Жаратылыстану "Электр" 1-сынып
Оценка 4.6

Жаратылыстану "Электр" 1-сынып

Оценка 4.6
Разработки курсов
docx
естествознание
1 кл
14.03.2017
Жаратылыстану "Электр" 1-сынып
Оқу ісінің меңгерушісі: Сабақ тақырыбы: Электр Мектеп: №3 Күні : Мұғалімнің есімі: СЫНЫП: 1 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Оқу мақсаты: 1.5.5.1 адамдардың күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңызын түсіндіру 1.5.6.1 магниттілік қасиеті бар жекелеген денелерді анықтау; 1.5.6.2 магниттің қасиетін зерттеу Сабақтың мақсаты: адамдардың күнделікті өміріндегі электрдің маңызын түсіндіру; қоршаған әлемнің құбылыстарын, үдерістерін және нысандарын зерттеу қажеттілігін түсіндіру. жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. Ресурстар: ұялы телефон; батареялы ойыншықтар; батареялар; ток көзі. Интернет-ресурстар: электрдің адам өміріндегі маңызы туралы, бу мәшинесінің жұмысы жайлы бейнефильм, мысалы, http://pikabu.ru/story/esli_byi_ne_byilo_ yelektrichestva. Күтілетін нәтижелер: Оқушылар: адамдардың күнделікті өміріндегі электрдің маңызын білетін болады; электр энергиясын басқа да құралдардан алуға болатынын түсінеді. Сабаққа байланысты деректі материалдар Сабаққа қатысты ескертпелер Электр — ол жарыққа немесе жылуға айнала алатын энергияның пайдалы түрі. Ол электр желісі арқылы беріледі. Электр — электр тогын, өткізгіштердің немесе зарядталған денелердің маңайында электр өрісін түзуге қабілетті. Ежелгі грек философы Фалес, егер кәріптасты жүнге үйкесе, ол басқа жеңіл заттарды өзіне тартатын қасиетке ие болатынын байқаған. “Электр” сөзі гректің “электрон” — “кәріптас” деген сөзінен шыққан. Жыл сайын электр құралдары жетілдіріліп келеді. Жанармаймен емес, электрмен жүретін электромобильдер шығарылып жатыр. Олардың қоршаған ортаға тигізетін зияны аз, бірақ жиі зарядтауды қажет ететіндіктен, кең пайдаланылмай отыр. Бүгін біз өмірімізді электрсіз елестете алмаймыз. Үйлерде жарық жанып тұр, теледидар, компьютер, түрлі электр құралдары жұмыс істейді, жолдарда троллейбустар, электр пойыздары, электромобильдер жүріп жатыр, зауыттар мен фабрикалардың жұмысы да электр арқылы жүреді. Бірақ біз электр қауіпті болуы да мүмкін екенін ұмытпағанымыз жөн. Кіріспе тапсырма. Сабақтың басында оқушыларға сынып бөлмесіндегі электр құралдарын санап шығуды тапсыру. — Әр электр құралы не үшін қажет? — Бөлмеде неше шам бар? — Жарықты қалай жағу керек? Алау маңында. Оқушылар ерте кездегі адамдар қандай жағдайда өмір сүргенін, үйлерін қалай жылытқанын естеріне түсірсін. Олар ежелгі адамдар жылыну үшін алау жақты деген қорытынды жасаулары керек. Оқушыларға оқулықтағы бірінші суретке қарап, сипаттап беруді ұсыну. “Ерте кезде адамдар алаудың отын тағы не үшін пайдаланып еді?” — деп сұрау. (Ас әзірледі, киімдерін кептірді, оттың көмегімен жыртқыш аңдардан қорғанды, баспаналарының ішін жарықтандырды.) Электр жарығы. Бұл тапсырманы орындау барысында оқушыларға екі суретті салыстырып, ұқсастығы мен айырмашылығын табуды тапсыру. Оқушылар жұпта екінші сурет бойынша әңгіме немесе диалог құруы мүмкін. Содан кейін оқушылар көз алдарына кешке үйде электр энергиясы сөніп қалды деп елестетсін. Электр энергиясынсыз нені істеуге болады, ал нені істей алмаймыз деп сұрау. Жұпта ойланып, талдау үшін уақыт беру. Оқушылардың жауаптарын тақтаға жазу. Оқушылар ерте кезде адамдар майшамның және ошақтың жарығымен оқып, жазған дегенді түсіне алады. Осының барлығы олардың көз жанарына кері әсерін тигізген. Қазіргі кезде біз үйді жарықтандыру және жылыту үшін түрлі электр құралдарын пайда­ ланамыз. Ток көздері мен ток қосқыштарды көрсету. Ток көздеріне компьютерді, теледидарды қосады деп айтыңыз. Зауыттар мен фабрикалар, көптеген медициналық құралдар электр арқылы жұмыс істейтінін айту. Қауіпсіздік техникасы! Электр тогының қауіптілігі