Жануарлар мен өсімдіктер суреттері арқылы топтарға бөледі
Оқушылар екі топқа бөлінеді. Бүгінгі сабағымыз қалай өтетіндігі ескеріледі. Су қоймасындағы өсімдіктермен жануарлар ( оқушылардың жасаған альбомдарын тексеру) Екі топ үй тапсырмасына жауап береді.( Жақсы жауап берген топ
күреңот суретіндегі гүлдерден араларың бал жинауы арқылы бағаланады) Сабақта оқушылар қоршаған ортаны танып, біледіҚоршаған орта туралы оқушыларға түрлі мағұлметтар беріледі. Табиғат құбылыстарын оқушылар түсініп, сезінеді
Ашық сабақ дуние 2017.docx
Пәннің аты:Дүниетану
Сабақтың тақырыбы
Мақсаты
Күтілетін нәтиже
Жалпы мақсаты
2Психологиялық ахуал
Күні: 22.02.17
Уакыты:8 50
Кабинет:22
Мұғалім:А.Әмзеева
Таулы жер өсімдіктері мен жануарлары
1) Таулы жердің ауа райы, ондағы өсетін өсімдіктермен жануарлар туралы
мағлұмат беру;
2)Табиғатты қорғауға, аялауға ,жануарлар әлемін қорғауға қолдауға
тәрбиелеу
3)Танымдық қабілеттерге дамыту.
Міндеті: Топтық жұмыс жасай отырып оқушылардың білім алуына
мүмкіндік беру.
Негізгі идея: Оқушыларға тапсырмалар беру арқылы білім алуын бақылау.
Ресурстар:Суреттер, карта, жазбабетАудиожазба, плакаттарСабаққа
керекті корнекі құралдарт.б.
Әдіс тәсілдер: Ой қозғау, топтастыру, көрнекілік, түсіндіру, сұрақ
жауап.Топтық жұмыс.
Сілтеме: 4 сынып оқулығы, қосымша кітаптар,жануарлар әлемі, өсімдіктер
әлемі.
Пән аралық байланыс:Қазақ тілі , ана тілі ,сурет
Сабақтың түрі: Сайыс сабақ.
Оқушылыардың таулы жер өсімдіктері мен жануарлары туралы қарапайым
ғылыми негізі бар түсініктерін ұгындыру.Алған түсінік ұғымдарын қисынды
ойпікір алуға баулу.
Қол ұстасып бәріміз
Жылылықты сезейік
Шуақ шашқан күндей боп
Күлімсіреп жүрейік
Оқушылар шаттық шеңберде
жиналып,мұғаліммен бірге
бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Сабақ барысы
Сабақтағы жоспарланған іс –әрекет
Ынтымактастық
атмосферасы
Өткен сабақты пысықтау
Жаңа Сабақ
Қызығушылығын ояту
Жануарлар мен өсімдіктер суреттері арқылы топтарға бөледі
Оқушылар екі топқа бөлінеді
Бүгінгі сабағымыз қалай өтетіндігі ескеріледі
Су қоймасындағы өсімдіктермен жануарлар ( оқушылардың жасаған
альбомдарын тексеру)
Екі топ үй тапсырмасына жауап береді.( Жақсы жауап берген топ
күреңот суретіндегі гүлдерден араларың бал жинауы арқылы бағаланады)
Су қоймасының қандай түрлері бар?
Су жағалауындағы судағы өсімдіктер ?
Су қоймасындағы өсімдіктердің қандай пайдасы және маңызы бар?
Тіршілігі сумен байланысты жануарлар?
Өз өлкенде қандай су қоймасы бар?
Елімізде қандай су қоймалары бар?
1 Тақтада теріс қаратылған суреттер ілнеді.
2 Суреттерді оң карату үшін сұрақтар қойылады ( Қай топ жылдам)
3Балалар дұрыс жауап берген жағдайда суреттер ашылады
4 Сол сурет бойынша сойлем құрайды.
