Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы |
Мектеп: Зайсан ауданы «Қазақстан орта мектебі» КММ |
|||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты – жөні: Ақбаева Талшын Болатбекқызы |
|||||||||||||||
Сынып: 10. Қазақстан тарихы |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі
|
|||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.3.4.5. кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтарын талдау |
|||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтарын талдайды Оқушылардың басым бөлігі: Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық – саяси өміріндегі өзгерістеріне дәлел келтіреді Кейбір оқушылар: Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның құқықтық жағдайын бағалайды |
|||||||||||||||
Бағалау критерийі |
КСРО кезеңіндегі Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтарын талдайды |
|||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуындағы жетістіктер мен қайшылықтарын талқылайды.
Лексика мен терминология: Қазақ КСР, одақтас республика, харкомат, КОКП, егемендік, тоталитарлық жүйе, конституция Сыныптағы диалог /жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Талқылауға арналған тармақтар: Қазақ АКСР құрылуының қазақ халқы тарихындағы маңызы қандай? Сіз неліктен ........ екенін айта аласыз ба? Қазақ АКСР-інің мәртебесі одақтас республика деңгейіне дейін жоғарылағаннан кейін Қазақстанның мемлекеттік құрылысында қандай өзгерістер орын алғанын айта аласызба? Жазылым үшін ұсыныстар 1936 – 1991 жылдар Қазақстанның ......... болды, өйткені......... Кеңестік конституцияларда жарияланған одақтас республикалардың егемендігі неліктен тиісті дәрежесінде іске асырылмады? Себептері қандай? |
|||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрін талқылай отырып, Мәңгілік Елдің «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» құндылығына баулу |
|||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы, География |
|||||||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру жолындағы қазақ халқының күресі |
|||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||
Тархи концепт: Өзгеріс пен сабақтастық |
||||||||||||||||
Сабақтың басы 6 минут
1 минут
5 минут
|
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу) Тапсырма 1. /Ұ/. «Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі» тақырыбындағы үйге берілген тапсырманы «Таза тақта» әдісі арқылы тақтаға сұрақ жапырақтарын жапсыру арқылы тексеріледі. Жапырақты көп жинаған оқушы жеңімпаз болады. Топқа бөлу /аралас/ - «Қағаз қиындылары». Кеспе қағазадарындағы топ атаулары арқылы топқа бөлінеді. 1 – топ; Конституция 2 – топ: Бейбітшілік 3 – топ: Егемендік
«ҚазАКСР территориясының қалыптасу тарихы» бейнефильмін көрсету арқылы жаңа тақырыпқа ену Сабақтың мақсатын хабарлау. 10.3.4.5 Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтарын талдау; |
Стикер
http://www.youtube.com/watch?v=2erByP4ywho |
||||||||||||||
Сабақтың ортасы 29 минут
9 минут
1 минут
4 минут
1 минут
4 минут
1 минут
5минут
1 минут
3 минут
|
Тапсырма 2. \топтық жұмыс\. «Дербес пікір жазу» әдісі (дереккөз арқылы саралау) арқылы мәтінмен жұмыс 1 – топ: 1936 – 1978 жылдар аралығындағы Қазақстанның қоғамдық саяси өмірі , Қазақ КСР құрылуы /№3, 2011ж. Қазақстан тарихы әдістемелік журналы, 48-52 б/ 2 – топ: Әкімшіл-әміршіл жүйе кезіндегі Қазақстан туралы /10 сынып оқулығы Алматы, «Мектеп» баспасы, 2019ж,Автор З.А.Джандосова, 182-184 б/ 3 – топ: Қазақ КСР –ның 1937 жылғы және 1978 жылғы конституцияларының қабылдануы / https://kk.wikipedia.org/wiki / Үш топқа берілген мәтінмен таныса отырып, оқушылар 1. Пікір /1 сөйлем/ 2. Дәлел /2 сөйлем/ 3. Мысал /2 сөйлем/ 4. Қарсы дәлел /1 сөйлем/ 5. Қарсы дәлелді жоққа шығарады /1 сөйлем/ 6. Қорытынды /2 сөйлем/ арқылы өз талдауларын жасайды.
Дескриптор – Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуының жетістіктерін талдайды – Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуындағы кереғар жақтарын талдайды – Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның құқықтық мәртебесін талдайды
Зерттеу сұрағы: Қазақ АКСР құрылуының қазақ халқы тарихындағы маңызы қандай? Сіз неліктен ........ екенін айта аласыз ба? Қазақ АКСР-інің мәртебесі одақтас республика деңгейіне дейін жоғарылағаннан кейін Қазақстанның мемлекеттік құрылысында қандай өзгерістер орын алғанын айта аласызба?
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» (психологиялық-эмоциялық аспекті)
Тапсырма 3./Жекелей жұмыс/ «Орнын тап» әдісі арқылы картамен жұмыс Ұлттық аумақтық межелеу нәтижесінде Қазақстанға өткен аумақтарды және Қазақстанның астаналарын кескін картада көрсетеді.
