Қысқа мерзімді жоспар №50ЖОББМ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бекітемін: |
Сабақ № 5 Класы: 6 |
Күні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мектебі |
№50ЖОББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
қатысқаны |
қатыспағаны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні:қазақ әдебиеті |
Мұғалімнің аты-жөні: Зайнуллина А.Т. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ҰМЖ |
«Абайды оқы, таңырқа!» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты |
6.1.4.1 Көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту; 6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау; 6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды анықтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы орындай алады: Әдеби шығарманы мәнерлеп оқып, түсіне алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Бес асыл іс пен бес дұшпанды ажыратып, талдау жасап пайдалана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Өлеңдегі автор бейнесін анықтайды, шығармадағы көркем ауыстыруларды ажырата алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Өлеңді мәнерлеп оқиды, әдеби шығармадағы автор бейнесін анықтайды, көркем ауыстыруларды табады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Бес асыл, бес дұшпан |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар |
Ғылымға құштарлық, ұлтжандылық, ынтымақтастық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, тарих, АКТ, география |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Абайдың өмір жолы шығармашылығы, ақынның өлеңдері туралы біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1-сабақтың басы: 3 минут
7 минут
10 минут
Сабақтың ортасы: 5 минут
10минут
|
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. 1.«Ғылым тапай мақтанба» 2.«Дүние де өзі, мал да өзі Ғылымға көңіл бөлсеңіз» Қызығушылықты ояту “Шын хакім,
сөзің баға жетпес, - Балалар мына бір сөздер кімге арналған деп ойлайсыздар - Дұрыс, Ұлы Абайға арналған бүгінгі сабағымыздыда А.Құнанбаевтың өлеңдерімен танысуды жалғастырамыз -
«Әдебиетіміздің негізіне қаланған бірінші кірпіш – Абай сөзі, Абай аты боларға керек... Ең жоғары, ардақты орын – Абайдыкі» Міржақып Дулатов Біздің сұрақ жауап айдарымызда мына сұрақтарға жауап беріп көрелік: А.Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңін бейнероликтен көру, тыңдау. (синхронды оқыту болғандықтан бейне ролик көрсетіледі, егерде оффлайн болған кезеңде жатқа мәнерлеп оқу сұралады) 1. Өлеңнің идеясы мен тақырыбы? Жауабы: 1. А.Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңінің идеясы «Жаздым үлгі жастарға бермек үшін», жастарға үлгі-өнеге көрсету. Тақырыбы: Өлеңді жазудағы ақын мақсаты. 2. Өлең құрылысына талдау: шумақ, тармақ, буын саны, ұйқасы. 10шумақ, 30тармақтан құралған, қара өлең ұйқасына құрылған 11буынды өлең. 3. Өлеңдегі көріктеу құралдары қандай? 2. «Көкірегі сезімді, тілі орамды»-метафора, «Көңілінің көзі ашық»-метонимия.
Жаңа тақырыпты түсіндіру. А.Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін мәнерлеп 6 «б» сынып оқушысы Амин Ералы оқиды. Сөздікпен жұмыс Таныс емес сұрақ тұдыратын сөздерді сөздікке жазамыз Нафрәтлі-жеркенішті
Шығармадағы автор бейнесін анықтау
Талап, еңбек, терең ой, Қанағат, рақым, ойлап қой – Бес асыл іс, көнсеңіз. *** Болмасаң да ұқсап бақ, Бір ғалымды көрсеңіз. *** Дүние де өзі, мал да өзі, Ғылымға көңіл берсеңіз.
Бейнероликті көріп, «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі туралы ақпарат алады Шығармадағы көркем ауыстыруларды анықтау Метафора, метонимия, арнау – анықтамаларын беру Жаңа тақырыпты бекіту 1-тапсырма. Шығармадағы көркем ауыстыруларды табу: Метафора Өсек, өтірік, мақтаншақ,
Метонимия Сізге ғылым кім берер,
Арнау Болмасаң да ұқсап бақ, Дескрипторлар: - ақынның шығармашылығына талдау жасайды; - өлеңнің ерекшелігіне талдау жасайды.
2-тапсырма «Фишбоун» әдісі. Балықтың басы – Өлең идеясы Үстіңгі сүйектері – Автор бейнесі Астыңғы сүйектері – Өлеңдегі антонимдік қатарды табу Құйрығы– Бес асыл іс
3-тапсырма Семантикалық карта.
4-тапсырма.Концептуалдық кесте.
Дескриптор: -берілген тапсырмалар бойынша кестені толтырады; -өз ойларын нақты мысалдармен дәлелдейді. -сөз мағынасын түсіндіреді. |
Слайд
Сурет
https://www.youtube.com/watch?v=iWKTX4E9vYg
Оқулық Бейнеролик көрсету
Слайд 3
Слайд 4,5,6
https://clck.ru/RooG8
Слайд 8,9,10,11,12
Оқулық, слайд
Оқулық, слайд 12
Оқулық,слайд 13
Слайд14
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5минут |
Рефлексия Үйге тапсырма Өлеңді жаттау. |
Слайд15 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнара лық байла ныс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? |
Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.