difficult situations. If you get lost you should ask for help and I want to train this idea with you. |
Students work with dialogues. |
3 |
4. |
Заключительный этап. |
Развитие умений диалогической речи. |
- We have started with easy tasks, let’s move to more difficult. I’ll show you two dialogues. Your task is complete them with the missing words and phrases. Work in pairs, you have 3 minutes. - Now try to make your own dialogue. - Good job! |
Students work with dialogues. |
9 |
|
Рефлексия. |
Подведение итогов. |
- It’s time to finish our lesson. I enjoyed your work. But what do you think about the lesson? |
Students answer the questions. |
2 |
|
Домашнее задание. |
Объяснение домашнего задания с пояснением. |
- I hope that today’s work wasn’t so difficult for you. Because as your hometask I want you to make dialogues but a little bit bigger. You need to ask for directions in a new city for you. Is your hometask clear? |
Students write the hometask. |
1 |
|
Выставление отметок. |
Выставление отметок с пояснением. |
- In conclusion, listen to your marks for the lesson. - Thank you for your work. The lesson is over. God bye! |
Student the marks. |
2 |
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.