Оқушыларды шапшандыққа, ұқыптылыққа тәрбиелей отырып, ұстаз бен шәкірт арасындағы қарым – қатынасты нығайту.
Оқушылардың ойлау, есте сақтау белсендігін дамыту;Оқушыларды адамгершілікке, жауапкершілікке, мақсатына жете білуге, өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу. Математика пәніне деген қызығушылықты арттыру мақсатында ұстаздармеен бірге өткізгелі отырған "Ұстаз шәкіртімен"атты сайысУстаз шакиртимен
Ұстаз шәкіртімен 10 сынып.docx
Ұстаз шәкіртімен
Мақсаты: 1. Оқушыларды шапшандыққа, ұқыптылыққа тәрбиелей отырып,
ұстаз бен шәкірт арасындағы қарым – қатынасты нығайту.
2. Оқушылардың ойлау, есте сақтау белсендігін дамыту;
3. Оқушыларды адамгершілікке, жауапкершілікке, мақсатына жете білуге, өз
бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.
Сабақтың барысы: Армысыздар ұлағатты ұстаздар, оқушылар «жүзден
жүйрік», мыңнан тұлпар сайыскерлер! Математика пәніне деген
қызығушылықты арттыру мақсатында ұстаздармеен бірге өткізгелі отырған
І – тур. Білім аукционы.
«Адам байлығының ішіндегі ең тамашасы білім» дегендей. Оқушылар
категория бойынша сұрақтарға жауап береді. Дұрыс жауап бермеген жағдайда
2 – ші ойыншы жауап беріп ұпай санын өз еншісіне алады.
Математика негізі
Жеті рет, өлшеп бір рет кес
Логикалық тапсырмалар
10
10
10
20
20
20
30
30
30
40
50
40
50
40
50
І категория. «Математика негізі»
10. Дәлелдеусіз қабылданатын тұжырым.
20. Несие алғаны үшін төленетін ақы.
40. у= x3 функциясының графигі
50. у = arcsin√2 өрнегінің мағынасы
30. Теңдеуді шеш sin = 3
ІІ категория. «Жеті рет, өлшеп бір рет кес» 10. Екі адам 5 метрлік бөренені ұзындықтары тең 5 бөлікке кесті. Егер бөлікті
кесуге 1,5 минут кетсе, бөренені кесуге қанша минут кетеді?
20. Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 6 және 8 болса, гипотенузасы нешеге
тең?
30. х2 – 2009х+2008=0 теңдеуін шешіңіз
50. 50 – дің бөлігіне 5 – ті қосыңдар нәтижесі қанша
40. у= 6х4 + 4х2 туындысы неге тең?
шығады?
ІІІ категория. «Логикалық тапсырмалар»
10. Үш түйеқұс ұшып келеді, аңшы олардың біреуін атып алады. Олардың
қаншасы қалды?
20. Қандай санның жазылуында қанша әріп болса, сонша цифр бар?
30. 7+10+13+16+19+22+25+28 сандарының қосындысын тап.
40. Бір қойды арыстан 2 күн, қасқыр 3 күн, ал ит 6 күнде жейді. Егер бір
қойды арыстан, қасқыр және ит бірлесіп жесе, неше күнде жейді?
І турды қорытындылай келе алған ұпайларын анықтайық.
ІІ – тур. Эрудиттер сайысы. «Сөз тізбегі» (Оқытушы үшін)
Математикалық атаулар мен ұғымдар.
Есте болар құрбылар бәріңнің де
Енді бр сәт олардан тізбек құрсақ
Артық болмас, бастайық кезек сізде.
С; П; А; К; Т әріптері беріледі. Әріптерден математикалық термин құрау.
Уақыт беріледі. Әр терминге 1 балл.
ІІІ – тур. «Тез есепте»
Проценттік есептер (әр дұрыс есепке 10 балл)
1. Айлық табыстың 5 % і табыс салығына ұсталады. Айлық табыс 70000
болса неше теңге ұсталады? 2. Жинақ кассасына 6% жылдық өсіммен 100000 теңге салынды. Осы
ақша бір жылдан соң неше теңге болады?
