Тема: Проблема еміграції в новелі В.Стефаника « Камінний хрест»
Мета:
утвердити думку про те, що рідний край для людини – це її життя, рідна
земля – мати;
розкрити символічну назву твору; виробляти в учнів уміння самостійно
аналізувати та робити висновки;
виховувати в учнів інтерес до історії України, увагу до художньої деталі;
через осмислення твору поглиблювати в учнів почуття патріотизму, любові до
України, її народу, гордості за свою державу, прагнення до відродження її,
вселяти в юні душі віру у краще майбутнє держави.
Обладнання: портрет В.Стефаника, тексти новели “Камінний хрест”, фото
емігрантів п. ХХ ст.., план уроку, опорні конспекти до уроку.
Урок пошук
Зміст мінімодуля
I Організаційна частина
Актуалізація опорних знань
Перевірка д/з
На минулому уроці ми розглядали біографію В.Стефаника, д/з було повторити
пройдений матеріал.
І варіант.
1. Де і коли народився Василь Стефаник? (14 травня 1871 року в Русові)
2. В початковій школі Василь Стефаник провчився…(три роки)
3. Першою публікацією В. Стефаника стала стаття в журналі…("Народ")
4. 5 грудня 1897 року в Серафинцях на двадцять другому році життя
померла перша любов Стефаника …(Євгенія Бачинська.)
5. Перший період творчості Василя Стефаника охоплює… (18971900 роки.)
ІІ варіант
1. Василь Стефаник народився в сім’ї…(заможного селянина)
2. У 1883 році Василь Стефаник успішно склав іспити до… (Коломийської
гімназії.)
3. Закінчивши Дрогобицьку Гімназію, Стефаник вирішив вчитися в Кракові
…(на медичному факультеті).
4. Другою любов'ю Василя стала (Ольга Кобилянська)
5. Другий період творчості Василя Стефаника охоплює… (19161933 рр.)
Слова вчителя
У Альберта Камю є поезія “Привид хрестів”, у якій ідеться про те, як один
чоловік роздумував над своєю важкою долею. Одного разу йому приснився сон,
що опинився він посеред дивовижної галявини, де було багато хрестів. І тут
підходить до нього Господь і каже: “Ти хотів легкого хреста, он – бачиш, скільки
їх, іди і вибери один по своїй ноші.”. Ходив чоловік, придивлявся до них, бачив
дивовижної краси хрести золоті і срібні, але жоден з них не підходив йому. І
1 раптом трапився йому маленький дерев’яний. Зрадів чоловік, бо якраз по ньому
був цей хрест. А коли добре придивився, то побачив там своє ім’я.
Отже, кожен у цьому житті несе свій хрест. Велетням духу роковано впродовж
усього свого життя нести хрест вселюдської муки. Стефаників хрест, що
скам’янів від розлуки із рідною землею став тяжким для тих, хто змушений був
покинути свою домівку, шукаючи кращої долі для себе та своїх рідних.
Учень
Хто йшов невтертими шляхами
Були незнанії світи.
До світлодальної мети,
Хоч перед ними і над ними
Рішуче, впевнено і сміло,
Не припиняючи свій хід,
Всі, спільно взявшися за діло,
Ішли туди, де сонця схід.
«Чую їх біль, всі ті нитки, що рвуться між серцем емігранта і селом його,” так
писав В. Стефаник до О. Кобилянської.
У якому творі В. Стефаник передав почуття героя, який покидав Україну
від”жджаючи на чужину?
( «Камінний хрест»)
II Оголошення теми та мети
Отже, тема сьогоднішнього уроку « Проблема еміграції у новелі
В.Стефаника « Камінний хрест»
Спробуємо розв’язати таке проблемне питання:
У чому трагедія Івана Дідуха, розкриваючи символічні образи твору.
Епіграфом сьогоднішнього уроку я взяла слова В. Симоненка. Зачитайте їх.
