Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Арифметикалық прогрессия және оның қасиеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.3.4 сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырату; 9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар: - берілген тізбектердің ішінен арифметикалықжәнегеометриялықпрогрессиянытаниды; сипаттамалық қасиетін біледі және қолданады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
- сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық прогрессияны ажырата алады - арифметикалық прогрессияныңсипаттамалық қасиетін біледі және қолданады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясын есеп шешуде қолданады; - арифметикалық прогрессияныңсипаттамалық қасиетінесеп шығаруда қолданып дәйектейді; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Құндылықтар: Оқушылар сыныппен талқылауда коммуникативтік дағдыларын дамытады.Жұппен жұмыста оқушылар бір-бірінеқолдау көрсетеді, идеяларымен бөлісіп жауапты болуға үйренеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Экономика, биология, география. Қатар-математикалық модельдеудеөте маңызды түсінік, ол ғылым салаларында кеңінен қолданылады, мысалы, биологияда бактериялардың көбею моделін құруға қажетті болып табылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
оқыту ресурстары: Білімланд видеолары, https://learningapps.org/4363735 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім |
· сандар тізбегінің мүшелері; өспелі, кемімелі және тұрақты сандар тізбектері; · тізбектің n-ші мүшесінің формуласы; теңдеулер жүйесін шешу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 минут.
5 минут
3 минут
5 минут
5 минут
5 минут
7 минут
|
Бірінші сабақ Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын орнату Үй тапсырмасын тексеру Өткенді қайталау: Сандық тізбектер бойынша төмендегі сұрақтар арқылы еске түсіру 1.Сан тізбегі дегеніміз не? 2. Сан тізбегінің берілуінің қандай тәсілдерін білесіздер?
Жаңа сабақты меңгерту Жұптық жұмыс. Тапсырмалары бар үлестірмелер таратыңыз Тапсырма 1: Оқушылар осы тізбектерді екі топқа бөліп ортақ заңдылықты анықтайды. Мұғалім осы заңдылыққа байланысты арифметикалық және геометриялықпрогрессия туралы алғашқы мәлімет беруі керек.
Тапсырма 2: Бос орындарды толтырыңыз. Оқушылар осы тізбектерге ортақ заңдылықты анықтап, арифметикалық прогрессияның анықтамасын тұжырымдауы керек.
Арифметикалық прогрессияның, арифметикалық прогрессия айырмасының анықтамаларын беріңіз.
Тапсырма 3: Бос орындарды толтырыңыз:
Тапсырма 4: 1) Тізбек бірнеше алғашқы мүшелерімен берілген. Олардың қайсысы арифметикалық прогрессия? А) 1; 2; 3; 5;… Б) 1; 2; 4; 8;… В) 1; 3; 5; 7;… Г)
2) Берілгентізбектердің қайсысы арифметикалық прогрессия? А)21, 22, 23, 24, … Б)2-ге еселі натурал сандар тізбегі В)Натурал сандардыңквадраттарыныңтізбегі Г)Натурал сандарғакерісандардыңтізбегі
3) Берілгентізбектердің қайсысы арифметикалық прогрессия? А) Б)Натурал сандарға қарама-қарсы сандар тізбегі В)2, -4, 6, -8, 10, ... Г)Құрама сандар тізбегі
4) Берілген тізбектердің қайсысы арифметикалық прогрессия? А) Б) Натурал сандардың кубтарының тізбегі В) 3-ке бөлгенде 1 қалдық қалатын сандар тізбегі Г) Жай сандар тізбегі
Тапсырма 5: Бос орындарды толтырыңыз:
Тапсырма 6: k-ны табыңыз, егер: а) k+1; 2k+1; 13 - арифметикалық прогрессияның тізбектей орналасқан кез келген үш мүшесі.Жауабы:k= 4. б) 5; k; k2-8 - арифметикалық прогрессияның тізбектей орналасқан кез келген үш мүшесі.Жауабы:k= –1, k= 3. |
Презентация Білімланд видеоларыhttps://bilimland.kz/kk/subject/algebra/9-synyp/arifmetikalyq-progressiya-arifmetikalyq-progressiyanyng-n-shi-mushesining-formulasy
https://learningapps.org/4363735
Үлестірме 1
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут |
Бүгінгі сабақта … а) Бүгінгі жұмысыма ризамын, менде барлығы дұрыс болды. б) Менде қателер болды, бірақ мен өз ісіме ризамын. в) Мен теориялықматериалдыбілемін, бірақ мен практикалықжұмыстақиналдым. г) Мағанқиынжәнетүсініксізболды. Үйге тапсырма беру №1. Берілген тізбектердің қайсысы арифметикалық, қайсысы геометриялық прогрессия: а) 1; 2; 3; …; б) 21, 22, 23, 24, …; в) 23; 20; 17; 14; ...; г) 1; 3; 9; 27; 81; д) №2. k-ны табыңыз, егер: а) 2k+ 1; 3k – 4; 2k – 3 - арифметикалық прогрессияның тізбектей орналасқан кез келген үш мүшесі. Жауабы: k=3. б) K–1; 2k–1; k2–5 - арифметикалық прогрессияның тізбектей орналасқан кез келген үш мүшесі. Жауабы: k= –1, k=4. |
Кеспе парақтары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары. |
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау |
Нұсқаулықпен жүргізіледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.