1Қысқа мерзімді жоспар_10кл_Кері функция ұғымы
Оценка 4.7

1Қысқа мерзімді жоспар_10кл_Кері функция ұғымы

Оценка 4.7
docx
математика
14.05.2020
1Қысқа мерзімді жоспар_10кл_Кері функция ұғымы
1Қысқа мерзімді жоспар_10кл_Кері функция ұғымы.docx

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.1A бөлім:

 Функция, оның қасиеттері және графигі

Мектеп:

Күні:

Жаңа сабақ:

Кері функция ұғымы

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.1.5 - кері функцияның анықтамасын білу және берілген функцияға кері функцияны табу және өзара кері функциялар графиктерінің орналасу қасиетін білу;

Сабақ

мақсаттары

-берілген функциялардың кері функцияларын табады;

-өзара кері функциялардың графиктерін сала алады.

Бағалау

критерийлері

Оқушы оқу мақсаттарына жетеді, егер;

-кері функция ұғымын біледі,түсінеді,

-берілген функциялардың кері функцияларын табады;

-өзара кері функциялардың қасиеттерін (графиктері  y=x түзуге қарағанда симметриялы екендігін) біледі;

-өзара кері функциялардың графиктерін салады.

Тілдік

мақсаттар

Кері/қарапайым/квадраттық/тригонометриялық/ оң /теріс функция

Таблицалық мәні, қисық, функцияның графигі, х/у остері, жақша

Жарты жазықтық/ширек, симметрия/симметриялы

Құндылықтарды дарыту

 

Топтық жұмыста оқушылардың арасында достық қарым-қатынасын орнату, сыныптағы басқа оқушылармен әдеппен, тәртіппен араласу.  

Сабақтың элементтері өзін-өзі оқытуа, өз бетімен білім алуға, үнемі ізденісте болуға, сыни ойлауға, білім берудің үштілділік саясатына бағытталған.

Әр оқушыны өз ісіне жауапты болуға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Физика,информатика

АКТ қолдану дағдылары

Clevertouch, Powerpoint

Бастапқы білім

 

Қарапайым функциялар және олардың графиктері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет 

http://festival.1september.ru/articles/571549/

http://ru.numberempire.com/inversefunctioncalculator.php

http://tak-to-ent.net/load/133-1-0-1394

ресурстар

3минут

Ұйымдастыру кезеңі

1.      Амандасу. 

2.      Үй жұмысын тексеру

3.      Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырады

4.      Топқа бөлу

 

 

 

 

 Сабақтың басы

12 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

 

1 топ

1.      Сызықты функцияларды монотондылыққа зерттеңіз:

А) у = 9

B) у = –5х + 15

C) у = х + 27

2.      Бұл формулалардағы х айнымалысының орнына у айнымалысын, у айнымалысының орнына х айнымалысын жазыңыз.

Топтар бір-бірімен жұмыстарын алмастырып тексереді.

3.      Айнымалылары ауысқан өрнектен у-ті өрнектеп жаңа функция  жазыңыз.

2 топ

 

  1. Жоғарыда берілген суреттегі графиктердің функцияларын жазыңыз;
  2. Көрсетілген нүктелердің координаталарын жазыңыз.
  3. Не байқадыңыз? Қорытынды жасаңыз.

       

            3 топ

 y=-0,5x+1,5 және   y=3-2x  функцияларын зерттеп координаталық жазықтықта салыңдар.

 Симметриялы ма?

Қандай симметрия ?

Қай түзуге қарағанда?

Бір-біріне қатысты бұл функциялар қандай?

Қандай қорытынды жасауға болады?

 

Ресурстар

Шыныбеков Ә.Н.

10 сынып, Алгебра және анализ бастамалары.

Абылкасымова А.Е.

10 сынып, Алгебра және анализ бастамалары.

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 минут

  

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

Топтардың жұмыстарын талқылаған соң, оқушылар сабақтың мақсаты бойынша қорытынды жасайды.

y=f(x) функциясының анықталу облысы  кері y-1=g(x) функциясының мәндер жиыны, y=f(x) функциясының мәндер жиыны y-1=g(x) кері функциясының анықталу облысы болады. Яғни өзара кері функциялардың анықталу облыстары мәндер жиындарымен ауысады.