5 Жаңа сабақтың тақырыбы шығады
Таулы жер өсімдіктері мен жануарлары. Мағынаны тану
I mektep Видио жазба
Оқулықпен жұмыс
Оқушылар мәтінді тізбектей оқып щығады
Олар оз ойларын түсінгендерін айтады мұғалім толықтырып отрады.
Суреттер көрсетіледі (өсімдіктер суреттері)
Балалар, картаға назар аударсақ, қоңыр түспен боялған қандай жерлер?
Қоңыр түспен боялған таулы жерлер.(Картадан көрсету) 2Сонымен,балалар бүгін таулы жерде өсетін өсімдіктер мен мекен ететін
жануарлар туралы мағлұмат алдық.
1топ Жануарлар оның пайдасы туралы айту
2топ Өсімдіктер олардың пайдалары туралы түсіндіреді
Екі топ бір бірін толықтырып отрады.
Жинақтау ( топқа парақша
беріліп оларды қорғау)
Сергіту сәті
Жануарлар өсімдікке байланысты қимылдар жасау.
Түсіну
Кері байланыс
Үйге тапсырма
Бағалау
Кері байланыс
Екі топқа сұрақтар беріледі
Өткен сабақпен бүгінгі сабақты байланыстыра сипаттау.
Күнделіктеріне жазып алады
Мәтінді оқу, мазмұнын айту, сурет
салу.
Екі топты бағалау
Әр топ қанша ара жинағандарын
санап шығады . Коп жинаған топ
жеңіске жетеді. Пәннің аты
Уақыты:
Кабинет:
Мұғалім
Сабақтың атауы
Мақсаты
Күтілетін нәтиже
Таулы жер өсімдіктері мен жануарларын қорғау
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың таулы жер өсімдіктері мен жануарлары
және оларды қорғау жайлы білімін тереңдету, тақырып мазмұнын меңгерту.
Дамытушылығы: Оқушылардың танымдық белсенділіктерін арттыру, ойлау,
есте сақтау қабілетін дамыту, жеке шығармашылығын дамыту.
Тәрбиелігі: Табиғаттағы тіршілік иелеріне қамқорлық жасауға, қорғай
білуге тәрбиелеу, экологиялық тәрбие беру.
Көрнекілігі: Жануарлар суретінен фотоальбом. Өсімдіктер суреті.
Жануарлар дүниесі салынған кесте. Таулардың, қорықтардың суреттері.
Буклеттер. Карта.
Сабақта қолданылатын педагогикалық технологиялар: Ынтымақтастық, ұжымдық және топтық оқыту, дамыта оқыту.
Әдіс тәсілдер: Ой қозғау, топтастыру, көрнекілік, түсіндіру, сұрақ
жауап.
Пәнаралық байланыс: Ана тілі, дүниетану, математика.
Оқыту құралдары: Оқулық, компьютер, , дәптер.
Психологиялық ахуал
Қызығушылықты ояту
Қол ұстасып бәріміз,
Жылылықты сезейік.
Шуақ шашқан күндей боп,
Күлімсіреп жүрейік.
Оқушылар шеңберде
жиналып,мұғаліммен бірге
бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Мағынаны тану
Мұғалемнің түсіндірмесі
Қазақстанның таулары
Орталық Азиядағы Тянь Шань тауының құрамында көптеген Алатау деген
жоталар бар. Алатауды түрік, әзербайджан, түрікмен халықтары “Аладаг”,
қырғыздар“Алатоо”, алтайлықтар “Алатуу”, өзбектер “Олотог” дейді. Ол
қар, мұз белдеулерінің айқын көрінуінен “Алатау” деп аталған. Талғар
шыңының айналасында Алматы қорығы ашылған. Қорықта Қазақстанның
“Қызыл кітабына” енгізілген арқар, тауешкі, ұлар және т. б. мекендейді.
