10 класс Қысқа мерзімді жоспар - database 1-2

  • docx
  • 09.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала 10 класс Қысқа мерзімді жоспар - database 1-2.docx

Сабақ жоспары

 

Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: Ақпараттықжүйелер

 

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

 

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Күні:

Сынып: 10

 

 

Сабақтақырыбы

Деректерқорыныңнегізгіұғымдары

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

Реляциялық деректер қоры мен оның мақсатын сипаттау;

Деректер қорын құрукезіндемәліметтер типін анықтау.

Сабақмақсаты

10.3.1.1 “реляциялық деректер қорыұғымын түсіндіру

10.3.1.2 өріс, жазба, индекс терминдерінің анықтамаларын тұжырымдайды 

10.3.1.3 дерекқордағыбастапқыкілттіанықтау

Бағалаукритерийлері

ü  реляциялық деректер қорын біледі

ü  дерекқорларды бірнеше кестемен жасау және талдау туралы біледі.

ü  SQL сұраулары туралы біледі және оларды жасау дағдыларын меңгереді.

 

Тілдікмақсаттар

 

Оқушылар:

Деректер қоры және dbms туралы түсінеді

Деректер қоры үшін қажетті мәліметтер типін анықтайды

Деректер қоры және кесте құру үшін сценарий жаза алады

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Деректер қоры, кесте, өріс / атрибут, жазба, мәліметтер типі, бастапқы кілт, құрама алғашқы кілт, сыртқы кілт, реляциялық, бірегей индекс, жазба, сілтемелердің деректер тұтастығы, қатынас түрлері), қалыпқа келтіру (1, 2, 3 қалыпты пішіндер)

Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:

Бастапқы кілт ...

Таңдау үшін келесі сұранысты жасау керек ...

Атрибут

Негізгі өріс

Алғашқы кілт

Сыртқы кілт

Нормалдау

Бірінші қалыпты пішінді пайдалану

Екінші қалыпты пішінді пайдалану

Құндылықтарды             

дарыту

Топтық жұмыс және топтық жұмысты жоспарлау қажеттілігі оқушылар арасында достық қарым-қатынасты қамтамасыз етеді және бірлескен оқу ортасында жұмыс істеу үшін қарым-қатынас дағдыларын дамытады: топтық жұмыста басқа студенттермен әлеуметтік, мәдени, этикалық және интерактивті қарым-қатынас жасау дағдыларын дамыту.

«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы

Балалардың академиялық білімге деген қызығушылығын қалыптастыру, Отанымыздың игілігі үшін өмір бойы оқыту. Сабақтың элементтері өздігінен білім алуға, оқушылар арасында сыни ойлауды дамытуға және үштілді білім беру саясатын іске асыруға бағытталған.

Сабақтың моральдық аспектісі мыналарды қамтиды: өзінің оқуға деген жауапкершілік сезімін дамыту; басқа адамдарға құрмет, мәдениетаралық сана-сезімді дамыту.

Пәнаралықбайланыстар

Математика, ағылшын тілі

Бастапқы білім

 

Басқа пәндік салада жобаны талдау, әзірлеу және енгізу тәжірибесі бар.

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақ басы

 

0-2

 

 

2-3

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу.                                   

Сабаққа қатысқан және қатыспаған оқушыларды белгілеу.

Үй тапсырмасын тексеру

 

Сабақ ортасы

4-10

мин

Топтық жұмыс (5 мин)

Деректер қорының нақты мысалдары

Келесі дерекқорды қалай пайдалануға болады? Әрбір тізімге олар қандай деректерді сақтау керек екенін көрсетіңіз.

• Полиция

• Мейрамхана

• Кітапхана

• Авиакомпания

• Қонақ үй

(5 минут.)

Презентация

ActivInspire

 

11-13

мин

Деректер қоры және ДҚБЖ түсіндіріңіз

Деректер қоры дегеніміз не?

Деректер қоры - байланысты деректердің жинағы.

Деректер қорын басқару жүйесі дегеніміз не?

   Деректер қорын басқару жүйесі (DBMS) - пайдаланушыларға дерекқорды жасауға және сақтауға мүмкіндік беретін бағдарламалардың жиынтығы.

Презентация

      

13-18

мин

ДҚБЖ функцияларын түсіндіріңіз

Деректер қорын басқару жүйелері қарапайым файлдарды басқарудан басқа бірнеше функцияларды ұсынады:

• параллельділікке мүмкіндік береді

• қауіпсіздікті бақылау

• деректердің тұтастығын сақтау

• көшірме жасау және қалпына келтіру

• артық басқару

• процедуралық емес сұрау тілін қамтамасыз ету

• автоматты сұрауды оңтайландыруды жүзеге асыру;

Презентация

 

19-20

мин

Кім ДҚБЖ-мен өзара әрекеттеседі?

