Դասարան - 7-րդ
Առարկա - Համաշխարհային
պատմություն
Թեմա - Վերածնունդ
Դասի թեմա |
Վերածնունդ |
Դասի նպատակը-
|
.Թվարկել- Վերածննդի դարաշրջանի նշանավոր գործիչների և նրանց գործերը /Լեոնաևդո Դա Վինչի,Ռաֆայել, Միքելանջելո, Դանթե/ .Իմանալ և բացատրել- Վերածնունդ հասկացությունը: .Ներկայացնել - Վերածննդի պատմական հետևանքները
|
Խնդիր
|
.Ձևավորել- վերլուծելու, սեփական մտքերը արտահայտելու, խմբում աշխատելու հմտություններ: .Արժևորել-արվեստի գլուխգործոցները: .Սերմանել –հարգանք հռչակավոր գեղանկարիչների, արվեստագետների ու նրանց աշխատանքների նկատմամբ: .Ձևավորել - քննադատական մտածողություն |
Դասից հետո աշակերտները կիմանան |
.Վերածնունդ հասկացությունը: Դարաշրջանի նշանավոր գործիչների և նրանց գործերը: .Որտեղ է ձևավորվել Վերածննդի դարաշրջանը: .Ովքեր էին հումանիստները: .Ինչ է Հյուսիսային Վերածնունդը: .Որ ժամանակաշրջաննէ կոչվում Վարձր Վերածնունդ: .Թովմաս Մորի աշխատությունը ինչու է կորվում <<Ուտոպիա>> |
Դասից հետո աշակերտները կկարողանան |
.Ներկայացնել Վերածննդի պատմական հետևանքները: .Գնահատել -արվեստի ստեղծագործությունները: .կարողանալ- մեկնաբանել և ներկայացնել հռչակավոր նկարների պատմությունը:
|
Հիմնական հասկացություններ,
|
Վերածնունդ, հումանիստ, Բարձր Վերածնունդ, Հյուսիսային Վերածնունդ, Դանթե Ալիգերի, Ֆրանչեսկո Պետրարկա, Ջովանի Բոկաչո, Լեոնարդո Դա Վինչի , Միքելանջելո Բուոնարոտի,Ռաֆայել Սանտի, Թովմաս Մոր,Ալբրեխտ Դյուրեր, Պիտեր Բրյոգվել Ավագ |
Ուսումնադիտողական պարագաներ |
Դասագիրք, պատմության տետր, շնորհանդես |
Դասատիպեր |
Նոր նյութի ուսումնասիրում, դասախոսություն/համակցված դաս/ |
Ուսուցման մեթոդներ և հնարներ |
Զրույց, կարճ դասախոսություն, ապագայի անիվ, աշխատանք փոքր խմբերով |
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔ
Խթանում Դասը սկսել ներածական զրույցով/ նախապես աշակերտներին հանձնարարված է եղել կարդալ դասը այն ավելի հետաքրքիր դարձնելու համար/: .Ինչ է մշակույթ. .Ինչ ենք հասկանում Վերածնունդ ասելով, .Որտեղ է սկզբնավորվել վերածննդի մշակույթը: Ներածական խոսքից հետո երեխաները դիտում են փոքրիկ վավերագրական ֆիլմ Վերածննդի մշակույթի մասին: Իմաստի ընկալում
Այնուհետ դասրանը բաժանել խմբերի և աշխատանքը շարունակել համագործակցային փոքր խմբերով:
1.խ-Ներկայացնել այն պատմական ժամանակաշրջանը, երբ տեղի ունեցավ վերածնունդ մարդկանց հայացքների մեջ:Վերածննդի փուլերը:
2.խ. Հումանիստներ:Վերածննդի դարաշրջանի հիմնական գծերը:
3.խ. Վերածննդի դարաշրջանի գրականությունը և արվեստը:
Լեոնարդո դա Վինչի Միքելանջելո Բուոնարոտի Ռաֆայել Սանտի
4.խ. Հյուսիսային Վերածնունդ
Ալբռեխտ Դյուրեր Թոմաս Մոր Էրազմ Ռոտերդամցի
Երեխաները քննարկում են իրենց հանձնարարված նյութերը և պատրաստվում համադասարանական քննարկման: Ներկայացման ժամանակ օգտագործել շնորհանդեսը/կից կցված/: 1խ-ելութի ժամանակ օգտագործել շնորհանդեսի 4, 5 սալիկները, որը կօգնի. . Համակարգել նրանց գիտելիքները: .Պատկերավոր կդիտեն նկարներ և կպատասխանեն հարցերի: 2.խ. ժամանակ 3 սալիկը 3 խ. ժամանակ 6,8,9,10,13,14,16,17,18, 19, 20,21,21 սալիկները: 4խ. ժամանակ 24, 25, 26,27 սալիկները:
Ամեն խմբի ելույթից հետո կարճ դասախոսություն .Լեոնարդո գիտնականը/սալիկ 12/ .Մոնա Լիզայի առեղծվածը/սալիկ14/ .Միքելանջելո Դավթի արձանը .Ֆլորենցիան և Վենեցիան որպես Վերածննդի մարգարիտներ՝քաղաք հուշարձաններ Վավեերագրական ֆիլմից հատվածի դիտում և քննարկում
Կշռադատում
Դասի վերջում համադասարանական քննարկման միջոցով պարզել, թե ինչ տվեց Վերածննդի դարաշրջանը մարդկությանը և որոնք էին նրա նախադրյալները Նախադրյալները
Վերածնունդ
Նշանակությունը |
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.