130бұйрықпен жазылған қмж
Оценка 4.6

130бұйрықпен жазылған қмж

Оценка 4.6
doc
01.02.2021
130бұйрықпен жазылған қмж
9 сынып-ҚТ-41 сабак.doc

Бекітемін:                                                            Қысқа мерзімді жоспар

 

Бөлім

9.1 .Қазақстан «жылымық» кезеңінде (1954-1964 жылдар)

ПедагогтіңТ.А.Ә.

Туляева    Жанар

Күні:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып:9  В

9 Г

06,02,2021ж

07,02,2021ж

Сабақтың тақырыбы

«Жылымық» кезеңіндегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуы.

Зерттеу сұрағы: «Жылымық кезеңі» қоғамға қандай өзгеріс әкелді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік  интерпретация жасау

Сабақтың мақсаты

Барлығы:     Жылымық кезеңінің туындау себептерін, орын алған негізгі оқиғаларын  анықайды;

 ( білу түсіну)

Көпшілігі: Сталин кезіндегі жазалау шаралары мен Хрущев кезіндегі жазалау түрлерін салыстырып, айырмашылығын талдайды ( талдау)

Кейбірі:        Жылымық    кезеніңнің    қоғамға    әкелген    өзгерістерін   бағалайды ( бағалау)

Ойлау дағдыларының деңгейі

Ұлт зиялыларын ақталуының саяси ахуалға ықпалын түсіндіреді

Бағалау критериі

Оқушылар «Сталинизм мен Хрущев дәуірінің негізгі белгілері» тақырыбына топтық талдау жасайды. Жылымық кезеңінің қоғамға әкелген өзгерістерін талдайды.

Негізгі сөздер мен тіркестер: жылымық, отарлық саясат, идеология, ұлт зиялылары мен

Талқылауға арналған тапсырма:

1.   КОКП ОК-нің «Жеке адамға табынушылық және оның зардаптары туралы» (маусым, 1956 жыл) қаулы не себептен пайда болды?

Құндылықтарға баулу

Ұлы Отан соғысынан кейінгі Қазақстанның әлеуметтік-экономи-калық жағдайын, қоғамда қалыптасқан саяси идеологияның ерекшеліктерін

және оның себеп-салдарын біледі

Пәнаралық байланыс

 

Алдыңғы білім

Сталиндік идеологияның Қазақстандағы қоғамдық-саяси өмірге әсері

 

 

Сабақтың барысы

Сабақтыңкезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басталуы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі :Сәлемдесу,Түгендеу

(Ұ) Бастапқы ынталандырушы материал

«Ыстық орындық» әдісі – үй тапсырмасынан сұрақта қойады оқушылар

 

 

Өтілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді

ҚБ «Ауызша мадақтау»

 

 

Ортасы

10мәтін мен  танысу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 минут

Қолдану тапсырма орындау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа сабақ  Мәтінмен танысу

1.Хрущев жылымығы

2.Қазақстандағы партиялық билік дағдарысы

50-жылдар мен 60-жылдардың ортасы Қеңес елінің өміріндегі маңызды кезең болды. КСРО ОК-нің Бас секретары, КСРО министрлер Кеңесінің төрағасы И.В.Сталин 1953 жылы 5 наурызда қайтыс болды. Сталиннің өлімімен тұтас бір дәуір аяқталды. Сталин қайтыс болысымен-ақ елде болуы мүмкін өзгерістердің мәні туралы үш бағыт айқын көрінді: бірінші бағыт өкімет басына Берияның келуімен байланысты болса, екінші бағыт Молотов немесе Булганин, үшінші бағыт Хрущевтің өкімет басына келумен байланысты еді. Жағдай Хрущевтің пайдасына шешілді. 1953 жылы қыркүйекте Н.С.Хрущев КОКП Орталық комитетінің бірінші хатшылығына (1953-1964 жж.) сайланды. «Жылымық жылдары» аталған 50-жылдардың екінші жартысынан бастап елде игі істер атқарылды. 1953 жылғы шілдеде КОКП ОК-нің пленумында бұрынғы КСРО-ның Ішкі істер халық комиссариатының халық комиссары, КСРО Министрлер Кеңесі төрағасының бірінші орынбасары, қуғын-сұргінді ұйымдастырушы, саяси авантюрист Л.Берия (1899-1953 жж.) ісі қаралып, барлық лауазымды қызметтерінен босатылып, атылды. Осылай Кеңестер Одағында ширек ғасырға созылған тоталитарлық дәуір аяқталды. Бюрократ көсемдер биліктен кеткенімен, олардан мұраға қалған әміршіл-әкімшіл жүйе жойылмады. 1956 жылғы ақпанда болған КОКП XX съезінде КОКП ОК-нің бірінші хатшысы Н.С.Хрущев «Жеке адамға табыну және оның зардаптары туралы» баяндама жасады. Баяндамада жеке адамның басына табынудың жай – жапсарды туралы айтылды. Баяндамашы И.В.Сталин, Л.Берия, Н.Ежовты қатты сынай отырып, саяси қуғын – сүргінді жүргізудегі өз жауапкершілігі туралы ештеңе айтпады. Молотов, Каганович, Ворошиловты қорғады. Съезде «Жеке адамға табыну және осының салдары туралы» қаулы қабылдап, ол 1956 жылы маусымда жарияланды, ал Съездін басқа құжаттары, талқыланған мәселелері көп уақытқа (33 жыл) дейін құпия түрде сақталды. 1953- 1955 жылдарда Н.С.Хрущевтің бастамасымен ГУЛАГ жойылды

Жылымық – үкіметтің өзі енгізген қатал заңды сәл босаңсыту әрекеті. 1953 жылы Н.С. Хрущев Сталиндік жеке басқа табыну саясатын әшкерелеп, ұлттық мүдделерге аздап бостандық берген «жылымық» кезең туды.

