1789-1799 жылдар аралығында Францияда қандай өзгерістер орын алды? Қысқа мерзімді жоспар
Оценка 4.9

1789-1799 жылдар аралығында Францияда қандай өзгерістер орын алды? Қысқа мерзімді жоспар

Оценка 4.9
docx
01.12.2020
1789-1799 жылдар аралығында Францияда қандай өзгерістер орын алды? Қысқа мерзімді жоспар
АКБАЕВА ТАЛШЫН КМЖ ЖАНА.docx

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Француз буржуазиялық революциясының көрінісі

 Мектеп:  Зайсан ауданы

«Қазақстан орта мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты – жөні: Ақбаева Талшын Болатбекқызы

Сынып: 7. Дүниежүзі тарихы

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

1789 – 1799 жылдар аралығында Францияда қандай өзгерістер орын алды?

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.2.1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттау;

7.1.2.1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау;

7.1.1.1 «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы» \пролетариат\ ұғымдарын тарихи оқиғаны жан – жақты түсіндіру үшін қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Француз буржуазиялық революцияның себептерін сипаттау; Францияның экономикалық және саяси жүйесінің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау; «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы» \пролетариат\ ұғымдарын тарихи оқиғаны жан – жақты түсіндіру үшін қолдану

Оқушылардың басым бөлігі: Француз буржуазиялық революциясының барысын талдау; Францияның әлеуметтік – экономикалық саяси дамуына буржуазияның әсері болғандығын дәйектеу; «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы» \пролетариат\ ұғымдарын француз буржуазиялық революциясын сипаттауда пайдаланады;

Кейбір оқушылар: Адам және адамзат құқықтары декларациясынан революцияның принциптері мен ағарту идеяларын бағалайды; 1791 жылғы жиналыстың ірі буржуазияның әлеуметтік және саяси үкіметін заңдастыруды дәлелдейді;

Бағалау критерийі

- Француз буржуазиялық революциясының себебін анықтайды;

- Францияның экономикалық және саяси жүйесінің өзгеруіне буржуазияның әсерін сипаттайды;

- Француз буржуазиялық революциясын сипаттауда «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы» \пролетариат\ ұғымдарын қолданады;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:  1789 – 1799 жылдар аралығында Францияда қандай өзгерістер орын алғандығын талқылайды.

  1. Мәтінмен жұмыс: Мәтінді оқи отырып, Француз буржуазиялық революциясының себептері мен салдарын зерделейді (оқылым)
  2. Конституциялық монархия, роялисттер, аграрлық мәселе, якобшілер, конвент, контреволюциялық лаңкестік, бастилия, бас штаттар, сословие термин сөздерге анықтама беріп, жазу  ( жазылым)
  3. Деңгейлік тапсырмалар арқылы Француз буржуазиялық революциясының каезеңдерін, саяси жетістіктерін зерттеу ( айтылым)
  4. Жак-луи Давидтің «Ликторлардың Брутқа оның ұлдарының денесін әкелуі» суреті көрсетіледі (тыңдалым)

Лексика мен терминология:

Конституциялық монархия, роялисттер, аграрлық мәселе, якобшілер, конвент, контреволюциялық лаңкестік, бастилия, бас штаттар, сословие

Сыныптағы диалог /жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған тармақтар:

Француз революциясының нәтижесінде азаматтар қандай демократиялық құқықтарға ие болды және оның тарихи мәні қандай?

Сіз неліктен ........ екенін айта аласыз ба?

Франциядағы аса маңызды тарихи оқиғаның не екендігін айта аласызба?

Жазылым үшін ұсыныстар

1789 жылғы революцияның басты саяси жетістігі ......... болды, өйткені.........

XVIII ғасырдағы Франциядағы абсолютизм неліктен дағдарысқа ұшырады? Француз абсолютизмнің ерекшелігі неде? Не себепті ..........

Құндылықтарға баулу

 

Француз буржуазиялық революциясын талқылай отырып, Мәңгілік Елдің «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» құндылығына баулу  

Пәнаралық байланыс

География, Қазақстан тарихы

Тақырып бойынша алдыңғы білім

 

XVII ғасырдың ортасындағы Ағылшын буржуазиялық революциясы қандай тарихи маңызға ие болды? Тақырыбындағы сабақта «7.3.2.1; 7.1.2.1; 7.1.1.1» оқу мақсатымен жұмыс жасаған, сол білімдерін Француз буржуазиялық революциясын оқығанда қолданады.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

6 минут

 

1 минут

 

5 минут

 

 

 

Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу)

Тапсырма 1. /Ұ/. «Ағартушылық идеялар американдықтарға қалай әсер етті?» тақырыбындағы үйге берілген  тапсырманы «Қар кесегі» тәсілі арқылы қайталау.

