Абайдың өмірі мен шығармашылығы
Оценка 4.7

Абайдың өмірі мен шығармашылығы

Оценка 4.7
Разработки уроков
docx
классное руководство
6 кл
04.11.2018
Абайдың өмірі мен шығармашылығы
Пән: Қазақ тілі Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев Сабақтың мақсаты: а. білімділік.: Оқушыларға қазақ халқының ұлы ақыны Абай Құнанбаев жайлы түсінік беру, өткен сын есім туралы қайталап өту,алған білімдерін бағалау. ә. Тәрбиелік: Оқушыларды ақын өлеңдерін оқыта отырып, табиғатты сүюге тәрбиелеу. б. дамытыушылық: Оқушылардың тілдік қорларының, өз ойларын айта білулерін дамыту. Сабақтың өту әдісі: баяндау, түсіндіру,әңгіме. Сабақтың түрі: топпен саяхатқа шығу сабағы. Пән аралық байланыс: әдебиет, география Сабақтың көрнекі құралдары: Абай Құнанбаев жайлы буклеттер, альбом,рефераттар, Қазақстан картасы,сұрақ тапсырмалар. САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ: 1. Ұйымдасыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,сынып тазалығына көңіл бөлу,сабаққа келмеген оқушының себебін білу. 2.Психологиялық кезең: Оқушыларды бүгінгі сабаққа дайындау, кезекшімен сұхбат. Бүгінгі сабақтың жоспары: Нені білеміз? 1. Сөз таптары. (өткен тақырыптар туралы сұрақтарға жауап) Нені білдік? 2. Бұл қай кезде болады? (үй тапсырмасын кластер арқылы қорытындылау) Нені білгіміз келеді? 3. “Ақ киімді денелі.....” (жаңа сабақты түсіндіру) 4. “Қыс” (оқулықпен, кеспелермен жұмыстар) 5. Қазақ халқының ұлы ақыны. ( жаңа сабақты бекіту) Сыныпты топқа бөлу. Топтарға ат беру үшін олрға сұрақтар қойылады. 1. Жыл мезгілдері нешеге бөлінеді? 2. Әр жыл мезгілінің ерекшеліктері қандай? 3. Қоржыннан асық алу арқылы топ өз аттарын белгілейді. 1. НЕНІ БІЛЕМІЗ? СӨЗ ТАПТАРЫ Әр топқа тапсырмалар беру: 1. Қанша сөз табын білесің? І топ. 2. Зат есім дегеніміз не? ІІ топ. 3. Сын есім дегеніміз не? І топ. 4. Мектеп, әдемі сөздерімен сөйлем құра. ІІ топ.(тақтаға жазу) 5. Үлкен,Отан сөздерімен сөйлем құра І топ. (тақтаға жазу) 6. Қазақ тілінде қанша септік бар? ІІ топқа 2. НЕНІ БІЛДІК? БҰЛ ҚАЙ КЕЗДЕ БОЛАДЫ? (үй тапсырмасын тексеру) 1. 1-тапсырма. Өлеңді жатқа сұрау. 2. 2-тапсырма. Суреттер арқылы құраған әңгімелерін тексеру. (Сын есімдерге көңіл бөліп отыру.) СЫН ЕСІМ түсті сапа дәмді 3. НЕНІ БІЛГІМІЗ КЕЛЕДІ? АБАЙ ҚҰНАНБАЕВ (жаңа сабақ) Жаңа сабаққа кіріспе: Қазақ халқының ұлы ақыны Абай Құнанбаев 1845 жылы қазіргі Семей облысының Абай ауданында дүниеге келген.Әжесі Зере мен анасы Ұлжан Абайға ертегі,аңыз-әңгімелерді айтып, Абайды тәрбиелеп отырады. әкесі Абайды 10 жасында Семейдегі діни мектепке береді. 13 жасында Абайды әкесі оқудан алып шығады.Семейде жүргенде Абай орыс тілін үйренуге тырысады.Үш ай орыс мектебінде оқиды. Абай Пушкинді, Лермонтовты, Крыловты көп оқып, солардың шығармаларын қазақ тіліне аударады. Біз Абайды ұлы ақын, аудармашы, сазгер деп танимыз. Абайдың халық арасына тараған көптеген әндері бар. Абай өзінің өлеңдерін әр түрлі тақырыптарда жазған. Мысалы: табиғат туралы, оқу-білім туралы, өмірдегі адамдар жайлы. АБАЙ ақын аудармашы сазгер ҚЫС (оқулықпен жұмыс) 1-тапсырма. І-ІІ топтар мәтінді оқу. 2-тапсырма. Топтар бір-біріне сұрақ қою. 3-тапсырма мәтіннен сын есім,зат есімдерді табу. І топ сын есім (тақтаға жазу) ІІ топ зат есім (тақтаға жазу) 4-тапсырма (кестелермен жұмыс) Топтарға тапсырмалар беру. І топ 1. «дәптер» сөзін тәуелдеу. ІІ топ 1. «дос» сөзін тәуелдеу. 1.”Кім көп мақал біледі?” екі топты жарыстыру. (Сергіту сәті) 4. Қазақ халқының ұлы ақыны (жаңа сабақты қорыту) 1-тапсырма. Екі топқа сұрақтар қою. 1. Абай қай жылы дүниеге келді? 2. Әжесі кім? 3. Анасы кім? 4. Ол кімнің шығармаларын аударды? 5. Неше жасында оқуға барды? 2-тапсырма “Сөз жұмбақ” шешу. І топқа “Абай ұлы” ІІ топқа “Ақыны” 6. Оқушыларды бағалау 7. Үйге тапсырма: 3-тапсырма Абайдың өмірі мен шығармашылығы,өлеңдеріПән: Қазақ тілі Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев Сабақтың мақсаты: а. білімділік.: Оқушыларға қазақ халқының ұлы ақыны Абай Құнанбаев жайлы түсінік беру, өткен сын есім туралы қайталап өту,алған білімдерін бағалау. ә. Тәрбиелік: Оқушыларды ақын өлеңдерін оқыта отырып, табиғатты сүюге тәрбиелеу. б. дамытыушылық: Оқушылардың тілдік қорларының, өз ойларын айта білулерін дамыту. Сабақтың өту әдісі: баяндау, түсіндіру,әңгіме. Сабақтың түрі: топпен саяхатқа шығу сабағы. Пән аралық байланыс: әдебиет, география Сабақтың көрнекі құралдары: Абай Құнанбаев жайлы буклеттер, альбом,рефераттар, Қазақстан картасы,сұрақ тапсырмалар. САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ: 1. Ұйымдасыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,сынып тазалығына көңіл бөлу,сабаққа келмеген оқушының себебін білу. 2.