Урок по биологии "Адам канкасынын курылысы."
Оценка 5

Урок по биологии "Адам канкасынын курылысы."

Оценка 5
Разработки уроков
docx
биология
8 кл
10.04.2018
Урок по биологии "Адам канкасынын курылысы."
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қозғалыс.Биофизика Мектеп: «№4 ЖОББМ»ККМ Күні:02.03.2018 Мұғалімнің аты-жөні:Еңсепова Күнжәмила Орынбасарқызы Сабақтың тақырыбы Адам қаңқасының құрылысы.Тірек қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі Сабақтың тақырыбы Адам қаңқасының құрылысы.Тірек қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.1.6.1-тірек- қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау Сабақтың мақсаты Барлығы үшін:адамның тірек- қимыл жүйесінің қызметін білу Көпшілігі үшін: тірек- қимыл жүйесінің құрылысы мен қызметін талдау Кейбіреулері үшін:тірек- қимыл жүйесінің адам қаңқасындағы маңызын сипаттауҰзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қозғалыс.Биофизика Мектеп: «№4 ЖОББМ»ККМ Күні:02.03.2018 Мұғалімнің аты-жөні:Еңсепова Күнжәмила Орынбасарқызы Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы Адам қаңқасының құрылысы.Тірек қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.1.6.1-тірек- қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау Сабақтың мақсаты Барлығы үшін:адамның тірек- қимыл жүйесінің қызметін білу Көпшілігі үшін: тірек- қимыл жүйесінің құрылысы мен қызметін талдау Кейбіреулері үшін:тірек- қимыл жүйесінің адам қаңқасындағы маңызын сипаттау Бағалау критерийі адамның тірек- қимыл жүйесінің қаңқа сүйектерін біледі тірек- қимыл жүйесінің құрылысы мен қызметін талдайды тірек қимыл жүйесінің маңызын сипаттайды Тілдік мақсаттар Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:бассүйек,тұлға қаңқасы,кеуде қуысы,иық белдеуі,жамбас белдеуі,бұлшықеттер,омыртқа жотасы,ұзын сүйектер,қысқа сүйектер,жалпақ сүйектер, оссеин, арқа омыртқа,бел омыртқа,сегізкөз омыртқа,құйымшақ омыртқа, скалиоз Диалог құруға жазылымға қажетті сөздер топтамасы: 1) Әр буынның сыртын тығыз дәнекер ұлпадан түзілген..........қаптайды. 2) Сүйектер қызметіне қарай ........деп байланысады. 3) Жауырын, төс, бас, қабырға, жамбас................сүйектерге жатады. 4) Адам қаңқасы...... бөлімдерден тұрады. Құндылықтарға баулу Оқушыларды салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу (гигиена, дене шынықтыру, дұрыс тамақтану). Қанжар сүйектен өтер,Сөз жүректен өтер. Сүтпен бiрге бiткен мiнез,Сүйекпен кетедi. Пәнаралық байланыс Медицина -лордоз,кифоз, сколиоз Математика -200 астам сүйектер,омыртқа жотасы 33-34,12 жұп қабырға және т.б. Алдыңғы білім 8.1.5.4-тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар Сабақтың басы (5минут) Психологиялық ахуал Оқушылардың кедергісіз ортасын құру. «Қаңқалар биі»арқылы оқушыларға берілген сүйек бөліктерін тарату арқылы топқа бөлу. І топ:. Бассүйек қаңқасы ІІ топ Кеуде қуысының қаңқасы ІІІ топ Қол қаңқасы ІҮ топ Аяқ қаңқасы Алдыңғы білімді «Кубизм»әдісі арқылы тиімді пайдаланамын. 1. Сипаттаңыз .Терінің құрылысын 2. Салыстырыңыз . Жас балалар мен қарт кісілердің терісінің ұқсастықтары мен ерекшеліктерін 3. Суреттеңіз. « Тері » сөзін естігенде көз алдыңа елестейді. ( майлы және құрғақ бет ) 4.Талдаңыз. Жасанды терінің Қазақстанда өндіріліп шығарылуын 5.Қолданыңыз. Теріге өсімдіктерден жасалынған маскаларды 6.