Балалар үй тапсырмасы бойынша сұрақтар әзірлеп, бір – біріне қойып, сұрақтарға жауап қайтарады.

 

Топқа бөлу /аралас/ - «Қағаз қиындылары». Кеспе қағазадарындағы топ атаулары арқылы топқа бөлінеді.

1 – топ; Монтаньярлар

2 – топ: Якобшілер

3 – топ: Буржуазия

 

Жак-Луи Давидтің «Ликторлардың Брутқа оның ұлдарының денесін әкелуі» суретін көрсету арқылы тақырыпты ашу.

 Сабақтың мақсатын хабарлау.

7.3.2.1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттау;

7.1.2.1 экономикалыққ және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау;

7.1.1.1 «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы» \пролетариат\ ұғымдарын тарихи оқиғаны жан – жақты түсіндіру үшін қолану;

 

 

 

 

 

 

 

http://smallbay.ru/artclassicism/david_13.html

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

25 минут

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 минут

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 минут

 

 

5минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

4 минут

 

 

Тапсырма 2. \топтық жұмыс\. «Ақылды кесте» тәсілі арқылы мәтінмен жұмыс

Мәтінмен танысу

Таныс және таныс емес

Маңызды өмірлік даналық

 Қорытынды

Мәтіннен не түсінгенін жазу

Мәтіннен таныс болған және танс емес ақпаратты анықтайды

Мәтіндегі басты түйінді ойды бір ауыз сөзбен беру

Мәтін бойынша түсінгенін еркін түрде қорытынды жасау

Зерттеу сұрағы: Франциядағы аса маңызды тарихи оқиғаның не екендігін айта аласызба?

ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» (әлеуметтік – психомоторлық аспекті)

 

Тапсырма 2./Ұ/ ()

Ағылшын буржуазиялық революциясы мен Француз буржуазиялық революциясының айырмашылықтары мен ұқсастықтарын Венн диаграммасында салыстырыңдар.

 

Бағалау критерийі: Ағылшын және Француз буржуазиялық революцияларының ерекшеліктері мен ұқсастықтарын анықтап, салыстырады.

 

Дескриптор:

-          Ағылшын буржуазиялық революциясының ерекшелігін анықтайды;

-          Француз буржуазиялық революциясының ерекшелігін анықтайды;

-          Ағылшын және Француз буржуазиялық революцияларының ұқсастықтарын сипаттайды;

ҚБ «+, - » 

 

Тапсырма 3. Деңгейлік тапсырма

«Блиц» сұрақтар (қарқын арқылы саралау)

А – деңгей:

1.Ұлы Француз буржуазиялық революциясы қай жылдар аралығында болды?

2.Бас штаттар қай жылы, қай жерде шақырылды? 1789ж. 5 мамыр, Версаль

Б – деңгей:

1.Француз абсолютизмнің дағдарысы неден байқалады?

2.Ұлы Француз буржуазиялық революциясының кезеңдерін анықта.

С – деңгейі:

1.Француз буржуазиялық революциясының  саяси жетістігі қандай?

2.Адам және адамзат құқықтары декларациясының принциптері мен ағарту идеялары қандай?

 

ҚБ «3 минуттық үзіліс»

 

Тапсырма 3. /Жекелей жұмыс/ «Түртіп алу» әдісі

Жазылым бойынша ұсыныстар:

1789 жылғы революцияның басты саяси жетістігі ........ болды, өйткені .........

XVIII ғасырдағы Франциядағы абсолютизм неліктен дағдарысқа ұшырады? Француз абсолютизмнің ерекшелігі неде?

Не себепті ..........

Термин сөздермен танысу

Конституциялық монархия, роялисттер, аграрлық мәселе, якобшілер, конвент, контреволюциялық лаңкестік, бастилия, бас штаттар, сословие

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

/5 минут/

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2минут

 

 

 

 

 

 

 

 

1 минут

 

 

 

Сабақты бекіту: «Кубизм» әдісі

(Сабақтың соңына қарай 6 қабырғасына сұрақтар жазылған кубикті  топтардың  ортасына тастаймын.)

