9_1_Қысқа мерзімді жоспар (1)

  • docx
  • 13.05.2020
Публикация в СМИ для учителей

Публикация в СМИ для учителей

Бесплатное участие. Свидетельство СМИ сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала 9_1_Қысқа мерзімді жоспар (1).docx

                                                                    Сабақжоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Тригонометриялық формулалар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтақырыбы

Екі еселі және жарты бұрыш формулалары

Оқыту мақсаты

9.2.4.9екі еселі және жарты бұрыш формулаларын қорытып шығарады және қолданады;

 

Сабақ

мақсаттары

Алдыңғы білімдеріне сүйене отырып,  екі еселі және жарты бұрыш формулаларын қорытып шығарады, өрнектерді ықшамдауда осы формулаларды қолданады.

Бағалау

критерийлері

Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді

-          екі еселі және жарты бұрыш формулаларын өрнектерді ықшамдау үшін қолданады

-          дәрежені төмендету формулаларын өрнектерді ықшамдау үшін қолданады

Тілдікмақсаттар

Оқушылар:

- тригонометриялық функциялардың аргументтерінің қосындысы мен айырмасының, екі еселі бұрыштың, тригонометриялық функциялардың қосындысын/айырмасын көбейтіндіге және көбейтіндіні қосындыға/айырмаға түрлендіру формулаларының қорытылуын түсіндіреді;

- тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде формулалардың таңдалуын дәйектейді.

Пәндік лексика және терминология:

­    аргументтердің қосындысының синус/косинус/тангенс/котангенсы;

­    аргументтердің айырмасының синус/косинус/тангенс/котангенсы;

­    екі еселі аргумент/бұрыш;

­     үш еселенген аргумент/бұрыш;

­    дәрежені төмендеті формуласы;

­    жартылай аргумент/бұрыш;

­    синустардың/косинустардың/тангенстердің қосындысы мен айырмасы;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

­  тригонометриялық функциялар аргументтерінің қосындысы/айырмасы формулаларын өрнекке қолданамыз;

­  берілген өрнек екі еселі бұрыштың синусы/косинусы формуласының оң жақ бөлігін білдіреді;

­  тригонометриялық функциялардың қосындысын/айырмасын көбейтінді түрінде көрсету;

­  өрнектің сол/оң жағына дәрежені төмендету формуласын қолданамыз;

­  тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін қосындыға немесе айырмаға түрлендіру;

­  екі бұрыштың қосындысы мен айырмасының синусы мен косинусы формулаларын қолдана отырып, ... формулаларын қорытып шығаруға болады.

Негізгі дағдылар

Өзін-өзі реттеу дағдысы: Оқушылар сабақтың мақсатын және бағалау критерийлерін өздері тұжырымдай алады. Өз деңгейіне қатысты жұмыс түрін таңдайды. Өзін-өзі, сыныптастарын тексеру жұмыстарын атқарады.

Құндылықтарды дарыту

 Ынтымақтастық (жұптық жұмыс барысында жүзеге асырылады) ,

белсенділік (фронталды жұмыс уақытында оқушылар сұрақтарға жауап береді, топтық жұмыста көшбасшылық жасайды)

Пәнаралық

байланыстар

Физика

Бастапқы білім

 

Негізгі тригонометриялық функциялардың анықтамасын және бірлік шеңбер арқылы олардың қасиеттерін анықтай алуды біледі. Өрнектің мәнін табуда,  өрнекті ықшамдауда, тепе-теңдікті дәлелдеуде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер мен келтіру формулаларын қолданады.

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

0-3 мин

 

 

4-10 мин

 

 

 

І. Ұйымдастыру кезеңі

Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу қажет. Үй жұмысын тексеру

 

ІІ. Білімдерін өзектеу

Әрбір оқушы бір тапсырманы толығынан сипаттайды, қалған оқушылар қажет жағдайда жауабын толықтырады, комментарий жасайды.

 

 

 

 

 

 

Слайд 1-11

Сабақтың ортасы

11-20 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21-26 мин

 

 

 

 

 

 

 

27-33 мин

 

 

 

 

 

 

 

34-38 мин

ІІІ. Жаңа білімді меңгеру

Топтық жұмыс.

1)      Әр топқа меңгерілген формулалар бойынша формулаларын қорыту беріледі. Әрі қарай әр топ бір формуладан қорытылуын көрсетеді, қалған топтар бірлесе құрылған критерий бойынша басқа топтарды бағалайды.

Барлық формулаларға тағы бір рет назар аударылады:

Картинки по запросу тангенс и котангенс суммы

Сонымен қатар келесі жағдайды ескерген жөн: Аргументтің орнында күрделі өрнек те болуы мүмкін. Мысалы:

2)      Бұдан әрі оқушыларға топтық жұмысты жалғастырып,  формуласынан және  қатынастарын алу ұсынылады.

Алынған формулаларға мұғалім ат қояды.

3)  Жұптық жұмыс.Әр жұпқа дәрежені төмендету формулаларынан жарты бұрыштың формулаларын ,  және алуды ұсынылады.

Бұдан әрі жұптарды қайта топтастырылады. Жаңа жұптарға алынған формулаларды қолданатын тапсырмалар ұсынылады.

4. Білімдерін бекіту

Негізгі есептер түрлерін тақтада шығару. Оқушылармен бірлесе отырып бағалау критерийлері анықталады. Бірнеше оқушы тақтада есептер шығарады, қалғандары орындарында шығарып, критерий бойынша бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 13

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 14

 

 

 

 

Қосымша 1

 

 

 

Қосымша 2

Сабақ соңы

39-40 мин

Кері байланыс

Аяқталмаған сөйлем

Мен білетін едім..............

Мен бүгін білдім..............

Білгім келетіні..............

Маған ұнады......................

Маған ұнамады...............

 

Үй жұмысы

Үй жұмысы бойынша оқушыларға нұсқаулық беріледі.

Қосымша 3

 

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?  

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?  

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы  

 Формулаларды дәлелдеуде үлгерімі жоғары оқушылар көшбасшы ролін атқарады, негізгі есептерді талдауда бағалайды.

 Өздік жұмысы, сыныптастарының бағалауы, өзіндік бағалау, БЖБ

 Кабинеттегі ылғалдық пен ауа температурасын бақылап отыру

Сабақ бойынша рефлексия  

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?  

Жеткізбесе, неліктен?  

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?  

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?  

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? 

 

Жалпы баға 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 

1: 

 

2: 

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 

1:  

 

2: 

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, 

келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?