туралы айтуды ұмытпау. Ең бастысы: қауіпсіздік техникасын сақтау, үлкендерсіз еш уақытта электр құралдарын қосуға болмайды. Сонымен қатар осы сабақта электрдің адам өміріндегі маңызы туралы және кейбір құралдардың бу арқылы жұмыс істейтіндігі жайлы бейнефильмді көрсетуге болады. Көріп болған соң оқушыларға электр және бу арқылы жұмыс істейтін құралдарды салыстырып, ұнағанын таңдап алуын ұсыну. Зерттейік. Оқушыларды шағын топтарға бөлу. Жұмысты ұйымдастыру үшін оқушыларға: пульт арқылы басқарылатын ойыншық мәшинелер, ұшақтар, тікұшақтар, сондай-ақ пульттің батареялары, ұялы телефон, бөлек розеткалар мен қосқыштар (электр желісіне қосылмаған), электр шәйнегі қажет болады. Сен білесің бе? Оқушылардан электромобильдер туралы не білетінін сұрау. Олардың суретін көрсету. Олар неге осылай аталатыны, қалай зарядталатыны жайлы ойлансын. Мұндай мәшинелердің өте қымбат тұратындығы, бірақ айналаны ластамайтыны, экологиялық тұрғыдан таза екендігі туралы айтып беру. Электро­мобильдердегі энергия тез таусылып қалады, ал қала сыртында зарядтауға әрдайым мүмкіндік бола бермейді. Пәнаралық байланыс Қосымша тапсырмалар Дүниетану. Ежелгі адамдардың өмірі. Ток көзі. Оқушыларға суреттерге қарауды ұсыну. Оқушылар ток көзіне қосылатын құралдардың суреттерін бояйды, батарея арқылы жұмыс істейтін құралдардың суреттерін қоршап қояды. Кейбір құралдар әртүрлі ток көзінен алынған электр арқылы жұмыс істей алатындығына назар аударту. Жауабы: Қысқатолқынды пешті, шаш кептіргішті (фен), үтікті, теледидарды бояйды. Қолшамды, ойыншық тікұшақты, телефонды қоршап сызады. ҚБ тапсырмасын орындау: 1. Суреттерге мұқият қараңыз. Жылыту құралдарын белгілеп көрсетіңіз. Олардың атауын білесіз бе? Дескриптор: Білім алушы -жылыту құралдарын белгілейді; -жылыту құралдарын атайды. 2. Суреттерге мұқият қарау. Жылыту үшін қолданылатын заттарды белгілеңіз және атау. Күнделікті тұрмыста олардың қайсысын және не үшін қолданасыздар? Жұпта әңгімелеу. Дескриптор: Білім алушы -жылыту үшін қолданылатын заттарды анықтайды; -өзіне таныс құрылғыны сипаттайды. Бағалау Оқушылар адамдардың өміріндегі электрдің маңызын біледі. Сөзжұмбақты шеш. Оқушылар назарын суреттерге аудару. Оқушылар құралды атап, оның атауының бірінші әрпін ұяшыққа жазып қояды. Әріптерді кестенің нөмірленген бағанына орналастыру арқылы оқушылар жасырылған сөзді таба алады. Жауабы Компьютер. Теледидар. Радио. Жасырылған сөз: электр. Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2: Рефлексия. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ? Оқу ісінің меңгерушісі: Курмашева А.А. Сабақ тақырыбы: Наурызға арналған мерекелік ашықхат жасаймыз. Білім мен білік қоржыны. Мектеп: №3 Күні : 28.02.17 Мұғалімнің есімі: Нугуспанова Ш.Т. СЫНЫП: 1 «А» Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың мақсаты Өз бетінше шығармашылық жұмыс жасауды үйрету. Сабақтың міндеттері Мұғалім үшін: әр түрлі материалдармен жұмыс жасауға үйренеді. Оқушылар үшін: ашықхат жасау үшін міндеттерін білу. Нені білулері керек Өз жұмысын жоспарлаудығ композицияға пішімді қалай таңдау керектігін біледі. Нені үйренулері керек Үйренген білімдерін тәжірибеде қолданады. Жұмысқа қажетті материалдар Жұмыс дәптері, жай қарындаш, фломастерлер. Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар Оқулық пен жұмыс, жұмыс дәптері, ашықхат үлгілері. Материалды түсіндіру Мерекеге арнап ашықхат жаса. Топтарға тапсырма: I. Наурыз ашықхатын жасаңыздар II. Қызғалдақ ашықхатын жасаңыздар III. Анаңа арнап ашықхат жаса Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс Жасайтын бұйымыңды алдыңа елестет. Түс үйлесімі туралы ойлан. Керек өлшем мен пішімді қағаз парағын таңда. Сабақтың қорытындысы  Қазақ халқының салт-дәстүрлері туралы айтып бер.  Халқымыздың ең басты ұлттық мерекесі қалай аталады?  Ашыхатты қалай жасадың?  