Жобалық жұмыс. 5 сынып
Оценка 4.8

Жобалық жұмыс. 5 сынып

Оценка 4.8
docx
21.04.2020
Жобалық жұмыс. 5 сынып
жлбалық жұмыс.docx

 

Ұзак мерзімді жоспардың бөлімі:

Ақпарат және оны өңдеу

Мектеп: «Науалы орта мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Касымова А.К

Сынып: 5

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы: Жобалық жұмыс.

Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.2.2.2 Растрлық кескіндерді құру және өңдеу.

                                                                                                         

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар:Растрлық кескіндерді құрады

Оқушылардың басым бөлігі: растрлық кескіндерге өзгертулер енгізуді практикада орындай алады.

Кейбір оқушылар:графикалық редактормен жұмыс істеу барысында  дайын сурет фрогметтерін орналастырып, әртүрлі форматта сақтауды ұйымдастыра алады.

Жетістік критерийлері: 

-          стандартты фигураларды  салу үшін құралдарды  қолданады; 

-          растрлық    кескінді өңдеуді орындайды;

-          расторлық кескіннің форматына қарай  талдайды.

Тілдікмақсат:

Оқытудың тілдік мақсаты

 расторлық кескіннің жасалуын талдай алады

Пәнге қатысты лексика және термин сөздіктерді дұрыс айтып, қолданады:

Графика, растр, Paint, масштаб, трансформация, кескін.

Диалог құруға/ жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Графика бұл ..., ал растор ...

Графикалық редактор...

Растрлық кескіндерді құру үшін ...бағдарламалары пайдаланады

Құндылықтарға баулу

Растрлық  кескіндерді құра отырып топта қарым-қатынас жасау қабілеттері артады, жұпта ынтымақтаса жұмыс жасай отырып өзгелердің көзқарастарына құрметпен қарайды, оқушылардың ойлау, шығармашылық  қабілеті артады.

Пәнаралық байланыстар

Бейнелеу сабағында сурет салу арқылы, ағылшын сабағында графикалық редактордың түйінді сөздерін қолдану арқылы

Алдыңғы білім

Графикалық редактор туралы жалпы мағлұмат қалыптасқан

Сабақтың барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері 

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

І. Кіріспе:

(5 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мағынаны ашу

(5 минут)

Оқушылардың қызығушылықтарын ояту мақсатында төмендегі тәсілмен 3 топқа бөлемін.

Оларға төмендегі қысқа сөздері және осы сөздерге сай келетін иллюстрациялары бар карточкаларды ұсынамын. Оқушылардан осы карточкаларды жұптастыруды сұраймын (осылайша топқа бөлінеді). Оларға өз шешімдерін түсіндіріп өтуге мүмкіндік бермін.

Сабақтың мақсатын ашу  мақсатында оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын:  кітаптар мен журналдардағы иллюстрацияларды қандай кәсіп иелері жасайды?

Егер иллюстрацияны компьютерде орындау керек болса, сол адам қандай бағдарламалық жасақтамамен жұмыс жасай алу керек?

Карточкадағы жазуларды біріктіріп оқысақ қандай сөз шығады? Картадағы жазуларды қосып оқып не мағына жатқанын талдайды. «Растрлық бйнелерді құру» деп жауап береді, олай болса бүгінгі сабағымыз растрлық кескіндерді құруға арналады.

 

Скругленный прямоугольник: РастрКартинки по запросу растровая графика

Скругленный прямоугольник: ...Картинки по запросу бейне бақылау

Скругленный прямоугольник: құруКартинки по запросу игры мозаика для детей 6 лет

 

Мағынаны ашу, жаңа ақпаратты бұрынғы біліммен ұштастыру мақсатында төмендегідей графикалық органайзерді қолданамын. 

Ақпаратты сүзу.

Бұл әдіс  бойынша  тақтада сұзгі плокат ілініп тұрады.

Оқушыларға стикер таратылып, оқушылар алдыңғы тақырыптардан откен негізгі сөздерді, сөз тіркестерін стикерге  жазып, осы сабақта маңызды қолданатынын сөздерді  сұзеді( плокатқа жабыстырады), ал бүгінгі сабаққта маңызы аса жоқ сөздерді сүзгіде қалдырады.