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» (әлеуметтік-психоматорлық аспекті)
Тапсырма 4. Деңгейлік тапсырма «Блиц сұрақтар» арқылы (қарқын арқылы саралау) А – деңгей: 1.Қазақ АКСР қашан құрылды? 2. Қазақ АКСР астанасы қай қала? Б – деңгей: 1. Қазақ АКСР құрылуының қазақ халқы тарихындағы маңызы қандай? 2.Қазақ АКСР мен Қазақ КСР ұқсастықтары мен ерекшеліктерін талдаңыз С – деңгей: 1. Картадан Қазақ АКСР аумағының қалыптасуын анықтаңыз 2.Қазақ АКСР тарихи маңызын анықтаңыз
ҚБ «3 минуттық үзіліс»
Тапсырма 5. /Ұ/ «SWOT – талдау» әдісі 1936 – 1978 жылдар аралығындағы КСРО кезеңіндегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтарын кестеде толтырады
Дескриптор - Қазақ мемлекеттілігінің құрылуының жетістіктерін талдайды - Қазақ мемлекеттілігінің құрылуындағы қайшылықтарға талдау жасайды; - Қазақ мемлекеттілігіндегі басқару жүйесіндегі келеңсіздіктерді көрсетеді
Бағалау критерийі Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтарын талдайды
ҚБ «+, -, керемет»
Тапсырма 5. /Жекелей жұмыс/ «Түртіп алу» әдісі Жазылым үшін ұсыныстар 1936 – 1991 жылдар Қазақстанның ......... болды, өйткені......... Кеңестік конституцияларда жарияланған одақтас республикалардың егемендігі неліктен тиісті дәрежесінде іске асырылмады? Себептері қандай? Термин сөздермен танысу Қазақ КСР, одақтас республика, харкомат, КОКП, егемендік, тоталитарлық жүйе, конституция |
Интернет ресурсы
http://lms.nci.kz/history/view?f=245&id=9&lang=kaz Қазақ ұлттық мемлекеттілігінің қалпына келтірілуі
https://kk.wikipedia.org/wiki/%D2%9A%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D2%9B_%D0%9A%D0%B5%D2%A3%D0%B5%D1%81%D1%82%D1%96%D0%BA_%D0%A1%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%96%D0%BA_%D0%A0%D0%B5%D1%81%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%81%D1%8B
https://kk.wikipedia.org/wiki/%D2%9A%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D2%9B%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D2%A3_%D2%9B%D0%BE%D2%93%D0%B0%D0%BC%D0%B4%D1%8B%D2%9B-%D1%81%D0%B0%D1%8F%D1%81%D0%B8_%D3%A9%D0%BCi%D1%80i 10 сынып оқулығы Алматы, «Мектеп» баспасы, 2019ж Автор З.А.Джандосова 182-184 б
|
||||||||||||||
Сабақтың соңы /5 минут/ 2 минут
2минут
1 минут
|
Сабақты бекіту: Оқушылар КСРО кезеңіндегі Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуындағы ерекшеліктері мен қайшылықтарын талдауда алған білімдерін «ПОПС» әдісі арқылы қорытындылайды 1. П - Менің ойымша ...... 2. О - Себебі мен оны былай түсіндіремін.... 3. П - мен оны мына фактілер мен мысалдармен дәлелдей аламын....... 4. С - Осыған байланысты мен мынадай қорытынды жасадым...
Кері байланыс: «Борт журналы» әдісі арқылы жүзеге асады
Үйге тапсырма: Тақырып соңындағы 4 – 5 сұрақтарға жауап беру. |
|
||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||
Тапсырма 1. «Таза тақта» әдісі Тапсырма 2. «Дербес пікір жазу» әдісі (дереккөз арқылы саралау) арқылы мәтінмен жұмыс Тапсырма 3. «Орнын тап» әдісі арқылы картамен жұмыс Тапсырма 4. «Блиц сұрақтар» (қарқын арқылы саралау) Тапсырма 5. «SWOT – талдау» әдісі Тапсырма 6. «Түртіп алу» әдісі Сабақты бекіту: «ПОПС» әдісі |
«Мадақтау сэндвичі» «Екі жұлдыз, бір тілек» «+, -, керемет» «3 минуттық үзіліс»
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||||
|
||||||||||||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
Пән_Қазақстан тарихы 10-сынып
Бөлім
|
ҰМЖ тарауы: Тәуеліздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы |
||||||||
Тақырып |
Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі
|
||||||||
Оқу мақсаты |
11.4.2.1 XVIII-ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы ғылыми зерттеулердің негізгі бағыттарын түсіндіру; |
||||||||
Ойлау дағдысының деңгейі |
жоғары |
||||||||
Бағалау критерийлері |
10.3.4.5 -Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтарын талдау |
||||||||
Тапсырма |
|||||||||
SWOT – талдау
|
|||||||||
Бағалау критерийлері |
Дескриптор |
||||||||
Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтарын анықтайды |
- Қазақ мемлекеттілігінің құрылуының жетістіктерін талдайды - Қазақ мемлекеттілігінің құрылуындағы қайшылықтарға талдау жасайды - Қазақ мемлекеттілігіндегі басқару жүйесіндегі келеңсіздіктерді көрсетеді |
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.