Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлімі: 5-бөлім. Ақпараттық жүйелер |
Мектеп:
|
|||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||
Сынып: 10
|
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Дерекқордың негізгі түсініктері |
|||||||||||||||
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме) |
10.3.1.1 «Реляциялық деректер базасы» түсінігін түсіндіру 10.3.1.2 Терминдердің анықтамаларын тұжырымдау: өріс, жазба, индекс 10.3.1.3 дерекқордағы бастапқы кілтті анықтаңыз
|
|||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
· «Реляциялық деректер базасы» түсінігін түсіндіру · Терминдердің анықтамаларын тұжырымдау: өріс, жазба, индекс · дерекқордағы бастапқы кілтті анықтаңыз
|
|||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Бағалау критерийі Ø дерекқор модельдерінің анықтамалары мен схемалық көрінісін біледі Ø әрбір модельдің айырмашылықтары мен ерекшеліктерін анықтайды Ø деректер базасында өріс пен жазбаларды біледі Ø бастапқы кілттің мақсатын біледі Ø Дерекқордағы бастапқы кілтті анықтай алады
|
|||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Дерекқордың түрлерін біледі (иерархиялық, желілік, реляциялық) Оқушылар істей алады: Үш түрдегі дерекқордың сипаттамасын анықтау
Тақырыптық лексика және терминология:
Диалог / жазу үшін пайдалы сөз тіркесі: Желілік дерекқоры басқа тақырыптардан ерекшеленеді ... Келесі артықшылықтар бар: ... Төмендегі кемшіліктер бар: ... |
|||||||||||||||
Құндылықтар |
Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық. |
|||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Математика, ағылшын тілі, еңбек |
|||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Оқушылар электронды кестемен жұмыс істеуді біледі, Интернетте кілтті сөздер қолдану арқылы ақпарат издей алады |
|||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
Жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер
|
Дереккөздер |
||||||||||||||
Сабақтың басы 2-3 мин
3-5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. Сөздікпен жұмыс Топтарға бөлу
(С) Өткен сабақпен байланыс · Сабақтың тілдік мақсаттарымен жұмыс істеу. Пайдалы тіркестер жиынтығын қолданып, ұқсастыққа мысалын келтіріңіз
(С) Тапсырма 1. Бейнедегі сұрақтарға жауаптарды табыңыз: · Деректер базасы дегеніміз не? · ДҚБЖ дегеніміз не? · ДҚБЖ мысалдарын келтіріңіз |
Презентация
Тарату материалы немесе https://castlots.org/razdelit-na-gruppy/
Видео ресурс https://bilimland.kz/ru/content/structure/1953-informatika_ru#lesson=16898 |
||||||||||||||
Сабақтың ортасы
7-9 мин
3-5 мин
2-3 мин
2-3 мин
2-3 мин
3-6 мин
3-5 мин |
(Т)Тапсырма 2. Айсана үлкен компанияда жұмыс істейді. Ол ДББЖ типтерін зерттеді, бірақ ол айырмашылық туралы презентация жасауы керек. Айсанаға ДББЖ типтерінің схемасын, өмірдегі мысалдарын, дерекқордың басқа түрлерімен салыстыру арқылы көрсетіп көмектесіңіз Сынып 3 топқа бөлінеді. Әрбір топ тақырыпты зерттейді және осы тақырып бойынша тапсырманы орындайды. Аяқталған тапсырмаларды орындағаннан кейін, командалар ДЖИГСО әдісімен таратылады және өз жұмысын түсіндіреді. ДҚБЖ түрлері • иерархиялық • Желілік • Реляциялық
Бағалау критерийі Ø дерекқор модельдерінің анықтамалары мен схемалық көрінісін біледі Ø әрбір модельдің айырмашылықтары мен ерекшеліктерін анықтайды
Бағалау критерийі Ø дерекқор модельдерінің анықтамалары мен схемалық көрінісін біледі Ø әрбір модельдің айырмашылықтары мен ерекшеліктерін анықтайды
(Т,С) Тапсырма 4. Кестелердегі бастапқы кілттерді анықтаңыз Бағалау критерийі Ø бастапқы кілттің мақсатын біледі Ø Дерекқордағы бастапқы кілтті анықтай алады
(Т,С) Тапсырма 4 *. Кестенің негізгі құрылымдық элементтерін атаңыз. Бағалау критерийі Ø деректер базасында өріс пен жазбаларды біледі
Жаңа тақырыпты бекіту: Онлайн тест Бағалау критерийі Ø деректер базасында өріс пен жазбаларды біледі Ø бастапқы кілттің мақсатын біледі Ø Дерекқордағы бастапқы кілтті анықтай алады Дифференциалды тапсырмалар * Критерий бойынша өзін-өзі бағалау |
Презентация
Постер или Google Презентации
жаттығулар 1-3 https://bilimland.kz/ru/content/structure/1953-informatika_ru#lesson=16898
Интеративная доска ActivInspire
Презентация
Презентация
Онлайн тест https://bilimland.kz/ru/content/structure/1953-informatika_ru#lesson=16898 |
||||||||||||||
Сабақтың соңы 3-5 мин |
Рефлексия • Кішкентай саусақ - ой процесі: бүгінгі білім мен тәжірибе қандай болды? • Атаусыз саусағыңыз - мақсаттың жақындығы: бүгін мен не істедім және неге қол жеткіздім? • Ортаңғы саусағыңыз - ақыл күйі: бүгінгі көңіл-күйім қандай болды, менің көңіл-күйім? • Көрсеткіш саусақ - бұл қызмет, көмек: бүгінгі күні басқаларға қалай көмектестім, маған ұнады? • Бас бармақ- көңілділік, физикалық жағдай
|
Рефлексия карталары |
||||||||||||||
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? |
|
|||||||||||||||
Жалпы бағалау
Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2:
Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.