Урок общеметодологической направленности. На данном уроке развивается произносительные навыки диалогической речи, навыки аудирования и чтения с полным пониманием и навыки письма. Доводится до автоматизации употребление в речи лексических единиц по теме «Christmas», овладение всеми видами речевой деятельности: говорением, аудированием, чтением и письмом.
Ребята знакомятся с традициями празднования Рождества в Великобритании.развивать навыки работы с текстом, умение выделять основную информацию из прослушанного и прочитанного об основных рождественских традициях в Великобритании,знакомить учащихся с традициями и культурой страны изучаемого языка на основе праздника Christmas.
Урок 7 а класс.Тема Рождество.docx
УМК Spotlight 7
Предмет: Английский язык.
Класс: 7
Тип урока: Урок общеметодологической направленности
Тема: What do you know about British traditions? Christmas` symbols and
traditions in Britain.
Цель: коммуникативно речевое развитие учащихся через сообщение знаний
о традициях празднования Рождества в Великобритании.
Задачи:
Речевая компетенция: развивать произносительные навыки диалогической
речи, навыки аудирования и чтения с полным пониманием и письма.
Языковая компетенция: доводить до автоматизации употребление в речи
лексических единиц по теме «Christmas».
Социокультурная компетенция: познакомить с традициями празднования
Рождества в Великобритании.
Компенсаторная компетенция: развивать языковые догадки и
воображения, творческое мышление, память.
Учебнопознавательная компетенция: развивать навыки работы с текстом,
умение выделять основную информацию из прослушанного и прочитанного об
основных рождественских традициях в Великобритании.
Познавательный аспект: познакомить учащихся с традициями и культурой
страны изучаемого языка на основе праздника Christmas.
Развивающий аспект: развивать психические функции, связанных с речевой
деятельностью (внимание, способность к анализу и синтезу, логическое
мышление, способность к выявлению языковых закономерностей, языковая
догадка, зрительная и слуховая память, фонематический слух).
Учебный аспект: овладевать всеми видами речевой деятельности:
говорением, аудированием, чтением и письмом.
Воспитательный аспект: повышать интерес к изучению английского языка,
воспитывать культуру языкового общения, уважительного отношения друг к
другу, умение внимательно слушать собеседника.
Языковой материал: слова, речевые образцы, монологические и
диалогические высказывания по теме «Christmas».
Оборудование: презентация, мультимедиа, рабочие листы, песня, мешок с
традиционными рождественскими атрибутами. План урока:
1. Самоопределение к деятельности.
2. Постановка учебной проблемы.
3 .«Открытие нового знания».
4. Первичное закрепление
5. Самостоятельная работа
6. Рефлексия деятельности
Ход урока.
1. Организационный момент. Эмоциональный настрой.
Т: Good morning boys and girls. The motto of our lesson: we see, hear, speak,
do and all will be OK!
2. Постановка учебной проблемы.
T: Children, today I have gone to you with some things. How do you think what I
have brought?
We celebrate Christmas soon and I’ve brought you some traditional Christmas
things.
Look at the blackboard and pay attantion to our lesson’s plan. What is the problem
of our lesson? What should we know about?
План урока:
1. What do you know about Christmas in Great Britain?
2. The main Christmas `symbols and traditions.
3. Popular Christmas song “ Let it snow”
3.«Открытие нового знания». And pupils, don`t you forget! I have my magic bag! How do you think, what things
are there?
In my Christmas bag there are some magic cards. One by one you must take
one card,read the word , and find the object in the box.
T: Please, take (choose) something from my bag. Do you know, what is this?
All of you have the lists with the text about Christmas. Read it and find the
information about the objects you took from the box.
If you need help, show please this card «HELP».
CHRISTMAS DAY
Christmas Day, December 25th, is the most exciting day of the year for English
children. On that day they get presents and give presents and Christmas cards to
their parents and friends.
In the evening of the 24th of December children hang stockings at the fireplace or
near their beds on Christmas Eve. A Christmas stocking is not a real stocking. It is
big and beautifully decorated.. Santa Clause puts presents into them. In the
morning they usually find their stockings filled with small toys and sweets.
On Christmas people light candles and children in the family often have
Christmas crackers. When you pull a cracker it makes a bang and inside there is
usually a Christmas hat, a small toy and a piece of paper with a joke on it.
Then comes lunch, traditionally with the turkey as the main dish and Christmas
pudding for dessert. Children often put a coin into the pudding. It brings good
luck to a person who finds it.
Before Christmas people place the evergreen tree (Christmas
tree) in their
homes. Children decorate the Christmas tree with bells, toys,
shining balls and
flags.