Ашықхатты кімге сыйлағың келеді?  Оригами дегеніміз не? Кері байланыс Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз. Көңіл-күй смайликтерін жабыстыру. Оқу ісінің меңгерушісі: Курмашева А.А. Күні:28.02.17 Сынып: 1 «А» Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Тірек қимыл жаттығуларын дамыту. Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 1.2.8.8 Түрлі қарапайым әрекеттерді орындау кезінде өзінің рөлін білу және басқаларының рөлін анықтап тани бастау 1.1.4.4. Қозғалыс машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін сипаттай білу Сабақтың мақсаттары Жаңа білімді түсінеді. Анық сөйлеу арқылы, тақырыпты талқылайды. Анық және толық сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсетеді. Құндылықтарды дарыту Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. Пәнаралық байланыс Өнер, ана тілі сабағы АКТ қолдану дағдылары Аудиожазба , таныстырылым. Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Сабақтың басы 5 минут Бой сергіту жаттығулары. Жаттығулар көрсетілімі немесе видео материалдар. Сабақтың ортасы 8 минут 1 минут 5 минут 3 минут 16 минут Жаңа сабақты түсіндіру Оқулықтағы тапсырмаларды орындау. Тақырып бойынша жинақталған ресурстармен танысу. СЕРГІТУ СӘТІ. Еркiн ұста денеңдi, Тарсылдатпай едендi Орнымыздан тұрып ап Жүгiрейiк бiр уақ. Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш. Аяқты алға созайық Тiк көтерiп, қозғайық. Тым сылбыр да болмайық Алға қарай озбайық. Бiр, екi, үшi, бiр, екi, үш. Ұлттық ойын: Ақсерек-көксерек. Бұл ойынды ойнау үшін балалар екі топқа бөлінеді,қолдарынан ұстап тұрады.Ара қашықтық 20-30 қадам. 1- ші топ. Ойынды бастайды Ақсрек-ау ақ серек Бізден сізге кім керек. 2-ші Ақсерек –ау ақ серек Жаман-жаман бала аты (бала аты) керек Аты аталған бала келесі топқа дейін жүгіріп барып ортасынан ұстасқан қолдарды ажыратып кету керек.Егер өтіп кетсе сол топтан бір баланы тобына алып қайтады,өте алмаса сол топта қалады.Ойын осылай жалғаса береді. Сергіту сәті Сұрақ парақшалары. Оқулық, дәптерлер. Ойын ойнайық. Сабақтың соңы 2 минут Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау. Смайликтер Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.Оқу ісінің меңгерушісі: Сабақ тақырыбы: Электр Мектеп: №3 Күні : Мұғалімнің есімі: СЫНЫП: 1 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Оқу мақсаты: 1.5.5.1 адамдардың күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңызын түсіндіру 1.5.6.1 магниттілік қасиеті бар жекелеген денелерді анықтау; 1.5.6.2 магниттің қасиетін зерттеу Сабақтың мақсаты: адамдардың күнделікті өміріндегі электрдің маңызын түсіндіру; қоршаған әлемнің құбылыстарын, үдерістерін және нысандарын зерттеу қажеттілігін түсіндіру. жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. Ресурстар: ұялы телефон; батареялы ойыншықтар; батареялар; ток көзі. Интернет-ресурстар: электрдің адам өміріндегі маңызы туралы, бу мәшинесінің жұмысы жайлы бейнефильм, мысалы, http://pikabu.ru/story/esli_byi_ne_byilo_ yelektrichestva. Күтілетін нәтижелер: Оқушылар: адамдардың күнделікті өміріндегі электрдің маңызын білетін болады; электр энергиясын басқа да құралдардан алуға болатынын түсінеді. Сабаққа байланысты деректі материалдар Сабаққа қатысты ескертпелер Электр — ол жарыққа немесе жылуға айнала алатын энергияның пайдалы түрі. Ол электр желісі арқылы беріледі. Электр — электр тогын, өткізгіштердің немесе зарядталған денелердің маңайында электр өрісін түзуге қабілетті. Ежелгі грек философы Фалес, егер кәріптасты жүнге үйкесе, ол басқа жеңіл заттарды өзіне тартатын қасиетке ие болатынын байқаған. “Электр” сөзі гректің “электрон” — “кәріптас” деген сөзінен шыққан. Жыл сайын электр құралдары жетілдіріліп келеді. Жанармаймен емес, электрмен жүретін электромобильдер шығарылып жатыр. Олардың қоршаған ортаға тигізетін