Барлық оқушылар
• Формуланы пайдалана алады.
• Сандар тізбегі және оның беру тәсілдерін меңгереді.
• Натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын біледі.
• Натурал сандар тізбегінің жеткіліксіз элементтерін таба алады.
Оқушылардың басым бөлігі
• Натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын құрастыра алады және сандар тізбегінің жеткіліксіз элементтерін таба алады.
Кейбір оқушылар
• Есеп құрастырады.
• Өмірмен байланыстыра алады.
5 сынып. Формула. Мәтінді есептер.docx
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы
Натурал сандар және нол саны
5.1.А
Күні : 05.05.2017
Сыныбы : 5
Сабақтың тақырыбы
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
Сабақтың мақсаттары
Мектеп
Мұғалімнің атыжөні:
Қатысқандар саны : Қатыспағандар саны:
Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтінді есептерді шығару.
Натурал сандардан тұратын сандар тізбегі.
5.2.3.1. натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау.
5.2.3.2. натурал сандар тізбегінің жеткіліксіз элементтерін табу.
5.2.3.3. Натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын құрастыру және
тізбектерді жазу.
Барлық оқушылар
Формуланы пайдалана алады.
Сандар тізбегі және оның беру тәсілдерін меңгереді.
Натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын біледі.
Натурал сандар тізбегінің жеткіліксіз элементтерін таба
алады.
Оқушылардың басым бөлігі
Натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын құрастыра алады
және сандар тізбегінің жеткіліксіз элементтерін таба алады.
Кейбір оқушылар
Есеп құрастырады.
Өмірмен байланыстыра алады.
Сандар тізбегі ұғымын біледі.
Сандар тізбегінің мүшелерін анықтай алады.
Сандар тізбегінің түрлерін ажырата алады.
Сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтай алады.
Сандар тізбегінің жетіспейтін мүшелерін таба алады.
Сандар тізбегіне есептер құрастыра алады.
Пәнге қатысты терминология
Тізбек, мүше, ереже, заңдылық
Диалокқа қажетті тіркестер: сандар тізбегі, тізбектің
мүшелері, n –ші мүше, тізбектің заңдылығы, жетіспейтін
элементтер
Қарымқатынас жасау, ынтымақтастық орнату, ұжымшылдыққа
баулу. «Мәңгілік Ел» жалпы ұлттық идеясының құндылықтарын
дарыту мақсатында ҚР Ата Заңы туралы мәлімет беру.
жаратылыстану, өзінөзі тану
Формула қолдану арқылы мәтінді есептер шығару.
Бағалау критерийлері
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарға баулу
Пәнаралық байланыстар
Алдыңғы білім
Сабақтың барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
7 минут
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың сабаққа қатысуы мен
дайындығын қадағалау.
«Жүректен жүрекке» жаттығуын орындату арқылы психологиялық
ахуал орнату. Оқушыларды сапқа тұрғызып, 14ке дейін санау
арқылы 4 топқа бөлу. Үй тапсырмасын тексеру. «Сәйкестендіру»
тесті
Ресурстар
1 слайд «Кім жылдам?» әдісі бойынша әр топқа тапсырмалар беру.
Оқушылар бірінбірі тексереді.
Дескриптор
Балл
1. Фигураларды анықтай алады.
2. Өлшем бірліктерін анықтай алады
3. Тік төртбұрыштың периметрінің формуласын
біледі
4. Тік төртбұрыштың ауданының формуласын
біледі.
5. Тік бұрышты параллелепипедтің көлемінің
формуласын біледі.
6. Квадраттың периметрінің формуласын біледі.
7. Жолдың ұзындығының формуласын біледі
8. Заттың құнының формуласын біледі.
9. Мәтінді есептерді шығаруда формулаларды
қолдана алады.
1
1
1
1
1
1
1
1
1
Сабақтың
ортасы
10 минут
12 минут
3 минут
10 минут
Жаңа тақырыпты ашу: (Әр оқушы үйде өз салмағы мен бойының
өлшемдерін жазып келеді.)
Әр топ.
1 Бойларымен байланысты тізбек құру
2 Салмақтарына байланысты тізбек құру.
