"Өз тіліңді құрметте" сыныптан тыс сайыс

  • Лекции
  • docx
  • 07.11.2017
Публикация в СМИ для учителей

Публикация в СМИ для учителей

Бесплатное участие. Свидетельство СМИ сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Өз тіліңді құрметте Сабақтың тақырыбы : Өз тіліңді құрметте Сабақтың мақсаты : 1) Білімділік.Туған тілін, құрметтеу,тіліне деген мақтаныш,сүйіспеншілік көзқарасты қалыптастыру. 2) Дамытушылық: Өзіндік практикалық әрекет ортасын қалыптастыру,сауатты,әдемі жазуға бейімдеу,ойлау,есте сақтау қабілеттерін ажырату; 3) Тәрбиелік: Оқушыларды патриоттыққа,жігерлікке,жаңашылдыққа, ізденімпаздыққа,өз тілін құрметтеп сүйе білуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі : Жаңа сабақ Сабақтың әдісі : сұрақ-жауап,шығармашылық іздену Сабақтың көрнекілігі : Ана тілі туралы нақыл сөздер,мақал-мәтелдер,эпиграф, Елбасының портреті. Пәнаралық байланыс : әдебиет,тарих Сабақтың барысы : І Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.Сыныптың тазалығына көңіл бөлу.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. ІІ Үй тапсырмасын пысықтау :Үйге берілген тапсырманы сұрау . Оқушыларға өткен тапсырма бойынша бірнеше сұрақтар қою. ІІІ Жаңа сабақ: Балалар өткен сабағымыздың эпиграфын есімізге түсірейік. Оқушы: «Қазақстанның болашағы – мемлекеттік тілінде» ( Н. Ә. Назарбаев) Мұғалім: Дұрыс айтасың, Қазақстанның болашағы – мемлекеттік тілінде сендер өздерің өмір сүріп жатқан республиканың мемлекеттік тілін білуге міндеттісіңдер.Сонымен қатар әрқайсың өз ана тілдеріңді ұмытпауларың керек. Бүгінгі сабақтың эпиграфы: .......Анамыздың ақ сүтімен бойымызға дарыған тілімізді ұмыту – бүкіл ата-бабамызды, тарихымызды ұмыту деген сөз. ( Бауыржан Момышұлы) « Өз тіліңді құрметте» мәтінді тізбекпен оқу. а) Жаңа сөздерді оқып, айтып,мағынасы жақын сөздерді тауып, есте сақтау. Тіл- қатынас құралы Ұлт өкілдері-халықтар Ана тілі-әр халықтың өз тілі Дүниеге келу-туу-өмірге келу Ұмытпау – есте сақтау ә) Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру.(ауызша) - Біздің елімізде қанша ұлт өкілдері тұрады? - Сонда қанша ұлт болса,сонша тіл бар деген сөз бе? - Әлемдік деңгейде қолданылатын қанша тіл бар? - Олар қандай тілдер? - Бүгінгі жағдайда көп тіл білуіміз қажет пе? - Ал өз ана тілдеріңді ше? ІҮ.Гамматикалық тапсырма: Ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем ережесін еске түсіру,жалғауларын пайдалана сөйлемдерді ажыратып тапсырма орындау. Құрмалас сөйлемнің құрамындағы жай сөйлемдердің бірінде айтылған ойға екіншісінде айтылған ойдың мезгілдес,бағыттас, ыңғайлас мәнде қарым-қатынаста болуын ыңғайлас салалас дейді.Мысалы:Отан дегеніміз адамның туып өскен жері және мәңгілік алтын бесігі. Ыңғайлас алалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтары: да,де,та,те,және, әрі. 5-тапсырма: Берілген сөйлемдердің ішінен ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдерді теріп жазу тапсырмасы тақтада орындалады. Ү Ана тілі туралы өлеңдер, мақал -мәтелдер жаттадыңдар ма, жатқа айтқызу: 1-Оқушы: Тілімде менің Байлығы жатыр ғаламның, Кеңдігі жатыр даламның Қаныма сіңген, Жаныма сіңген сүтімен, Мейірім менен Махаббаты жатыр Анамның! 2-Оқушы: Қазақ тілі! Ана тілім! Анық маған сөнбестен жанатының. Анық маған болашақ замандарға, Бөгелмей баратының. 