Сабақ тақырыбы: |
Күнделікті өмірдегі есептеулер Ақша. Теңге |
Мектеп |
|||||
Күні :05.04 |
|
Мұғалімнің есімі: |
|||||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны: 23
|
Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
1.1.3.6 .1 теңгелік, 2 теңгелік, 5 теңгелік,10 теңгелік,20 және басқа теңгелік монеталармен түрліше төлем жасау. |
||||||
Барлық оқушылар: Оқушылардың басым бөлігі: Кейбіроқушылар: |
1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 теңгелік монеталармен әртүрлі амалдар орындайды.
Алған білімді оқушылар өмірде қолданады. |
||||||
Жетістік критерийлері |
1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 теңгелік монеталарды ажыратады.. Өсу ретімен айтады.. |
||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Теңгенің шығуы видио |
||||||
Тірек сөздер |
ақша;
монета;
теңге. |
||||||
Сабақ барысы |
|||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар: |
|||||
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут Басы
Ортасы:
Сергіту сәті.
Аяқталуы |
Шаттық шеңбер Балалар сандарды тізбектей қосу.2 санын қосу арқылы. Ішінде теңге монеталары (1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг ) бар сөмкені алып, монеталар дыбыс шығаратындай етіп сөмкені қозғап қағамын.. Оқушылардан сөмкенің ішінде не бар екенін сұраймын. Сендер ақша мқнет туралы білесіғдер ме? Монет бізге не үшін керек?Олардың жауаптарын тыңдаймын. Олай болса көзді жұмып монеттен бір –бірден алу.Қолдарындағы монета мен топқа бөліну. 2 тг, 5 тг,10.тг, 20 тг топқа бөліну. Өткен сабақтады еске түсірейік . балалар мен сендерге санды өрнек көрсетсем қызыл шеңбер көтересіндер теңдеу көрсетсем сары . санды өрнек көрсетсем жасыл көтересіндер. Балалар сендер немен топқа бөліндіңдер . Олай болса бүгін ақша монета теңге мен танысамыз Сендер қайдан пайда болғанын білгілерің келе ме Ендеше мына бейне жазбаны көрейік. Жұптық жұмыс монетаны бақылау. Сұрақтар қою: 1 топ 1тг 2 т, 5 тг,10 тг, 20 тг пайдаланып есеп құрастыру. 21 тг 2 топ 5 тг салыстыру. 3 топ 10 тг теңгелерді өсу ретті мен қою. 4 топ 20 тг кему ретімен орналастыру. Дүкенде көрніс: Әр топ өз ақшасына не алады . Дүкендегі Әдеп. Ақшаның шығу видио көрсету. Сен білесің бе? Теңгеміздің туған күні 15 қараша екеніне оқушылардың назарын аударамын. Теңгенің шығу тарихына қысқаша тоқталып кетемін Оқушылардың ол жайында не білетіні туралы сұраймын.
Қара жорға биі:
Шығарып көр Сурет бойынша мысал құрастыру. Шығарып көр. Берілген тапсырма теңгелік монеталарды пайдаланып өрнек құрастыруға арналған. Әр оқушыға 1 тг, 2тг, 5тг ,10тг , 20тг беріп өсу ретімен тұру керек екенін айтамын. Кему ретімен тұру. Дәптермен жұмыс Сен білесің бе? Теңгеміздің туған күні 15 қараша екеніне оқушылардың назарын аударамын. Теңгенің шығу тарихына қысқаша тоқталып кетемін Оқушылардың ол жайында не білетіні туралы сұраңыз. |
Монета суреттері |
|||||
Монеттер
Ақша теңге |
|||||||
Сабақтың соңы 2 минут
|
|
||||||
Тірексөздернемесесөзтіркестерінқолданып “Сөйлемдіаяқта” ойынынұйымдастырыңыз. Жүргізушініңақшаны не үшінқолданамыздегенсұрағынаоқушыларжауапбереді. Мысалы: — Азық-түліксатыпалуүшінбізге ... керек. (Ақша.) — Қымбатемесзаттардысатыпалуүшінбіз ... қолданамыз. (Монеталарды.) — Ресейдіңақшасы “рубль” депаталады, ал Қазақстанныңақшасы “...” депаталады. (Теңге.) |
Монеталарды тап. Оқушылар суреттен әртүрлі номиналды құндылықтағы монеталарды таба алады. Одан әрі олар әр номиналды құндылықтағы моне таларды санайды да, олардың санын сәйкес бос торкөздерге жазады.
Монеталар. Теңгелерді өсу ретіне қарай сызықтармен байланыстырып қосады.
Берілген заңдылықты сақтап, монеталарды орналастыр.
Бірінші қатарда монеталар өсу, екінші қатарда кему ретімен орналасады. |
||||||
Бағалау |
Оқушылар сабақтың соңында: “ақша”, “монета” жайлы біледі; теңгелік монеталарды бір-бірінен ажыратып сипаттайды; ақшаның адам өміріндегі орнын түсініп, күнделікті өмірде қолдана алады. Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін тексеру мақсатында сұрақтар қойыңыз: — Теңгелік монеталарды өсу ретімен ата (1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг). — Теңгелік монеталарды кему ретімен ата (20 тг, 10 тг, 2 тг, 5 тг, 1 тг). — 10 теңге мен 20 теңгені бірге алса, қанша ақша болады? — Қазақстан теңгелерін қандай белгілері бойынша салыстыруға болады? Жұмыс дәптеріндегі “Жетістік баспалдағы” бойынша өз-өздерін бағалатамын.. |
||||||
Оқу ісінің меңгерушісі: 05.04 .2017 ж
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.