Дәлелдеңіз. Жасанды тері бізге қажет пе? Кері байланыс Үш шапалақ Интерактивті тақта,суреттер Сабақтың ортасы (25-35 минут) 1.Білу «Негізгі идеяны суреттеу»әдісі Тапсырма: адамның тірек- қимыл жүйесінің құрылысын білу І топ Адам қаңқасы ІІ топ Бассүйек қаңқасы ІІІ топ Қол,иық белдеуі ІҮ топ Жамбас белдеу,тұлға сүйектері Дескриптер: 1.Адамның тірек-қимыл жүйесін атады. 2.Адамның бас сүйегінің бөліктерін ажыратты. 3.Қол,иық белдеулерін, жамбас белдеу,тұлға сүйектерінің құрылысын білді. «Бас бармақ» әдісі І топ Талдау. «Кім жылдам» әдісі Тапсырма: тірек- қимыл жүйесінің құрылысы мен қызметін талдау Сәйкестендіру тесті 1. Тірек-қимыл жүйесін ата? а) Тұлға, бассүйек, иық белдеулері мен аяқ сүйектері 2. Қаңқа неден түзіледі? ә) Кеуде сүйектері 3. Ағзаның тірегін ата? б) Жамбас белдеуі сүйектері 4. Қимыл қозғалысты қамтамасыз ететін не?в )Қаңқа 5. Қаңқа қандай қызмет атқарады?г) Бір-бірімен берік байланысқан ми сауытында 6.Ми қандай сүйектің ішінде? д) Ұзын, қысқа, жалпақ сүйектер 7. Жүрек пен өкпені қандай сүйектер қорғайды?е) Барлық ішкі мүшелерде қорғаныш қызметін атқарады 8. Құрсақ қуысындағы мүшелерді қандай сүйектер қорғайды? ж) Бұлшықеттер 9. Адам қаңқасының сүйектерін ата?з) Шеміршек пен сүйектен 10. Сүйектер пішіні мен мөлшеріне қарай қалай бөлінеді? к) Қаңқа мен бұлшықеттер. ІІ топ Талдау «Миға шабуыл»әдісі 1.Адамның денесіндегі сүйек саны: А) 400 В)200ден астам С)500 Д)220 2.Иық белдеуінің сүйектері: А)ортан жілік, кәрі жілік;В)жамбас сүйегі, тоқпан жілік;С)бұғана, жауырын;Д)асықты жілік, толарсақ 3.Антагонист бұлшықеттер: А)қарама -қарсы жұмыс істейтін;В)бір бағытта жұмыс істейтін;С)аяқтың бұлшықеттері;Д)қолдың бұлшықеттері 4.Шамалы қозғалмалы сүйектер: А)жамбас;В)омыртқа;С)аяқ сүйектері;Д) қол сүйектері 5.Жамбас тұрады: А)2сүйектен;В)3сүйектен С)4сүйектен;Д)5сүйектен 6.Сүйек ұзынға өседі: А)сүйекқаптың жасушаларының бөлінуінен ;В)сүйектің екі ұшындағы шеміршек жасушаларының бөлінуінен ;С)сүйек кемігінің бөлінуінен ;Д)барлық жауап дұрыс 7.Кеуде қуысы құралады: А)10арқа омыртқа, 10қабырға;В)12арқа омыртқа, 12жұп қабырға, төссүйек;С)жауырын, төссүйек, 12қабырға Д)бұғана , төссүйек, 12қабырға. 8.Омыртқа жотасы тұрады: А)30-33 В)33-34 С)34-35 Д)35-36 9.Сүйек жатады мына ұлпаға. А)эпителий В)дәнекр С)бұлшықет Д)жүйке 10.Фасция- ол: А)бұлшықеттің жасушасы В)бұлшықеттің қабықшасы С)бұлшықеттің талшығы Д)бұлшықеттің шоғыры Дескриптер: 1.Тірек- қимыл жүйесінің құрылысы мен қызметін талдады . Смайлик арқылы бағалау 2. ІІІ топ «Семантикалық карта» стратегиясы («+» , «-» белгісін қою арқылы) Сүйектер Бассүйек Қол қаңқасы Аяқ қаңқасы Бұғана + Шыбық(садақ) сүйек + Шүйде сүйегі + Ортан жілік + Шынтақ сүйек + Ми сауыты + Жауырын + Асықты жілік + Тоқпан жілік + Толарсақ сүйектері + Білезік сүй ектер + ІҮ топ INSERT (түртіп алу жүйесі). V- «білемін», - - «мен үшін түсініксіз», + - «мен үшін жаңа ақпарат», ? –«мені таңқалдырды» белгілерін қойып отыру тапсырылады. V - + ? 1.Сколиоз – омыртқа жотасының бір бүйіріне қисаюы. 2. Мойын омыртқаның саны 3. Буын құздама ауруынан зақымданады. 4. Қаңқаның дамуына А дәрумені әсер етеді. 5. Мешел ауруы Д дәруменінің жетіспеуінен болады. 6. Жамбас сүйектері қозғалмалы байланысқан. 7. Ұзын сүйектер жілік деп аталады. 8. Лордоз-омыртқаның алға қисаюы 9.Кифоз омыртқаның артқа қисаю Үш шапалақ Дескриптер: 1.Тірек- қимыл жүйесінің адам қаңқасындағы маңызын сипаттады. Оқулық «Биология» Е.