зияны аз, бірақ жиі зарядтауды қажет ететіндіктен, кең пайдаланылмай отыр. Бүгін біз өмірімізді электрсіз елестете алмаймыз. Үйлерде жарық жанып тұр, теледидар, компьютер, түрлі электр құралдары жұмыс істейді, жолдарда троллейбустар, электр пойыздары, электромобильдер жүріп жатыр, зауыттар мен фабрикалардың жұмысы да электр арқылы жүреді. Бірақ біз электр қауіпті болуы да мүмкін екенін ұмытпағанымыз жөн. Кіріспе тапсырма. Сабақтың басында оқушыларға сынып бөлмесіндегі электр құралдарын санап шығуды тапсыру. — Әр электр құралы не үшін қажет? — Бөлмеде неше шам бар? — Жарықты қалай жағу керек? Алау маңында. Оқушылар ерте кездегі адамдар қандай жағдайда өмір сүргенін, үйлерін қалай жылытқанын естеріне түсірсін. Олар ежелгі адамдар жылыну үшін алау жақты деген қорытынды жасаулары керек. Оқушыларға оқулықтағы бірінші суретке қарап, сипаттап беруді ұсыну. “Ерте кезде адамдар алаудың отын тағы не үшін пайдаланып еді?” — деп сұрау. (Ас әзірледі, киімдерін кептірді, оттың көмегімен жыртқыш аңдардан қорғанды, баспаналарының ішін жарықтандырды.) Электр жарығы. Бұл тапсырманы орындау барысында оқушыларға екі суретті салыстырып, ұқсастығы мен айырмашылығын табуды тапсыру. Оқушылар жұпта екінші сурет бойынша әңгіме немесе диалог құруы мүмкін. Содан кейін оқушылар көз алдарына кешке үйде электр энергиясы сөніп қалды деп елестетсін. Электр энергиясынсыз нені істеуге болады, ал нені істей алмаймыз деп сұрау. Жұпта ойланып, талдау үшін уақыт беру. Оқушылардың жауаптарын тақтаға жазу. Оқушылар ерте кезде адамдар майшамның және ошақтың жарығымен оқып, жазған дегенді түсіне алады. Осының барлығы олардың көз жанарына кері әсерін тигізген. Қазіргі кезде біз үйді жарықтандыру және жылыту үшін түрлі электр құралдарын пайда­ ланамыз. Ток көздері мен ток қосқыштарды көрсету. Ток көздеріне компьютерді, теледидарды қосады деп айтыңыз. Зауыттар мен фабрикалар, көптеген медициналық құралдар электр арқылы жұмыс істейтінін айту. Қауіпсіздік техникасы! Электр тогының қауіптілігі туралы айтуды ұмытпау. Ең бастысы: қауіпсіздік техникасын сақтау, үлкендерсіз еш уақытта электр құралдарын қосуға болмайды. Сонымен қатар осы сабақта электрдің адам өміріндегі маңызы туралы және кейбір құралдардың бу арқылы жұмыс істейтіндігі жайлы бейнефильмді көрсетуге болады. Көріп болған соң оқушыларға электр және бу арқылы жұмыс істейтін құралдарды салыстырып, ұнағанын таңдап алуын ұсыну. Зерттейік. Оқушыларды шағын топтарға бөлу. Жұмысты ұйымдастыру үшін оқушыларға: пульт арқылы басқарылатын ойыншық мәшинелер, ұшақтар, тікұшақтар, сондай-ақ пульттің батареялары, ұялы телефон, бөлек розеткалар мен қосқыштар (электр желісіне қосылмаған), электр шәйнегі қажет болады. Сен білесің бе? Оқушылардан электромобильдер туралы не білетінін сұрау. Олардың суретін көрсету. Олар неге осылай аталатыны, қалай зарядталатыны жайлы ойлансын. Мұндай мәшинелердің өте қымбат тұратындығы, бірақ айналаны ластамайтыны, экологиялық тұрғыдан таза екендігі туралы айтып беру. Электро­мобильдердегі энергия тез таусылып қалады, ал қала сыртында зарядтауға әрдайым мүмкіндік бола бермейді. Пәнаралық байланыс Қосымша тапсырмалар Дүниетану. Ежелгі адамдардың өмірі. Ток көзі. Оқушыларға суреттерге қарауды ұсыну. Оқушылар ток көзіне қосылатын құралдардың суреттерін бояйды, батарея арқылы жұмыс істейтін құралдардың суреттерін қоршап қояды. Кейбір құралдар әртүрлі ток көзінен алынған электр арқылы жұмыс істей алатындығына назар аударту. Жауабы: Қысқатолқынды пешті, шаш кептіргішті (фен), үтікті, теледидарды бояйды. Қолшамды, ойыншық тікұшақты, телефонды қоршап сызады. ҚБ тапсырмасын орындау: 1. Суреттерге мұқият қараңыз. Жылыту құралдарын белгілеп көрсетіңіз. Олардың атауын білесіз бе? Дескриптор: Білім алушы -жылыту құралдарын белгілейді; -жылыту құралдарын атайды. 