2_Ақпараттарды қорғау. Құпия сөз орнату_Қысқа мерзімді жоспар

  • docx
  • 12.05.2020
Публикация в СМИ для учителей

Публикация в СМИ для учителей

Бесплатное участие. Свидетельство СМИ сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала 2_Ақпараттарды қорғау. Құпия сөз орнату_Қысқа мерзімді жоспар.docx

Сабақжоспары

 

Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі:

5.1А - бөлімКомпьютержәнеқауіпсіздік

Мектеп:

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Деректердіқорғау.Құпиясөздіжасау.

 

Сабақтүрі

Жаңатақырыптыоқу, білім мен біліктіқалыптастыру.

 

Осы сабақта қол  жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

[5.4.2.2] құжатқа құпия сөз орнату

 

Сабақмақсаттары

Ақпаратты қорғау әдістерімен оқушыларды таныстыру;
Нақты құпия сөз критерилерін қайталаңыз; 

Файлдарға құпия сөзді орнатуды үйрену.

Жетістік критерилері

[5.4.2.2] құжаттарғақұпиясөздіорнату:

1) Нақты құпия сөзді анықтау;

2) Нақты құпия сөзді жасау критерилерін қалыптастыру;

3) Құжатқа құпия сөзді орнату;

4) Архивке  арналған құпия сөзді орнату.

Тілдікмақсаттар

 

Оқушылар жасай алады:

- нақты құпия сөзді жасау критерилерін талқылау;

- құжатқа құпия сөзді орнату алгоритмін сипаттау.

Лексикалықмысалдар мен тіркестер:

Нақтықұпиясөздіжасауүшінкелесікритерилердіпайдаланукерек … 

Құжатқақұпиясөздіорнатуүшін …

 

Пәндісипаттайтын терминология:

Қазақтілінде

На английском языке

Қорғау

Security

Құпия сөз

Password

Архив

Archive

Файл

file

Пайдаланушы

User

Құндылықтардыдарыту

 

 

Серіктестік

Оқуәрекеті, соныңішіндетоптағыәрекетарқылыкоммуникативтідағдыларындамыту.

Пәнаралықбайланыстар

Ақпаратқауіпсіздігі

Алдыңғы меңгерілген білім

 

4 сыныптанақтықауіптісөздіжасаукритериясыоқытылған


 

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтажоспарланғаніс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтыңбасы

 

Оқушыларменамандасу.

Мұғалімсуретбөліктерінтаратып беру арқылыоқушылардытопқажинайды. Оқушылар топ болыпотырады.

Бұлсуреттер «4 сурет, бірсөз» дегенойында бар. Мұғалім«4 сурет, бірсөз» ойынын слайд арқылыкөрсетуарқылысабақтыңтақырыбынакеледі.

Мұғалімойыншартынтүсіндіреді. Слайдтыинтерактивтітақтаныңкөмегімен көрсетеді. 

Топішіндегіжұмыс. Оқушыларберілгентапсырманыталқылап, өзжауаптарынұсынады.

Оқушыларжасырылғансөзтуралыталқылайды.

Бұлтапсырманыорындауүшін1,5 минутберіледі.

Оқушыларөзжауаптарынұсынады.

 

Ары қарай «Қорғау» түйіндісөзінпайдаланаотырып, жасырлығансөзбенберілгенжауаптарынсалыстырады.  

Мұғалімсабақтақырыбыноқушылардыңөздерітабуларынұсынады. Оқушыларсабақтыңтақырыбынтабады.

Сабақтың «Деректердіқорғау», «Құпиясөздіжасау»  дегентақырыптарыменұсынылғанжауаптарысалыстырылады. 

Мұғалімоқушылардыңөзбеттеріменсабақмақсатынанықтаудыұсынады.

Слайд

Интерактивтітақта

 

Сабақтың ортасы

Мұғалімтақырыпбойыншаәртопқакелесісұрақтардықояды: 

1) Құжаттықалайқорғауғаболады?

2) Компьютердегімәліметтердіжоғалтыпалу қандай қиындықтарды туғызуы мүмкін?