А.Очкур Л.Е.Аманжолова Ж.Ж.Құрманғалиева -Алматы:Мектеп, 2018-139-145б. Сабақтың соңы (5-10) Кері байланыс: 1.Нені білді,нені үйренді? 2.Не әлі де түсініксіз? 3.Айтарым бар? Саралау «Негізгі идеяны суреттеу» әдісі берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлесе отырып,мақсатқа жетуге тырысады. «Кім жылдам» әдісі, «Миға шабуыл»әдісі арқылы кейбір оқушылар шапшаңдық, ептілік сұранысын қанағаттандыруда уақытты тиімді пайдалануға мән береді. INSERT (түртіп алу жүйесі),сематикалық карта әдістері қабілеті жоғары оқушының ойын дамытуға мүмкіндік береді. Бағалау Ынталандыру, қолдау көрсету,формальды емес бағалау түрлері Жұппен бағалау Оқушылардың бірін- бірі бағалау Кейбір байланыс арқылы бағалау Жазбаша,ауызша бағалау Бас бармақ,смайлик,үш шапалақ арқылы бағалау түрлерін пайдалануға болады. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау 1.Ынтымақтастық орта қалыптасты. 2.Әр адамның пікірі тыңдалды. 3.Нақты жауап берілді. 4.Бірлесіп жұмыс жасады. 5.Уақытты тиімді пайдаланды. 6.Ортақ шешімге келді.
Енсепова К.О.docx
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:  Қозғалыс.Биофизика  Күні:02.03.2018 Қысқа мерзімді сабақ  жоспары   Мектеп: «№4 ЖОББМ»ККМ Сынып: 8 Сабақтың тақырыбы Осы сабақта қол жеткізілетін  оқу мақсаттары (оқу  бағдарламасына сілтеме) Сабақтың мақсаты Бағалау критерийі Тілдік мақсаттар Мұғалімнің аты­жөні:Еңсепова  Күнжәмила Орынбасарқызы Қатысқандар:  Қатыспағандар: Адам қаңқасының құрылысы.Тірек қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі  8.1.6.1­тірек­ қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау Барлығы үшін:адамның тірек­ қимыл жүйесінің қызметін білу Көпшілігі   үшін:  тірек­  қимыл   жүйесінің   құрылысы   мен қызметін талдау Кейбіреулері үшін:тірек­ қимыл жүйесінің адам қаңқасындағы маңызын  сипаттау адамның тірек­ қимыл жүйесінің қаңқа сүйектерін   біледі тірек­ қимыл жүйесінің құрылысы мен қызметін талдайды тірек қимыл жүйесінің маңызын сипаттайды Пәнге   қатысты   сөздік   қор   мен   терминдер:бассүйек,тұлға қаңқасы,кеуде қуысы,иық белдеуі,жамбас белдеуі,бұлшықеттер,омыртқа   жотасы,ұзын   сүйектер,қысқа сүйектер,жалпақ   сүйектер,   арқа   омыртқа,бел омыртқа,сегізкөз омыртқа,құйымшақ омыртқа, скалиоз Диалог құруға жазылымға қажетті сөздер топтамасы: 1)   Әр   буынның   сыртын   тығыз   дәнекер   ұлпадан түзілген..........қаптайды.  2) Сүйектер  қызметіне  қарай  ........деп байланысады.   қабырға, жамбас................сүйектерге   жатады.   4)   Адам   қаңқасы...... бөлімдерден тұрады.   Жауырын,   оссеин,   төс,   бас,     3) Құндылықтарға баулу Пәнаралық байланыс Оқушыларды  салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу  (гигиена, дене шынықтыру, дұрыс тамақтану).                                 Қанжар сүйектен өтер,Сөз жүректен өтер.                                       Сүтпен бiрге бiткен мiнез,Сүйекпен кетедi. Медицина ­лордоз,кифоз, сколиоз Математика ­200 астам сүйектер,омыртқа жотасы 33­34,12 жұп  қабырға және т.б. Алдыңғы білім 8.1.5.4­тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар кезеңдері Сабақтың басы (5минут) Интерактивті  тақта,суреттер  Оқушылардың  кедергісіз Психологиялық   ахуал   ортасын  құру.  «Қаңқалар   биі»арқылы   оқушыларға берілген сүйек бөліктерін тарату арқылы топқа бөлу.  