Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі |
Мектеп:
|
|
|||||||||||||
Күні: 05.05.2017ж |
Мұғалімнің есімі:
|
|
|||||||||||||
Сынып:5 |
Қатысқаны:24 |
Қатыспағаны:1 |
|
||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
2, 3, 5, 9, 10 бөлінгіштік белгілері |
|
|||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.5 натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану; 5.1.2.6 натурал сандардың 3-ке және 9-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану; |
|
|||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Санның 2-ге, 5-ке, 10-ға және 3-ке, 9-ға бөлінгіштігін біледі. |
|
|||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Санның 2-ге, 5-ке, 10-ға және 3-ке, 9-ға бөлінгіштік белгілерін қолдана отырып, есептер шығарады. |
|
||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Санның 2-ге, 5-ке, 10-ға және 3-ке, 9-ға бөлінгіштік белгілеріне өмірмен байланысты есеп құрастыра алады. |
|
||||||||||||||
Бағалау критерийі |
· Санның 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштігін анықтайды. · Натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін қолдана отырып, есептер шығарады · Санның 3-ке және 9-ға бөлінгіштігін анықтайды. · Натурал сандардың 3-ке және 9-ға бөлінгіштік белгілерін қолдана отырып, есептер шығарады.
|
|
|||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: бөлінгіш, натурал, кесте, цифр |
|
|||||||||||||
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: бөлінгіштік белгілері, натурал сандар, қосындының мәні |
|
||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау құндылығын дарыту; Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарыту. |
|
|||||||||||||
Пән аралық байланыс |
Жаратылыстану, Тарих, Қазақ тілі, Информатика |
|
|||||||||||||
Алдыңғы білім |
Санның бөлінгіштік белгісін біледі |
|
|||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
||||||||||||
Сабақтың басы 2-минут
5-минут
|
Ұйымдастыру кезеңі: «Мозайка» әдісі бойынша сурет арқылы сыныпты топқа бөлу топқа бөліп психологиялық ахуал қалыптастырдым 3 топқа бөлінеді: 1 – топ «Білгірлер» 2 – топ«Тапқырлар» 3 – топ «Жүйріктер» |
|
|
||||||||||||
«Миға шабуыл»әдісі арқылы өткен материалдағы ”Бөлінгіштіктің негізгі қасиеттері” білімді еске түсіру үшін, диалог арқылы сұрақ- жауап сәтін өткізу. №32 есепті интербелсенді тақтадағы дұрыс жауаппен салыстырады. Қалыптастырушы бағалау жүргізілді. “Ойлан, жұптас, бөліс” әдісі арқылы бағалайды.
|
|
|
|||||||||||||
Сабақтың ортасы: 17-минут
12-минут
3-минут
2-минут
|
Жаңа тақырыпты ашу « Жигсо» әдісі бойынша ой қозғау арқылы жаңа сабақтың негізгі тақырыбы мен мағынасын ашу. Кез келген натурал санның берiлген санға, мысалы, 2 санына бөлiнетiнiн анықтауға болады. Кестеде берiлген мысалдарды қарастырып көз жеткiземіз.
