7 класс. Алгебра. Разложение многочлена на множители
Оценка 4.8
Документация
doc
математика
7 кл
21.01.2018
1) Барлық оқушылар : Бірмүшелер мен көпмүшелерді біледі. Бірмүше мен көпмүшелерді коэффициенттерді айнымалдарын ажыратып таба алады.
2) Оқушылардың басым бөлігі: Көпмүшелерді стандарт түрге келтіре алады.
3) Кейбір оқушылар: Көпмүшелерді өмірмен байланыстара алады, есептерді құрастыра алады.
1) Көпмүшелерді анықтамасын біледі және оның дәрежесін табады.
2) Көпмүшелерді стандарт түрге келтіреді
3) Көпмүшелерді қосады және азайта алады
4) Көпмүшелерді бірмүшеге және көпмүшеге көбейте біледі.
5) Алгебралық ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаралады және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктей алады.
Борбасова Жанар.doc
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы
Көпмүшелер
Қысқа мерзімді жоспар
Күні : 5.05.2017
Сыныбы: 7 «ә»
Сабақтың тақырыбы
Мектеп: №3 Ұлықбек атындағы жалпы орта мектеп
Мұғалімнің атыжөні: Борбасова Жанар Рахмановна
Қатысқандар саны:23 Қатыспағандар саны: 1
Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
Сабақтың мақсаттары
Бағалау критерийлері
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарға баулу
Пәнаралық байланыстар
Алдыңғы білім
Сабақтың барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың
барысы
(2 минут)
7.2.1.12 Алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару
және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу
1) Барлық оқушылар : Бірмүшелер мен көпмүшелерді біледі. Бірмүше мен
көпмүшелерді коэффициенттерді айнымалдарын ажыратып таба алады.
2) Оқушылардың басым бөлігі: Көпмүшелерді стандарт түрге келтіре алады.
3) Кейбір оқушылар: Көпмүшелерді өмірмен байланыстара алады, есептерді
құрастыра алады.
1) Көпмүшелерді анықтамасын біледі және оның дәрежесін табады.
2) Көпмүшелерді стандарт түрге келтіреді
3) Көпмүшелерді қосады және азайта алады
4) Көпмүшелерді бірмүшеге және көпмүшеге көбейте біледі.
5) Алгебралық ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаралады және топтау
тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктей алады.
Пәнге қатысты лексика және терминология
Көпмүше, тұрақты, коэффициент, ортақ көбейткіш, дәреже
Диалогқа қажетті тіркестер
Көпмүше
Тұрақты
Айнымалы
Коэффициент
Жақсы қарым қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру
сындарлы тіл табу, қарымқатынас орнатуды сыни тұрғыдан ойлану, достық
қарым қатанысты орнату.
«Мәңгілік ел» идеясы: Қоғамымыздың ұлттық бірлік, бейбітшілік, пен
келісім идеяларын қалыптастыру.
Жаратылыстану
Ұқсас қосылғыштар, коэффициент
Ұқсас қосылғыштарды біріктіру. Жақшаны ашу (6 сынып)
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі:
Сыныпта жақсы атмосфера орнату мақсатында оқушыларды шеңбер бойымен
тұрғызып қазақ халқының баспанасы ретінде
киіз үйіміздің шаңырағы мен уықтарын әр түрлі
түсті ленталар арқылы оқушыларды шеңбер
бойымен тұрғызып бірбіріне жылы лебіздерін
айтады. Бұл оқушылардың арасында жақсы
қарым қатынас, достық қарым қатынасты, Сабақтың
басы
(5 минут)
ынтымақтастықты орнатады.
Сыныпты топқа бөлу үшін қазақ халқының баспанасы киіз үйііміздің бөліктері
арқылы үш топқа бөлуге болады, яғни «шаңырақ», «уық», «кереге». Осылайша
оқушыларды қазақ халқының ежелден келе жатқан баспанасы жайлы қысқаша
қызықты мәлімет беруімізге болады.
Әр топ өзінің тобында топ басшысын сайлай алады.