І топ:. Бассүйек қаңқасы ІІ топ Кеуде қуысының қаңқасы ІІІ топ Қол қаңқасы ІҮ топ Аяқ қаңқасы Алдыңғы білімді  «Кубизм»әдісі   арқылы тиімді  пайдаланамын.  1. Сипаттаңыз .Терінің құрылысын                                 2. Салыстырыңыз . Жас балалар  мен қарт кісілердің  терісінің  ұқсастықтары мен ерекшеліктерін   3. Суреттеңіз. « Тері » сөзін естігенде көз алдыңа  елестейді.  ( майлы   және құрғақ бет ) 4.Талдаңыз.  Жасанды терінің Қазақстанда өндіріліп  шығарылуын 5.Қолданыңыз.  Теріге  өсімдіктерден  жасалынған   маскаларды  6.Дәлелдеңіз.      Жасанды тері бізге қажет пе?  Кері байланыс                   Үш шапалақ Сабақтың ортасы (25­35 минут)   адамның   тірек­   қимыл   жүйесінің 1.Білу «Негізгі идеяны суреттеу»әдісі Тапсырма:  құрылысын білу І топ Адам қаңқасы                                     ІІ топ Бассүйек қаңқасы Оқулық   «Биология» Е.А.Очкур   Л.Е.Аманжолова Ж.Ж.Құрманғалиев а ­Алматы:Мектеп,  2018­139­145б. ІІІ топ Қол,иық белдеуі             ІҮ топ Жамбас                                                           белдеу,тұлға сүйектері                                                              Дескриптер: 1.Адамның тірек­қимыл жүйесін атады. 2.Адамның бас сүйегінің бөліктерін ажыратты. 3.Қол,иық   белдеулерін,   жамбас   белдеу,тұлға сүйектерінің  құрылысын   білді.  «Бас  бармақ»  әдісі І  топ  Талдау.  «Кім жылдам» әдісі                             Тапсырма:   тірек­ қимыл жүйесінің құрылысы мен  қызметін талдау                                                          Сәйкестендіру тесті                                                          1. Тірек­қимыл жүйесін ата? а) Тұлға, бассүйек, иық  белдеулері мен аяқ сүйектері                                          2. Қаңқа неден түзіледі? ә) Кеуде сүйектері                  3. Ағзаның тірегін ата?   б)  Жамбас белдеуі  сүйектері            4. Қимыл қозғалысты қамтамасыз  ететін не?в )Қаңқа               5. Қаңқа қандай қызмет  атқарады?г) Бір­бірімен берік байланысқан ми  сауытында                                                  6.Ми қандай  сүйектің ішінде? д) Ұзын, қысқа, жалпақ сүйектер       7. Жүрек пен өкпені қандай сүйектер қорғайды?е)  Барлық ішкі мүшелерде қорғаныш  қызметін    атқарады                                                                            8. Құрсақ қуысындағы мүшелерді қандай сүйектер  қорғайды?      ж) Бұлшықеттер                                        9. Адам қаңқасының сүйектерін ата?з) Шеміршек пен сүйектен                                                                             10. Сүйектер пішіні мен мөлшеріне қарай қалай  бөлінеді?  к) Қаңқа мен бұлшықеттер.                            ІІ топ  Талдау  «Миға шабуыл»әдісі                            1.Адамның денесіндегі сүйек саны:  А) 400 В)200ден астам С)500 Д)220  2.Иық белдеуінің сүйектері:  А)ортан жілік, кәрі жілік;В)жамбас сүйегі, тоқпан  жілік;С)бұғана, жауырын;Д)асықты жілік, толарсақ  3.Антагонист бұлшықеттер: А)қарама ­қарсы жұмыс  істейтін;В)бір бағытта жұмыс істейтін;С)аяқтың  бұлшықеттері;Д)қолдың бұлшықеттері  4.Шамалы қозғалмалы сүйектер:  А)жамбас;В)омыртқа;С)аяқ сүйектері;Д) қол  сүйектері  5.Жамбас тұрады: А)2сүйектен;В)3сүйектен          С)4сүйектен;Д)5сүйектен  6.Сүйек ұзынға өседі: А)сүйекқаптың  жасушаларының бөлінуінен ;В)сүйектің екі ұшындағы шеміршек жасушаларының бөлінуінен ;С)сүйек  кемігінің бөлінуінен ;Д)барлық жауап дұрыс  7.