Психологиялық кезең: Оқушыларды бүгінгі сабаққа дайындау, кезекшімен сұхбат. Бүгінгі сабақтың жоспары: Нені білеміз? 1. Сөз таптары. (өткен тақырыптар туралы сұрақтарға жауап) Нені білдік? 2. Бұл қай кезде болады? (үй тапсырмасын кластер арқылы қорытындылау) Нені білгіміз келеді? 3. “Ақ киімді денелі.....” (жаңа сабақты түсіндіру) 4. “Қыс” (оқулықпен, кеспелермен жұмыстар) 5. Қазақ халқының ұлы ақыны. ( жаңа сабақты бекіту) Сыныпты топқа бөлу. Топтарға ат беру үшін олрға сұрақтар қойылады. 1. Жыл мезгілдері нешеге бөлінеді? 2. Әр жыл мезгілінің ерекшеліктері қандай? 3. Қоржыннан асық алу арқылы топ өз аттарын белгілейді. 1. НЕНІ БІЛЕМІЗ? СӨЗ ТАПТАРЫ Әр топқа тапсырмалар беру: 1. Қанша сөз табын білесің? І топ. 2. Зат есім дегеніміз не? ІІ топ. 3. Сын есім дегеніміз не? І топ. 4. Мектеп, әдемі сөздерімен сөйлем құра. ІІ топ.(тақтаға жазу) 5. Үлкен,Отан сөздерімен сөйлем құра І топ. (тақтаға жазу) 6. Қазақ тілінде қанша септік бар? ІІ топқа 2. НЕНІ БІЛДІК? БҰЛ ҚАЙ КЕЗДЕ БОЛАДЫ? (үй тапсырмасын тексеру) 1. 1-тапсырма. Өлеңді жатқа сұрау. 2. 2-тапсырма. Суреттер арқылы құраған әңгімелерін тексеру. (Сын есімдерге көңіл бөліп отыру.) СЫН ЕСІМ түсті сапа дәмді 3. НЕНІ БІЛГІМІЗ КЕЛЕДІ? АБАЙ ҚҰНАНБАЕВ (жаңа сабақ) Жаңа сабаққа кіріспе: Қазақ халқының ұлы ақыны Абай Құнанбаев 1845 жылы қазіргі Семей облысының Абай ауданында дүниеге келген.Әжесі Зере мен анасы Ұлжан Абайға ертегі,аңыз-әңгімелерді айтып, Абайды тәрбиелеп отырады. әкесі Абайды 10 жасында Семейдегі діни мектепке береді. 13 жасында Абайды әкесі оқудан алып шығады.Семейде жүргенде Абай орыс тілін үйренуге тырысады.Үш ай орыс мектебінде оқиды. Абай Пушкинді, Лермонтовты, Крыловты көп оқып, солардың шығармаларын қазақ тіліне аударады. Біз Абайды ұлы ақын, аудармашы, сазгер деп танимыз. Абайдың халық арасына тараған көптеген әндері бар. Абай өзінің өлеңдерін әр түрлі тақырыптарда жазған. Мысалы: табиғат туралы, оқу-білім туралы, өмірдегі адамдар жайлы. АБАЙ ақын аудармашы сазгер ҚЫС (оқулықпен жұмыс) 1-тапсырма. І-ІІ топтар мәтінді оқу. 2-тапсырма. Топтар бір-біріне сұрақ қою. 3-тапсырма мәтіннен сын есім,зат есімдерді табу. І топ сын есім (тақтаға жазу) ІІ топ зат есім (тақтаға жазу) 4-тапсырма (кестелермен жұмыс) Топтарға тапсырмалар беру. І топ 1. «дәптер» сөзін тәуелдеу. ІІ топ 1. «дос» сөзін тәуелдеу. 1.”Кім көп мақал біледі?” екі топты жарыстыру. (Сергіту сәті) 4. Қазақ халқының ұлы ақыны (жаңа сабақты қорыту) 1-тапсырма. Екі топқа сұрақтар қою. 1. Абай қай жылы дүниеге келді? 2. Әжесі кім? 3. Анасы кім? 4. Ол кімнің шығармаларын аударды? 5. Неше жасында оқуға барды? 2-тапсырма “Сөз жұмбақ” шешу. І топқа “Абай ұлы” ІІ топқа “Ақыны” 6. Оқушыларды бағалау 7. Үйге тапсырма: 3-тапсырма
Күні 22.docx
Күні:24\25.01.2017 ж                                                                                                 Сынып:  3 «В» «Г» «Д» Пәні: қазақ тілі Сабақтың тақырыбы: Мен не білемін?                                                              Сабақтың мақсаты:                                                                                                  1. Бөлім бойынша өткен тақырыптарды қорыта отырып, оқушылардың алған  білімдерін анықтау.                                                                                                     2. Оқушылырдың ойлау қабілетін, тіл байлығын дамыту.                                       3. Ұқыптылыққа, жақсы оқуға тәрбиелеу.                                                                Сабақтың түрі: нәтиже сабақ.                                                                             Сабақтың әдісі: сұрақ –жауап, түсіндіру, жазу.                                                Сабақтың көрнекілігі: суреттер                                                                        Сабақтың барысы:                                                                                            І.