2. Суреттерге мұқият қарау. Жылыту үшін қолданылатын заттарды белгілеңіз және атау. Күнделікті тұрмыста олардың қайсысын және не үшін қолданасыздар? Жұпта әңгімелеу. Дескриптор: Білім алушы -жылыту үшін қолданылатын заттарды анықтайды; -өзіне таныс құрылғыны сипаттайды. Бағалау Оқушылар адамдардың өміріндегі электрдің маңызын біледі. Сөзжұмбақты шеш. Оқушылар назарын суреттерге аудару. Оқушылар құралды атап, оның атауының бірінші әрпін ұяшыққа жазып қояды. Әріптерді кестенің нөмірленген бағанына орналастыру арқылы оқушылар жасырылған сөзді таба алады. Жауабы Компьютер. Теледидар. Радио. Жасырылған сөз: электр. Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2: Рефлексия. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ? Оқу ісінің меңгерушісі: Курмашева А.А. Сабақ тақырыбы: Наурызға арналған мерекелік ашықхат жасаймыз. Білім мен білік қоржыны. Мектеп: №3 Күні : 28.02.17 Мұғалімнің есімі: Нугуспанова Ш.Т. СЫНЫП: 1 «А» Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың мақсаты Өз бетінше шығармашылық жұмыс жасауды үйрету. Сабақтың міндеттері Мұғалім үшін: әр түрлі материалдармен жұмыс жасауға үйренеді. Оқушылар үшін: ашықхат жасау үшін міндеттерін білу. Нені білулері керек Өз жұмысын жоспарлаудығ композицияға пішімді қалай таңдау керектігін біледі. Нені үйренулері керек Үйренген білімдерін тәжірибеде қолданады. Жұмысқа қажетті материалдар Жұмыс дәптері, жай қарындаш, фломастерлер. Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар Оқулық пен жұмыс, жұмыс дәптері, ашықхат үлгілері. Материалды түсіндіру Мерекеге арнап ашықхат жаса. Топтарға тапсырма: I. Наурыз ашықхатын жасаңыздар II. Қызғалдақ ашықхатын жасаңыздар III. Анаңа арнап ашықхат жаса Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс Жасайтын бұйымыңды алдыңа елестет. Түс үйлесімі туралы ойлан. Керек өлшем мен пішімді қағаз парағын таңда. Сабақтың қорытындысы  Қазақ халқының салт-дәстүрлері туралы айтып бер.  Халқымыздың ең басты ұлттық мерекесі қалай аталады?  Ашыхатты қалай жасадың?  Ашықхатты кімге сыйлағың келеді?  Оригами дегеніміз не? Кері байланыс Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз. Көңіл-күй смайликтерін жабыстыру. Оқу ісінің меңгерушісі: Курмашева А.А. Күні:28.02.17 Сынып: 1 «А» Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Тірек қимыл жаттығуларын дамыту. Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 1.2.8.8 Түрлі қарапайым әрекеттерді орындау кезінде өзінің рөлін білу және басқаларының рөлін анықтап тани бастау 1.1.4.4. Қозғалыс машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін сипаттай білу Сабақтың мақсаттары Жаңа білімді түсінеді. Анық сөйлеу арқылы, тақырыпты талқылайды. Анық және толық сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсетеді. Құндылықтарды дарыту Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. Пәнаралық байланыс Өнер, ана тілі сабағы АКТ қолдану дағдылары Аудиожазба , таныстырылым. Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Сабақтың басы 5 минут Бой сергіту жаттығулары. Жаттығулар көрсетілімі немесе видео материалдар. Сабақтың ортасы 8 минут 1 минут 5 минут 3 минут 16 минут Жаңа сабақты түсіндіру Оқулықтағы тапсырмаларды орындау. Тақырып бойынша жинақталған ресурстармен танысу. СЕРГІТУ СӘТІ. Еркiн ұста денеңдi, Тарсылдатпай едендi Орнымыздан тұрып ап Жүгiрейiк бiр уақ. Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш. Аяқты алға созайық Тiк көтерiп, қозғайық. Тым сылбыр да болмайық Алға қарай озбайық. Бiр, екi, үшi, бiр, екi, үш. Ұлттық ойын: Ақсерек-көксерек. Бұл ойынды ойнау үшін балалар екі топқа бөлінеді,қолдарынан ұстап тұрады.Ара қашықтық 20-30 қадам. 1- ші топ. Ойынды бастайды Ақсрек-ау ақ серек Бізден сізге кім керек. 2-ші Ақсерек –ау ақ серек Жаман-жаман бала аты (бала аты) керек Аты аталған бала келесі топқа дейін жүгіріп барып ортасынан ұстасқан қолдарды ажыратып кету керек.Егер өтіп кетсе сол топтан бір баланы тобына алып қайтады,өте алмаса сол топта қалады.Ойын осылай жалғаса береді. Сергіту сәті Сұрақ парақшалары. Оқулық, дәптерлер. Ойын ойнайық. Сабақтың соңы 2 минут Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау. Смайликтер Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Оқу ісінің меңгерушісі.docx