The whole family tries to come together on Christmas Day to say "Merry
Christmas" to each other.
T: Are you ready? Let`s begin to check. (Учащиеся называют предмет и
называют традицию). Во время ответов учитель организует перекрестный
взаимоконтроль между группами на понимание текста. 4.Первичное закрепление
What have you remembered about Cristmas traditions in England?
T. And now we have a small word quiz. Read the sentences and find only one
correct answer from the variants. Look at the activboard.
People send Christmas…. to greet each other.
letters
cards
faxes
presents
They wish “ …Christmas and Happy New Year”
Funny
Brilliant
Merry
Busy
Father Christmas “comes” to every house through….
the door
the window
the chimney The traditional food for Christmas is….
chicken
turkey
an apple pie
Santa Claus puts the presents….
under children’s beds
into children’s shoes
into children’s stockings
5. Самостоятельная работа
We’ve spoken about almost all Christmas traditions, but forgot to remember
about carols traditional Christmas songs. And today I want you to sing the song
“ Let it snow” . You have the lists with the text of this wonderful song.But not all
words are in. The task is Listen to the song twice , put on the missing words.
Then we’ll check the answers and try to sing.
Текст песни Dean Martin Let it Snow!
Oh the weather outside is frightful
But the fire is so delightful
And since we've no place to go
Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!
Man, it doesn't show signs of stopping And I've brought some corn for popping
The lights are turned way down low
Let It Snow! Let It Snow!
When we finally kiss goodnight
How I'll hate going out in the storm!
But if you'll really hold me tight
All the way home I'll be warm
And the fire is slowly dying
And, my dear, we're still goodbyeing
But as long as you'd love me so
Let It Snow! Let It Snow! And Snow!
When we finally kiss goodnight
How I'll hate going out in the storm!
But if you'll really grab me tight
All the way home I'll be warm
Oh, the fire is slowly dying
And, my dear, we're still goodbyeing
But as long as you'd love me so Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!
And now let’s check the words.
Find their meanings matching the English word with its Russian equivalent.
1.outside – [a t sa d]
ʊ ˈ
2.frightful – [fra tf l]
ɪ
– снаружи
ɪ ə – ужасный
ɪˈ
3.delightful – [d la tf l]
ɪ ə – очаровательный, восхитительный
ɪ
– с тех пор
4.since – [s ns]
5.place – [ple s]ɪ – место
6.signs – [sa nz]
ɪ
–признаки
– приносить
7.bring (brought) – [br ŋ (br :t)]
8.corn – [k :n]ɔ
ɪ
ɔ
– кукуруза
ɒ ɪ
9.popping – [p p ŋ]
– хлопок
10.light – [la t]ɪ – свет, лампа
11.go out – [
a t]
ɡəʊ ʊ – выходить
əʊ – обнимать
ld]
12.hold – [h
13.tight – [ta t]ɪ – крепко
14.grab – [ ræb]
ɡ
– схватить, ухватить
15.slowly – [sl
li]əʊ – медленно
And now let’s sing a song.
6.Рефлексия деятельности What should you do to celebrate New Year and Christmas well and fun? As for me
I should prepare presents for my daughter and relatives.(раздать каждому
варианты высказываний)
Pupils:
I should (We should, you should)…
decorate the Christmas tree with toys and colored lights.
decorate my room and prepare gifts for my relatives and friends.
cook many tasty dishes and cover the table very nice.
prepare some funny surprises and jokes.
I can (We can, you can)…
make a noisy firework with my friends and relatives.
put on different masks and costumes and make a carnival.
go out and sledge and play in the icetown.
sing and dance, and play jokes all the night.
play snowballs or skate around the Christmas tree.
Ребята,наше знакомство с тродициями празднования Рождества в
Великобритании подошло к концу. И мне хотелось бы узнать понравился вам
урок или нет. У меня две коробки с шарами.Выбираете шары красный
понравился,синийнет,и вешайте их на елку.
T: You have done a great job today! Thank you very much! You marks are:…..
Your home task will be creative – translation of the poem “ It’s Christmas”
It's Christmas!
It's Christmas! Merry Christmas! Yes, it's merry, merry Christmas,
It's time for hanging stockings,
It's time for riding sleighs,
It's time for jolly greeting,
Snow and holly, overeating,
Oh, I love you merry Christmas,
You're the best of holidays
Good luck! Merry Christmas!
Урок английского языка "Рождество"
Урок английского языка "Рождество"
Урок английского языка "Рождество"
Урок английского языка "Рождество"
Урок английского языка "Рождество"
Урок английского языка "Рождество"
Урок английского языка "Рождество"
Урок английского языка "Рождество"
Урок английского языка "Рождество"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.