Кеуде қуысы құралады: А)10арқа омыртқа,  10қабырға;В)12арқа омыртқа, 12жұп қабырға,  төссүйек;С)жауырын, төссүйек, 12қабырға  Д)бұғана , төссүйек, 12қабырға.  8.Омыртқа жотасы тұрады:  А)30­33 В)33­34 С)34­35 Д)35­36  9.Сүйек жатады мына ұлпаға. А)эпителий В)дәнекр  С)бұлшықет Д)жүйке 10.Фасция­ ол:  А)бұлшықеттің жасушасы  В)бұлшықеттің қабықшасы С)бұлшықеттің талшығы  Д)бұлшықеттің шоғыры                                           Дескриптер:                                                                     1.Тірек­ қимыл жүйесінің құрылысы мен қызметін  талдады .                                                                            Смайлик арқылы бағалау  2.   ІІІ топ    «Семантикалық карта»  стратегиясы   («+»  , «­» белгісін қою арқылы) Сүйектер Бассүйе к Қол  қаңқасы + Аяқ  қаңқасы + + + + + + + Бұғана Шыбық(садақ) сүйек Шүйде сүйегі Ортан жілік Шынтақ сүйек Ми сауыты Жауырын Асықты жілік Тоқпан жілік Толарсақ  сүйектері Білезік сүй ектер ІҮ топ       INSERT (түртіп алу жүйесі).  V­ «білемін», ­ ­ «мен үшін түсініксіз»,  + ­ «мен үшін жаңа ақпарат»,  ? –«мені таңқалдырды» белгілерін қойып отыру  тапсырылады. + + + V ­ + ? 1.Сколиоз – омыртқа жотасының бір бүйіріне  қисаюы. 2. Мойын омыртқаның саны  3. Буын құздама ауруынан зақымданады.   4. Қаңқаның дамуына А дәрумені әсер етеді.   5. Мешел ауруы Д дәруменінің жетіспеуінен болады.  6. Жамбас сүйектері қозғалмалы байланысқан.  7. Ұзын сүйектер жілік деп аталады.  8. Лордоз­омыртқаның алға қисаюы 9.Кифоз омыртқаның артқа қисаю Үш шапалақ  Дескриптер: 1.Тірек­   қимыл   жүйесінің   адам   қаңқасындағы маңызын  сипаттады. Сабақтың соңы (5­10)  Кері байланыс:   1.Нені білді,нені үйренді?  2.Не әлі де түсініксіз?  3.Айтарым бар? Саралау  Бағалау    «Негізгі   идеяны   суреттеу»  әдісі берілген тапсырма  бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз   ойын   қорытып,   жұп   болып пікірлесе отырып,мақсатқа жетуге тырысады.    «Кім   жылдам»   әдісі,   «Миға шабуыл»әдісі   арқылы   кейбір оқушылар   шапшаңдық,   ептілік сұранысын қанағаттандыруда уақытты   тиімді   пайдалануға   мән береді.     INSERT (түртіп алу  жүйесі),сематикалық карта   әдістері қабілеті жоғары  оқушының ойын дамытуға  мүмкіндік береді.   Ынталандыру, қолдау  көрсету,формальды  емес  бағалау түрлері  Жұппен бағалау Оқушылардың бірін­ бірі  бағалау Кейбір байланыс арқылы  бағалау Жазбаша,ауызша бағалау Бас бармақ,смайлик,үш  шапалақ арқылы  бағалау  түрлерін пайдалануға болады. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау 1.Ынтымақтастық орта  қалыптасты.                         2.Әр адамның пікірі  тыңдалды.                                  3.Нақты жауап берілді.  4.Бірлесіп жұмыс жасады.     5.Уақытты тиімді  пайдаланды.     6.Ортақ  шешімге келді.

Урок по биологии "Адам канкасынын курылысы."

Урок по биологии "Адам канкасынын курылысы."

Урок по биологии "Адам канкасынын курылысы."

Урок по биологии "Адам канкасынын курылысы."

Урок по биологии "Адам канкасынын курылысы."

Урок по биологии "Адам канкасынын курылысы."

Урок по биологии "Адам канкасынын курылысы."

Урок по биологии "Адам канкасынын курылысы."

Урок по биологии "Адам канкасынын курылысы."

Урок по биологии "Адам канкасынын курылысы."
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
10.04.2018