Easter in England
Внеклассная работа по иностранному языку имеет больше общеобразовательное, воспитательное и развивающее
значение. Эта работа не только углубляет и расширяет знания по иностранному языку, но и способствует также
расширению культурологического кругозора школьников, развитию их творческой активности, эстетического вкуса
и, как следствие, повышает мотивацию к изучению языка и культуры другой страны.
Внеклассные мероприятия имеют огромное значение для усвоения учащимися учебного материала и овладение
дополнительными знаниями по иностранному языку с использованием доступных и интересных методов.
Обучение иностранному языку является более эффективным, если во внеклассном мероприятии задействованы не
только знания и навыки учащихся, но средства обучения, находящиеся в кабинете иностранного языка и
используемые на уроках.
Ведь от правильно оборудованного в значительной степени зависят результаты труда учителя и учащихся. Хорошо
оснащенный кабинет помогает учащимся совершенствовать навыки и умения по иностранному языку, оказывать
воспитательное воздействие и расширять кругозор.
Целью данной работы являются:
1. Формирование иноязычной коммуникативной компетенции учащихся, понимаемый как их способность и
готовность общаться на английском языке, а также на чувашском языках
2. Создание условий для самореализации учащихся в процессе внеурочной деятельности.
3. Усиление знаний и умений как о стране/странах изучаемого языка, так и своей страны, которые позволяют
учащимся адекватно представить культуру своей страны в процессе общения с представителями других стран и
культур.
4. Повысить эффективность духовнонравственного воспитания, через приобщения учащихся к основам
православной культуры.
Задачи:
1. Создать условия для создания учащимся явлений действительности, происходящих в англоязычных странах,
через знания о культуре, истории и традициях этих стран;
2. Развитие познавательных, творческих способностей учащихся, их интереса к учению;
3. Понимание важности изучения английского языка и чувашского языка, как средства достижения
взаимопонимания между людьми;
4. Воспитание потребности в практическом использовании языка в различных сферах деятельности;
5. Расширение эрудиции учащихся, их лингвистического, филологического и общего кругозора.
6. Способствовать становлению духовнонравственных ценностей на основе познания и раскрытия значения
православных праздников .
Ход урока
1.
Начало урока. Приветствие Good morning boys and girls! How are you today? I hope you are fine. Let`s start our lesson. Every country has
its own holidays and traditions. Traditions and customs are usually passed on from generation to generation. To
know means to understand the people, their art and culture better. British people are considered to be the most
conservative in Europe. They have many customs and traditions of which they can be proud and they carefully
keep them. But today we will speak about traditions and symbols of Easter in England. I hope you will know
more new information for yourself.
T During our lesson we will make a puzzle , which is devoted to Easter and at the end of the lesson you’ll tell
me what are the main symbols of Easter in Britain. You should divide into 2 teams and for the right answer you
will get an egg. By the way do you know when easter in England is celebrated? (sts at the end of march or at the
beginning of april)
2. Фонетические упражнения
T – Let’s start from the first task (вешаю первую часть паззла)
The first task is on the screen you see tongue twister. You should read it as quick as possible.
(Ученики сначала повторяют за учителем, потом переводят, потом читают по командам. )
T good for your work
3. Лексическая работа
А) работа со словосочетаниями
T the 2d task will be (вешаю 2ю часть картинки) – on the screen you see the symbols of easter and their
pictures –you should match them!
Easter eggs, easter bunny, Easter lilies, the cross, easter hats, hot cross buns, candles, spring flowers, the
butterfly, easter baskets, easter eggtree , easter parades
(ученики работают и получают яйца за правильные ответы)
T good for your work
b) работа с кроссвордом
T the 3d task will be (вешаю 3ю часть картинки) you see the crossword, you should decide it and find these
words.
Слова: те же самые что и в первом задании
с) работа с предложениями традиций пасхи.