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки батьківщину
Так писав В. Симоненко
Що хотів сказати Симоненко цими рядками?
III Вивчення нового матеріалу
Щоб урятуватися від повної руїни та голодної смерті, тисячі селян Західної
України продавали свої господарства й виїздили на пошуки землі, роботи й хліба
за океан у США, Канаду, Бразилію та інші країни. Тема трудової еміграції
посіла у творчості багатьох прогресивних письменників важливе місце.
Стефаник, навчаючись у Кракові, щодня бачив на вокзалі сотні нещасних втікачів
із рідного краю, розмовляв з ними, вболівав за їх долю, писав про це в листах до
друзів. Виїздило й багато сусідів з рідного села. Виступаючи на зборах у Русові в
1909р., Стефаник сказав, що за останні 15 років із села виїхало до Америки 500
2 душ. Доля емігрантів дуже хвилювала письменника. З окремими з них він навіть
листувався.
Богдан Лепкий у книзі спогадів «Три портрети» розповідає, як Стефаник водив
і його на Краківський вокзал і показував селян, які від'їздили зі своїх сіл; «як їх
вирвало з землі, ніби вітер тую деревину рве».
«І дійсно, були це наші спільні знайомі, селяни, що перед галицькою бідою
втікали за велику воду. Сиділи з жінками й дітьми, з клунками і клуночками на
кам'яних плитах, як ластівки перед відлетом на телеграфічних дротах, сиділи
здовж перону попід студений мур. Зморені бідою дома і невигодами в дорозі,
помарнілі й почорнілі, як та земля, що з неї вийшли і від неї тепер утікали,
куняли, немов попід плотами тіні»
В. Стефаник одним із перших помітив це страшне явище, подавши голос на
захист цих страдників, які спродували останнє майно і їхали шукати порятунку за
океаном.
Коли почуєш, як в тиші нічній
Залізним шляхом стугонять вагони,
А в них гуде, шумить, пищить, мов рій,
Дитячий плач, жіночі скорбні стони,
Важке зітхання і гіркий проклін.
Тужливий спів, дівочії дисканти,
То не питай; Сей поїзд – звідки він?
Кого везе? Куди? Кому вздогін
Се – емігранти.
Хто ж були ці перші емігранти. Що спонукало їх покинути рідні домівки і
(лат. emigratio — «виселення», «переселення»)
їхати у безвість? Емігр ціяаа
— вимушена чи добровільна зміна місця проживання людей (емігрантів,
переселенців), переселення зі своєї батьківщини, країни, де вони народилися і
виросли в інші країни глобального суспільства з економічних, політичних, або
релігійних причин
Емігранти особи, що залишили Батьківщину і виїхали в іншу країну для
постійного чи тривалого проживання
3 Яке почуття у вас викликає слово «еміграція» (складання асоціативного
куща)
Еміграція
Прощанню емігрантів з рідним краєм В.Стефаник присвятив свій знаменитий
твір “Камінний хрест».
В основу новели покладено справжній факт: Штефан Дідух, односелець
письменника (в новелі – Іван) емігруючи до Канади поставив на своєму полі
камінний хрест. Він і понині стоїть на найвищому горбі в Русові.
Документальні дані свідчать, що Стефан Дідух, прототип Івана Дідуха,
приїхав до Канади навесні 1899 року і прожив там 12 років, але туга за рідним
краєм не минала. Помер він 29 січня 1911 року в місцевості Гіллі Ярд на 75
році життя. Тіло його поховане на чужині, а душа залишилася в Україні, біля
отого камінного хреста.
Давайте з’ясуємо жанрові особливості твору.
Що таке новела? Нов лаеа
(італ. novella, від лат. novellus — новітній) —
невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з
несподіваним фіналом, сконденсованою та яскраво вимальованою дією
4
1.Робота проблемнопошукового характеру.