·                                 Съезд – қоғамдық ұйымның, саяси партияның немесе әлеуметтік, кәсіби, ұлттық немесе басқа топ өкілдерінің кездесуі.

 (Т) Барлық оқушылар орындайды

№1 тапсырма «Портретті таны». Дұрыс жауаптарды кластерге орналастыр.

1____________

2_______________

3______________________

Кілт Сөздер:   1  1954-1968жж.     2.   Л.И Брежнев

3.1953-1964жж.    4. Н.С.Хрущев.  5.Жылымық  жылдары.

 6. Ұжымдастыру

 

Дискриптор:

1 Суреттегі тұлғаны  анықтайды-1

2.сол уақыттағы басқару саясатын саралайды-1

3.уақтын  жазады-1

2-тапсырма : Сталин мен Хрущев кезіндегі жазалау түрлерін салыстырып, айырмашылығын талдау.

Сталин кезіндегі жазалау шаралары

Айырмашлығы

Хрущев кезіндегі жазалау түрлері

1

1

1

 

 

Дескриптор

Сталин кезіндегі жазалау түрлерін салыстырады-1

Хрущев кезіндегі жазалау түрлерін салыстырады-1

айырмашылығын табады-1

 


 «Сәйкестендіріңіз» әдісі. (жұптық жұмыс)

Басым бөлігі орындайды:

3-тапсырма:« Жылымық   кезеніңнің      қоғамға          әкелген            өзгерістерін   бағалаңдар.

Хрущевтің жылымық кезеңінен кейін құқықтары қалпына келтірілген және келтірілмеген ұлттарды топтастыр (ұяшыққа «А» немесе «В» нұсқасын жаз).

 

А

 

Құқықтары қалпына келтірілген ұлттар

1.қалмақтар

 

2.немістер

 

3.кәрістер

 

 

В

Құқықтары қалпына келтірілмеген ұлттар

 

4.балқарлар

 

 

5.шешендер

 

6.Қырым- татарлар

 

Дескриптор

Құқықтары қалпына келтірілген ұлттарды  топтастырады

1

Құқықтары қалпына келтірілмеген ұлттарды топтастырады

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

«Жауаптар тұрағына» әдісі арқылы жаңа мәліметтер береді

 

Мәтін мен танысады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тұлғаны танып соған қатыст кілт сөздерін жазады .сөйлем құрастырып мәлімет айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Креативті матрица» әдісі

Жылымық кезеңінің туындау себептерін, орын алған негізгі оқиғаларды анықтайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ «мұғалім мадақтамасы»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ «мұғалім мадақтамасы»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ «мұғалім мадақтамасы»

 

 

 

 

 

ҚБ «мұғалім мадақтамасы»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қима қағаз

Сурет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қима қағаз

Кесте

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қима қағаз

 

 

 

 

 

 

 

 

Қима қағаз

Кестелер

Аяқталуы

5 минут

Қалыптастыруы бағалау: «Білім кемесі»

-Егер саған сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң, желкенді жасыл түске боя;

- Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң, желкенді сары түске боя;

- Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып,мұғалімнің көмегі қажет болса,желкенді қызыл түске боя;

- Егер қаласаң кемені де бояуыңа болады

Бағалау:

Оқушы аты жөні

1-тапсырма

1-5 «3»

2 тапсырма

6-7  «4»

3 тапсырма

8-10  «5»

қорытынды

1

 

 

 

 

Үйге  тапсырма :қосымша іздену      

1.1958 жылы тамыз айында болған  кұтерлістің мақсаты мен себебін анықтау.

2.ГУЛАГ  және Алжир  лагерлерінне кімде жіберілді анықтау.

 

 

 

 

 

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін,  не білгенін жазады

 

«»

Картинки по запросу кері байланыс түрлері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Скачано с www.znanio.ru

Бекітемін: Қ ысқа мерзімді жоспар

Бекітемін: Қ ысқа мерзімді жоспар

Б «Ауызша мадақтау»

Б «Ауызша мадақтау»

Жаңа сабақ Мәтінмен танысу 1

Жаңа сабақ Мәтінмен танысу 1

А» немесе «В» нұсқасын жаз).

А» немесе «В» нұсқасын жаз).

Аяқталуы 5 минут Қалыптастыруы бағалау: «Білім кемесі» -

Аяқталуы 5 минут Қалыптастыруы бағалау: «Білім кемесі» -

130бұйрықпен жазылған қмж

130бұйрықпен жазылған қмж
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
01.02.2021