3-оқушы: Тіл жоқ жерде – ұлт жоқ. 4-оқушы: Анам берген туған тілім, Атам берген құрал тілім. 6-тапсырма: Ана тілім Өлеңді мәнерлеп оқу Сенің әрбір тынысыңмен күн кешем, Сен арқылы тіршілікпен тілдесем. Ел бетіне қалай түзу қараймын, Ана тілім,егер сені білмесем. Ана тілім – Дана тілім, бақ тілім, Сенсіз бақыт дүниеден тапты кім? Сенсің менің қасіретім,шаттығым, Сенсің менің тазалығым, пәктігім. ҮІ. Жазбаша жеке жұмыс: 1) Өлең жолдарындағы ерекше белгіленген сөздерді сөз құрамына талдаңдар. 2) Тіршілік, шаттық, тазалық сөздерін тәуелдеңдер. ҮІІ. Сабақты қорыту: Өтілген сабақ бойынша сұрақтар қою: Бүгінгі сабақта нені білдім? Нені білгім келеді? Нені білетінмін? Ой толғау: «Ана тілі дегеніміз-сол тілді жасаған, жасап келе жатқан мәңгілігінің мәңгілік мәселесі. Ана тілін өгей ұлдары ғана менсінбейді,өгей ұлдары ғана аяққа басады» (Ғ.Мүсірепов) ҮІІІ. Үйге тапсырма: 6-тапсырма: Өлеңді жаттау.2-тапсырма:есте сақтап ,бірнеше ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем құрап жазу.Өз тіліңді құрметте Сабақтың тақырыбы : Өз тіліңді құрметте Сабақтың мақсаты : 1) Білімділік.Туған тілін, құрметтеу,тіліне деген мақтаныш,сүйіспеншілік көзқарасты қалыптастыру. 2) Дамытушылық: Өзіндік практикалық әрекет ортасын қалыптастыру,сауатты,әдемі жазуға бейімдеу,ойлау,есте сақтау қабілеттерін ажырату; 3) Тәрбиелік: Оқушыларды патриоттыққа,жігерлікке,жаңашылдыққа, ізденімпаздыққа,өз тілін құрметтеп сүйе білуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі : Жаңа сабақ Сабақтың әдісі : сұрақ-жауап,шығармашылық іздену Сабақтың көрнекілігі : Ана тілі туралы нақыл сөздер,мақал-мәтелдер,эпиграф, Елбасының портреті. Пәнаралық байланыс : әдебиет,тарих Сабақтың барысы : І Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.Сыныптың тазалығына көңіл бөлу.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. ІІ Үй тапсырмасын пысықтау :Үйге берілген тапсырманы сұрау . Оқушыларға өткен тапсырма бойынша бірнеше сұрақтар қою. ІІІ Жаңа сабақ: Балалар өткен сабағымыздың эпиграфын есімізге түсірейік. Оқушы: «Қазақстанның болашағы – мемлекеттік тілінде» ( Н. Ә. Назарбаев) Мұғалім: Дұрыс айтасың, Қазақстанның болашағы – мемлекеттік тілінде сендер өздерің өмір сүріп жатқан республиканың мемлекеттік тілін білуге міндеттісіңдер.Сонымен қатар әрқайсың өз ана тілдеріңді ұмытпауларың керек. Бүгінгі сабақтың эпиграфы: .......Анамыздың ақ сүтімен бойымызға дарыған тілімізді ұмыту – бүкіл ата-бабамызды, тарихымызды ұмыту деген сөз. ( Бауыржан Момышұлы) « Өз тіліңді құрметте» мәтінді тізбекпен оқу. а) Жаңа сөздерді оқып, айтып,мағынасы жақын сөздерді тауып, есте сақтау. Тіл- қатынас құралы Ұлт өкілдері-халықтар Ана тілі-әр халықтың өз тілі Дүниеге келу-туу-өмірге келу Ұмытпау – есте сақтау ә) Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру.(ауызша) - Біздің елімізде қанша ұлт өкілдері тұрады? - Сонда қанша ұлт болса,сонша тіл бар деген сөз бе? - Әлемдік деңгейде қолданылатын қанша тіл бар? - Олар қандай тілдер? - Бүгінгі жағдайда көп тіл білуіміз қажет пе? - Ал өз ана тілдеріңді ше? ІҮ.Гамматикалық тапсырма: Ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем ережесін еске түсіру,жалғауларын пайдалана сөйлемдерді ажыратып тапсырма орындау. Құрмалас сөйлемнің құрамындағы жай сөйлемдердің бірінде айтылған ойға екіншісінде айтылған ойдың мезгілдес,бағыттас, ыңғайлас мәнде қарым-қатынаста болуын ыңғайлас салалас дейді.