Қысқа мерзімді сабақ жоспары. Дүние жүзі тарихы 5сынып
Оценка 5

Қысқа мерзімді сабақ жоспары. Дүние жүзі тарихы 5сынып

Оценка 5
Разработки уроков
doc
история
5 кл
29.11.2020
Қысқа мерзімді сабақ жоспары. Дүние жүзі тарихы 5сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ежелгі Грекияның гимназия,лицей,академиялары нені үйретеді.doc

ҰМЖ тарауы: 3С бөліміжелгі Грекия мәдениеті

ӨҚӘ «№14 негізгі орта мектебі» КММ

Күні

Мұғалімнің аты-жөні: Чайморданова Л.С

Сынып          5

Қатысқандар-

Қатыспағандар-

Сабақтың тақырыбы

Ежелгі Грекияның гимназия, лицей, академиялары нені үйретеді.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.2.4.2.-Ғылымдардың (арифметика,геометрия,астрономия,медицина)пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау;

5.2.4.1-ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін сипаттау;

5.1.2.1-ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Гекияда ғылымның пайда болуына ықпал еткен қоғамдық құрылымдар туралы атайды.

Оқушылардың басым бөлігі: Ежелгі Грекияның білім беру жүйесінің сатыларын сипаттайды. Грек жазуының айырмашылығын көрсетеді.

Кейбір оқушылар: Ежелгі Грекияның білім беру жүйесін қазіргі білім беру жүйесімен салыстырады.

Бағалау критерийі

Ежелгі Грекияда ғылымның дамуына қоғамдағы өзгерістердің ықпалын айқындайды.

Ежелгі грекияда жазудың пайда болу жолымен танысады.

Білім беретін мектептердің айырмашылықтарын ажыратады.

Тілдік мақсаттары

Оқушылардың оқылым, айтылым, жазылым дағдыларын қалыптастырып, дамыту үшін  инсерт әдісі арқылы мәтінді оқып, жұпта өзара көмекті жүзеге асырып,топта талдауды жүзеге асырады, топтық жұмыс жүзеге асырылады.

Құндылықтарға баулу

 Білім алудың маңызын түсінуге. Өмір бойы оқуға дайын болуға баулу.

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы, математика.

Алдыңғы білім

Жазудың пайда болуы, Ежелгі Грекиядағы қоғамдық құрылыс, мәдениеті туралы бар. Әлеуметтік өзара әрекеттестіге ғылымдардың дамуына шаруашылық іс-әрекетпен,әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттауда Үндістан, Қытай елдерін қарастырғанда түсінік қалыптасқан.

                                               Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабаққа жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақ басы.

10 минут

 

2  минут

Ұйымдастыру кезеңі (Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу,білім туралы мақал құрау арқылы топтастыру).

Жағымды ахуал қалыптастыру мақсатында:

Менің көршім керемет өйткені ол......сөйлемді аяқтау арқылы жанындағы оқушының ізгі қасиетті жайлы бір сәт болсын ойланып жауап береді.

Қағазға жазылған  білім туралы мақал қиындылары

Тақтада менің көршім керемет деген сөз жазылған АЗ қағазы

5 минут

Үй тапсырмасын тексеру. «Доп лақтыру»  әдісі қолданылады. Оқушыға сұрақ қойылып доп лақтырылады, жауабын беріп оқушы сұрағын келесі балаға қояды.

1.Акрополь дегеніміз не?

2. Зевс ескерткіші туралы айтыңыз.

3.Грек театрының бөлімдерін ата.

«Доп лақтыру»

3 минут

Тапсырма: тақырыпты ашу мақсатында Грекия мектептері туралы слайдты көрсету және топқа бөлген кезде таратылған мақалдарға мән бере отырып сабақ  тақырыбын атауын сұраймын. «Білім сарқылмас бұлақ », «Білімді мыңды жығады»

 

Грек мектептері бейнеленген суреттер.(Оқулық 85 беттегі суреттер)

 

БББ-ның бірінші 6екінші бағанын толтыру.

