Сауатты жазу, әдетте, бастауыш кластардан басталатыны белгілі. Ұсынылып отырған бұл жинақ – сауаттылыққа апарар жол басы әрі оның өлшемі болып табылады.
Жинақ бағдарлама мен «Қазақ тілі» оқулықтары негізінде түзіліп, қазақ тілін білуге қойылатын тиісті талаптарды орыс мектебінің оқушылары қандай дәрежеде меңгергендерін айқындауды және білгендерін пысықтап, тиянақтауды мақсат етеді.
5 ең үлкен байлық.docx
Қысқа мерзімді сабақ жоспары. Тексерілді:_________________________________
Ең үлкен байлық
№71 жом
15.01.2018
Юсупова Гулчехра Батирхановна
Сабақтың
тақырыбы
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты
жөні:
Сынып:
Қатысқандар саны:
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу
бағдараламасынан сілтеме)
Сабақтың мақсаты
ТБ2.
сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру.
Қатыспағандар саны:
ТБ2. Сөйлем
Жазба жұмыстарында
хабарлы,
5 Т2
сұраулы,
лепті
хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерді құрастырады;
хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдердің тыныс белгілерін
Бағалау критерийі
Тілдік мақсаттар
Құндылықтар
АКТ дағдысын
қолдану
Өмірмен байланыс
Пәнаралық
байланыс
Алдыңғы білім
дұрыс қояды.
серуендеу – қыдыру, демалу
артықшылықтар жақсы жақтар
құрдастар
айтылатын атауыш сөз.
сырқаттанған ауырып қалған
құрмет; ынтымақтастық;
презентация PowerPoint
жас шамасы бір замандас адамдарға қарата
Өмірімізде денсаулығымыз қандай рөл атқарады?
әдебиет
Т4
Жоспарл
анған
кезеңдері
Сабақтың
басы
8 минут
Дереккө
здер
таратпа
қағаз
Сабақ барысы
Жоспарланған ісәрекеттер
Қызығушылықты ояту.
«Кім жылдам?» ойыны. Мұғалім
оқушыларды екі топқа бөліп, әр топқа тыныс белгілер (,.!) мен
сөздер жазылған қима қағаздар таратады.
Әр топ сынып алдына қолдарына қима қағаздарын ұстап, рет
ретімен тұрып сөйлем құрастырады.
Мысалы, келесідей сөйлемдер құрастырылуы мүмкін:
Бүгін
ауарайы
қандай
?
Мысалы:
o Бүгін ауарайы қандай?
o Алақай, дала жылынды!
o Мен таңертең жаттығу жасаймын.
Балалар, сөйлем соңындағы белгілер не себепті
қойылған?
Ендеше, бүгінгі сабағымыз осы белгілермен тығыз
байланыста өтеді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийлері
таныстырылады. Сабақтың
ортасы
7 минут
Мағынаны тану кезеңі
«Көңілді қалпақ» әдісі арқылы ойын ойнату
Мақсаты: Сөйлем түрлерін ажырату
Шарты: Оқушылар шеңберге тұрады. Музыка
әуенімен
қалпақты шеңбер бойымен жылжытып, бір – бірінің бастарына
кигізеді. Музыка тоқтағанда қалпақ кімнің басында қалса, сол
оқушы бір хабарлы сөйлемнен мысал келтіреді. Кейін ойын
қайталана береді, бірақ оқушылар манағы сөйлемді енді сұраулы
сөйлемге айналырады. Содан келесі әуен тоқтаған кезде сол
сөйлемді лепті сөйлемге айналдырады. Солай жалғаса береді.
Бағалау критерийі:
хабарлы сөйлем ойластырады;
хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырады;
сұраулы сөйлемді лепті сөйлемге айналдырады.
Практикалық кезең
Серуендеу
15 минут
Құрдастар
Артықшылықтар
Сырқаттанған
1тапсырма:
Ж
жаңа
Берілген
сөздерді
қолдана
отырып, 1 хабарлы,
1 сұраулы, 1 лепті
сөйлемдер
құрастырыңыздар.
Көрші
жұмысты
алмастырып,
тексеріңіз. (жазбаша)
Бағалау критерийі:
жұбыңызбен
жаңа
сөздермен
хабарлы,
сұраулы, лепті сөйлемдер құрастырады;
жұбының жұмысын тексеріп бағалайды.
Өнім/нәтиже кезеңі
Оқушылар 2 топқа бөлінеді.
ТЖ 2тапсырма: Мәтінді мұқият оқыңыздар. Тыныс белгілерін
дұрыс қойып, топта талқылаңыздар. Тыныс белгілердің қойылу
себептерін басқа топтарға түсіндіріңіздер.