Алтай тауы Қазақстанның шығысында және Ресей, Қытай, Моңғолия
аймақтарында орналасқан. Алтай Қазақстанның ну орманды жері.
Ұлытау Қарағанды облысының аумағында орналасқан аласа тау. Ең биік
жері Әулие Ақмешіт. Етегінде көктерек, аққайың өсетін орман кездеседі.
Қаратаудың тарихта алатын орны ерекше. XVIII ғасырдың бірінші
жартысында жоңғарларға қарсы бірігіп соғысу үшін қазақтың үш жүзінің
билері Қаратаудың Ордабасы төбесінде кездесіп, келіссөз жүргізген. Сол
жерде билерге арналып ескерткіш қойылды.
Тарбағатай – Қазақстанның оңтүстік – шығысы мен Қытай мемлекетінің
аумағындағы орташа тау.
Қазақстанға Орал тауының оңтүстік бөлігі – Мұғалжар тауы ғана кіреді.
Тау Жаманқаланың тұсынан басталып, солтүстіктен оңтүстікке қарай
созыла орналасқан, ұзындығы 450 км, ені – 30 км, орташа биіктігі – 450
500м.
Қазақстан қорықтары
Ақсу Жабағылы қорығы. Қазақстан жерінде ең алғаш ұйымдастырылған
қорық. Ол Батыс Тянь Шань тау жоталары сәлемдерінің, Талас Алатауы
мен Өгей тауларының табиғатын қорғау мақсатымен ұйымдастырылған.
Бұл алқаптың өзіне тән өсімдіктері мен жануарлары түгелдей қорғауға
алынған. Мұнда “Қызыл кітапқа” тіркелген сары жылан, ұлар, сақалтай,
бүркіт, ителгі, арқар, сілеусін т. б. жануарлар кездеседі.
Алматы қорығы. Іле Алатауының орталық бөлігіндегі биік таулы алқаптың
барлық табиғат байлығын қорғау үшін ұйымдастырылған. Бұл қорықта да
өсімдіктер мен жануарлар дүниесінің бай қоры бар. Оның ішінде сирек
кездесетін жануарлардан қоңыр аюды, арқарды, ұларды атауға болады.
Наурызым қорығы. Қостанай облысының оңтүстігінде Наурызым
ауданындағы құрғақ далалы аймақтың табиғат байлығын қорғау үшін
ұйымдастырылған. Қорық жерінде ертеден сақталып қалған Наурызым
қарағайлы орманы мен далалы аймақтың көптеген шағын көлдері бар.
Дуадақ, ителгі, қызық жемсаулы қаз және басқа да “Қызыл кітапқа”
тіркелген құстар бар. Сергіту сәті
Ой толғаныс
Секіреміз топтоп,
Шапалақтап көпкөп.
Иiлемiз оңға қарай бiр,екi,үш,
Иiлемiз солға қарай бiр,екi,үш.
Сөзжұмбақ шешу.
1. Жер бетінің ерекше биік тұстары қалай аталады?
2. Тұзды көл
3. Көзге көрінбейді,
Ұстасаң қолға ілінбейді.
4. Қыста азығын табиғаттан іздейтін аң.
5. Мүйізінен дәрі жасалатын жануар.
1. Жүрісі бар, түрі жоқ,
Үні бар да, тілі жоқ.
Ұстатпайтын қашаған,
Жермен бірге жасаған
2. Шөлге шыдамды жануар.
3. Қыздар тағатын бұйым.
Үйге тапсырма
Бағалау
Кері байланыс
Мәтінді оқу, мазмұнын айту, сурет
салу.
Оқыту үшін бағалау және оқуды
бағалау
Күнделіктеріне жазып беремін
Бағалау парақшасын толтырады.
Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға
жабыстырады
1 сынып Дуниетану
1 сынып Дуниетану
1 сынып Дуниетану
1 сынып Дуниетану
1 сынып Дуниетану
1 сынып Дуниетану
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.