Мысалы:Отан дегеніміз адамның туып өскен жері және мәңгілік алтын бесігі. Ыңғайлас алалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтары: да,де,та,те,және, әрі. 5-тапсырма: Берілген сөйлемдердің ішінен ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдерді теріп жазу тапсырмасы тақтада орындалады. Ү Ана тілі туралы өлеңдер, мақал -мәтелдер жаттадыңдар ма, жатқа айтқызу: 1-Оқушы: Тілімде менің Байлығы жатыр ғаламның, Кеңдігі жатыр даламның Қаныма сіңген, Жаныма сіңген сүтімен, Мейірім менен Махаббаты жатыр Анамның! 2-Оқушы: Қазақ тілі! Ана тілім! Анық маған сөнбестен жанатының. Анық маған болашақ замандарға, Бөгелмей баратының. 3-оқушы: Тіл жоқ жерде – ұлт жоқ. 4-оқушы: Анам берген туған тілім, Атам берген құрал тілім. 6-тапсырма: Ана тілім Өлеңді мәнерлеп оқу Сенің әрбір тынысыңмен күн кешем, Сен арқылы тіршілікпен тілдесем. Ел бетіне қалай түзу қараймын, Ана тілім,егер сені білмесем. Ана тілім – Дана тілім, бақ тілім, Сенсіз бақыт дүниеден тапты кім? Сенсің менің қасіретім,шаттығым, Сенсің менің тазалығым, пәктігім. ҮІ. Жазбаша жеке жұмыс: 1) Өлең жолдарындағы ерекше белгіленген сөздерді сөз құрамына талдаңдар. 2) Тіршілік, шаттық, тазалық сөздерін тәуелдеңдер. ҮІІ. Сабақты қорыту: Өтілген сабақ бойынша сұрақтар қою: Бүгінгі сабақта нені білдім? Нені білгім келеді? Нені білетінмін? Ой толғау: «Ана тілі дегеніміз-сол тілді жасаған, жасап келе жатқан мәңгілігінің мәңгілік мәселесі. Ана тілін өгей ұлдары ғана менсінбейді,өгей ұлдары ғана аяққа басады» (Ғ.Мүсірепов) ҮІІІ. Үйге тапсырма: 6-тапсырма: Өлеңді жаттау.2-тапсырма:есте сақтап ,бірнеше ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем құрап жазу.
Иконка файла материала 9сынып 14.10.docx
Өз тіліңді құрметте Сабақтың  тақырыбы : Өз тіліңді құрметте Сабақтың мақсаты : 1) Білімділік.Туған тілін, құрметтеу,тіліне деген мақтаныш,сүйіспеншілік көзқарасты  қалыптастыру.  2) Дамытушылық: Өзіндік практикалық әрекет ортасын қалыптастыру,сауатты,әдемі жазуға бейімдеу,ойлау,есте сақтау қабілеттерін ажырату;  3) Тәрбиелік: Оқушыларды патриоттыққа,жігерлікке,жаңашылдыққа, ізденімпаздыққа,өз тілін құрметтеп сүйе білуге тәрбиелеу.                                   Сабақтың түрі :                                Жаңа сабақ Сабақтың әдісі :                               сұрақ­жауап,шығармашылық іздену Сабақтың көрнекілігі :                  Ана тілі туралы нақыл сөздер,мақал­мәтелдер,эпиграф,  Елбасының портреті.  Пәнаралық байланыс :                   әдебиет,тарих Сабақтың барысы :    І  Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.Сыныптың тазалығына көңіл  бөлу.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. ІІ  Үй тапсырмасын пысықтау :Үйге берілген тапсырманы сұрау . Оқушыларға өткен  тапсырма бойынша бірнеше сұрақтар қою. ІІІ Жаңа сабақ: Балалар өткен сабағымыздың эпиграфын есімізге түсірейік.  Оқушы: «Қазақстанның болашағы – мемлекеттік тілінде»                                                                                                       ( Н. Ә. Назарбаев) Мұғалім: Дұрыс айтасың, Қазақстанның болашағы – мемлекеттік тілінде сендер өздерің  өмір сүріп жатқан республиканың мемлекеттік тілін білуге міндеттісіңдер.