Жұптық  жұмыс. Төмендегі функциялардың  кері функциясын тауып, анықталу облысы мен мәндер жиынын жазыңыз.

1.       

2.  

3.      ,

4.   ,

5.      у = –5х + 15;

Қалыптастырушы бақылау:

Бағалау  критерийлері:

Оқушы:

Кері функциялардың табылу  шартын білді,

Кері функциялардың  анықтамасын біледі,

Кері функциялардың графиктерінің орналасуын біледі,

Берілген функциялрдың кері фунциялаын таба алады.

№1. ,       у-1(x)- табыңыз

№2.  Серіппеге жүк ілінгенде, ол  созылады. Гук заңы бойынша серіппенің ұзындығы оған ілінген жүктің массасына  пропорционал түрде өзгереді. Сондықтан серіппе ұзындығын  , формуласымен есептеуге болады.

серіппе ұзындығы,  ілінген жүктің массасы (кг).

Егер серіппеге 8кг қарбыз ілінген болса, серіппенің ұзындығын есептеңіз.

Кестені толтыру.

6

10

12

 

 

 

Серіппенің ұзындығын біле отырып, ілінен жүктің массасын есептеуге бола ма? Математикалық моделін құрып, кестені толтырыңыз:

5

11

23

 

 

 

 

Үй  жұмысы

Кез-келген  үш сызықты функция жазып, кері функциясын табыңыз.

 

Сабақтың соңы 

3 минут

                    

Рефлексия

  1. Жұпқа бөлініңіздер.
  2. Бүгінгі сабаққа 3 ұйғарым жазыңыз, оның біреуі жалған болып табылады.
  3. Өз ұйғарымыңызды басқа жұпқа беріңіздер.
  4. Екінші жұп ұйғарымды оқиды және

     үш жауаптың кайсысы дұрыс еместігін талқылайды

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

Жалпы баға

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

Оқушыларға тапсырмалар ұсыныңыз.

Мысалы:

1)       Берілген сызықтық функциялардың әрқайсысын бірсарындылыққа зерттеңіз.

А) у = 9,

B) у = –5х + 15;

C) у = х + 27;

D) у = –11 – 8х;

E) у = 1,5х + 4.

2)       Берілген формулалардағы  х айнымалысын у арқылы өрнектеңіз. Жауаптарыңызды өзара тексеріңіз.

3)       Алынған өрнектердегі у айнымалысын х-ке, ал х-ті у-ке ауыстырып, «жаңа» функция жазыңыз.

Алынған функциялар берілген функцияларға сәйкесінше кері функциялар болатынын түсіндіріңіз.

Өзара кері функциялардың жұптары үшін олардың бірсарындылығын сипаттап, қорытынды жасауды ұсыныңыз.

Оқушыларды жұптарға біріктіріңіз. Оқушыларға берілген өзара кері екі функцияның графиктерін бір координаталық жазықтықта салуды ұсыныңыз. Олардың графиктерінің өзара орналасуын бақылап (у = х түзуіне қатысты симметриялы) өз тұжырымдарымен басқа жұптармен бөлісіп, жалпы қорытынды жасауды сұраңыз.

Оқушыларға у = х2 функциясына кері болатын функцияның формуласын табуды және бір координаталық жазықтықта у = х2 параболасымен шыққан функцияның графигін салып, қорытынды жасауды ұсыныңыз.


 

Скачано с www.znanio.ru

A бөлім: Функция, оның қасиеттері және графигі

A бөлім: Функция, оның қасиеттері және графигі

Амандасу. 2. Үй жұмысын тексеру 3

Амандасу. 2. Үй жұмысын тексеру 3

Топтардың жұмыстарын талқылаған соң, оқушылар сабақтың мақсаты бойынша қорытынды жасайды

Топтардың жұмыстарын талқылаған соң, оқушылар сабақтың мақсаты бойынша қорытынды жасайды

Сабақтың ортасы 12 минут 10 минут

Сабақтың ортасы 12 минут 10 минут

Мысалы : 1) Берілген сызықтық функциялардың әрқайсысын бірсарындылыққа зерттеңіз

Мысалы : 1) Берілген сызықтық функциялардың әрқайсысын бірсарындылыққа зерттеңіз
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
14.05.2020