Карусель» әдісі арқылы жаңа тақырыпты оқушыларға түсіндіруде дайын материалдар таратып, Кубизм әдісі арқылы үш топ бір-біріне сұрақ қою . Қалыптастырушы бағалау жүргізілді. Топтар бірін-бірі “бас бармақ” әдісі арқылы бағалады. Жаңа сабақты толықтыру мақсатында интербелсенді тақтада слайд арқылы пысықтап түсіндіремін. 2 санына бөлiнгiштiк белгiсi: натурал сан 0; 2; 4; 6; 8 цифрларымен аяқталғанда ғана 2-ге бөлiнедi. 5 санына бөлiнгiштiк белгiсi: натурал сан 0 немесе 5 цифрларының бiрiмен аяқталғанда ғана 5 санына бөлiнедi. 10 санына бөлiнгiштiк белгiсi: натурал сан 0 цифрымен аяқталғанда ғана 10 санына бөлiнедi. 3 санына бөлiнгiштiк белгiсi: натурал санның цифрларының қосындысының мәнi 3 санына бөлiнгенде ғана ол сан 3 санына бөлiнедi. 9 санына бөлiнгiштiк белгiсi: натурал санның цифрларының қосындысының мәнi 9 санына бөлiнгенде ғана ол сан 9 санына бөлiнедi. |
АКТ Математика 5-сынып А.Е. Әбілқасымова |
|
||||||||||||
Топтық жұмыс «Кім шапшаң» әдісін пайдаланып №173 есептің 1 – топ «Білгірлер» (1) және №174 2 – топ «Тапқырлар»(2) және №175 3–топ «Жүйріктер»(3) және №177 есептерді орындайды. Қалыптастырушы бағалау жүргізілді. Топтар бірін-бірі “Ойлан, жұптас, бөліс” әдісі арқылы бағалайды. Дескриптор: Білім алушы · 3 санына бөлiнгiштiк белгiсiн біледі · 9 санына бөлiнгiштiк белгiсiн біледі · 2 санына бөлiнгiштiк белгiсiн біледі · 5 санына бөлiнгiштiк белгiсiн біледі · 10 санына бөлiнгiштiк белгiсiн біледі · Мәтін есептің моделін құра алады · Математикалық тілде сөйлей алады Жеке жұмыс “Лездеме” әдісі арқылы Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарыту. Фабрика жұмысшыларының соңғы 4 жылдағы еңбек ақысының орташа өсуі кесте арқылы берілген, сол жалақылардың өсу көрсеткіштерінің 2,3,5,9,10 сандарына бөлінгіштігін жазыңдар
“Ойлан, жұптас, бөліс” әдісі арқылы оқушы өзін-өзі бағалайды. Сергіту сәті “Бинго” ойыны. Саралау үлгерімі төмен және қабілетті оқушыларға “Тапсырма” тәсілі арқылы кеспе қағаздары таратылды 1) 3502, 783, 197, 4308 сандарының қайсысы: a) 3-ке бөлінеді? b) 9-ға бөлінеді? 2) 46 үш таңбалы санындағы жұлдызшаның орнына қандай цифр қойғанда шыққан сан 3, 9 сандарының әрқайсысына қалдықсыз бөлінеді? Дескриптор: Білім алушы 3-ке бөлінетін сандарды жазады; 9-ға бөлінетін сандарды жазады; 3-ке, 9-ға бөлінгіштік белгілерін қолдана отырып жұлдызшаның орнына тиісті цифрды қояды. 2-тапсырма Үш бірдей ойыншық сатып алу үшін 100 теңге беріп, 42 теңге қайтарым алуға болады ма? Дескриптор: Білім алушы - сатып алу бағасын анықтайды; - 3-ке бөлінгіштік белгісін қолданады; - есептің сұрағына жауап береді. Қалыптастырушы бағалау жүргізілді, дескриптор бойынша оқушы өзін-өзі бағалайды
|
Оқулықпен жұмыс Математика 5-сынып А.Е. Әбілқасымова |
|
|||||||||||||
Сабақтың соңы 2-минут
2-минут
|
Үйге тапсырма: №172 есеп Дереккөздерден әлемнің 7 кереметі туралы малімет жинап,биіктігін тауып, 2,3,5,9,10 сандарына бөлінгіштігін жазыңдар
|
Математика 5-сынып А.Е. Әбілқасымова |
|||||||||||||
Кері байланыс: Бүгінгі сабақтан алған әсері және не түсінді, не түсініксіз, оқушы пікірі Шағын “Эссе” жазу
|
|
||||||||||||||
Қосымша ақпарат: |
|
||||||||||||||
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ –мен байланыс Құндылықтарды анықтау |
|||||||||||||
Саралауда “Тапсырма” тәсілі арқылы деңгейлік тапсырмалар жазылған кеспе қағаз түрінде жүргізуді жоспарладым |
Қалыптастырушы бағалау дескриптор бойынша оқушы өзін-өзі бағалайды
|
Пәнаралық байланыс: Информатика, Тарих, Жаратылыстану Құндылықтарды анықтау: Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарыту.
|
|||||||||||||
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)
1:Ынтымақтастық
2:
Сабақ барсында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағым жетілдіруге көмектесетін не білдім
|
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.