Разработка урока Spotlight предназначена для обучающихся 1 курса образовательных организаций СПО. Разработка может быть использована на уроках изучения нового материала с использованием игровых технологий или других приемов учебной деятельности. Разработка позволяет развивать информационные умения обучающихся, умение обобщать информацию, развивать самостоятельность и ответственность, умение использовать новые информационные технологии.
Урок английского языка.doc
Цели урока:
УМК «Spotlight»
Образовательная цель: расширение знаний обучающихся об экологических
проблемах.
Воспитательная цель: формирование уважительного отношения к природе и
ответственного отношения к экологическим проблемам, воспитание
бережного отношения к природным богатствам, чувства любви к родной
природе.
Развивающая цель: развитие информационных умений учащихся, умение
обобщать информацию, развитие самостоятельности и ответственности,
умение использовать новые информационные технологии.
Задачи урока:
Совершенствование навыков и умений речевой деятельности на английском
языке.
Обучать учащихся выражать и аргументировать свое отношение к
проблеме.
Создание комфортной психологической и образовательной среды
Оснащение урока:
технические средства обучения (компьютер, раздаточный материал)
Ход урока
I Начало урока. Организационный этап
T: Good morning! I am glad to see you! We live in the world where there are a lot of
ecological problems. Nowadays the global situation in ecology is very serious. Many
people all over the world are worried about it and discuss it in Russian, English,
French and other languages. We are here to discuss several questions connected with
pollution and other environmental problems and how to solve some problems.
Look at the apple. Imagine it’s our Earth. I’m cutting it into 4 pieces. Three quarters
of the Earth surface is water and only 1/4 is land. One half of it is habitable. The rest
of the land is the deserts, mountains, frozen icecaps and other places where people
cannot live in. And now I’m cutting this half into four parts. It’s impossible to believe but only 1/32 gives us food and shelter. And it will be a catastrophe if we destroy it
I’d like you to think over this problem much more seriously and find out ways to save
our fragile planet.
II Речевая зарядка
Teacher: What does the word «environment» mean to you?
Pupils’ answers
Teacher: What do you think is in danger now?
Pupils’ answers.
III Основной Этап
1. Введение новой лексики
Teacher: What should we do to protect the environment? Use the ideas of 3Rs to
make sentences.
For example: We should reduce the amount water we use.
3 Rs:
Reduce
Reuse
Recycle
amount of water we use
using energy
burning of oil
rubbish
using of cars
paper consumption
old tins, jars, bottles
writing paper
fruit/vegetable peelings
water
old towels, sheets, clothes
glass
paper
plastic
aluminium
2. Практика в чтении с целью отработки новых лексических единиц
Now let’s read the text « Use Less Stuff». Page 65 in your Student’s books.
Focus your attention on new language.
Match the highlighted phrasal verbs in the text with their meanings: put in the bin,
wear, think of, lower, stop smth working, reduce Teacher: «We create the world in which we live; If that world becomes unfit for
human life, It is because we tire of our responsibility» Cyril Connolly, English critic
Read again and make notes under the headings: REDUCE, REUSE, RECYCLE.
Which of these things do you do in your daily life? (Example: I always switch off the
lights when I leave a room so as to reduce energy consumption. )
3.Развитие творческих навыков
Design a simple quiz to find out how good someone is at reducing, recycling and
reusing things. Use ideas from the text and your own ideas. Give your quiz to your
partner to complete.
Example:
1.
a)
b)
You are packing your lunch for school. What do you pack?
A sandwich and a banana in reusable container
A sandwich in a plastic bag and a packet of crisps.
IV Заключительный этап. Подведение итогов. Рефлексия
T: How did you feel about the lesson in general?
What was the best part of the lesson? Why?
What was the least successful part? Why?
Did you have any particular difficulties?
Give some brief ideas of followup work you would do for this lesson.
Any other comments you would like to add.
Pupils’ answers
Урок Английского языка
Урок Английского языка
Урок Английского языка
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.