Darsning maqsadi:
Dars jihozi:Darslik mavzuga oyid ko’rgazmalar, multimediyali ilovalar.
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
O’quvchilarni darsga tayyorlash.
II. Uy vazifasini so’rash va o’tilgan mavzuni mustahkamlash.
“Sohibqiron Temur bobo” mavzusi bo’yicha o’quvchilarning egallagan bilim,ko’nikma va malakalari aniqlanadi.
Mavzu: “Zanjir” usulida aytilishi so’raladi.O’quvchilar mavzu bo’yicha bir birlariga savollar berishadi.
Aqliy hujum.
Tarmoqlanish usuli orqali o’quvchilar
Amir Temurning fazilatlarini yozishadi.
O’quvchilar Amir Temurning fazillatlarini yozishadi.
III. Yangi mavzu bayoni. Alisher Navoiy partreti, uning kitoblari, dostonlari tasvirlangan lavhalar namoyish qilinadi.
O’quvchilardan Alisher Naoiy haqida nimalarni
bilishlarini so’raladi.
O’quvchilarning ma’lumotlari tinglanadi.
O’qtuvchi “ Dononlarning donosi hikoyasini
o’qib beradi.
Hikoya mazmuni bilan tanishtiriladi.
Mavzuni o’quvchilarga zanjir usulida
o’qitiladi.
Lug’at ishi:
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash:
O’quvchilarni mustaqil fikrlashga, o’z ustida ishlashga fanga qiziqishini ortirishga dunyo qarashini boyitib borishiga erishiladi.
“Ha yo’q” o’yini.
Mavzu yuzasidan gaplar aytadi.
O’quvchilar bu gapni “Ha” yoki “yo’q” deb tasdiqlab beradilar
“Donolarning donosi” hikoyasining muallifi Abduqodir Hayitmetov
Ha
Alisher Navoiy g’azal mulkining sultoni
Ha
Alisher Navoiy rassom bo’lgan
Yo’q
Halq uchun ko’p yahshi ishlar qilgan
Ha
Alisher Navoiyning “Xamsa” asari mashhur emas
Yo’q
O’quvchilar Navoiyning hikmatli so’zlari va sherlaridan aytadilar.
Oz-oz o’rganib dono bo’lur,
Qatra-qatra yig’ilib daryo bo’lur
Boshni fido qilg’il ato boshig’a,
Jismni qil sadqa ano qoshig’a.
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.