3 Туған күндеріне байланысты тізбек құру тапсырмалары
беріледі.
Мұғалім сандар тізбегі, тізбектің мүшесі, тізбектің түрлері,
заңдылықтары туралы түсінік береді.
«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі бойынша топтарға оқулықтан
деңгейлік тапсырмалар беру.
А. №141. Сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтап, келесі
үш мүшесін жазыңдар:
1) 7; 9; 11; 13; 15; ...; 62
2) 3; 6; 12; 24; 48; ...;
3) 542; 532; 522; 512; ... .
№142. Сандар тізбігінің алдыңғы төрт мүшесін жазыңдар:
1) ...; 26; 31; 36; 41; ...;
2) ...; 32; 64; 128; 256; ... .
В. №145. аn = 4n – 3 формуласымен берілген сандар
тізбегінің алғашқы бес мүшесін жазып, кестені толтырыңдар.
С. №147. Берілген сандар тізбегінің алдыңғы үш мүшесін
және соңғы үш мүшесін жазыңдар:
1) ...; 45; 55; 65; 75; ...;
2) ...; 925; 900; 875; 850; ....
Сергіту сәті. (слайдта көрсетілген суретке қарап,
заңдылығын анықтап, тізбек құрастыру.)
«Конверттегі сұрақ» топтарға тапсырмалар беру.
1 тапсырма. Бірінші қатардағы заңдылықты пайдалана
отырып, екінші қатардың ортасындағы санды анықтаңыз.
Оқулықпен
жұмыс
3 слайд 19
17
18
41
А) Б)
15
19
В) С)
26
12
37
46
3
35
51
57
98
71
17
19
63
28
Дескриптор: заңдылықты қолданып белгісіз санды табады.
2 тапсырма. Тізбектәің алғашқы төрт мүшесін жазыңыз:
А) жұп сандар тізбегін;
Б) әрбір келесі мүшесі алдыңғысынан 3ке артық болатын
сандардың тізбегін;
В) 7ге еселік сандардың тізбегін;
Дескриптор: берілген заңдылықтарға сәйкес натурал сандар
тізбегін құрастырады.
3 тапсырма. Натурал сандардан құралған тізбектер үшін 2
заңдылық ойластырыңыз. Осы тізбектердің алғашқы бес
мүшесін жазыңыз.
Дескриптор: заңдылықтарды құрастырады;
тізбектердің мүшелерін жазады;
Кері байланыс алу:
мен жақсы түсіндім;
менің сұрағым бар;
мен түсінген жоқпын...
Үй тапсырмасы:№143, №146
Дерек көздерін пайдаланып дүние жүзіндегі ең биік
таулардың биіктігін біліп келу.
Сабақтың соңы
3 минут
Саралау Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз ?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
«Тапсырма» тәсілі бойынша білім
деңгейі әртүрлі оқушыларға
арналған тапсырмалар беріледі.
Бағалау Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай
тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасын сақтау
Топтар бірінбірі бағалау.
Өзін өзі бағалау.
кері байланыс беру.
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
Сабақ бойынша рефлексия
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1 ________________________________________________________________
2________________________________________________________________
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері (қиыншылықтары ) туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
Критерий
Дескриптор
1
2
3
4
Натурал сандар қатарынан құралған тізбектің
заңдылығын анықтайды.
Тізбектің жетіспейтін мүшелерін табады.
Натурал сандардан тұратын тізбектердің
заңдылықтарын құрастырады.
Заңдылықтарға бағынатын натурал сандар
тізбегін құрастырады.
Заңдылықты анықтай алады.
1.Заңдылықты анықтай алады.
2.Заңдылықты қолданып, белгісіз
сандарды табады.
Берілген заңдылықтарға сәйкес
натурал сандар тізбегін
құрастырады.
Заңдылықтарды құрастыра алады;
Тізбектің мүшелерін жазады.
5 класс. Открытый урок. Формулы. Текстовые задачи
5 класс. Открытый урок. Формулы. Текстовые задачи
5 класс. Открытый урок. Формулы. Текстовые задачи
5 класс. Открытый урок. Формулы. Текстовые задачи
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.