Оқу ісінің меңгерушісі:                      Сабақ тақырыбы:  Күні :   СЫНЫП: 1  Оқу мақсаты: Мектеп: №3 Мұғалімнің есімі:  Қатысқандар саны:  Қатыспағандар саны:  Электр Сабақтың мақсаты: Ресурстар: Күтілетін нәтижелер: Сабаққа байланысты деректі  материалдар Сабаққа қатысты ескертпелер Электр  —   ол   жарыққа немесе   жылуға   айнала  алатын энергияның   пайдалы   түрі.   Ол электр желісі арқылы беріледі. 1.5.5.1 адамдардың күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңызын  түсіндіру 1.5.6.1 магниттілік қасиеті бар жекелеген денелерді анықтау; 1.5.6.2 магниттің қасиетін зерттеу адамдардың күнделікті өміріндегі электрдің маңызын түсіндіру; қоршаған әлемнің құбылыстарын, үдерістерін және нысандарын зерттеу  қажеттілігін түсіндіру. жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. ұялы телефон; батареялы ойыншықтар; батареялар; ток көзі. Интернет­ресурстар: электрдің адам өміріндегі маңызы туралы, бу мәшинесінің жұмысы  жайлы бейнефильм, мысалы,  http://pikabu.ru/story/esli_byi_ne_byilo_ yelektrichestva. Оқушылар: адамдардың күнделікті өміріндегі электрдің маңызын білетін болады; электр энергиясын басқа да құралдардан алуға болатынын түсінеді. Кіріспе   тапсырма.  Сабақтың   басында   оқушыларға   сынып бөлмесіндегі электр құралдарын санап шығуды тапсыру. — Әр электр құралы не үшін қажет? — Бөлмеде неше шам бар? — Жарықты қалай жағу керек? Алау   маңында.  Оқушылар   ерте   кездегі   адамдар  қандай   жағдайда өмір сүргенін, үйлерін қалай жылытқанын естеріне түсірсін. Олар ежелгі адамдар жылыну үшін алау жақты деген қорытынды жасаулары керек. Оқушыларға оқулықтағы бірінші суретке қарап, сипаттап беруді ұсыну. “Ерте кезде адамдар алаудың отын тағы не үшін пайдаланып еді?” — деп сұрау. (Ас әзірледі, киімдерін кептірді, оттың көмегімен жыртқыш аңдардан қорғанды, баспаналарының ішін жарықтандырды.) Электр жарығы.  Бұл тапсырманы орындау  барысында оқушыларға екі суретті салыстырып, ұқсастығы мен айырмашылығын табуды тапсыру. Оқушылар   жұпта   екінші   сурет   бойынша   әңгіме   немесе   диалог   құруы мүмкін. Содан кейін оқушылар көз алдарына кешке үйде электр энергиясы сөніп қалды деп елестетсін.  Электр энергиясынсыз нені істеуге болады, ал нені істей алмаймыз деп сұрау. Жұпта ойланып, талдау үшін уақыт беру. Оқушылардың жауаптарын тақтаға жазу. Оқушылар ерте кезде адамдар майшамның және ошақтың жарығымен оқып,   жазған   дегенді   түсіне   алады.   Осының   барлығы   олардың   көз жанарына кері әсерін тигізген. Қазіргі кезде біз үйді жарықтандыру және жылыту үшін түрлі электр құралдарын пайда  ланамыз. Ток көздері мен ток   қосқыштарды   көрсету.   Ток   көздеріне   компьютерді,   теледидарды қосады деп айтыңыз. Зауыттар мен фабрикалар, көптеген медициналық құралдар электр арқылы жұмыс істейтінін айту.        Қауіпсіздік техникасы! Электр тогының қауіптілігі туралы айтуды     Электр  —   электр   тогын, немесе өткізгіштердің денелердің зарядталған маңайында   электр   өрісін   түзуге қабілетті. Ежелгі грек философы Фалес,   егер   кәріптасты   жүнге үйкесе, ол басқа жеңіл заттарды өзіне   тартатын   қасиетке   ие болатынын   байқаған.   “Электр” сөзі   гректің   “электрон”   — “кәріптас” деген сөзінен шыққан. электр құралдары   жетілдіріліп   келеді. Жанармаймен   емес,   электрмен электромобильдер жүретін шығарылып   жатыр.   