Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: Бөлім 10.1А: Функция, оның қасиеттері және графигі |
Мектеп: |
||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
Сынып: 10 сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақтақырыбы |
Күрделіфункциялар |
||||||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
10.5.1.6 f(g(x)) күрделі функциясын ажырата білу және функциялар композициясын құрастыру;
|
||||||
Сабақмақсаттары |
· Күрделі функция ұғымын түсінеді; · Күрделі функцияны таниды; · Күрделі функцияның мәнін түсінеді; · Екі функцияның композициясын табады. |
||||||
Жетістік критерийлері |
· Функцияның компоненттерін біледі; · Екі функцияның композициясын табады. |
||||||
Тілдікмақсаттар |
Графиктегі түзу пен қисықтың түрлерін сипатттайды және талқалай алады: қисық, түзу, гипербола, парабола; периодты, жұп, тақ ,функция, симметриялы, өсуі, кемуі,өспейді, кемімейді,сол/оң қол шегі,тура, кері |
||||||
Құндылықтар-дыдарыту |
Жұптықжәне топтықжұмысбарысындаынтымақтастықта жұмыс жасай алу дағдысы,академиялықшынайылыққалыптастыру. |
||||||
Пәнаралықбайланыстар |
Ағылшын тілі (терминдер), физика (графиктердің өзгерісі) |
||||||
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ-да мәліметтер алу, деректермен жұмыс жасау дағдысын жәймендеп қалыптастыру, графикалық бағдарламалармен жұмыс жасау |
||||||
Бастапқы білім |
Функция ұғымы, графигі. Анықталу облысы мен мәндер жиыны |
||||||
Сабақбарысы |
|||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Сергіту. 2 топқа бөлу Активити f(х),g(х) функцияларының графигі берілген. График бойынша табыңыз : 1) f(g(3)) 2) g(f(3))
Осы есепті шығаруда нені байқадық? Қорытынды жасаңыз.
Ендеше бірінің ішінде бірі тұрған функциялар деуге бола ма? Бұл функциялардың композициясы немесе күрделі функция деп аталады. Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты айқындалады, оқушылармен бірлесе жетістік критерийлерін құрады. Слайдты көрсетілген суреттермен байланыстырып, сабақтың тақырыбын анықтау, оқу мақсаттарымен танысу, жетістік критерийлерін құру.
|
|
|||||
Сабақтың ортасы
|
Композиция сөзінің мағынасын ұғыну, өздері білетін бұрыннан таныс құбылыстар мен фактілерден мысалдар келтіру, пікір алмасу. А ) у= х2 B) у = (х+1)2 C) y= (2х+1)2 D) y= (2х)2 E)
y= х)2 1.Берілген функциялардың формулаларын салыстырыңыздар. 2.Бұл формуалардың ұқсастығы мен айырмашылықтарын жұптасып талқылаңыздар. Оқушылардың ұсыныстарын толықтырып, қорытынды жасаңыздар. Оларды күрделі функция ұғымын түсінуге жетелеңіз және оның түрінде жазылатындығын көрсетіңіз. Берілген күрделі функциялардағы функцияларын көрсетуін сұраңыз. Жұптық тапсырма Өздігінен орындауға тапсырмалар ұсыныңыз. Мысалы, f(x) = 5 + 3х, g(x) = x3, p(x) = функциялары берілген. оларды
күрделі функциялардың формулалары арқылы көрсетіңіз. Дайын жауаптар бойынша өзара тексеруді ұйымдастырыңыз f(g(x)) g(f(x)) екендігін назарда ұстаңыз. Мысал. Жеке жұмыс. Есептер шығаруға машықтану.
|
|
|||||
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма
Үй тапсырмасына бағыт бағдар беру. Рефлексия Сабақтан алған әсерін, білімін, пікір тілектерін, ұсыныстарын жазады. Мен түсіндім........................ Мен білгім келеді....................... Менің ұсынысым........................... |
|
|||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
|||||
|
|
|
|||||
Сабақбойынша рефлексия
|
Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
||||||
|
|||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.