1. Прочитати уривок «Відколи Івана Дідуха запам’ятали в селі ґаздою… То його
вітер повіяв»
Що привернуло вашу увагу, ваші коментарі.
(Іван і кінь тягнуть навантажений віз (і так все життя) – символ каторжної праці
(немає портрета Івана, лише окремі риси, які виявляють його надлюдські зусилля
в праці ).
Як автор називає горб? (Страшний велетень)
Чому називали Дідуха Переломаним?
Перший символ новели – горб. Отже, символом чого є горб? ( життя, важкої
праці). Записуємо в табличку
2. Прочитайте уривок «Не договорював і не пив ні до кого… глядить на воду, як
на утрачене щастя..»
Що твориться в душі Івана Дідуха?
Стефаник показує прощальне гуляння перед виїздом до Канади. Дивлячись на
запрошених Іван кам’янів з горя, «слова не годен був заговорити». Щоб передати
5 психологічний стан селянина, який сам себе «викорінював» із села, письменник
його порівняв з тим живим каменем, якого хвиля з води викотила на берег. А
камінь, позбавлений своєї звичайної стихії став «тяжкий і бездушний», він
«кам’яними очима глядить на живу воду і сумує, що не гнітить його тягар води,
як гнітив від віків»
І так ми з’ясували, що головний образ твору – образ Івана Дідуха, що він
символізує?
Чому автор особливу увагу робить на словах «кам’яний »?
3. Прочитайте уривок «В шум, і гамір і зойки…дрожить подертими берегами,
як перед смертю».
які внутрішні переживання головного героя відбуваються в цьому уривку?
5 Назавжди залишаючи хату, щоб «піти панувати», як з іронією зауважив Іван, він
і жінка вдягаються «попанськи». В якомусь напівбожевільному стані Іван потяг у
танець свою жінку, тряс її, «як би не мав уже гадки пустити єю живу з рук». А
«люди
деревеніли», побачивши цей викликаний безмежним горем
напівбожевільний танецьпольку. Отой танець, в такий трагічний момент, свідчив,
що Іван на грані втрати контролю за своїми вчинками, на межі божевілля.
Навіщо автор вводить в контекст танець Івана з жінкою?
Висновок
Саме оцей божевільний танець розкриває тему народного горя, недолі й надії на
краще життя.
6 Дайте загальну характеристику монологу Івана.
глибоко ліричний
сповнений драматизму
просякнутий експресією пригніченості
наповнений безмежним сумом
насичений бентежними почуттями
пройнятий передчуттям приреченості на загибель
М
О
Н
О
Л
О
Г
6 Як ви розумієте образ – символ кам’яного хреста встановленого на горбі?
Іван
Дідух
горб
хрест
Хліб.
Основа життя.
Родоначальник сім'ї.
Життя.
Важка
праця
Пам’ятник.
Могила
Канаді.
Туга за
рідною
землею.
Що залишає після себе Іван на Батьківщині? ( Хрест)
Про що просить Іван своїх односельців? (уривок із кінофільму) 53.4757.30
Символом чого він є для Івана? (Пам’ятник.Могила Канаді.Туга за рідною)
землею.
Іван просить односельців, щоб, коли їм прийде звістка про їх з жінкою смерть,
…(найняли за них службу, справили обід і помолилися)
На початку уроку ми поставили проблемне питання: У чому трагедія Івана
Дідуха, розкриваючи символічні образи твору.
У чому ж трагедія Івана( Трагедія Івана Дідуха в тому, що душа його
залишається біля рідного порога, вона хоче знайти спочинок у рідній землі)
Іван Дідух все життя працював на землі, вона його так і не нагодувала. Проте він
все одно її любить до нестями, хоч і заради дітей вимушений покинути її.
І символічні образи новели ми також розкрили. (повертаємося до таблиці)
7 Підведення підсумків.
Д/З
Написати твір на тему: «Емігрант – зрадник чи патріот»
Заключне слово вчителя.