Олардың қоршаған ортаға тигізетін зияны аз,   бірақ   жиі   зарядтауды   қажет ететіндіктен, кең пайдаланылмай отыр. сайын Жыл       Бүгін біз өмірімізді электрсіз елестете   алмаймыз.   Үйлерде жарық   жанып   тұр,   теледидар, электр компьютер,   құралдары   жұмыс   істейді, түрлі жолдарда  троллейбустар, электр пойыздары,   электромобильдер жүріп   жатыр,   зауыттар   мен фабрикалардың   жұмысы   да электр арқылы жүреді. Бірақ біз электр қауіпті болуы да мүмкін екенін ұмытпағанымыз  жөн.  Пәнаралық байланыс Дүниетану. Ежелгі  адамдардың өмірі. Бағалау ұмытпау.   Ең   бастысы:   қауіпсіздік   техникасын   сақтау,   үлкендерсіз   еш уақытта электр құралдарын қосуға болмайды. Сонымен қатар осы сабақта электрдің адам өміріндегі маңызы туралы және   кейбір   құралдардың   бу   арқылы   жұмыс   істейтіндігі   жайлы бейнефильмді көрсетуге болады. Көріп болған соң оқушыларға электр және   бу   арқылы   жұмыс   істейтін   құралдарды   салыстырып,   ұнағанын таңдап алуын ұсыну. Зерттейік.  Оқушыларды   шағын   топтарға   бөлу.  Жұмысты ұйымдастыру үшін оқушыларға: пульт арқылы басқарылатын ойыншық мәшинелер, ұшақтар, тікұшақтар, сондай­ақ пульттің батареялары, ұялы телефон, бөлек розеткалар мен қосқыштар (электр желісіне қосылмаған), электр шәйнегі қажет болады. Сен білесің бе? Оқушылардан электромобильдер туралы не білетінін сұрау. Олардың суретін   көрсету.   Олар   неге   осылай   аталатыны,   қалай   зарядталатыны жайлы ойлансын. Мұндай мәшинелердің өте қымбат тұратындығы, бірақ айналаны   ластамайтыны,   экологиялық   тұрғыдан   таза   екендігі   туралы айтып беру. Электромобильдердегі энергия тез таусылып қалады, ал қала сыртында зарядтауға әрдайым мүмкіндік бола бермейді. Қосымша тапсырмалар Ток көзі. Оқушыларға суреттерге қарауды ұсыну. Оқушылар ток көзіне  қосылатын құралдардың суреттерін бояйды, батарея арқылы жұмыс  істейтін құралдардың суреттерін қоршап қояды. Кейбір құралдар әртүрлі ток көзінен алынған электр арқылы жұмыс істей алатындығына назар  аударту. Жауабы:  Қысқатолқынды пешті, шаш кептіргішті (фен), үтікті,  теледидарды бояйды. Қолшамды, ойыншық тікұшақты, телефонды қоршап сызады. ҚБ тапсырмасын орындау: 1. Суреттерге мұқият қараңыз. Жылыту құралдарын белгілеп көрсетіңіз. Олардың атауын білесіз бе? Дескриптор: Білім алушы ­жылыту құралдарын  ­жылыту құралдарын  атайды. белгілейді; 2. Суреттерге мұқият қарау. Жылыту үшін қолданылатын  заттарды белгілеңіз және атау. Күнделікті тұрмыста олардың  қайсысын және не үшін қолданасыздар? Жұпта әңгімелеу. Дескриптор: ­жылыту үшін қолданылатын заттарды анықтайды; ­өзіне таныс құрылғыны сипаттайды. Білім алушы Оқушылар адамдардың өміріндегі электрдің маңызын біледі. Сөзжұмбақты шеш. Оқушылар назарын суреттерге аудару. Оқушылар  құралды атап, оның атауының бірінші әрпін ұяшыққа жазып қояды.  Әріптерді кестенің нөмірленген бағанына орналастыру  арқылы оқушылар жасырылған сөзді таба алады. Жауабы Компьютер. Теледидар.  Радио. Жасырылған сөз: электр. Қорытынды бағамдау  Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2: Рефлексия. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге  көмектесетін не білдім ?                                                                                 Оқу ісінің меңгерушісі:                     Курмашева А.А. Сабақ тақырыбы:  Күні :  28.02.17 СЫНЫП: 1 «А» Сабақтың мақсаты Сабақтың міндеттері Нені білулері керек Мектеп: №3 Наурызға арналған  мерекелік ашықхат  жасаймыз. Білім мен білік  қоржыны. Мұғалімнің есімі: Нугуспанова Ш.