Сабақтың келесі бөлімінде алдыңғы тақырыпты қайталау және де үй
тапсырмасын тексеру мақсатында мынадай әдіс тәсілді қолдануға болады,
яғни «Тыңдап отырған үштік» әдісін қолданамыз. Яғни, оқушылар бір бірімен
алдыңғы тақырыптарды қайталау мақсатында сұрақтар арқылы қайталанады.
1. Бірмүше дегеніміз не?
2. Көпмүше дегеніміз не?
3. Көпмүше мен бірмүшелердің айырмашылықтары
4. Көпмүшелердің коэффициенті
5. Көпмүшелерді қалай қоса және азайта аламыз?
6. Көпмүшені қалай бірмүшеге көбейтеміз?
7. Көпмүшені қалай көпмүшеге көбейтеміз?
8. Ортақ көбейткіш
Осы тапсырма арқылы әр топтың алдында дискриптор ілініп тұрады.
Презентация 1
слайд
Толық жауап
берілді
Жартылай
жауап берілді
Жауабы
жоқ
24 слайд
1. Анықтаманы
біледі
2. Көпмүше мен
бірмүшелерді
ажырата алады
3.Коэффициенттер
ді таба алады
4. Көпмүшелерге
амалдар қолдануын
біледі
5.Ортақ
көбейткішті таба
алады.
Сабақтың
ортасы
(15 минут)
Үй тапсырмасындағы есептерді әр бір топ «сағат тілі бойымен» атты әдіс
тәсілі арқылы бірбірімен тексеріліп бағаланады.
Тақырыбымызды «Балық қаңқасы» атты әдісі бойынша графикалық органайзер
түрінде, яғни балықтың әр бір қаңқасына алдыңғы тақырыпта өтілген
бөлімшелер бойынша есептер беріледі және де балық қаңқамыздың соңғы
қаңқа бөлімінде жаңа тақырыбымыздың мән мазмұнын ашады, яғни олар
алдыңғы білімін ұштастыра отырып, еске түсіріп жалпы жаңа тақырыбымызды
толықтай ашады. Соңында балық қаңқамыздың жалпы тақырыбымыздың
нәтижесі пайда болады.
Көпмүшенің дәрежесі Көпмүшені көбейткішттерге жіктеу
және стандарт түрі
КӨПМҮ Бірмүшелер
және оларға Көпмүшелерге амалдар қолдану
амалдар қолдану
Шығармашылық жұмыс ретінде оқушыларға, яғни топқа бүгінгі
тақырып бойынша өмірмен байланыстар алатындай етіп есептер
құрастыруға қосымша тапсырма беріледі.
Жаңа тақырыбымыз ашылып оқушыларға топта жұмыс жасау үшін типтік
есептер жазылған карточкалар таратады және оқушыларға қиындық туғызып
отырған сәттеде көмектеседі.
Қалыптастырушы бағалауға арналған парақшаларда әр оқушыға жеке таратып
беріледі қажет болған оқушыларға бағыт бағдар беруге немесе көмектесуге
болады.
Бұл тапсырмалар бойынша дискриптор беріледі әр оқушы өзінөзін бағалап
отыруға мүмкіндігі болады.
Сонымен қатар тапсырмаларды әр бір топта жұптасып, жауап парағы арқылы
тексеріп отыру мүмкіншілігі болады.
Сергіту сәті ретінде «Логикалық тапсырмалар беріледі.
Сергіту сәті орындалып болғаннан соң оқушыларға сәйкестендіру тесті
беріледі. Сәйкестендіру тестін АКТ арқылы тексеріп отыруға мүмкіншілігі
болады.