-          Бас штаттар дегеніміз не?

-          Бастилия қай жылдары алынды?

-          Француз буржуазиялық революциясы басталғандығын қандай оқиға білдіреді?

-          1789 жылғы құрылтай жиналысы қандай маңызды құжаттар қабылдады?

-          Франция республика болып қай жылы жарияланды?

-          Францияның жаңа конституциясы қашан қабылданды?

 

Кері айланыс: «Бес саусақ» әдісі арқылы жүзеге асады

1.Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды .......

2.Сұқ саусақ – мен бүгін ..... түсіндім

3.Ортаңғы саусақ – мен үшін ..... қиын болды

4.Төртінші саусақ – менің бағам ...., өйткені....

5.Шынашақ – мен ..... білгім келеді.

 

Үйге тапсырма: Тақырып соңындағы 3 – 5 сұрақтарға жауап беру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?   

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Саралау тапсырмаларды  іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін  (Гарднер бойынша көптік зият теориясы).

Уақытты тиімді  пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. 

ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» (әлеуметтік – психомоторлық аспекті)

ҚБ «3 минуттық үзіліс»

 

 

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

 

 

Жалпы бағалау

 

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бөлім

Тақырып

Француз буржуазиялық революциясының көрінісі

1789 – 1799 жылдар аралығында Францияда қандай өзгерістер орын алды?

Оқу мақсаты

7.3.2.1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттау;

7.1.2.1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау;

7.1.1.1 «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы» \пролетариат\ ұғымдарын тарихи оқиғаны жан – жақты түсіндіру үшін қолдану

Ойлау дағдысының деңгейі

Білу, түсіну

Бағалау критерийлері

- Француз буржуазиялық революциясының себебін анықтайды;

- Францияның экономикалық және саяси жүйесінің өзгеруіне буржуазияның әсерін сипаттайды;

- Француз буржуазиялық революциясын сипаттауда «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы» \пролетариат\ ұғымдарын қолданады;

Тапсырма

Тапсырма 2

Ағылшын буржуазиялық революциясы мен Француз буржуазиялық революциясының айырмашылықтары мен ұқсастықтарын Венн диаграммасында салыстырыңдар.

 

Бағалау критерийлері

Дескриптор

Ағылшын және Француз буржуазиялық революцияларының ерекшеліктері мен ұқсастықтарын анықтап, салыстырады.

-          Ағылшын буржуазиялық революциясының ерекшелігін анықтайды;

-          Француз буржуазиялық революциясының ерекшелігін анықтайды;

-          Ағылшын және Француз буржуазиялық революцияларының ұқсастықтарын сипаттайды;

 

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Француз буржуазиялық революциясының көрінісі

Француз буржуазиялық революциясының көрінісі

Тілдік мақсаттар Оқушылар: 1789 – 1799 жылдар аралығында

Тілдік мақсаттар Оқушылар: 1789 – 1799 жылдар аралығында

XVII ғасырдың ортасындағы Ағылшын буржуазиялық революциясы қандай тарихи маңызға ие болды?

XVII ғасырдың ортасындағы Ағылшын буржуазиялық революциясы қандай тарихи маңызға ие болды?

Сабақтың ортасы 25 минут 10 минут 1 минут 5 минут 1 минут 5минут 2 минут 4 минут

Сабақтың ортасы 25 минут 10 минут 1 минут 5 минут 1 минут 5минут 2 минут 4 минут

Тапсырма 2. \топтық жұмыс\. «Ақылды кесте» тәсілі арқылы мәтінмен жұмыс

Тапсырма 2. \топтық жұмыс\. «Ақылды кесте» тәсілі арқылы мәтінмен жұмыс

Сабақтың соңы /5 минут / 2 минут 2минут 1 минут

Сабақтың соңы /5 минут / 2 минут 2минут 1 минут

Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер…

Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер…

Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:

Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:

Бөлім Тақырып Француз буржуазиялық революциясының көрінісі 1789 – 1799 жылдар аралығында

Бөлім Тақырып Француз буржуазиялық революциясының көрінісі 1789 – 1799 жылдар аралығында
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
01.12.2020