Трагедія, що відбулася століття тому в хаті головного героя новели
“Камінний хрест” Івана Дідуха, у його зболеній душі, душах сотень тисяч
галичан, спонукає нас замислитися над сенсом життя, долею України і власною
долею.
Висновок робіть самі. Я лише хочу застерегти: якщо наважитеся на
вирішальний крок, робіть його розважливо, бо тільки в ріднім краї навіть дим
солодкий та коханий. І нема на світі іншої України, немає іншого Дніпра, а рідна
земля і в жмені мила, і кожна травинка свій корінь має.
Живуть землі співучої сини
В Америці, Канаді й Аргентині.
Їм сняться рідні села і лани,
І очі мавок, незбагненно сині.
Летять роки, як сиві журавлі,
Немов журба, сльоза лягла на вії,
І не дає заснути до зорі
Щемлива, наче пісня, ностальгія...
Тож любіть Україну, дбайте про неї.
Вона – наша Мати. А матері –
не вибирають.
Звучить відеоролик пісні «Мамина черешня»
Рефлексія Продовжіть речення:
1. Я ( не) вважаю емігрантів зрадниками, тому що ………………
2. Мене (хвилює, не хвилює) проблема, піднята автором у творі, тому що…
3. На мою думку, щоб не було еміграції, потрібно…………………..
4. На уроці мені(сподобалося, не сподобалося)
……………………………………………………….
8 Прізвище ________________________________________________________
Група _____________________
І варіант.
1. Де і коли народився Василь Стефаник?
2. В початковій школі Василь Стефаник провчився…
3. Першою публікацією В. Стефаника стала стаття в журналі…
4. 5 грудня 1897 року в Серафинцях на двадцять другому році життя
померла перша любов Стефаника …
5. Перший період творчості Василя Стефаника охоплює…
Прізвище ________________________________________________________
Група _____________________
ІІ варіант
1. Василь Стефаник народився в сім’ї…
2. У 1883 році Василь Стефаник успішно склав іспити до
3. Закінчивши Дрогобицьку Гімназію, Стефаник вирішив вчитися в Кракові
…
4. Другою любов'ю Василя стала
5. Другий період творчості Василя Стефаника охоплює…
Прізвище ________________________________________________________
Група _____________________
І варіант.
1. Де і коли народився Василь Стефаник?
2. В початковій школі Василь Стефаник провчився…
3. Першою публікацією В. Стефаника стала стаття в журналі…
4. 5 грудня 1897 року в Серафинцях на двадцять другому році життя померла
перша любов Стефаника …
5. Перший період творчості Василя Стефаника охоплює…
Прізвище ________________________________________________________
Група _____________________
9 ІІ варіант
1. Василь Стефаник народився в сім’ї…
2. У 1883 році Василь Стефаник успішно склав іспити до
3. Закінчивши Дрогобицьку Гімназію, Стефаник вирішив вчитися в
Кракові …
4. Другою любов'ю Василя стала
5. Другий період творчості Василя Стефаника охоплює…
10
Урок на тему: Проблема еміграції в новелі В.Стефаника « Камінний хрест»
Урок на тему: Проблема еміграції в новелі В.Стефаника « Камінний хрест»
Урок на тему: Проблема еміграції в новелі В.Стефаника « Камінний хрест»
Урок на тему: Проблема еміграції в новелі В.Стефаника « Камінний хрест»
Урок на тему: Проблема еміграції в новелі В.Стефаника « Камінний хрест»
Урок на тему: Проблема еміграції в новелі В.Стефаника « Камінний хрест»
Урок на тему: Проблема еміграції в новелі В.Стефаника « Камінний хрест»
Урок на тему: Проблема еміграції в новелі В.Стефаника « Камінний хрест»
Урок на тему: Проблема еміграції в новелі В.Стефаника « Камінний хрест»
Урок на тему: Проблема еміграції в новелі В.Стефаника « Камінний хрест»
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.