Сабақтың ортасы

25 минут

 

3  минут

 

 

 

Сергіту сәті

Тапсырма2  Әр абзацқа түсінікті болса леп белгісін,түсініксіз болса сұрақ белгісін қойып оқып шығады.

Мәтінмен жекелей жұмыс  4 минут.

Тапсырма 3 «Ойлан-жұптас-бөліс» жұптық жұмыс (Көршісінің оқулығына назар аударып сұрақ белгілері болса жұптық түсіндіру жүзеге асырылады).

Денсаулық сақтау технологиясы.   Оқу құралдарының суреттерін 30секунд көрсетіп есте қалғандарын сұрау.

Оқушылар орындарынан тұрады мен нені айтсам тез соны жаңылыспай көрсетулері керек.(оқушылардың тыңдай білу дағдылары мен есте сақтау қабілеттерін жетілдіруге бағытталған)

Тапсырма 4 (Топтық жұмыс) Конвертке салынған тапсырмалар

1-Топ  Ежелгі грекияда ғылым мен білімнің дамуы.

2-Топ  Грекияда жазудың пайда (Т  жүйесі. Финикия мен Грекия жазуның айырмашылығы)болуы.

3-Топ  Ежелгі грекия мектептері.

Постер әзірлеу,қорғау. ҚБ Бас бармақ арқылы.

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқу құрлалдарының суреттері

 

 

 

 

 

 

Конвертке салынған тақырыпша атаулары бар қағаз.

 

 

Сабақтың соңы

Тапсырма  5 Қалыптастырушы бағалау парағымен жұмыс жасатқызу. Ежелгі Грекияда ғылым мен білімнің дамуына  ықпал еткен жайттар туралы толық айтып өтіңіз.

1-топ  Құл иеленушілік құрылыс-

2-топ  Демократия-

3-топ  Сайыс-

Ежелгі Грекияның білім беру ирархиясын көрсетіңіз.

Сатыларды жұлдызша арқылы топтық баға

Ежелгі Грекиядағы білім беру жүйесімен қазіргі білім беру жүйесін салыстырады.

 

Үйге тапсырма беру: Өзіңіз ойдан әріптер құрап көршіңізге 5 cөйлемнентұратын хат жазыңыз.

 

Галерея әдісі

 

 

 

 

 

Ирархияның дұрыс толтырылым үлгісі ИТ да

 

 

 

Саралау-оқушыларға жасалатын қолдау түрлері

Бағалау.

БББ, бас бармақ, жұлдызша арқылы. Сөйлемді аяқта

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқушылармен диологқа түсу, қажет болған жағдайда жетелеу сұрақтарын қою. Жақын арадағы даму аймағын  қамтамасыз ету үшін топқа бөлу кезінде ескеру.

Қалыптастырушы бағалау парағы.

СЭС талаптарын сақтау.Жағымды ахуал туғызу,денсаулық сақтау технологиясын қолдануға арналған жаттығулар жасату.

Сабақ бойынша рефлексия

 

 

 

                                                         Жалпы бағалау

Бүгінгі сабақта маған ұнағаны ............................................

Сабақта маған қиындық туғызған .................................................

Келесі сабақтан күтерім..................................................

Сабақ................................жақсы болар еді.

 

Қалыптастырушы бағалау парағы

Бөлім

Тақырып

3С бөлім Ежелгі Грекия  мәдениеті

Ежелгі Грекияның гимназия,лицей, академиялары нені үйретеді

Оқу мақсаты

Ғылымдардың пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерстердің ықпалын сипаттау.

5.2.4.1- ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін сипаттау.

5.1.2.1-Ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу,түсіну,қолдану.

Бағалау критерилері

Ежелгі Грекияда ғылым мен білімнің дамуына қозғаушы күш болған жайттар туралы баяндайды.

