Қысқа мерзімді сабақ
10.1А Функция, оның қасиеттері мен графигі |
Мектеп: |
||||||||||
Мерзімі: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||
Сынып:10 |
Қатысқан оқушылар саны |
Қатыспаған : |
|||||||||
Мұғалімнің кәсіби даму мақсаты: |
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Функция графиктерін түрлендіру |
||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме |
10.3.1.2 функция графиктерін түрлендіруді біледі (параллель көшіру, сығу, созу) |
||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар функция графиктерін түрлендіруді біледі (графикке қарап қандай түрлендіру орындалғанын біледі; орынду ретін біледі, функция графигін сызады) |
||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Функцияны түрлендіру әдістерін сипаттай алады: Пәнге қатысты лексика мен терминология Функция графигі Сызықтық/квадраттық/ бөлшек теңдеулер Айнымалы/ось(тер)/масштаб/қисық Қиылысу/қиылысу нүктесі Сығу, ұқсас түрлендіру, координаталық осьтер бойымен жылжыту Мәндер кестесі/нүктелер жиыны Алмастыру/түрлендіру Графикте нүктені белгілеу Қисықты бейнелеу Функцияның орынын ауыстыру Жоғары/төмен/солға/оңға Графикті интерпретациялау Симметрия өзгерту Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Айталық /Егер сіздің функцияңыз ( ) болса, ( ) +2 функция графигі 2 бірлікке жоғары жылжиды ( ) -2 функцияның графигі 2 бірлікке төмен жылжиды Шаманы 2 бірлікке өзгерту
үшін, оң шама үшін 2
бірлік оңға, теріс шама үшін 2 бірлік солға
жылжытыңыз |
||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастыққа баулу, бірін – бірі құрметтеуге баулу |
||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтада жұмыс істей білу, компьютер |
||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім |
Теңдеулерді шеше біледі, теңдеулер жүйесі мен теңсіздіктерді шешеді олардың графиктерін салады |
||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
Оқыту ресурстары |
|||||||||
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу. Жағымды ахуал тудыру.Оқушылар зейінін сабаққа аудару. Үй тапсырмасын тексеру «Қайталау – оқу анасы» Функция графигі деген не? Берілген функция графигіне сипаттама беріңіз:
|
|
|||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут
Топтық талдау 5 минут
15 минут
|
Топтық жұмыс. Төмендегі тапсырмаларды орындап, (1) функция графигінен (2), (3), (4) функция графиктерін қалай алуға болатынын қорытындылаңыз1 топ.Функция графиктерін салыңыз: 2 топ.Функция графиктерін салыңыз: 3 топ.Функция графиктерін салыңыз Жаңа сабақты бекіту: Қосымша №1 таблица бойынша талдау жасалады.Егер функция көпмүше түрінде берілсе, онда екімүшенің қосындысы немесе айырмасын басмүшенің дәрежесіне тең дәреже түріне келтіремізМысалы: функциясы берілсін.Екімүшенің толық квадраты түріне келтіреміз:функциясының графигін саламыз.х осімен солға қарай 1 бірлікке параллель орын ауыстыруды орындаймызОрдината осімен 3 есе сығуОрдината осімен 5 бірлік төмен қарай орын ауыстыруды орындаймыз:-52-мысал: Берілген функция графигін салыңыз:Мына реттілік бойынша орындалады: |
|
|||||||||
Сабақтың соңы 3 минут |
Сабақтың соңында рефлексия беріледі: - Не білдім, нені үйрендім - Не түсініксіз болды - Нені жетілдіруім керек Осы критерийлер бойынша оқушылар өзін-өзі бағалай алады Уйге тапсырма: Шыныбеков А.Н. Алгебра-10.30 бет, № 111( А деңгей) В деңгей № 114 С деңгей №116 |
||||||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ні қолдану Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
|||||||||
|
|
|
|||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.. |
||||||||||
|
|||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты). 1:
2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1:
2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
|
|||||||||||
Қосымша №1
Функцияның жалпы түрі |
Түрлендіру |
|
Абсцисса осімен бірлікке параллель орын ауыстыру:оңға, егер a<0;солға, егер a>0 . |
|
Ордината осімен бірлікке параллель орын ауыстыру:жоғары, егер a>0;төмен, егер a<0. |
|
Графикті у осіне қатысты симметриялы түрлендіру |
|
Графикті х осіне қатысты симметриялы түрлендіру |
|
график горизонталь жылжиды (егер k – теріс мән қабылдаса, график бейнеленеді; │k│ < 1 график сығылады;
│k│ > 1 график созылады). |
|
Егер асцисса осіне қатысты есе созыладыЕгер 1/ есе сығылу |
|
Егер график өзгермейдіЕгер график асцисса осіне қарағанда симметриялы |
|
Егер график өзгермейді;Егер x< 0 – график ордината осіне қарағанда симметриялы |
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.