Сонымен қатар  әрқайсың өз ана тілдеріңді ұмытпауларың керек.  Бүгінгі сабақтың эпиграфы: .......Анамыздың ақ сүтімен бойымызға дарыған тілімізді ұмыту – бүкіл ата­ бабамызды, тарихымызды ұмыту деген сөз.                                                                                        ( Бауыржан Момышұлы) « Өз тіліңді құрметте» мәтінді тізбекпен оқу.  а) Жаңа сөздерді оқып, айтып,мағынасы жақын сөздерді тауып, есте сақтау. Тіл­ қатынас құралы Ұлт өкілдері­халықтар Ана тілі­әр халықтың өз тілі Дүниеге келу­туу­өмірге келу Ұмытпау – есте сақтау  ә) Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру.(ауызша) ­ Біздің елімізде қанша ұлт өкілдері тұрады? ­ Сонда қанша ұлт болса,сонша тіл бар деген сөз бе? ­ Әлемдік деңгейде қолданылатын қанша тіл бар? ­ Олар қандай тілдер? ­ Бүгінгі жағдайда көп тіл білуіміз қажет пе? ­ Ал өз ана тілдеріңді ше?   ІҮ.Гамматикалық тапсырма: Ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем ережесін еске  түсіру,жалғауларын пайдалана сөйлемдерді ажыратып тапсырма орындау.Құрмалас сөйлемнің құрамындағы жай сөйлемдердің бірінде айтылған ойға екіншісінде  айтылған ойдың мезгілдес,бағыттас, ыңғайлас мәнде қарым­қатынаста болуын ыңғайлас  салалас дейді.Мысалы:Отан дегеніміз адамның туып өскен жері және мәңгілік алтын бесігі. Ыңғайлас алалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтары: да,де,та,те,және, әрі. 5­тапсырма: Берілген сөйлемдердің ішінен ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдерді теріп  жазу тапсырмасы тақтада орындалады. Ү Ана тілі туралы өлеңдер, мақал ­мәтелдер жаттадыңдар ма, жатқа айтқызу: 1­Оқушы: Тілімде менің                     Байлығы жатыр ғаламның,                     Кеңдігі жатыр даламның                     Қаныма сіңген,                     Жаныма сіңген сүтімен,                     Мейірім менен                    Махаббаты жатыр Анамның!  2­Оқушы: Қазақ тілі! Ана тілім!                    Анық маған сөнбестен жанатының.                   Анық маған болашақ замандарға,                    Бөгелмей баратының. 3­оқушы: Тіл жоқ жерде – ұлт жоқ. 4­оқушы: Анам берген туған тілім,                   Атам берген құрал тілім. 6­тапсырма: Ана тілім Өлеңді мәнерлеп оқу      Сенің әрбір тынысыңмен күн кешем,       Сен арқылы тіршілікпен тілдесем.                          Ел бетіне қалай түзу қараймын,        Ана тілім,егер сені білмесем.       Ана тілім – Дана тілім, бақ тілім,       Сенсіз бақыт дүниеден тапты кім?       Сенсің менің қасіретім,шаттығым,       Сенсің менің тазалығым, пәктігім. ҮІ. Жазбаша жеке  жұмыс: 1) Өлең жолдарындағы ерекше белгіленген сөздерді сөз  құрамына талдаңдар. 2) Тіршілік, шаттық, тазалық сөздерін тәуелдеңдер. ҮІІ. Сабақты қорыту: Өтілген сабақ бойынша сұрақтар қою: Бүгінгі сабақта нені  білдім? Нені білгім келеді? Нені білетінмін?  Ой толғау:   «Ана тілі дегеніміз­сол тілді жасаған, жасап келе жатқан мәңгілігінің  мәңгілік мәселесі. Ана тілін өгей ұлдары ғана менсінбейді,өгей ұлдары ғана аяққа  басады»                                    (Ғ.Мүсірепов) ҮІІІ. Үйге тапсырма: 6­тапсырма: Өлеңді жаттау.2­тапсырма:есте сақтап ,бірнеше  ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем құрап жазу.