Деректер қорын басқару жүйесіне көптеген адамдар өмір бойы қатысады:

• жүйелік аналитиктер

• деректер қорын құрушылар

• деректер қоры әкімшілері

• қосымшаларды әзірлеушілер

• пайдаланушылар

Презентация

 

21-23

мин

РДҚБЖ түсіндіріңіз

Деректер қорының түрлері

Деректер қордының бағдарламалық жасақтамасы қамтиды:

• Microsoft Access

• Office Libre базасы

• Oracle

• Microsoft SQL Server

• MySQL

Презентация

 

24-28

мин

MySql-де қолданылатын негізгі мәліметтертипін қарастырыңыз (9-слайд)

 

29-33

мин

www.amazon.com сауда сайттарын зерттеңіз

(5 минут)

1. Дүкен сайты сақтауға болатын өрістерді атаңыз

2. Мәліметтертиптерін көрсетіңіз

www.amazon.com

34-40

мин

Кестені түсіндіріңіз

Кесте деректерге байланысты жазбалардың жиынтығы және бағандар мен жолдардан тұрады. Төменде CUSTOMERS кестесінің мысалы келтірілген:

Өріс / баған

     Кестедегі әрбір енгізу туралы нақты ақпаратты қолдау үшін жасалған кестеде өріс / баған.

Жазба / жол

    Жазба деректер сериясы деп те аталады, кестеде бар әрбір жеке жазба.

Tuple, атрибут және қатынас сияқты басқа терминдерді түсіндіріңіз

 

41-45

мин

SQL туралы түсіндіріңіз

SQL бұл құрылымдық сұраныс тілі. SQL –реляциялық деректер қорында деректерді іздеу және басқару үшін компьютерге негізделген деректер қоыр тілі.

SQL командалары төрт ішкі топқа бөлінеді: DDL, DML, DCL және TCL.

DDL және барлық тиісті командаларды түсіндіріңіз.

CREATE, ALTER, DROP, TRUNCATE, COMMENT, RENAME

 

 

45-50

мин

XAMPP бағдарламалық жасақтамасы туралы түсіндіріңіз

XAMPP бағдарламасын орнату

Презентация

XAMPP

 

51-55

мин

Практикалық жұмыс

MySql деректер қорын ашу туралы нұсқаулар

XAMPP бағдарламасын іске қосыңыз

 

• Apache іске қосыңыз

• MySql іске қосыңыз

• XAMPP басқару тақтасындағы «Admin» түймесін басыңыз.

1-практикалық жұмыс

Дерекқорды құру қадамдары

презентация

XAMPP

1 -2 тапсырма

 

55-58

мин

Скриптерді қолданужәне графикалық интерфейсті пайдалана отырып кестені құру

 

презентация

XAMPP

1 -2 тапсырма

 

59-65

мин

Скриптерді қолдану

CREATE TABLE CUSTOMER (

CUST_ID INT NOT NULL,

CUST_NAME VARCHAR (20) NOT NULL,

City CHAR (25));

 

XAMPP

 

66-68

мин

 

 

 

 

 

 

Құрылымды көру

 

 

 

 

 

 


«Клиент» кестесінің құрылымын қараңыз

Немесе DESC командасын SQL қосымшасында енгізіңіз

 

XAMPP

 

69-75

мин

Тапсырма

(A) Келесі құрылым үшін кесте құрыңыз

Кесте: Бөлім

Өріс

Мәліметтер типі

DEPARTMENT_ID

Int(5)

DEPARTMENT_NAME

Varchar(20)

MANAGER_ID

Int(5)

 

Төмендегі бос орынға  sql-де сценарий жазыңыз

 

 

 

 

1 -2 тапсырма

Сабақ соңы

 

75-80

мин

Рефлексия

"Бес саусақ" әдісі

Бас бармақ – Не үйрендім? Маған не ұнады?

Балан үйрек - Бүгін мен не жасадым және неге қол жеткіздім?

Ортан терек – Менің көңіл-күйім?

Шылдыр шүмек – Бүгін кімге көмектесе алдым?

Кішкене бөбек – Қандай қиындық болды, оны жеңе алдым ба?

Үй тапсырмасы:Тақырыбты қайталау

 

Үлестірме

Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

 

 

 

 

 

 

 

Сабақбойынша рефлексия

 

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

 

Жалпы баға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1.

 

2.

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?