Білім беру салаларына байланысты Ежелгі Грекия мектептерін ажырата алады.

 

Тапсырмалар.

1. Ежелгі Грекияда ғылым мен білімнің дамуына себеп болған қоғамдық жайттардың ықпалын ашып жазыңыз.

1.     Құл иеленушілік қоғам -

2.     Демократия-

  3 .Сайыстар

 

                        

Академия, лицей- шешендік өнер,философия,мемлекеттік қызметкерлер  дайындады.

 

16-18жас  Гимназия Дене тәрбиесі, олимпиядалық ойынға дайындық

 

7-12 жас  математика, жазу, дене тәрбиесі

3.      

4.                 3-6 жас                        Үлкендерді құрметтеу, қатты сөйлемеу,әдептілік ережелері

5.     Лицей,  академия,  сөздеріне қатыстыр сөздердің астын бір сызықпен сызып әңгіме құрап айтыңыз. Гимназия сөзіне байланысты сөздердің астын екі рет сызыңыз.

Математика,логика, дене шынықтыру, күрес,Олимпия, философиялық, шешендік шеберлік, философ,

 

 

6.     Салыстырыңыз Ежелгі Грекияның білім беру жүйесін қазіргі білім беру саласымен салыстыр

 

Ежелгі Грекия мектебі

Ортақ белгілері

Қазіргі білім беру жүйес

 

 

 

 

 

 

 

5.Ұлдар дене тәрбиесімен айналысқан арнайы мектеп қалай аталды?

А)  Академия

Б) Палестра

В) Лицей

РАФТ   Ежелгі Грекияда гимназияның оқушысының ата анасына өтініші

Кім?

Кімге?

Не?

мазмұны

Ежелгі грек жасөсперім бала

Ата анасына

өтініш

 

 

 

Бағалау критерилері

Дескрипторлар

Ежелгі Грекияда ғылым мен білімнің даму себептерін қарастырады.

Ғылым мен білімнің дамуына құл иеленушілік қоғам,демократия, сайыстың ықпалдарын ашып көрсетеді.

Ежелгі Грекия мектептерінің білім беру салаларын ажыратады.

Мәтіндегі тірек сөздерді қолданып мектептердегі білім беру бағытын әңгімелейді.

Ежелгі Грекияның білім беру саласын қазіргі білім беру салаларымен салыстыру.

Ортақ белгілері мен ортақ терминдерді, білім беру саласындағы айырмашылықтар мен ұқсастықтарды салыстырады.

 


МЖ тарауы: 3С бөлімі -Е желгі Грекия мәдениетіӨҚӘ «№14 негізгі орта мектебі»

МЖ тарауы: 3С бөлімі -Е желгі Грекия мәдениетіӨҚӘ «№14 негізгі орта мектебі»

Білім алудың маңызын түсінуге. Өмір бойы оқуға дайын болуға баулу

Білім алудың маңызын түсінуге. Өмір бойы оқуға дайын болуға баулу

Тапсырма: тақырыпты ашу мақсатында

Тапсырма: тақырыпты ашу мақсатында

Финикия мен Грекия жазуның айырмашылығы)болуы

Финикия мен Грекия жазуның айырмашылығы)болуы

Жақын арадағы даму аймағын қамтамасыз ету үшін топқа бөлу кезінде ескеру

Жақын арадағы даму аймағын қамтамасыз ету үшін топқа бөлу кезінде ескеру

Бағалау критерилері Ежелгі

Бағалау критерилері Ежелгі

Салыстырыңыз Ежелгі Грекияның білім беру жүйесін қазіргі білім беру саласымен салыстыр

Салыстырыңыз Ежелгі Грекияның білім беру жүйесін қазіргі білім беру саласымен салыстыр

Мәтіндегі тірек сөздерді қолданып мектептердегі білім беру бағытын әңгімелейді

Мәтіндегі тірек сөздерді қолданып мектептердегі білім беру бағытын әңгімелейді
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020