 

 иллюстрациялары бар карточкалар, интерактивті тақта, слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Плокат, маркер, стикерлер

Сабақтың ортасы    

ІІ. Негізгі бөлім:

Топпен жұмыс

(6 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Көз жаттығулары

(2 минут)

 

 

 

 

 

 

 

Практикалық  тапсырмалар

(15 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Графикалық редакторды іске қосу және ондағы құралдарды зерттеу мақсатында «Оқыйғалар картасы» әдісі бойынша топпен жұмыс жасалады.

Әр топқа төмендегідей плокат таратылады. Расторлық сурет құру үшін  қандай оқыйғаларды (командаларды) орындау керек  екенін стрелкалар арқылы көрсетеді.

Картинки по запросу Пуск
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Дискриптор:

-          графикалық редакторды іске қоса алады;

-          құралдарды қолдануына қарай ажырата алады.

 

                                 

 

 

Көзге арналған жаттығулар жасаймыз

 

Компьютерде практикалық жұмыс.

Жоба құру.

Графикалық редакторды қолдана отырып,«Менің Отаным-Қазақстан» тақырыбында сурет салыңыз

Картинки по запросу моя родина казахстан рисунки

Дискриптор:

Барлық оқушылар:

-        табиғат көрінісінің бар болуы;

-          сурет сызықтарының қалыңдығы мен түсін таңдайды;

-          үшбұрыш, дөңгелек және т.б. стандартты фигураларды  салу үшін құралдарды  қолданады; 

Оқушылардың басым бөлігі:

-          ауыстыру амалын қолданып растрлық кескінді өңдейді; 

-          көшіру амалын қолданып растрлық кескінді өңдейді; 

өшіру амалын қолданып растрлық кескінді өңдейді

-          тақырыптың жазылуы, шрифтін, түсін, көлемін қояды

Кейбір оқушылар:

-           дайын сурет фрогметтерін қояды

-          Расторлық кескінді әр түрлі форматта сақтайды

 

Жабалық жұмысты қорғау

(мұғалім дайын болған оқушының жұмыс орнына келіп жобасын қарап, төмендегі кестені қанағаттандыратындай бірнеше сұрақтар қоюы арқылы жүзеге асырылады)

Аты -жөні

идеяларды ұсынуы

идеялардың дербестігі

 

Графикалық редактордың құралдарын мақсаттарына қарай  қолданады; 

 

растрлық    кескінді өңдеуді орындайды;

расторлық кескіннің форматына қарай  талдайды.

Жобаның қателерін анықтап көрсетеді және мүмкін болатын жақсарту жолдарын ұсынады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Оқыйғалар  картасы» плокаты, маркерлер, смайлинктер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Компьютер, программа

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

ІІІ. Қорытынды:

(7 минут)

Сабақты қорытындылау, бағамдау мақсатында Синквейн әдісін (бес жолдық тақпақ) қолданамын.

Интерактивті тақтада слайд түрінде оқушылармен топтасып, талқыланып орындалады

1 жол – өтілген тақырып бойынша бір сөз зат есим
2 жол – өтілген тақырыпты ашатын 2 сөз сын есім
3 жол – өтілген тақырыпқа байланысты 3 сөз етістік
4 жол –алдыңғ екі жолды қанаттандыратын қысқа сөйлем
5 жол- тақырыптың түйінін қоятын  1 жолға синоним сөз.

Оқушыларды жалпы бағалау

Оқушының аты-жөні

Топтық жұмысқа қатысуы

Жоба жұмысын бағалау

Сабаққа белсенді қатысуы

Мағыналы сұрақтар  қоюы

Сұрақтарға жауап беруі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма:

Әр оқушы өзінің арманын қағазға салып келеді. Сонымен қатар сол арманға жету үшін нақты қандай әрекет (команда) жасау керектігін жазып келеді.

Интерактивті тақта, слайд


 


 

Ақпарат және оны өңдеу Мектеп: «Науалы орта мектебі»

Ақпарат және оны өңдеу Мектеп: «Науалы орта мектебі»

Мағынаны ашу (5 минут)

Мағынаны ашу (5 минут)

Сабақтың ортасы ІІ.

Сабақтың ортасы ІІ.

Сабақтың ортасы ІІ. Негізгі бөлім:

Сабақтың ортасы ІІ. Негізгі бөлім:
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
21.04.2020