Салауатты өмір салты
Салауатты өмір салты дегеніміз дұрыс тамақтану. Күн
сайын спортпен айналысып, таза ауада серуендейді Спортпен
айналысатын адамдар құрдастарына қарағанда ұзақ өмір сүреді
деген пікірмен келісесіз бе Дұрыс тамақтану теріні жақсартып,
ағза қызметін ретке келтіреді Таза ауаның ағза үшін пайдасы мол
Денсаулық адам баласының ең бірінші байлығы
Денсаулығын күтетін адамның артықшылықтары көп болады
Оған сырқаттанған кезде ғана назар аударамыз
Денсаулығымызды күтуіміз керек Денсаулықтарыңыз мықты
болсын
Дұрыс нұсқасы. Салауатты өмір салты
Салауатты өмір салты дегеніміз дұрыс тамақтану. Күн
сайын спортпен айналысып, таза ауада серуендейді. Спортпен
айналысатын адамдар құрдастарына қарағанда ұзақ өмір сүреді 10 минут
деген пікірмен келісесіз бе? Дұрыс тамақтану теріні жақсартып,
ағза қызметін ретке келтіреді. Таза ауаның ағза үшін пайдасы
мол.
Денсаулық адам баласының ең бірінші байлығы
Денсаулығын күтетін адамның артықшылықтары көп болады.
Оған сырқаттанған кезде ғана назар аударамыз.
Денсаулығымызды күтуіміз керек. Денсаулықтарыңыз мықты
болсын!
Бағалау критерийі:
тыныс белгілерін дұрыс қояды;
тыныс белгілердің қойылу себептерін түсіндіреді.
тапсырма: төмендегі сөздерді суреттермен сәйкестендіріңдер.
http://ma
ssaget.kz
/okushyil
arga/shyi
garma/28
485/
мәтін
жеміскөкөністер, ботқа, сүт тағамдары,
ет пен балық, тәттілер
Оқушылар жұпта бірінбірі тексереді. Жауаптарымен бөліседі.
Тапсырманы орындауға 1 минут уақыт беріледі, тексеруге де
бір минут уақыт беріледі.
2тапсырма:
А) Екі мәтінді оқып, мәтіндерге тақырып қойыңдар.
Ә) Екі мәтінді
толықтырыңдар.
1мәтін ____________________________
салыстырып, төмендегі кестені топта
Менің атым Мөлдір. Мен бесінші сыныпта оқимын. Әпкем –
дәрігер. Ол маған таңғы астың пайдалы әрі маңызды екені туралы
көп айтады. Бірақ таңғы асты ішпей оқуға баратындар көп. Әпкем
таңғы астың адамға күшқуат беретіні, көңіл күйге әсер ететіні
жайында сөз етеді. Сондықтан мен күнде таңғы асты ішуді
ұмытпаймын.
Достарым дүкеннің шұжығынан бутерброд жасап жегенді
ұнатады. Дүкен шұжығында ешқандай дәрумен жоқ дейді әпкем.
Оның орнына жеміс, көкіністерден салат әзірлеген дұрыс.
Ағзаға ең пайдалы – ботқа жармалары, пісірілген жұмыртқа,
йогурт, майсыз сүзбе, ет және балық. Ақ нанның орнына қара нан
жеген абзал. Табиғи шырындар мен компот, кокао және шай
ағзамызды сергітеді.
Анам таңғы асқа жеңіл әрі асқазанға күш түсірмейтін
тағамдарды әзірлейді. Денсаулыққа пайдалы тағамдарды жесек,
күшқуатымыз артады.
2мәтін ______________________________ ТЖ 3тапсырма: Мөлдірдің кеңестерін екінші рет тыңдап,
төмендегі сөйлемдер дұрыс/бұрыс па анықта.
1. Жемістер мен көкөністерді күнде жеңіз.
2. Бізге йогурт жеу керек.
3. Ет күшқуат береді.
4. Ақ нан жеген абзал.
5. Таңғы ас ішу денсаулыққа пайдалы.
6. Дүкеннен сатып алған шұжықта дәрумен бар.
Тақырыбы
Мазмұны
Негізгі ойы
Құрылымы
...........
1 мәтін
...........
............
...........
..............
2 мәтін
..............
..........
...........
Сабақтың
соңы
5 минут
Рефлексия
3 маңызды ақпарат
2 қиындық туғызған мәселе
1 нені өзгертер едім? Оқушылардың материалды
қаншалықты игергенін қалай
бағалаймын?
Бағалау
Үй жұмысы
Сабақта саралау тапсырмалары
болды ма? Қалайша қолдау
көрсете аламын? Қабілетті
оқушыларды оқытуда алдыма
қандай міндеттер қоямын?
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары
шыншыл ма?
Барлық оқушылар ОМ жетті ме?
Егер жоқ болса, неге?
Сабақтағы саралау дұрыс өтті
ме?
Сабақтағы кезеңдер сақталды
ма? Жоспар
дан тыс не жасалды? Неге?
Денсаулық
пен
қауіпсіздік
техникасын
сақтау
Абай мен Әуезов шығармалары
Абай мен Әуезов шығармалары
Абай мен Әуезов шығармалары
Абай мен Әуезов шығармалары
Абай мен Әуезов шығармалары
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.