Тарау Тригонометрия |
Мектеп: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Тригонометриялық функциялардың анықталу облысы және мәндер жиыны |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.4.5 бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Бұрылу бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі анықтамаларын біледі, функция периодтылығын сипаттайды, тригонометриялық функциялардың жұп немесе тақтығын сипаттайды, тригонометриялық функциялардың монотонды аралықтарын сипаттайды. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
Тригонометриялық функциялардың графигін салып қасиеттері бойынша зерттей алады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсат: Оқушылар тақырып бойынша математикалық терминдерді қолданады, ойларын түсіндіреді, математикалық символдарды қолданады. Пәнге тән лексика мен терминология: Тригонометриялық дөңгелек, бұрылу бұрышы, бұрылу бағыты, радиан Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Радиус пен сәйкес доға пропорционал; Радиан – центрлік бұрыштың тірелген доғасының шамасы … Доғаның ұзындығы тең болады … Сектордың ауданы тең болады … |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Жеке-дара оқушыға бағытталған сұрақтар қою арқылы оқушы бойында өзіне деген сенімділікті, ойын ашық жеткізуге мүмкіндік беруді жоспарлаймын. Сонымен қатар бір-бірінің пікірін тыңдауға, ақылдаса отырып шешім қабылдауға үйрету үшін жұптық жұмыс беремін. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Физика пәнінде алынған білімдері қолданылады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Сабақты талдау барысында презентация қолданылады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Радианның анықтамасын біледі, градустық өлшемнен радиандыққа және керісінше ауыстыра алады; Бірлік шеңбердің центрлік бұрышының радиандық өлшемін осы бұрыш тірелген доғаның ұзындығына тең екендігін түсінеді; Бірлік шеңберде 0; π / 2; π; 3π / 2; 2 π сандарын бейнелей алады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі Рефлексия «Көңіл-күйіміз қалай?» |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин |
CLIL қолдану (Тригонометриялық функция тақырыбына қатысты терминдерді үш тілде беріп тілдік дағдыларын кеңейту) |
Қосымша 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин
7 мин
10 мин
5 мин |
Өтілген сабақты қайталау мақсатында әрбір оқушыға бағытталған лездік сұрақтар беру. Тригонометриялық функциялардың ширектегі таңбалары:
Бұрыштың радиандық өлшемі Ұзындығы радиусқа тең доғаға керілетін центрлік бұрыштың шамасы 1радианға тең болады.
1 радиан неше градусқа тең? 570. Градустық өлшемнен радиандық өлшемге ауысу формуласы?
Радиандық өлшемнен градустық өлшемге ауысу формуласы?
Төменгі сыныптарда өтілген функцияларды қарастырайық. Сұрақтар: 1. Функция дегеніміз не? 2. Функцияның анықталу облысы дегеніміз не? Қалай анықтаймыз? 3. Функцияның мәндер жиыны дегеніміз не? Қалай анықтаймыз?
Жеке жұмыс. Тапсырма 1. Берілген карточкалардағы функциялардың анықталу облысы мен мәндер жиынын анықтаңыз.
Оқушылар тапсырманы орындап болған, тақтадағы дайын жауаппен өздерінің жауаптарын салыстырады, талдайды.
Оқушыларға сұрақ қою: 1. Оқушылардан бірлік шеңбер бойындағы нүктенің координатасын қалай табу керектігін сұрау, қайталау. 2. Бірлік шеңбер бойындағы Р(0;1) нүктесін ; ; ; бұрышқа бұрғаннан кейін пайда болған нүктенің координатасын анықтаңыз. 3. Синус және косинусты функция ретінде қарастыруға болады ма?
Жаңа сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру.
Оқушыларға зерттеушілік тапсырма: Оқушылар бірлесе отырып, бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндер жиынын анықтайды. Төмендегі кестені толтырыңыз
Талдаудың нәтижесі бойынша, кестені толтырады.
Оқушылармен бірлесе талдау, тақырыпты бекіту: Төмендегі функциялардың анықталу облысын және мәндер жиынын табыңыз: 1. ; 2. ; 3. |
Қосымша 2 Слайд
Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту №1. Функциялардың анықталу облысын табыңыз.
№ 2. Функциялардың мәндер жиынын табыңыз.
№ 3. функциясының анықталу облысын анықтаңыз және нүктелеріндегі мәндерін табыңыз. |
Қосымша 3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақты қорытындылау 2 мин |
Үйге тапсырмасы № 1. Функциялардың анықталу облысын табыңыз:
№ 2. Функциялардың мәндер жиынын табыңыз.
Рефлексия Стикер тарқатып, сабақтан алған әсерін, білімін, пікір тілектерін, ұсыныстарын жазады. - Мен бүгінгі сабақтан білгенім ... - Маған қиын болды ... - Менің түсінгенім … - Мен үйрендім … - Менің жасағым келді … . |
Қосымша 5 http://cdn.kutasoftware.com/Worksheets/Alg2/Graphing%20Trig%20Functions.pdf |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Деңгейлік тапсырма беру арқылы және өзін-өзі оқыту стратегиясын пайдалана отырып оқушылар арасындағы диффенциялық оқытуды жоспарлаймын. |
Жаңа тақырыпқа байланысты әр оқу мақсатына жетістік критериін алып қаншалықты тақырыпты меңгергендігін тексеруді жоспарлаймын. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.