Ұйымдастыру кезеңі.                                                                                          Амандасу, сабаққа оқушылардың назарын аудару.                                                  ­ «Шаттық шеңбері» жақсы тілектер айту. Оқушылардың психологиялық  көңіл ­ күйлерін көтеру мақсатында жақсы тілектер айту үшін «Шаттық  шеңберіне» шақыру. Қайырлы таң, достым! Қайырлы күн, құрбым! Дүйсенбінің сәті Сәттілікке толсын! Бүгін алған бағаң Кілең бестік болсын! ІІ. Үй жұмысын тексеру І слайд                                                                                                                          Өткен сабақты пысықтау. Өткен тақырыптарға шолу. – Балалар,біз не өттік?                                                Сенің Отаның қалай аталады? Қазақстан қандай мемлекет? Қазақстан елбасы кім? Қазақстан Республикасының рәміздерін ата Қазақстан Республикасының астанасы қай қала? Сен қай қалада тұрасың?                                                                                            Алматы қандай қала? «Символы» сөзі қалай аударылады ІІ. Үй жұмысын тексеру.                                                                                            ІІІ. Нәтиже сабақ.                                                                                              Оқушыларды сабақтың тақырыбымен таныстыру.                                                   ­ Бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Мен не білемін?»                                                    Өткен тақырыптарға шолу. – Балалар,біз не өттік?                                              ­ Қазір 132 бетті ашып, берілген тапсырмаларды жазбаша орындаңдар. 1­ тапсырма. Менің туған күнім. Мәтінді оқып,аудару 2­тапсырма. Сурет бойынша сөйлем құра.  3­тапсырма. Сөйлемдерді толықтырып айт.                                                             БІЛЕСІҢ  БЕ?                                                                                                             ...Дүйсенбек  туған                                                                                                     ...Сейсенбек  туған                                                                                                                           . ..Сәрсенбек  туған                                                                                                  ...Бейсенбай  туған                                                                                              ...Жұмабай туған  ...Сенбек туған                                                                                                ...Жексенбай туған                                                                                                      Сергіту сәті                                                                                                                  Сергіту.                                                                                                                       Бір,екі,үш,                                                                                                             Қарлығаштай ұш.                                                                                              Төрт,бес,алты.                                                                                                       Қарлығаштай қалқы.                                                                            Жеті,сегіз,тоғыз,он.                                                                                                     4­тапсырма. Сұрақтарға жауап бер                                                                           5­тапсырма.Өз достарың туралы айт                                                                         Сөздік бойынша жауап беру                                                                           Бағалау Қорытынды:   Сұрақтар қою арқылы қорыту                                                                                   Үйге тапсырма: өткен тақырыптар бойынша Есте сақта! қайталау.Сергітуді  жаттау. Тексерілді: 24\25.01.2017 ж

Абайдың өмірі мен шығармашылығы

Абайдың өмірі мен шығармашылығы

Абайдың өмірі мен шығармашылығы

Абайдың өмірі мен шығармашылығы
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
04.11.2018