3)Қауіп-қатердің алдын алу үшін нақты шараларды атаңыз?
Әр топ берілген сұрақтарды топ ішінде талқылайды. 

Әр топ өз жауаптарын басқа топтармен бөліседі. Оқушылар берілген сұрақтарды топ ішінде талқылап, оған жауап береді.

Мұғалім оқушылардың сұрақтарға аудитория алдында  жауап беруіне мүмкіндік береді. Жауаптарын басқа топтар бағалайды. Сыныпта өзін-өзі бағалау процессі жүргізіледі.

 

Мұғалім кілт сөздердің көмегімен осы әрекеттің қорытындысын шығарады: Құпия сөз, қорғау, тежеу және т.б. 

Өткен тақырыптың өзектілігін арттыру үшін оқушыларға келесідей жеке жұмыс орындау тапсырылады.

Біріншіден, тапсырманы бұрын орындаған оқушыға  флипчартта дайындалған анықтаманы жинау үшін интерактивті тақтаны қолдану ұсынылды.

Әрі қарай, оқушылар экрандағыкөрсетілгендұрысжауаптыңкөмегіменөзжауабынбағалайды. Өзін-өзібағалаупроцессіжүргізіледі.

Дұрысжауаптыкөрсету.

Оқушыларғақұпиясөзмысалдары бар топтықжұмыстыорындаутапсырылады:

12345678

Abcdef

Fg10!dD9

123abc

Abc

Оқушыларнақтықұпиясөздіңережесіндәлелдейотырып, әрқұпия сөздің нақтылығын анықтайды. Нақтықұпиясөзережесінталқылағаннанкейіноқушылар,келесідейдайындалғанмәтіндікхабардыңкөмегімен проблемалық жағдайды көрсетеді.

 

Мұғалімберілгендағдыныкөрсетусоныменқатар,  озық АКТ-дағдыларымен оқушыларды анықтау және қолдау  арқылы, мәтіндікқұжатқақұпиясөздіқалайқоюкерекекенінбілетіноқушыларғамүмкіндікбереді. 

Егермұндайоқушыларболмаса, мұғалім аталған дағдыны өзі көрсетеді. 

Көрсеткенненкейінәроқушыжекеорындайтындайпрактикалықтапсырмаберіледі. Тапсырмаалдын-ала дайындалып, шығарылып қойылған. Алдын-ала дайындалғантапсырмалардыңкөмегімен  қалыптастырушы бағлауды өткізу.

 

Дифференциация үшіноқушыларөзбетіменшешімінтабаалатындайқосымшатапсырмаларпайдаланылады.

Күрделілігіжоғарытапсырма:

• архивтелінгенқұжатқақұпиясөз орнатыңыз;

• жайжәнеархивтелінгенқұжаттар арасындағы айырмашылықты түсіндіріңіз;

• құпиясөздіпайдаланудыңартықшылықтары мен кемшіліктерінанықтау. 

 

Берілгентапсырманыорындаубарысында оқушылар өз әрекеттерін жұпта талқылайды. Дәлелдеркелтіреотырып, өзқұпиясөзініңнақтылығынжұпта талқылауын ұсыныңыз.  Осылайша, өзін-өзібағалау мен бір-бірінбағалаупроцессіжүргізіледі. 

Бұлқұпиясөздіқұжатавторынанбасқаешкімніңбілмеуікеректігінекөңілаударыңыз.

 

Сабақтың соңы

Сабақтыбекіту

Үйтапсырмасын беру

 

Рефлексия

Описание: Картинки по запросу рефлексия дерево блума

 

 

 

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Дифференциация берілген тасырмалардан байқалады. АКТ озық дағдылары бар оқушыларға назар аудару.

Күрделілігі жоғары тапсырмалар белгімен белгіленген. *

 

Өзін-өзі және бір-бірін бағалау

Мұғалімніңбағалауы

ДК жұмыс.

ТҚ негізгіережелері

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың  уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

Жалпы баға

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 


 

Скачано с www.znanio.ru