T the 4d task will be (вешаю 4 часть картинки) – I give you parts of the sentences and you should make up the
small texts, when you do it you will know some what some traditions mean.(по 3 карточки на каждую
команду)
Eggs and chicks symbolize new life. Eggs have been a symbol of spring since ancient times.
The chick, hatching out of the egg, symbolizes new life or rebirth.
Easter eggtree. The Germans were the first who make an Eater eggtree. They colored and decorated the shells of eggs and hung
them on a tree outdoors.
Hot cross buns.
One of the oldest Good Friday customs is eating hot cross buns. These sweet small buns marked with a cross of
white icing. They have a cross of icing on the top to remind people of Christ.
Easter Parades or wearing new clothes.
One of the best known Easter customs is Easter parade or Easter bonnets parade. At Easter people buy three new
clothes to wear on Easter Sunday. There is a popular belief that wearing new things on Easter will bring good
luck in the year.
Easter & Spring flowers Daffodils and tulips bloom in the spring, and symbolize spring and new life.
Egg rolling
An old Easter custom is to roll hard boiled eggs down a hill. The last egg to break brings good luck to the one
who has rolled it.
d) песенка Hot cross buns
T – So children, you know some info about the tradition and one of the tradition is hot cross buns. And your next
task will be 5th singing a song about “hot cross buns”
(sts are singing)
Песня
Hot Cross Buns.
Hot cross buns, hot cross buns.
One a penny, two a penny,
Hot cross buns.
Give them to your daughters
Give them to your sons.
One a penny, two a penny,
hot cross buns.
e) work with text
T I hang the 6th part of our Easter Bunny and give you the text, after that when you will read it, you should
complete the sentences. But first of all let’s repeat after me new words:
сhristian festival христианский праздник
сhristians христиане
commemorates the resurrection of Jesus Christ в память о воскресении Иисуса Христа
arose возросло were forbidden были запрещены
antiquity древность
is associated ассоциируется
Text HISTORY OF EASTER
The most wonderful of Christian festivals and one of the first celebrated by the Christians, commemorates the
resurrection of Jesus Christ, on the first Sunday after the full moon. The practice of eating eggs on Easter
Sunday and giving them as gifts to friends and children probably arose because, in the earlier days of the church,
eggs were forbidden. The Easter hare, or bunny, comes from antiquity as well. The hare is associated with the
moon in the legends of ancient Egypt. And now Easter is celebrated on Sunday from the end of March or at the
beginning of April.
Задание:
The most wonderful of … and one of the first celebrated by the Christians, commemorates the resurrection of …,
on the first Sunday after the full moon. The practice of … on Easter Sunday and giving them as gifts to friends
and children probably arose because, in the earlier days of the church, … were forbidden. The Easter hare, or …,
comes from antiquity as well. The hare is associated with the moon in the legends of ancient Egypt. And now
Easter is celebrated … from the end of March or at the beginning of April.
TGood for your work
4) working with the video
T And we have the last 7th part of our picture. And the last task you will watch the video do the task choose the
right variant.
Задание:
In April
In March
1) When is the easter celebrated?
a) The 1st Sunday after the full moon
b)
c)
2) The main symbol of Easter is
a) Hot cross Buns
b) Easter Bunny and eggs
c) The cross
3) Easter eggs are the symbol of
a) Easter
b) Jesus Christ
c) Of spring and new life
4) Do children go to school?
a) Yes, they do
b) No, they don’t
5)Conclusion
T So children, at last we gathered our pic. It is … Easter Bunny and eggs. Let’s make a conclusion to our lesson
1)When is Easter in England celebrated?
(from the end of March or at the beginning of April.) 2)What are the main symbols of Easter?
(Easter Bunny and colored eggs)
3) Do you like British Easter
(Yes, I do)
Урок английского языка на тему Easter in England
Урок английского языка на тему Easter in England
Урок английского языка на тему Easter in England
Урок английского языка на тему Easter in England
Урок английского языка на тему Easter in England
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.