Т. Қатысқандар саны:  Қатыспағандар саны:  Өз бетінше шығармашылық жұмыс жасауды үйрету. Мұғалім үшін: әр түрлі материалдармен жұмыс жасауға үйренеді. Оқушылар үшін: ашықхат жасау үшін міндеттерін білу. Өз жұмысын жоспарлаудығ композицияға пішімді қалай  таңдау  керектігін біледі. Нені үйренулері керек Үйренген білімдерін тәжірибеде қолданады. Жұмысқа қажетті  материалдар Сабақты өткізуге қажетті  материалдар,интернет  ресурстар Материалды түсіндіру  Жұмыс дәптері, жай қарындаш, фломастерлер. Оқулық пен жұмыс, жұмыс дәптері, ашықхат үлгілері. Мерекеге арнап ашықхат жаса. Топтарға тапсырма: I. II. III. Наурыз ашықхатын  жасаңыздар Қызғалдақ ашықхатын жасаңыздар Анаңа арнап ашықхат жаса Тақта алдында жұмыс, Өздік  жұмыс Жасайтын бұйымыңды алдыңа елестет. Түс үйлесімі туралы ойлан. Керек өлшем мен пішімді қағаз парағын таңда. Сабақтың қорытындысы  Қазақ халқының салт­дәстүрлері туралы айтып бер.  Халқымыздың ең басты ұлттық мерекесі қалай аталады?  Ашыхатты қалай жасадың?  Ашықхатты кімге сыйлағың келеді?  Оригами дегеніміз не? Кері байланыс Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз. Көңіл­күй  смайликтерін жабыстыру. Оқу ісінің меңгерушісі:                Курмашева А.А.  Күні:28.02.17 Сынып: 1 «А» Сабақтың тақырыбы Осы сабақта қол жеткізілетін  оқу мақсаттары (оқу  бағдарламасына сілтеме) Сабақтың мақсаттары Құндылықтарды дарыту Пәнаралық байланыс АКТ қолдану дағдылары Қатысқандар саны:  Қатыспағандар саны: Тірек қимыл жаттығуларын дамыту. 1.2.8.8  Түрлі қарапайым әрекеттерді орындау кезінде өзінің  рөлін білу және басқаларының рөлін анықтап тани бастау 1.1.4.4. Қозғалыс машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын  және кемшіліктерін сипаттай білу Жаңа білімді түсінеді. Анық сөйлеу арқылы, тақырыпты талқылайды. Анық және толық сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсетеді.  Оқушыларды бір­біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.  Өнер, ана тілі сабағы Аудиожазба , таныстырылым. Сабақ барысы Сабақтағы жоспарланған іс­әрекет Ресурстар Сабақтың  жоспарланған  кезеңдері Сабақтың басы 5 минут Бой сергіту жаттығулары. Жаттығулар  көрсетілімі  немесе видео  материалдар. Сабақтың  ортасы 8 минут   Жаңа сабақты түсіндіру Оқулықтағы тапсырмаларды орындау. Тақырып бойынша жинақталған ресурстармен танысу. Сергіту сәті 1 минут 5 минут 3 минут 16 минут СЕРГІТУ СӘТІ. Еркiн ұста денеңдi, Тарсылдатпай едендi Орнымыздан тұрып ап Жүгiрейiк бiр уақ. Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш. Аяқты алға созайық Тiк көтерiп, қозғайық. Тым сылбыр да болмайық Алға қарай озбайық. Бiр, екi, үшi, бiр, екi, үш. Ұлттық ойын: Ақсерек­көксерек.  Бұл ойынды ойнау үшін балалар екі топқа  бөлінеді,қолдарынан ұстап тұрады.Ара қашықтық 20­30  қадам.  1­ ші топ. Ойынды бастайды  Ақсрек­ау ақ серек  Бізден сізге кім керек.  2­ші Ақсерек –ау ақ серек  Жаман­жаман бала аты (бала аты) керек  Аты аталған бала келесі топқа дейін жүгіріп барып  ортасынан ұстасқан қолдарды ажыратып кету керек.Егер  өтіп кетсе сол топтан бір баланы тобына алып қайтады,өте  алмаса сол топта қалады.Ойын осылай жалғаса береді.  Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді  бас бармақ саалынған суреттер  арқылы бағалау. Оқушылар өздері жасаған   бет­бейнелеріне қарап бір­ біріне   көңіл­   күйлерін   айтады.   (қуанышты,   көңілді, көңілсіз, ашулы) Сабақтың соңы 2 минут Қолдау көрсету. Қабілеті   жоғары оқушылар айтылған   сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Сұрақ  парақшалары. Оқулық,  дәптерлер. Ойын ойнайық. Смайликтер Өнер,   ана   тілі сабағы Оқушыларды бір­біріне   деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Жаратылыстану "Электр" 1-сынып

Жаратылыстану "Электр" 1-сынып

Жаратылыстану "Электр" 1-сынып

Жаратылыстану "Электр" 1-сынып

Жаратылыстану "Электр" 1-сынып

Жаратылыстану "Электр" 1-сынып

Жаратылыстану "Электр" 1-сынып

Жаратылыстану "Электр" 1-сынып

Жаратылыстану "Электр" 1-сынып

Жаратылыстану "Электр" 1-сынып

Жаратылыстану "Электр" 1-сынып

Жаратылыстану "Электр" 1-сынып
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
14.03.2017