Есеп түрлері
Сәйкестендіру
1 есеп
2 есеп
3 есеп
4 есеп
5 есеп
6 есеп
А
B
C
D
E
F
Тақырып бөлімшелер
атауы
Көпмүшелер
Көпмүшелерді қосу
және азайту
Көпмүшелерді
бірмүшеге көбейту
Көпмүшені көпмүшеге
көбейту
Алгебралық өрнектерді
ортақ көбейткішті
жақша сыртына шығару
Топтау тәсілі арқылы
көбейткіштерге жіктеу
Типтік
есептер
талдау және
шығару
10 минут
Қалыптастыр
у бағалау
арналған
есептерді
шығару (10
минут)
Сергіту
сәттері
Сәйкестендіру
тестін шығару
Бұл тапсырмаларда дискрипторлар бойынша бағаланып отырады. Яғни
топ басшысы және де жауап беріп отырған оқушы дискрипторларды
негізге ала отырып өз –өзін бағаланып отырады.
Сабақтың
соңы
Кері байланыс
10 сек
Оқушылармен кері байланыс алу мақсатында
«Екі жұлдыз бер тілек» әдісі арқылы кері
байланыс жүргізледі. Үй
тапсырмасын
беру
Оқулықтан есептер:№
Электронды дереккөздері пайдалынып оқушылар «Көпмүшелер» тақырыбын
математика саласына енгізген ғалымдар жайлы мағлұматтарды іздеп табуға
тапсырма беріледі.
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
Сабақта техникалық қауіпсіздік
шаралары айтылады сонымен қатар
сабақ ортасында сергіту жаттығулары
орындалады.
Бағалау. Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
1. Дискриптор бойынша топ
топты, жұп – жұпты және
жеке оқушы өзінде сабақ
барысында бағаланады..
2. Қалыптастырушы бағалауға
арналған деңгейлі
тапсырмалар бойынша
бағаланады
3. Топтық жұмыс
орындалғанына бағаланылды.
4. «конверттегі сұрақ» атты
әдісі бойынша жалпы сабақ
қорытындылап оқушы
бағалауға болады.
Саралау. Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз
басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
Тыңдап отырған үштік әдісі
Балық қаңқасы әдісі
Шығармашылық жүмыс
Қалыптастырушы бағалауға арналған
деңгейлі тапсырмалар қарастырылды
Үйге тапсырма ретінде «көпмүше»
тақырыбы жайлы декеркөздерден
мағлұмат іздестіруге тапсырма
берілді.
Сәйкестендіру тесті
орындалды
Тапсырмалар берілу кезінде
оқушылар арасында қарқын жүріп
жатты.
Диалог және қолдау көрсету
тәсілі жүргізілді:
Көпмүше
Тұрақты
Айнымалы
Сабақ бойынша рефлексия
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1
2
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1
2
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері
(қиыншылықтары ) туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
1. Көпмүшенің анықтамасын және оның дәрежесін табады
Критерий
2. Көпмүшені стандарт түрде келтіреді
3. Өрнектерді ықшамдайды, таба алады.
4.Көпмүшелерді қосады және азайта алады
Дескриптор
1.Бірмүшені анықтай алады
2. Көпмүшені анықтай алады
3.Стандарт түрде жазай алады
4. Өрнектерді ықшамдайды
5. Өрнектердің мәнін таба алады.
6.Көпмүшелерді қосады 5.Көпмүшелерді бірмүшеге көбейте біледі.
6. Көпмүшелерді көпмүшеге көбейте біледі.
7. Алгебралық өрнектерді ортақ көбейткіштерді жақша сыртына
шығарады және топтау тәсілі арқылы көбейткіштерге жіктей
алады
7. Көпмүшелерді азайта алады
8.Бірмүше мен көпмүшені ажырата алады.
9.Мәселе есептердің шартын құра алады
10.Алгебралық өрнектерді ортақ
көбейткіштерге жақша сыртына шығара
алады
11. Көпмүшелерді топтау тәсілі арқылы
көбейткіштерге жіктей алады.
12. Математикалық тілде сөйлей алады.
7 класс. Алгебра. Разложение многочлена на множители
7 класс. Алгебра. Разложение многочлена на множители
7 класс. Алгебра. Разложение многочлена на множители
7 класс. Алгебра. Разложение многочлена на множители
7 класс. Алгебра. Разложение многочлена на множители
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.