Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
|
||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
Сынып:9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақтыңтақырыбы |
Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру (Тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырмасын көбейтіндіге түрлендіру) |
||||||
Сабақтыңтүрі |
|
||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.4.8 тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру |
||||||
Сабақтың мақсаты |
Өрнектерді тепе-тең түрлендіруде тригонометриялық функциялардың негізгі формулаларын, қосу формулаларын, қосындысын және айырмасын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын, көбейтіндісін қосу немесе азайтуға айналдыру формуласын, жарты бұрыш, қос бұрыш формулаларын есеп шығару барысында тиімді қолдану |
||||||
Бағалау критерийлері |
Тригонометриялық формулаларды қолдана отырып, өрнектерді тепе-тең түрлендіре біледі, есеп шығару барысында тиімді жолын қолданады |
||||||
Тілдік мақсат
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология: аргументтердің қосындысының синус/косинус/тангенс/котангенсы; аргументтердің айырмасының синус/косинус/тангенс/котангенсы; екі еселі аргумент/бұрыш; үш еселенген аргумент/бұрыш; дәрежені төмендеті формуласы; жартылай аргумент/бұрыш; синустардың/косинустардың/тангенстердің қосындысы мен айырмасы; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: тригонометриялық функциялар аргументтерінің қосындысы/айырмасы формулаларын өрнекке қолданамыз; берілген өрнек екі еселі бұрыштың синусы/косинусы формуласының оң жақ бөлігін білдіреді; тригонометриялық функциялардың қосындысын/айырмасын көбейтінді түрінде көрсету; өрнектің сол/оң жағына дәрежені төмендету формуласын қолданамыз; тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін қосындыға немесе айырмаға түрлендіру; екі бұрыштың қосындысы мен айырмасының синусы мен косинусы формулаларын қолдана отырып, ... формулаларын қорытып шығаруға болады.
|
||||||
Құндылықтарды дарыту |
Жеке-дараоқушығабағытталғансұрақтарқоюарқылыоқушыбойындаөзінедегенсенімділікті, ойынашықжеткізугемүмкіндікберудіжоспарланады. Соныменқатарбір-бірініңпікірінтыңдауға, ақылдасаотырыпшешімқабылдауғаүйретуүшінжұптықжұмысұйымдастырылады. |
||||||
Пәнаралық байланыс |
Геометрия және физика пәндері. |
||||||
АКТ қолдану дағдылары |
|
||||||
Бастапқы білім |
Тригонометрия формулалары |
||||||
Сабақбарысы |
|||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||
Сабақтың басы 2 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлау.
|
|
|||||
Сабақтың ортасы 13 мин
|
Жұптық жұмыс Оқушыларға формулаларды қайталау барысында, жұптық тапсырмалар беріледі. Формуланын бір жағы айтылып, қасындағы жұбы екінші тепе-тең жағын табуы қажет. Солай кезекпен кезек жұптық сұрақ-жауап ретінде орындалады. Тепе-тең болатындай теңдіктің екінші жағын тап: 1) sinα+sinβ=? 2) ?=2sin(α-β)/2 cos(α+β)/2 3) cosα+cosβ = ? 4) ? = -2sin(α+β)/2sin(α-β)/2 5) tgα+tgβ=? 6) ?= sin(α-β)/cosα cosβ 7) ctgα+ctgβ =? 8) ? = sin(β-α)/sinα sinβ Формулаларды қайталап болғаннан кейін, жеке және жұптық жұмысқа төмендегі есептер беріледі: Берілген тепе-теңдікті дәлелдеңіз: Жауаптарын тексеру үшін мына сілтемемен http://www.teaching.martahidegkuti.com/shared/lnotes/5_trig/identities/identities1/trigidentities1.pdf
Оқушыларбір-бірлерініңжұмыстарынтексеріп, Побсәдісібойыншабағалау жүргізеді.
|
қосымша
|
|||||
15 мин
|
Топтық жұмыс Қаралып жатқан материалды күрделендіру үшін оқушыларды алдын-ала топтарға біріктіріп, тепе-теңдіктерді дәлелдеуге тапсырмалар ұсыныңыз, 1.
Тепе-теңдікті дәлелдеңдер: 2.
Ықшамдаңдар: 3.
Тепе-теңдікті дәлелдеңдер: . Одансоңтақтадатапсырмалардыңбірінталқылаңыздар. |
Қосымша |
|||||
12 мин |
Жеке тапсырма 1.
2.
3.Тепе-теңдікті дәлелдеңіз:
|
Қосымша
|
|||||
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия Стикер таратылады, оқушылар өз ойларын жазады.
Үй тапсырмасы 1. Өрнекті ықшамдаңыз: 2. Тепе-теңдікті дәлелдеңіз: |
|
|||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
Қабілеті жоғары оқушылар жаңа материалды меңгеру кезінде қорытынды жасай алады. Жеке тапсырманы бірінші орындап болған жағдайда қосымша тапсырма беріледі. |
Сабақта өзара және өзіндік бағалау жүргізіледі. Мұғалім сыныпты аралап жүріп, комментарийлер береді. |
Сынып бөлмесі желдетіледі. Сабақ барысында іс-әрекет түрлері өзгеріп отырады. |
|||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|
|||||||
Қосымша
1. Сәйкестендіріңіз:
1 |
|
A |
|
2 |
|
B |
|
3 |
|
C |
|
4 |
|
D |
|
Жауабы: 1-C, 2-B, 3-D, 4-A
2. Көбейткіштерге жіктеңіз:
а) cos 80° + cos 20°;
б) sin 130° – sin 10°;
в)
г);
д) tg 85°- tg 55°.
Топтық жұмыс
3. Тепе-теңдіктерді дәлелдеңіз:
а);
б).
в)α, β
және γ –
қандай да бір үшбұрыштың ішкі бұрыштары екенін
біле отырып, теңдікті дәлелдеңіздер: ;
г)α, β
және γ –
қандай да бір үшбұрыштың ішкі бұрыштары екенін
біле отырып, теңдікті дәлелдеңіздер: ;
д)α, β
және γ –
қандай да бір үшбұрыштың ішкі бұрыштары екенін
біле отырып, теңдікті дәлелдеңіздер: .
Жеке тапсырма
1. екені белгілі, мұндағы
,
. α мен
-ның мәнін
анықтаңыз.
2. екені белгілі,
мұндағы
,
. x пен y-тің
мәнін анықтаңыз.
3.Тепе-теңдікті дәлелдеңіз:
.
Үй тапсырмасы
1. Өрнекті ықшамдаңыз:
2. Тепе-теңдікті дәлелдеңіз:
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.