3. Бұйымның алғашқы бағасы 8 % ке арзандады. Егер бұйымның
алғашқы бағасы 25000 теңге болса, бұйымның қазіргі бағасы қанша?
IV – тур. «1001 мақал, 101 жұмбақ » сайысы.
Білімдіден шыққан сөз
Талаптыға болсын кез
Нұрын, сырын білуге
Көкірегінде болсын тез
Математикалық жұмбақтар.
1. Нәрселерді санағанда
Керек бізге ауадай
Айтыңдаршы бұл қандай сан ?
Жан жағыңа қарамай
2. Егіз туған қос жүйрік
Жарыса шауып терлейді
Бірін бірі көрмейді
Дамылсыз қанша шапсада
Бір мәреге келмейді
3. Бірдей санды бірнеше рет
Көбейтуден тұрады
Егер оны ыөшамдасаң
Қандай атау болады
4. Оң сандарға қол шатырдай
Қалпақ болған беделі
Квадраттасаң егер оны
Жоғалтпассың сен оны
5. Дүниеде бүтін сан бола бермейді
Көңілге армандаған қона бермейді
Бүтін нәрсе бөлігін көрсететін
Қандай сан бар, достарым айтыңдаршы
Жаңылтпаш айту
1. Айқыш бұрыш, айқыш бұрыш
Тең – тең бұрыш, тұтас бұрыш Тұтас бұрыш, тұтас бұрыш
Сәйкес бұрыш құрған бұрыш
Жазыңқы бұрыш құрған бұрыш
2. Бес түп алма, «бестік» алғандікі
Төрт түп алма «төрттік» алғандікі
« Төрттік» алған бес түп алама алмайды
«Бестік» алған төрт түп алма алмайды
3. Рационал сан, иррационал сан
Иррационал сан, рационал сан
Біріккен сан болған сан
«Нақты сан » деп аталған сан
4. Шеңбер, шеңбер доп емес,
Доп сияқты доп емес
Доп деп, доп деп шеңберді
Ойлама шеңбер ол емес
5. Санға қатысты мақал мәтелдерді айту.
V – тур.
Еуропаға саяхат
Глобус айнлғанда
Сызықтар, фигуралар
10
10
10
20
20
20
30
30
30
40
40
40
50
50
50
І категория. Еуропаға саяхат
10. Ең бірінші геометрия оқулығы «Негіздер» деп аталды, оның авторы кім?
20. Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері мен гипотенузасы туралы теореманы
ойлап тапқан ғалым?
30. Француз математигі Декарттың аты кім?
40.Ол кім? ХVІІІ ғасырдың соңында Германияда бір сабақта мұғалім
оқушыларына «1 – ден 100 – ге дейінгі сандардың қосындысын табуды »
тапсырыпты. Оқушылардың біреуі «Ізделінді қосынды 5050 – ге тең» деп
жауап беріпті. 50.Ол 1850 жылы 15 қаңтарда генерал В.В Корвин –Круковскийдің отбасында
Москвада туды. Ол сабаққа зерек және ұқыпты болып шықты , бірақ алғашқы
кезде арифметикаға онша бой ұра қоймады. Тек төрт жылдан кейін 13 жасар
қыз шеңбер ұзындығының диаметрге қатынасын тапқанда ғана өзінің
математикалық қабілеттілігін көрсетті. Ол атақты Эйлер мен Лагранждың
бастаған жұмыстарын аяқтады, математикада Кошидің идеяларын
тиянақтады.
ІІ категория. Глобус айналғанда
10. Құрлықта неше материк бар?
20. Жердің ең биік нүктесін атаңыз? Биіктігі қанша?
30. Қабырғасы 3,4,5, болатын үшбұрышты қалай атауға болады?
40. Жер шарындағы ең үлкен қандай мұхит? Оның ауданы неге тең?
ІІІ категория. «Сызықтар, фигуралар»
10. Екі жағы шектелген түзу
20. Барлық қырлары тең параллелепипед
30. Ертеде қазақ қыздары таққан орамалдың аталуы? Қазіргі біз қолданып
жүрген атауын атаңыз.
Устаз шакиртимен
Устаз шакиртимен
Устаз шакиртимен
Устаз шакиртимен
Устаз шакиртимен
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.